AvrupaFaydalı Bilgiler

18 Mart Çanakkale Zaferi

Bildiğimiz üzere önümüzdeki haftalarda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma haftasına gireceğiz. Bu hafta bizler için oldukça önemli. Hem bizler için hemde tüm dünya açısından önemli olan bir zaferdir. Şimdi savaşın bizler için neden önemli olan kısmına geçebiliriz.

Her yıl 18 Mart günü ülkemizde kutlanan günlerden biridir. Bu gün için okullarda, kamu alanlarında, askeriyelerde kutlamalar yapılır. Bu kutlamalar: Bir dakikalık saygı duruşu, o gün için özel şiirler, o gününün aidiyetini hissetmek için özel videolar hazırlanır ve toplu bir şekilde izlenir.

18 Mart Çanakkale Zaferi önemi nedir?

Çanakkale Zaferi

Çanakkale Zaferi’nin vücut bulduğu Gelibolu’da can veren şehitlerimiz ve gazilerimize her zaman düşüncelerimizde ve kalbimizde her daim yaşıyacaklardır. O tarihte genç bir subay olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri zekası ve cesareti sayesinde kahraman ordumuz savaşı kazandı.

Çanakkale Zaferi’nin Tarihi

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti (İttifak Devletleri) ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.

1914 yılında 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte itilaf Devletleri’nin İstanbul’a kavuşma isteği ile ellerine bir fırsat geçtiğini düşünmeye başladılar. Bu inançla Fransa ve İngiltere kendi aralarında antlaşma yaptılar. İtilaf Devlet’inin asıl gayesi Rusya’ya yardım etmek ve Rusya’nın Karadeniz’e ulaşmasını sağlamaktı bunun için beraber hareket ettiler. Savaş sonucunda hem Osmanlı Devleti için hemde İtilaf Devletleri için büyük kayıplar yaşandı. Savaş neticesi sonucunda Osmanlı Devleti savaştan galip ayrılmıştır. Böylece İtilaf Devletleri İstanbul Boğaz’ına sahip olamadılar. Kurdukları büyük planlar onlara bir ders olmuş oldu. Çanakkale’nin geçilmez olduğunu bir kez daha gördüler.

1. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirecek bir etkiye sahipti. Çanakkale Savaşı Dünya’nın en önemli savaşları arasında yer alır. Özellikle bizim tarihimizin en önemli savaşlarındandır. Çanakkale Savaşı Osmanlı İmparatorluğu ve itilaf Devletleri arasında gerçekleşti. Savaş 19 Şubat 1915 tarihinde başlayarak 9 Ocak 1916 yılına kadar sürmüştür. Savaş bitişi büyük bir zaferle sonuçlandı.

Çanakkale Savaşı’nın Türk Tarih’indeki Önemi Nedir?

Çanakkale Savaşı Türk tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü Osmanlı Devleti Çanakkale Savaşı’nı zor şartlarda kazanmıştır. Bu nedenle birçok Ulusa, Millete umut olmayı başarmıştır.

Keyifli okumalar dileriz. Yazımız sizlere yardımcı olacaktır.🤗

Muyesser Kosan

Metin ve İçerik Yazarı,Halkla ilişkiler ve tanıtım (PR), Girişimci,Dijital içerik üreticisi

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu