Trenli Gezi Rehberi

6 Şehir 1 Tren! Hızlı Tren ile Nerelere Gidilir?

Son zamanlarda sıklıkla hızlı tren haberleri duymaya başladık. Bu haberlerle beraber hızlı tren güzergahları ve gezilebilecek şehirlerde merak konusu haline geldi. Hazırladığımız bu yazımızda kısaca Hızlı tren ile ilgili bilgilere yer verdik. Aklınıza takılan, en çok merak edilen hızlı tren sorularının cevabını sizler için araştırdık. 6 şehir 1 tren serimizle hızlı trenle gezebilecek yerleri de bulabilirsiniz.

Hızlı Trenle Nerelere Gidilir?

Şehirlerarası ulaşımda hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran yüksek hızlı trenler birbirinden farklı şehirleri, yolcuları ve kültürleri birbirine bağlamaktadır. Geçtiği şehirler, duraklar ve seyahat süresi ise şöyle;

1- Ankara-İstanbul-Ankara YHT
Ankara’dan hareket eden Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni sırasıyla Eryaman, Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, İzmit, Gebze, Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı duraklarına uğramaktadır.

Ankara’dan sabah 06.00’da ve İstanbul’dan(Söğütlüçeşme) sabah 06.05’te hareket eden ‘Ekspres yüksek hızlı trenler yalnızca Eskişehir ve Pendik ara duraklarından yolcu almakta olup seyahat süresi yaklaşık 25 dakika daha kısadır.

Seyahat Süresi : Ankara-İstanbul(Söğütlüçeşme) seyahat süresi duruş sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte 4.30- 5 saat aralığındadır.

2- Ankara-Eskişehir-Ankara YHT
Ankara-Eskişehir parkurunda işleyen trenler Eryaman ve Polatlı duraklarına uğramaktadır.

Seyahat Süresi : Ankara-Eskişehir: 1 saat 26 dakika

3- Ankara-Konya-Ankara YHT
Ankara-Konya-Ankara hattında işleyen trenler Eryaman, Polatlı ve Selçuklu duraklarına uğramaktadır.

Seyahat Süresi : Ankara-Konya: 1 saat 49 dakika

4-Ankara-Karaman-Ankara YHT
Ankara-Karaman-Ankara hattında işleyen trenler Eryaman, Polatlı, Selçuklu, Konya ve Çumra duraklarına uğramaktadır.

Seyahat Süresi : Ankara-Karaman: 2 saat 49 dakika

5- İstanbul-Konya-İstanbul YHT
İstanbul-Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Treninin durakları sırasıyla Halkalı, Bakırköy, Söğütlüçeşme, Bostancı, Pendik, Gebze, İzmit, Arifiye, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir, Selçuklu ve Konya’dır.

Seyahat Süresi : Konya-İstanbul (Söğütlüçeşme) : Yaklaşık 5 saattir.

6- İstanbul-Karaman-İstanbul YHT
İstanbul-Karaman-İstanbul Yüksek Hızlı Treninin durakları sırasıyla Söğütlüçeşme, Bostancı, Pendik, Gebze, İzmit, Arifiye, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir, Selçuklu, Konya, Çumra ve Karaman’dır.

Seyahat Süresi : İstanbul-Karaman: Yaklaşık 6 saattir.

Hızlı Tren Bileti Nereden Alınır?

İsterseniz internet sitesi üzerinden (www.tcddtasimacilik.gov.tr) online veya kredi kartınız ile 444 82 33 numaralı çağrı merkezinden kolaylıkla alınabileceği gibi, gardaki bilet gişelerinden temin edebilirsiniz.

Vagonlar

TCDD Taşımacılık tren seferlerine birbirinden farklı hizmetlerin sunulduğu vagon tipleri ile devam etmektedir. Yolcuların taleplerine ve ihtiyaçlarına yönelik farklı vagon tiplerini bünyesinde bulunduran kurum bu sayede müşteri memnuniyetini yüksek seviyede tutmayı amaçlamıştır. 3 çeşit vagon bulunmaktadır.

Pulman Vagon

 Bu vagonda yer alan koltuk sistemi genellikle 2+1 pulman sistemine sahiptir. Her trende pulman vagon yer aldığı gibi bazı trenlerde yalnızca pulman tipi vagon yer alır. Özellikle kısa mesafeli sefer yapan trenlerde yalnızca pulman vagon bulunur. Koltuklar geriye yatırılabilen, ergonomik tasarımlı ve aralıkları geniş koltuklardır. Koltukların arasında masalar olduğu gibi aynı zamanda koltuk aralarında da katlanabilir masalar yer alır. Pulman koltukların üzerinde bagaj konulacak alanlara yolcular eşyalarını yerleştirebilirler. 

Yemekli Vagonlar ve Yemek Vagonu

Yemekli vagonların pulman vagonlardan farkı ise bilet ile beraber yemek ücretinin de alınması. Yemekli vagonun içinde yemek satışı yok, sadece daha önce bilet seçerken “yemekli” seçtiyseniz burada koltuğunuza yemek servisi yapılıyor.

 Tren vagonlarının genellikle son vagonlarından biri yemekli vagona ayrılmaktadır. Yemek vagonunda yolcu taşımacılığı yapılmaz, yalnızca yemek servisi yapılmaktadır. Yemek vagonu maalesef masaların olduğu, seyir sırasında keyifle yemek yiyeceğiniz bir yer değil.  Daha çok büfeyi andırıyor. Abur cubur satışı da yapılmaktadır.

Business Vagon

Bu sınıfta koltuklar daha geniş ve koltuk arkasına yerleştirilmiş ekran var. Koridorun bir tarafında 2, diğer tarafındaysa tek koltukların bulunduğu vagon. Yemekli seçmek isterseniz business’da fiyata ek olarak alabilirsiniz.

Hızlı Tren Bilet Fiyatları

TCDD tren bilet fiyatları belirli zaman aralıklarında değişmektedir. 16.01.2021 tarihindeki YHT biletlerin fiyat bilgisi aşağıdadır:

İstanbul – Ankara YHT Yüksek Hızlı Tren Bileti Fiyatı: 118,50 TL (Ekonomi)

İstanbul – Konya YHT Yüksek Hızlı Tren Bileti Fiyatı: 118,00 TL (Ekonomi)

İstanbul – Eskişehir YHT Yüksek Hızlı Tren Bileti Fiyatı: 77,00 TL (Ekonomi)

Ankara – Eskişehir YHT Yüksek Hızlı Tren Bileti Fiyatı: 52,50 TL (Ekonomi)

Ankara – Konya YHT Yüksek Hızlı Tren Bileti Fiyatı: 53,50 TL (Ekonomi)

Konya – Eskişehir YHT Yüksek Hızlı Tren Bileti Fiyatı: 56,50 TL (Ekonomi)

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatı için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu