İstanbul

400 Yıllık Geçmişiyle Mısır Çarşısı

1- Mısır Çarşısı Hakkında Bilgi

Mısır Çarşısı etkileyici geçmişiyle tarihi yarımada içinde yüzyıllardır ticaretin ana merkezlerinden biri olarak geçmişten günümüze ziyaretçilerini ağırlamaktadır. İstanbul’un ticaret yolları üzerinde bulunması burada Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı gibi çok önemli pazarların kurulmasına neden olmuştur.

Mısır Çarşısı’nın tarihi 1661 yılına kadar dayanmaktadır. L planı ile inşa edilmiş olan çarşı iki çarşının birleşiminden oluşmuştur. Çarşıya girişler iki kolun ucundaki 6 girişten sağlanmaktadır. Bu girişlerden iki tanesi ise ana giriş olarak değerlendirilmektedir. Çarşının adının içerisinde baharatların satılmasından dolayı bu şekilde belirlendiği tahmin edilmektedir. 3 büyük yangından önemli hasarlar gören cami son olan 1940 yılında restore edilmiştir.

Çarşının giriş kısmı dükkanların alışveriş yapılan ana bölmesini oluşturmaktadır. Bu katta günümüzde 100 civarında dükkan bulunmaktadır. Çarşının alt kısmındaki bodrumlar ise çoğunlukla depo olarak kullanmaktadır. Çarşının asma katı ise genellikle dükkanlar tarafından ofis olarak kullanılmaktadır.

Eğer bütçeniz kısıtlıysa ve hem uygun fiyatlı alışveriş hem de keyifli bir gezinti yapmak için İstanbul’da en ucuz yapılabilecek etkinlikler arasına Mısır Çarşısı’nı da ekleyebilirsiniz. Başta baharat olmak üzere ihtiyaçlarınız için ve sevdiklerinize hediye etmek için pek çok farklı ürünü bu tarihi pazarın sokaklarında bulabilirsiniz.

Eğer bu büyülü şehri ziyarete geldiyseniz İstanbul’da yapılacak şeyler listenize mutlaka Mısır Çarşısı’nı ziyaret etmeyi eklemenizi tavsiye ediyoruz. Alışveriş yapın ya da sadece çarşının etkileyici atmosferini soluyun, çok zevk alacağınızdan emin olabilirsiniz.

2- Mısır Çarşısı Ziyaret Saatleri

Çarşı 08:00 ile 19:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. 29 Ekim’de ve dini bayramlarda ise çarşı ziyarete kapalı bulunmaktadır. Eğer çarşıyı ziyaret etmeyi planlıyorsanız bu saatlere ve tatil günlerine dikkat etmenizde fayda olacaktır.

3- Mısır Çarşısı Ulaşım Bilgileri

Mısır Çarşısı, İstanbul’un merkezi diyebileceğimiz Eminönü’nde bulunmaktadır. Eminönü’ne İstanbul’un hemen her yerinde ya direkt olarak ya da aktarmalı seferler düzenleyen belediye otobüsleri ile gelmeniz mümkün olmaktadır. Dilerseniz vapur seferleri de Eminönü’ne gelebilirsiniz. Eminönü’ne geldikten sonra ise hemen durakların yanında bulunan Yeni Camii’nin arkasına geçerek tarihi Mısır Çarşısı’na çok kısa bir yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu