Adana

Adana’da Gezilecek Yerler Listesi – Görülmesi Gereken En Güzel 50 Nokta!

*Şehir Hakkında Bilgiler 

Şehir Hakkında; Toros Dağları’na sırtını dayamış, Seyhan Nehri’nin yanı başında eşsiz bir konuma sahip olan Adana’da gezilecek yerler, mutfağı, zengin kültürü ve köklü geçmişi ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor.

Toplamda 15 ilçeye sahip olan “büyükşehir” statüsündeki Adana, 60 km batısındaki Mersin – Tarsus, doğusunda Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş, kuzeyinde ise Kayseri ve Niğde ile sınırlarını paylaşıyor. Doğal güzellikleri, kültürel mirasları, gurme lezzetleri ve dahası ile hayatınız boyunca unutamayacağınız bir tatilin kapılarını aralayan Adana’da gezilecek yerler listesini sizler için derledik.

Kaç günde gezilir; Seyahatiniz için 2-3 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Ziyaret için en uygun zaman; Akdeniz iklimine sahip Adana’nın yaz sıcakları malumuz meşhur. İlkbahar aylarını tercih etmelisiniz.

Müze kartarı; Türkiye’nin çoğu ilinde geçerli olan ve ücretsiz giriş yapabilmenizi sağlayan Müzekart ile Adana’da yer alan müzeleri ve turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Havalimanı/Merkez Uaşım; Ulaşım Rehberi yazımızda tüm bilgileri detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Ne Yenir; İştah kabartan Adana lezzetlerinden, Adana Kebabı, içli köfte, şırdan, bici bici, humus, muzlu süt ve daha fazlası için buyurun; Adana’nın Yöresel Yemekleri. 

Ortalama kişi başı yemek: 23.65 TL

*Popüler Görülecek Yerler

-Sembolik Yapılar 

1-Sabancı Merkez Cami

sabancı merkez cami

Burası Neresi? Türkiye Diyanet Vakfı ile Sabancı Vakfı’nın ortak çalışması ile inşa edilen Sabancı Merkez Cami, bölgenin en fazla ziyaret edilen noktalarından biridir. Mülk hakkı Adana Diyanet İşleri Vakfı’da olan caminin yapımı 1998 yılında başlamış olup tam 10 yıl süren çalışmalar sonucu hizmete açılabilmiştir. Adana’nın sembolik yapısı haline dönüşen bu caminin totelde 6 minarelidir ve her yerden görülebilecek  yüksekliğe sahiptir.

İçerisinde toplamda dört ders odası, on itikaf odası, sohbet odaları ve imam ile müezzin odaları mevcuttur. 28 bin 500 kişiye ibadet edebilme imkanını sağlayan cami, Balkanlar ve Orta Doğu’nun en büyük camisi olma özelliğini taşımaktadır.

Konum: Reşatbey, 01120 Seyhan/Adana

Yol tarifi al >

2-Taş Köprü

taş köprü

Burası Neresi? Adana Seyhan Nehri üzerinde şehri ikiye ayıran eski adıyla Justinianus Köprüsü olarak bilinen Taş Köprü’nün 4. yüzyılda Mimar Auxentios tarafından yapıldığına dair resmi belgelerin yer aldığı bilgiler Adana Müzesi’ndeki kitabe yer almaktadır. Yapıldığı ilk günden itibaren sağlamlığını koruyan köprü, 319 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğindedir. 2000’li yılların ardından araç trafiğine kapanan köprünün dünyada kullanılan en eski köprü olduğu bilinmektedir.

Konum: Sinanpaşa, 01220 Yüreğir/Adana

Yol tarifi al >

3-Saat Kulesi 

saat kulesi

Burası Neresi? Kesme taşlardan yapılan Saat Kulesi, 32 metre uzunluğunda olup 1881 senesinde Ziya Paşa’nın valilik görevine olduğu dönemlerde başlanmış ve bir sonraki yıl Abidin Paşa’nın görev aldığı dönemde tamamlanmıştır. İlk yapıldığı dönemde her saat başında her yerden duyulacak şekilde ses çıkartarak, halkı saat konusunda bilgilendirmek amacını taşımaktaymış. Oldukça sağlam temelleri üzerine inşa edilen kule, 1998 yılında yaşanan Adana depreminde onca yıkıma rağmen sapasağlam kalmayı başarabilmiş.

Konum: Ulucami Mahallesi Tarihi Büyük Saat Kulesi önü, 01000 Seyhan/Adana

Yol tarifi al >

-Müzeler

4-Adana Sinema Müzesi

adana sinema müzesi

Burası Neresi? Çukurova’ya giriş kapısı olarak da kabul gören Adana festivalleri ve kültürel etkinlikleri ile de ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatıyor. 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan Adana, Türkiye’nin gastronomi başkentlerinden biri olduğu kadar aynı zamanda da tam bir sanat şehri. Altın Koza Film Festivali başta olmak üzere sinema, tiyatro ve diğer sanat dallarının ön planda olduğu etkinliklerin düzenlendiği Adana’da Sinema Müzesi’nin olmasına da şaşmamak gerek haliyle.

Neden Gitmeliyiz? 18. Altın Koza Film Festivali’nin etkinlikleri kapsamında hizmete açılan Adana Sinema Müzesi’nde Adanalı sanatçıların balmumu heykelleri, geçmişten günümüze film afişleri ve sinemayı alakadar eden eşyalar bulunuyor. Diğer Adana müzelerini de inceleyebilirsiniz.

Konum: Kayalıbağ, Seyhan Cad., 01010 Seyhan/Adana

Çalışma Saatleri: 08:00-17:00

Telefon: 0322 457 07 78

Yol tarifi al >

5-Adana Atatürk Evi Müzesi

adana atatürk evi müzesi

Burası Neresi? Adana’nın önde gelen aileleri arasından Ramazanoğulları sülalesinden Suphi Paşa’ya ait olan konak, Osmanlı mimarisine sahip şekilde inşa edilmiştir. Totelde beş kez Adana’ya gelen Mustafa Kemal Atatürk, bu gelişlerinin ikisinde burada konaklamıştır.

Atatürk’ün 100. doğum günü şerefine Bakanlık tarafından “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilmiş ve 1981 senesinde müzeye çevrilmiştir. İçerisinde ise, Atatürk’ün seyahatine ait fotoğraflar, belgeler ve bölgeye ait etnografik eserler ile kurtuluş savaşı dönemine ait eşyalar sergilenmektedir.

Konum: Kayalıbağ Mahallesi, 26009. Sk. No:1, 01010 Seyhan/Adana

Çalışma Saatleri:08:30-17:00

Telefon: 0312 212 83 00

Yol tarifi al >

6-Misis Mozaik Müzesi

misis mozaik müzesi

Burası Neresi? 1959 yılından itibaren hizmet veren Misis Mozaik Müzesi, Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis’de bulunmaktadır. Müzede; Misis Kenti’nden kalma 4. yy sonlarındaki tapınağın zemin mozaikleri sergilenmektedir. Yapılan araştırmaların ışığında müzedeki moziklerin Genç Roma Dönemi’ne ait olduğu öğrenilmiştir.

1956 senesinde köyde Alman arkeoloji heyetinden Prof. Dr. H. Theodore Bossert ile Dr. Ludwig Budde tarafından yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarılmıştır. Buradan elde edilen eserleri korumak amacıyla müze açılmasına karar verilmiştir. Bu mozaikler üzerinde; Nuh’un tufan esnasında gemisine aldığı hayvan motifleri işlenmiştir.

Konum: Eski Misis, 01358 Yüreğir/Adana

Çalışma Saatleri: 08:00-19:00 / 08:00-17:00

Yol tarifi al >

-Meydan ve Sokaklar

7-Ziya Paşa Bulvarı

ziya paşa bulvarı adana

Burası Neresi? Adana Metro Sineması adındaki yerin bir ucu olan bulvar üzerinde; çok sayıda mağaza ve kafe ve barlar yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında akşam saat 7’den sonra canlanan yerlerden biri. Kendi halinde huzur dolu şahane bir bulvar burası. Aradığınız her şeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Konum: Seyhan/Adana

Yol tarifi al > 

8-Mısır Çarşısı ve Çakmak Caddesi 

mısır çarşısı ve çakmak caddesi

Burası Neresi? Adana Seyhan’da yer alan Çakmak Caddesi ve Mısır Çarşısı da diğer alışveriş yapabileceğiniz yerler. Özellikle Mısır Çarşısı’na giderseniz, Adana’nın meşhur şalgam suyu ve cezerye tatlısının da tadına bakmayı unutmayın.

Konum: Mısır Çarşısı 17. Sok. No:20, 01010 Seyhan/Adana

Yol tarifi al >

-Plajlar

9-Yumurtalık Plajı

yumurtalık plajı

Burası Neresi? Eski Yunancada “keçi” anlamına gelen AIKS’ten türetilen ve Ayas adını alan bu şirin liman kentinde hem doğa ile iç içe olabilir, hem de tarihi kalıntıları bizzat yerinde görebilirsiniz. Yumurtalık olarak da adlandırılan Ayas, Adana’nın denize kıyısı olan 2 ilçesinden biri. Tipik bir Akdeniz sahil kenti olan Ayas’taki antik kenti de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Memluk, Venedik, Cenova gibi sayısız medeniyetin zamanında hüküm sürdüğü Ayas’ın simgesi haline gelen Süleyman Kulesi’ni fotoğraflamadan Adana seyahatinizi sonlandırmamalısınız.

Konum: Ayaş, 01680 Yumurtalık/Adana

Yol tarifi al >

10-Botaş Plajı

botaş plajı

Burası Neresi? İncirli Plajı gibi Ceyhan’da yer alan fakat şemsiye, şezlong, yeme içme, soyunma kabini, tuvalet vb. imkanları barındıran Botaş Plajı, bilhassa yaz aylarında Adana’yı ziyaret edenlerin serinlemek için gittiği ilk yer oluyor. 400 metre uzunluğunda sahil şeridi olan Botaş Plajı da Yumurtalık gibi kumlu.

Konum: İncirli, 01920 Kurtpınar/Ceyhan/Adana

Yol tarifi al >

11-İncirli Plajı

incirli plajı

Burası Neresi? Adana Ceyhan’da yer alan ve özellikle yüksek sezonda Yumurtalık Plajı’na göre daha sakin olan İncirli Plajı’nda Ayaş’taki gibi şemsiye, şezlong, duş yerleri, yeme içme mekanları vb. imkanlar maalesef ki yok. Sahil genişliği yaklaşık 50 metre ve uzunluğu ise 300 metre.

Yol tarifi al > 

*Doğa İçinde Gezilecek Yerler 

-Yeşil Alanlar/ Parklar 

12-Merkez Park

adana merkez park

Burası Neresi? Türkiye’nin en büyük parkı ünvanına sahip Merkez Park, Adana Büyükşehir Belediye’si tarafından 2004 yapılmış olup Seyhan Nehri’nin her iki yakasında konumlanmaktadır. Önceden burada şehir otogarı ve narenciye bahçeleri ve boş araziler ter alıyormuş. Zaman içerisinde buradan taşınan otogar ve çevresine yapılar inşa edilmiştir. 330 bin metrekarelik alana sahip parkta 40 çeşit ağaç ve 67 bitki olmak üzere toplamda 400 binden fazla bitkiyi barındırmaktadır.

İçerisinde; çocuk oyun alanları, paten pistleri, 300 kişi kapasiteli amfi tiyatro, koşu, bisiklet yolları ve dinlenme terasları yer almaktadır. Engelliler dahil olmak üzere çocuk oyun alanlarında, hem bedensel hem de zihinsel oyun çeşitlerini bulabilirsiniz. Paten pistinde; mini amfi ve yer satrancı ile birlikte 10 farklı türde fiziki ekipman yer alır. Şehrin ortasına insan gücüyle kurulmuş bir etkinlik alanı olarak Adana’nın ünlü gezi noktaları arasında yer alır.

Merkez Park’ta gün boyu güneşin ve hoş sohbetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Ülke çapında da şehir parkları listesinde ilk sıralarda gelen Merkez Park’ın çim alanlarında doğa ile iç içe vakit geçirebilirsiniz.

Konum: Reşatbey, Doğa Park, 01120 Seyhan/Adana

Yol tarifi al >

13-Çoban Dede Türbesi ve Parkı

çoban dede türbesi ve parkı

Burası Neresi? Çoban Dede ile ilgili anlatılan rivayetlerden biri de;  toprak temin etmek maksadıyla Çoban Dede’nin mezarının bulunduğu noktaya iş makinaları gider. Tepeye vurulan kepçeler kırılıyor, makinalar bir türlü çalışmıyor.  Belirli bir sür sonra mezar bulunur ve türbeye dönüştürülür.

Çukurova ilçesinde bulunan park, Seyhan Nehri’nin hemen kenarındaki yüksek tepede yer alan bu park, hem türbe ziyareti hem de bu güzel manzaranın tadını çıkartabileceğiniz bir yer. Özellikle şehir dışından gelen misafirler tarafından sıkla ziyaret edilen park, gece gündüz gelen ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Konum: Karslılar, 82068. Sk. No:9, 01170 Çukurova/Adana

Yol tarifi al >

14-Dinozor Parkı

dinozor parkı

Burası Neresi? Yeryüzünde yaşamış olan 62 metre büyüklüğündeki en büyük iki dinozor ve farklı boyutlarda 54 tane dinozor maketleri 33 metrekarelik alana yerleştirilmiştir. Maketler; ses ve hareket duyarlı olup üzerine çocukların binebileceği şekilde tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra iki tane masal ağacı da yer almaktadır.

Konum: No:2 85193. Sk 100 Yıl Mahallesi, 01170 Çukurova/Adana

Çalışma Saatleri: 08:00-20:00

Giriş Ücreti: Yetişkin:8 TL/ Öğrenci:5 TL/ 0-3 Yaş Arası: Ücretsiz

Halk günleri: Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri 4 TL

Telefon: 0322 256 37 37

Yol tarifi al >

15-Atatürk Parkı

atatürk parkı

Burası Neresi? Atatürk Parkı, Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı olarak işletilmekte olup, içerisinde farklı ağaç türlerinin yetişmektedir. 1500’ü aşan bitki türü sayısıyla bir nevi ağaç müzesi olduğu söylenebilir. 1818’de yapılmış Kirazlıbent ve 1916’da Neşet Hoca tarafından yaptırılmıştır ancak Türkiye’nin ilk fidanlığı da burada yer almaktadır.

Konum: Kurtuluş, 01130 Seyhan/Adana

Yol tarifi al > 

16-Çobandede Yerel Kuş Parkı

çobandede yerel kuş parkı

Burası Neresi? Çoban Dede Türbesinin ve Parkın bulunduğu alanın bir kısmı 2015 yılında kuş cenneti ve mini hayvanat bahçesine dönüştürüldü. Hayvanat bahçesinde memeliler, su kuşları, yırtıcı kuşlar, süs tavukları gibi hayvanlar yer almaktadır. Küçük bir göletin etrafında yer alan hayvanların dışında hayvanların için veterinerler ve poliklinikte bulunmaktadır. Doğal yaşamda bir şekilde yaralanmış ve hasta olmuş hayvanlar burada iyileştirilerek rehabilite edilmekte ve gelen misafirlerle tanıştırılmaktadır.

Konum: Karslılar, 01170 Çukurova/Adana

Yol tarifi al >

17-Karataş Tabiat Parkı

karataş tabiat parkı

Burası Neresi? 29 hektarlık büyüklüğe sahip park, 1952 senesinde orman teşkilatı tarafından ağaçlandırılarak Kumluk I ve Kumluk II mesire yeri olarak Mülga Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir. 2012 senesinde ise Kumluk I ve Kumluk II Mesire Yerleri,  Kumluk Tabiat Parkı olarak adlandırılmıştır. Adana’ya 45 kilometre uzaklıkta yer alan park, karavan ve çadır kampı yapmayı sevenler için oldukça uygun ve elverişlidir.

Arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte rahatlıkla zaman geçirebileceğiniz bir ortam. Halk tarafından genellikle piknik yapmak amaçlı kullanılan parkta bunun yanı sıra; yüzebilir, fotoğraf çekebilir, balık tutabilir ve uzun doğa yürüyüşlerini gerçekleştirebilirsiniz. Parkın içinde; çocuklar için oyun alanları, lokantalar, otopark, lavabo, duş alanları ve soyunma kabinleri gibi ihtiyaçlarınıza uygun yerler mevcuttur.

Konum: Yeni, 01900 Karataş/Adana

Yol tarifi al >

18-Sakıp Sabancı Parkı 

sakıp sabancı parkı

Çukurova Belediye tarafınca iş insanı Adanalı Sakıp Sabancı anısına yapılmış park, önceki dönemde büyük yüz ölçümüne sahip olan park Jurassic Park’ın açılmasıyla birlikte küçük bir alanda kalmıştır. Sakıp Sabancı Parkı, her yaştaki çocuğa hitap eden oyun alanları ve göz dolduracak biçimde düzenlenmiş yeşillik alanlarıyla Adanalılar tarafından sıkla tercih edilmektedir. İçerisinde yer alan küçük kafeden tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca Atatürk resimlerinden oluşan resim sergisi de parkın içerisinde bulunan bir binada sergilenmektedir.

Konum: Yüzüncüyıl, 85183. Sk., 01170 Çukurova/Adana

Yol tarifi al > 

-Şelaleler

19-Kapuzbaşı Şelalesi

kapuzbaşı şelalesi

Burası Neresi? Kapuzbaşı Şelalesi, Adana’nın Aladağ ilçesine 45 kilometre uzaklıkta konumlanıyor olup, dünya üzerinde dağın ortasında patlayan en büyük yüksekliğe sahip şelaleler arasında yerini almaktadır.

On iki tane yan yana sıralanan şelalelerin yalnızca 5-6 tanesi kendini gün yüzünü çıkartmaktadır. Geriye kalanlar ise kayalardan düşen molozlar arasında sıkıştığından yüzeysel olarak patlar. Rafting tutkunları için birebir nokta!

Konum: 38500 Yahyalı/Kayseri

Yol tarifi al > 

20-Küp Şelaleri

küp şelaleleri

Burası Neresi? Küp Şelaleleri, çevresinde yeşeren bitki türleri ve kuş seslerinin cıvıltısıyla yarattığı atmosfer, yansıttığı huzuruyla ziyaretlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. İçerisindeki spor alanlarında spor yapma ve şelalenin oluşturduğu göletlerde yüzme imkanı sağlayabilirsiniz.  Yaz aylarının kaçış noktası haline gelen şelaleler serinletmesiyle beraber, hem piknik hemde kamp yapabileceğiniz bir doğa harikası.

Konum: Küp, 01720 Aladağ/Adana

Yol tarifi al >

21-Bahçecik Şelalesi

Bahçecik Şelalesi

Bahçecik Şelalesi, Adana’nın ve ülkemizin henüz çok fazla bilinmeyen güzelliklerinden bir tanesi. Hatta internette araştırma yaptığınızda burası ile ilgili çok fazla bilgiye ulaşamıyorsunuz. Biz de Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunan bu bakir güzelliği ziyaret ettik ve keyifle okuyacağınızı düşündüğümüz bir yazı yazmak için hemen kolları sıvadık…

Aslında sadece şelale değil şelaleye gidiş yolu da kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlıyor. Doğanın muhteşem uyumuna ve huzur veren yönüne sonuna kadar şahitlik ediyorsunuz. Kuşların cıvıltılarını duymakla kalmıyor; aynı zamanda eşsiz hayvanları yakından görme fırsatını da yakalıyorsunuz.

Burası Adana halkı tarafından da çok fazla bilinmiyor. Bu durum aslında bu doğal güzelliğin bakir kalması ve korunması açısından bir yönden de iyi bir şey oluyor. Şelalenin yağışların yoğun olduğu zamanlarda canlı olmasının da buna etkisinin büyük olduğunu söyleyebiliriz. Şelaleyi ziyaret ettiğimiz 04.05.2019 tarihinde debisinin oldukça fazla olduğunu belirtelim. Yaklaşık olarak 20 metre yükseklikten kendini boşluğa bırakan su ortaya seyrine doyum olmayan bir manzara çıkarmış. Kış mevsiminin ne kadar yoğun geçtiği önceki dönemlerde insanların suyun içinde kullandığı piknik masasından da net bir şekilde anlaşılıyor.

Bahçecik Şelalesi manzarasında, doğanın huzur dolu sessizliği içinde ve nehrin dinlendiren su sesinde kamp yapmaya ne dersiniz? İşte o zaman burası sizin için tam bir biçilmiş kaftan. Nehrin kenarında hemen Bahçecik Şelalesi’ne bakan kamp ve mesire alanı size unutamayacağınız bir kamp deneyimi yaşatacaktır.

Belediye tarafından hazırlanan kamelyalarda çadırınızı kurup akşam ateş etrafında toplanıp çok keyifli sohbetler edebilir, gökyüzündeki yıldızları seyredebilirsiniz. Dilerseniz buraya günübirlik gelerek piknik yapabilir, tertemiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Sahip olduğu muhteşem ortam ve doğal güzellikleri ile Bahçecik Şelalesi’nin kesinlikle Türkiye’de kamp yapılacak en iyi yerler arasında bulunduğunu söyleyebiliriz.

-Nehirler

22-Seyhan Nehri

seyhan nehri

Burası Neresi? Seyhan Nehri, Akdeniz’e dökülen en büyük akarsu olmasıyla şehre de yıllar boyunca katkı sağlamış. Şehrin doğal güzelliklerinden olan nehir, taşkınları önlemesi ve baraj üstündeki güzellikleriyle serinlemeniz için de imkan sunuyor. Ayrıca nehir kıyısında yürüyüş de yapabilirsiniz.

Konum: 

Yol tarifi al >

23-Ceyhan Nehri

ceyhan nehri

Burası Neresi? Adana’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında gelen Seyhan’dan sonra en bilindik ilçesi olan Ceyhan, adını elbette ki yanı başındaki Ceyhan Nehri’nden alıyor. İnşa tarihi 1659 senesine dayanan Kurtkulağı Kervansarayı’nı ziyaret ettikten sonra yönünüzü, Ceyhan Nehri kıyısında konumlanan Kartepe Aslantaş Milli Parkı ve Yılankale’ye çevirebilirsiniz.

Yol tarifi al > 

24-Feke-Göksu Nehri

feke-göksu nehri

Burası Neresi? Seyhan Nehri’nin kollarından biri olan Göksu Nehri’nin kaynağı Tahtalı Dağları’ndan gelmektedir. Yılın her mevsiminde su ve debisi her daim yüksektir. Derin ve dar vadileri geçerek, Aladağ ilçesinde Zamantı Suyu ile birleşir ve Seyhan Nehri’nin oluşumunu sağlar. Kano ve rafting aktiviteleri için önemli bir potansiyel oluşturan nehre, sıkla turlar düzenlenmektedir.

Konum: Feke/Adana

Yol tarifi al > 

-Kanyonlar

25-Kapıkaya Kanyonu

kapıkaya kanyonu

Burası Neresi? Kanyon, tektonik çöküntüler ve akarsuların meydana getirmesiyle oluşmuştur. 20 kilometre uzunluğa sahip olup, 7250 metrelik kısmı turizme açılmıştır.Karaisalı ilçesinde bulunan Kapıkaya Kanyonu ziyaretçilerine muhteşem bir doğal güzelliği vadediyor.

Neden Gitmeliyim? Dağcılar, doğa yürüyüşü sevenler ve fotoğraf tutkunlarının sıkla ziyaret ettiği kanyonda, göz alıcı doğa manzarasını görme imkanına sahipsiniz. Kanyon 16 metre yüksekliğe sahip köprü ile bağlanmıştır. Bu köprüden geçerek kanyonun içerisine doğru ilerledikten sonra 200 metreyi aşkın kayalıklar ile karşılaşacaksınız. Buradan ileriye doru gittikçe göz kamaştırıcı bir şelale sizleri karşılıyor olacak, bu noktada sizler için oluşturulmuş dinlenme ve seyir teraslarında keyfini çıkarabilirsiniz.

Konum: 01770 Karaisalı/Adana

Yol tarifi al >

26-Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu

karaisali dokuzoluk kanyonu

Burası Neresi? Adana’nın en sevilen noktaları arasında yer alan Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu’nda; ırmak üzerinde bulunan vadide meydana gelen gölet özellikle kavurucu sıcaklarda halk tarafından sıkla ziyaret ediliyor. Piknik, büyük alanlara sahip olmayıp özellikle tatil zamanlar oldukça yoğun olduğu için pek yer bulunamıyor. İçerisinde, piknik masaları, mangal alanları, mescit, lavabo ve çeşmeler yer almaktadır. Burada doğa yürüyüşü, yüzme ve balık tutmak gibi aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

Konum: Merkezboztahta, Merkezboztahta Köyü Yolu, 01770 Karaisalı/Adana

Yol tarifi al >

-Vadiler

27-Beledemik Vadisi

belemedik vadisi

Burası Neresi? Adana Pozantı yolunu kullanarak ulaşabileceğiniz 600 metre rakıma sahip olan Belemedik Vadisi her mevsim farklı bir güzelliğe bürünüyor.  Dağ, orman ve akarsuların oluşturduğu ekosistemin bir parçası olan el değmemiş Belemedik Vadisi, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret edilen vadi fotoğraf çekmeyi sevenler için Adana’da gezilecek yerler listesine mutlaka dahil edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Konum: Belemedik, 01470 Pozantı/Adana

Yol tarifi al >

28-Çakıt vadisi

çakıt vadisi

Burası Neresi? Dağ keçilerinin otlak alanı olan dağlarla çevrili Çakıt Vadisi, doğanın en büyük hazinelerinden biri olup içerisinde yankılanan suyun sesin yarattığı tını insana büyük bir haz veriyor. Dağcılık sporuna merak saranların çok seveceği bir yer olduğunu söylemek mümkün. El değmemiş güzelliğini ilk günkü gibi koruyan vadi, görülmeye değer nitelik taşıyor.

-Yaylalar

29-Kızıldağ Yaylası 

kızıldağ yaylası

Burası Neresi? Adana’da Karaisalı ilçesine bağlı olan Kızıldağ Yaylası, Osmanlı Dönemi’ine ait belgelerde Cebel-i Ahmer adıyla geçmektedir. O dönemler çok değerli olmayan yayla, Ramazanoğulları zamanında önem kazanarak, birçok devlet yetkilisi yaz dönemlerinde yaylaya çıkmışlardır. Merkeze 27 kilometre uzaklıkta bulunan yayla, tertermiz havası ve yüksek rakımlı olması sebebiyle yarattığı serin hava oldukça rağbet görmesine katkı sağlıyor. Kısa bir yürüyüş ve doğa çekimi için oldukça ideal.

Konum: Çevlik, Karaisalı/Adana

Yol tarifi al >

30-Aladağ-Meydan Yaylası

Aladağ-Meydan Yaylası

Burası Neresi? Aladağ’a 6 kilometre uzaklıkta konumlanan yaylada;  ardıç, çam, köknar, sedir ağaçları ve meyve bahçeleri iç içedir. Yaylada yararlanabileceğiniz lokanta ve bakkallar bulunmaktadır. Ayrıca burada konaklayabileceğiniz konaklama seçenekleri de mevcut,  tabi ormanlık alan içerisine kampta kurabilirsiniz.

31-Akçatekir Yaylası

Akçatekir Yaylası

Burası Neresi? Pozantı’ya 17 kilometre uzaklıkta yer alan Akçatekir Yaylası; Bürücek Yaylası, Akçaköy ve Tekir Yaylası’nın birleşmesiyle oluşmuştur. Etrafı çam, ardıç ve meyve bahçeleri ile çevrili yaylada her sene eylül ayında Akçatekir Yaylası Geleneksel Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir. Özellikle yaylada yaşayan iklim sebebiyle kış aylarında 500-600 nüfüsa sahipken yaz aylarında yaşanılan göç sebebiyle neredeyse 100 katı olan 200 binli rakamlara ulaşıyor.

Konum: Akçatekir, Akçatekir Köyü Yolu, 01490 Pozantı/Adana

Yol tarifi al >

32-Horzum Yaylası

horzum yaylası

Burası Neresi? Kozan ilçe sınırları içerisinde yer alan Horzum Yaylası; çam, çınar, üzüm bağları ve meyve ağaçları ile bezenmektedir. Her türlü ihtiyacı karşılamak adına; bakkal, kır kahveleri, lokantalar ve sağlık ocağı hizmet vermektedir. Yaz ve kış ayları boyunca ziyaret edilen yaylada, kamp yapma imkanına da sahipsiniz.

Konum: Kozan/Adana

Yol tarifi al >

33-Saimbeyli Çatak Yaylası

Saimbeyli Çatak Yaylası

Burası Neresi? Dağın eteğine dökülen küçük şelalelerin beslediği anıt çınar ağaçlarının gövdesi ve dalları üzerine kurulmuş olan çardaklarda piknik yapma zevkine nail olabileceğiniz bir yayladır. Tüm köyün su ihtiyacını karşılayan yaylada, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından işletilen tesisler hizmet vermektedir. Su sesleriyle birleşen kuş cıvıltıları eşliğinde doğanın kucağına kendinizi bırakabileceğiniz harika bir rota! Macerayı seviyorsanız mutlaka kamp yapmanızı öneririm.

Konum: 01740 Saimbeyli/Adana

Yol tarifi al > 

*Çocuklar İçin Uygun Yerler 

-Hayvanat Bahçesi

34-Tarsus Hayvanat Bahçesi

tarsus hayvanat bahçesi

Burası Neresi? Mersin’in Tarsus ilçesinde yer alan hayvanat bahçesi, 2014 yılından beri hizmet vermektedir. Birbirinden çeşitli hayvanların yaşamlarını devam ettirdiği bu sevimli bahçe, asında diğer hayvanat bahçelerinden pek de farkı olmasa da yerel ve çevre halk arasında oldukça yoğun ilgi görmektedir.

Neden Gitmeliyim? Mersin Belediyesi tarafından önemli bir gün belirleyerek eğlenceli bir aktiviteye imza atmışlardır. Otuzdan fazla hayvan türüne ev sahipliği yapan hayvanat bahçesinde, özel bir alan yapılmış olup gelen ziyaretçilerin hayvanları beslemelerine olanak sağlanmaktadır. Hayvanların doğal yaşam alanlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Zaman ayrılması gereken önemli yerlerden biri olarak listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Konum: Kavaklı Mahallesi, Berdan Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 33400 Tarsus/Mersin

Çalışma Saatleri: 09:00-17:00

Giriş Ücreti: Yetişkin: 6 TL 18 yaşa kadar: 3 TL

Telefon: 0324 626 33 34

Yol tarifi al >

-Aquapark

35-Mavi Su Aqualand

mavi su aqualand

Burası Neresi? Adana’nın Seyhan Nehri’nin kıyısından bulunan Mavi Su Aqualand’de; her yaşa uygun yüzme havuzları sayesinde şehir halkı yaz sıcaklarında serinleme imkanı buluyor. İçerisinde; çocuk havuzu, dalga havuzu, aile havuzu, akıntılı su kanalı ve birbirinden eğlenceli kaydıraklar yer alıyor.

Tüm gününüzü geçirdikten sonra hoş bir müzik eşliğinde, lezzetli yemeklerin tadına bakabileceğiniz Mix Restaurant’ta güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Girişlerde nakit para kabul edilmiyor olup, size verilen karta yükleyeceğiniz krediler ile harcama yapabiliyorsunuz.

Konum: Yavuzlar, Hacı Sabancı Blv. No:31, 01220 Yüreğir/Adana

Çalışma Saatleri: 09:00-19:00

Giriş Ücreti: Yetişkin: 35 TL 12 yaş altı: 30 TL

Telefon: 0322 324 11 40

Yol tarifi al >

-Alışveriş 

36-M1 Adana Avm

M1 Adana Avm

Burası Neresi? 2000 yılında hizmete açılan M1 Adana Alışveriş Merkezi, Adana’nın ihtiyaçlarını karşılayan alışveriş merkezidir. 77 bin m2’lik bir kiralanabilir alana sahip olup, 107 mağaza sayısı ile gelen ziyaretçilerine Türkiye’nin olsun dünyanın olsun tüm markaları içerisinde barındırıyor. Media Markt, GAP, Mango, Goldpark,  Zara, Marks&Spencer ve daha fazlası gibi markaların bir arada bulunduğu alışveriş merkezinde, 3 bin 50 kişilik müşteri otoparkı, sinema salonları, geniş yemek alanı ve çocuk oyun alanları gelenlerin keyifli saatler yaşamasına katkı sağlıyor.

Konum: Yeni Mahallesi Öğretmenler Bulvarı, 87071. Sk. No:5, 01200 Seyhan/Adana

Çalışma Saatleri: 10:00-22:00

Telefon: 0322 271 01 18

Yol tarifi al >

37-Park Adana Avm

Park Adana Avm

Burası Neresi? Çukurova ilçesinin bir numaralı eğlence merkezlerinden biri olan Park Adana Avm içerisinde, yerel ve ulusal birçok marka yer almaktadır. Alışveriş merkezini çevreleyen 25 dönümlük peyzaj alanı içerisinde yer alan çocuk oyun alanları olsun, havuzlu süslemeleri olsun yalnızca bir alışveriş merkezi değil, aynı zamanda kısa molalar verip ferah bir zaman geçirebileceğiniz ortam bulunuyor. İçerisinde Adana’nın en büyük eğlence merkezi olan Happy Land ile tüm yaştan insanlara adrenalini sonuna kadar yaşatıyor. Şehir merkezine olan yakın konumu ile ulaşımı oldukça rahat sağlanıyor.

Konum: Sakarya, 55016. Sokak 8-A, 01130 Seyhan/Adana

Çalışma Saatleri: 10:00-22:00

Telefon: 0322 333 20 00

Yol tarifi al >

38-Adana Optimum Avm

adana optimum avm

Burası Neresi? 2011 yılında müşterilerine kapılarını açan Adana Optimum Avm içerisinde dünyaca ünlü  160 markanın yer aldığı 145 metrekarelik alana sahiptir. Sosyal ve ekonomik açıdan bölgenin yükselmesine katkı sağlarken sosyalleşmeye de olumlu yönde etki etmiştir. Dünya lezzetlerini de sunuyor olup, diğer avmler ile olan farkını gözler önüne sermektedir. Bulunduğu konum itibariyle  Tarsus, Mersin, Hatay ve Niğde bölgelerine olan yakınlığıyla geniş bir ziyaretçi profiline sahip olduğunu söyleyebilirim.

Konum: Sinanpaşa, Hacı Sabancı Blv. Optimum, Avm No:28, 01220 Yüreğir/Adana

Çalışma Saatleri: 10:00-22:00

Telefon: 0850 207 5767

Yol tarifi al >

39-Tarihi Kazancılar Çarşısı

tarihi kazancılar çarşısı

Burası Neresi? Anadolu’nun tipik kapalı çarşılarına benzeyen ve hediyelik eşya alışverişi der demez akla ilk gelen yerlerden olan Tarihi Kazancılar Çarşısı’ndan sevdikleriniz için bir şeyler alabileceğiniz gibi Adana mutfağına özgü yöresel lezzetleri de tadabilirsiniz. Adana’nın simgesi Büyük Saat Kulesi’ne yürüme mesafesinde bulunan Tarihi Kazancılar Çarşısı, yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip olmakla birlikte aynı zamanda Adana’nın yöresel el işi ve zanaat ustalarının atölyelerine de ev sahipliği yapıyor. Ağaç oymacılığından bakır kalaylamaya, kebap restoranlarından konsept kafelere kadar her zevke hitap etmeyi başaran Tarihi Kazancılar Çarşısı için en az bir gününüzü ayırmanızı öneriyoruz.

Konum: Sarıyakup, 23002. Sk., 01020 Seyhan/Adana

Çalışma Saatleri: 08:00-18:00

Yol tarifi al >

*Yakında Gezilecek Yerler

40-Kapadokya

Kapadokya

Binlerce yıllık geçmişin izlerini yansıtan Kapadokya’nın etrafında bulunan yanardağların milyonlarca yıl önceki aktif hareketleri ve haya yolları sebebiyle eşine az rastlanır bir yapıdadır. Oluşan muhteşem görüntüsüyle masal diyarlarını andıran Kapadokya’da yer alan tarihi ve doğal yapıların büyük bir kısmı UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmiştir.

On farklı uygarlığın hüküm sürdüğü topraklarda, 429 tescilli yapı ve 64 sit alanı yer almaktadır. Bölgenin en çarpıcı yapıları, kayalara oyulmuş geleneksel evleri ve güvercinliklerdir. Burada; Paşabağları, Güllüdere Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehir gezileri, Göreme Açıkhava Müzesi, Ihlara Vadisi’ni görme şansını elde edebilirsiniz.

Yapabileceğiniz etkinlikler arasında ise; tabi ki en başta gün doğarken balona binmeli ve eşsiz manzaranın tadını çıkarmalı, çarşıya çıkıp çanak, çömlek, bakır eşyaların yer aldığı dükkanardan alışveriş yapmalı, tabi ki meşhur seramikten yapmak olmalıdır.

Yol tarifi al >

41-Tarsus

tarsus

Çukurova ilçesinin batısından bulunan Tarsus, ülkenin en eski yerleşim yerlerinden biridir. 6 bin yılından itibaren varlığını sürdüren Kilikyalıların merkezi ilçe, kurulduğu günden itibaren aynı isimle hiç değişmeden gelebilmiştir. Tarihi İpek Yolu güzargahlarından biri olup Roma, Bizans ve Yunanlılara ev sahipliği yapmıştır. Ancak buna rağmen gereken ilgiyi günümüzde çok fazla gördüğü söylenemez ne yazık ki.

Yol tarifi al > 

42-Hatay

Hatay

Yapılan çalışmalar sonucu M.Ö. 100 ile 40 bin yılları arasında uzanan Hatay‘ın tarihi içerisinde birçok din, dil, ırk barınmaktadır. Hal böyleyken medeniyetlerin ortak yerleşim alanı olan şehri tam bir kültür hazinesi olarak adlandırsak haksız çıkmayız. Roma İmparatorluğu döneminde dünyanın en büyük üçüncü şehri olduğu konusunda bilgiye rastlanmaktadır.

Müslümanların,Hristiyanların,Musevilerin,Türk,Ermeni,Arap ve Süryanilerin yaşamlarını tam anlamıyla yansıtan Hatay, yıl içerisinde çok yoğun bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Gerek tarihi gerek doğası tam bir şölen yaşatan bölgede görülmeye değer çok fazla nokta yer alıyor.

Dünyadaki ilk katolik olan ve Hristiyanlığın yayıldığı mağara kilise St. Pierre Kilise dört bir yandan oldukça fazla bir ilgi görüyor, mozaikleri ile dünyada ikinci sırada yer alan Antakya Mozaik Müzesi ve yine ilklerin şehrinde inşa edilen Habib-i Neccar Cami görmeniz gereken yerlerden sadece birkaçı.

Yol tarifi al >

43-Niğde

niğde

Çoğu şehrimiz gibi köklü bir geçmişe sahip Niğde, antik çağlardaki ismi ile “Nahita” ya da “Nakita” isimleri ile bilinmektedir. Zamanla farklı dillerde evrimleşerek Nikde olarak söylenmeye başlanmış ve son olarak Cumhuriyet Dönemi’nde  “Niğde” olarak adlandırılmıştır.

M.Ö. 5 bin yılına dek uzanan geçmişi ile Hitit ve Asur medeniyetlerine ait yazıtlara ve bunların yanında farklı medeniyetlere de kalıntılar mevcuttur. Sırasıyla Hitit, Asur ve Frigya Uygarlığı’na ev sahipliği yapan şehir en son olarak Roma İmparatorluğu’nun egemenliği hakimiyetine girmiş. Bir süre sonra ikiye bölünün imparatorluğun ardından  1470 yılında ise Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine geçmiştir.

Göllüdağ Ören Yeri, Tyana Ören Yeri, Çinili Göl, Eski Gümüş Manastırı, Niğde Kalesi, Cımbar Vadisi, Göllü Dağ, Roma Havuzu ve listeyi daha da genişletebileceğim birçok görülesi yapıyı gezip görmeniz konusunu mutlaka tavsiye ederim.

Yol tarifi al >

44-Kozan 

kozan

Burası Neresi? Adana’nın en turistik ilçelerinden biri olan Kozan’da tarih meraklılarının ilgisini çekebilecek çok sayıda mekan ve yapı bulunuyor. Kelime olarak eski Türkçede “Yaban Tavşanı” anlamına gelen Kozan’a giderseniz, ilk adresiniz iki yüzyıl boyunca Roma’nın başkentliğini yapmış Anavarza Antik Yerleşimi olmalı. Tam da Sunbas Çayı’nın Ceyhan Nehri ile birleştiği noktada yer alan antik yerleşimi bir rehber eşliğinde de gezebilirsiniz.

Yol tarifi al >

45-Karataş

karataş

Burası Neresi? Adana’nın deniz kenarındaki iki ilçesinden (diğeri Ayas-Yumurtalık) biri olan Karataş, kamp tatili yapmak isteyenlerin ilk durağı oluyor genellikler. Konaklama tesisinin normale göre daha az sayıda olduğu ve kamp tesisleri ile öne çıkan Karataş’a giderken Havutlu’dan geçeceğiniz için Adana mutfağının olmazsa olmazı kebabın en lezzetlisini bu yol üzerinde tadacağınızı hatırlatalım. Adana’ya nasıl gidilir sorusuna cevap bulduktan sonra şehir içi ulaşımda da Havutlu – Karataş güzergahı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Antik Magarsus Yerleşimi’nden kalıntıların da Karataş’ta olduğunu hatırlatalım.

Yol tarifi al >

*Diğerleri

46-Dilberler Sekisi

Dilberler Sekisi

Burası Neresi? Birkaç aktivite, dinlence ve spor alanlarının olduğu, aynı zamanda bisiklet yollarını da sınırları içerisinde barındıran Dilberler Sekisi, Seyhan Nehri’nin kıyısındaki eşsiz konumu ile de dikkat çekiyor. Sadece bisiklet değil, yürüyüş parkurlarının da olduğu Dilberler Sekisi’ndeki piknik yerlerinde sevdiklerinizle birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Konum: Ziyapaşa, Özdemir Sabancı Blv., 01150 Dörtler/Seyhan/Adana

Yol tarifi al >

47-Seyhan Merkez İlçe

seyhan merkez ilçe

Burası Neresi? Adana’nın 3 merkez ilçesinden biri olan Seyhan, güneyinde Karataş, kuzeyinde Karaisalı, batısında Tarsus (Mersin), doğusunda ise Yüreğir ilçeleri ile komşu durumunda. Denizden yaklaşık 40 km içeride konumlanan Seyhan, toplamda 420 kilometrekarelik bir alanı kaplamakla birlikte ilçedeki Seyhan Barajı ve çevresindeki dinlenme alanlarını ve merkezdeki tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

48-Sevgi Adası

sevgi adası

Burası Neresi? Adana’nın ilçesi olan Çukurova’da yer alan Sevgi Adası, Seyhan Nehri üzerinde bulunmaktadır. Görünen üzere tam anlamıyla bir ada ancak üzerinde herhangi bir yaşam söz konusu değil.  Buraya kıyıdan binebileceğiniz deniz araçlarıyla ulaşım sağlanabiliyor. Hemen yanında bulunan ve kıyıyla bağlantılı bir şekilde yapılan yapay ada ise, halkın piknik yapmak için tercih ettiği popüler bir lokasyon. Yol boyuncada Adana’nın yerel lezzetlerinden kokoreç ve bici biciciler oldukça ünlüdür.

Konum: Seyhan Baraj Gölü İçi, Çukurova/Adana

Yol tarifi al >

49-Yerköprü Mesire Alanı

yerköprü mesire alanı

Burası Neresi? Adana’nın Karaisalı ilçesine 7 kilometre uzaklıkta olup, Çakıt Irmağı’nın bir noktasından batıp 29 metre sonra tekrardan yüzeye çıkan doğal bir oluşumdur. Burada buz gibi akan suların altındaki çardaklarda oturup, Adana’ya has kebabının tadına bakabileceğiniz tesisler yer alıyor. Bir yandan Toroslar’dan esen serin rüzgar sizi kendinizden geçirirken doğanın içinde geçireceğiniz birkaç saatin farkına varmayacaksınız!

Konum: Gülüşlü, 01770 Karaisalı/Adana

Yol tarifi al >

50-Toros Dağları

toros dağları

Burası Neresi? Akdeniz’e paralel olarak sıralanan Toros Dağları, toplamda iki bin kilometrelik bir dağ zincirlemesinden meydana gelmektedir. Teke Yarımadası’ndan başlayarak Suriye sınırına kadar devam eden bu zincirin en zirve noktası ise 3767 metre ile Kızılcakaya’ya ait olduğu bilinse de bazı kaynaklarda 4 bin metrelik yüksekliğe sahip olan Demirkazık olduğunu belirtilmektedir. Oluşturduğu doğal güzelliğin yanı sıra pek çok sayıda tarihi değeri de muhafaza etmektedir.

Bu dağ zincirinin adı kısaca Toroslar’dır ve Toroslar; Batı Torosları Bey Dağları, Katrancı Dağı, Akdağlar ve Geyik Dağları; Orta Torosları Bolkar Dağları, Aladağlar, Tahtalı Dağları ve Akçalı Dağları ve Güneydoğu Torosları Malatya Dağları, Nurhak Dağları, Genç Dağları, Bitlis Dağları ve Akçalı Dağları’ndan meydana gelmektedir.

Konum: 70000 Çatak/Karaman Merkez/Karaman

Yol tarifi al >

*Yapmadan Dönmeyin 

  • Seyhan Nehri kenarında keyifli bir yürüyüş yapmadan,
  • Ortadoğu ve Balkanların en büyük camisi olan Sabancı Cami’sini görmeden,
  • Ciğer, muzlu süt, Adana kebabı yemeden,
  • Seyhan nehrinde gondol sefası yapmadan,
  • Sokakta bulunan seyyar şalgam satıcılarından şalgam suyu içmeden dönmeyin!

-Tarihi Yerler

Ülkemizin en büyük tarım ve sanayi şehirlerinden biri olan Adana on farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olup antik Roma ve Osmanlı mimarisini yansıtan pek çok tarihi yapıyı barındırmaktadır. Hem krallık olsun hem devlet olsun aralarındaki tutucu güç olması ve medeniyetlerin barınması üzerine günümüze kalan Adana’nın Tarihi Yerleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

-Gece Hayatı 

Türkiye‘nin en büyük şehirleri arasında ön sıralarda yerini alan önemli ticaret merkezlerinden Adana, gelen misafirlerine keyifli bir gece eğlencesi yaşatma konusunda epey iddialı. Akşamları canlı müzik eşliğinde kafa dağıtıp biraz eğlenmek için tercih edebileceğiniz, Ziya Paşa ve Turgut Özal Bulvarları Adana gece hayatının kalbinin attığı yer olarak biliniyor.

Halkın sıkla tercih ettiği, canlı müzik, fasıl ve meyhaneler arasında; Lagos Balık Restoran, Saki Meyhane, Cosecha, Hayal Kahvesi, La Noche ve Tarihi Kısmet Meyhanesi gibi mekanlar yer almaktadır. Adana eğlencesi hakkında detaylı bilgiyi Adana Gece Hayatı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

-Şehir içi Ulaşım

Adana’da şehir içi ulaşım araçları olarak, Büyükşehir Belediyesi Otobüsleri ve özel halk otobüsleri, dolmuşlar ve taksiler kullanılmaktadır. Ayrıca 2010 yılında 13 istasyonlu bir metro hattı da kullanıma açılmıştır. Metro Akıncılar ve Hastane durakları arasında hizmet vermektedir. Hafta içi saat 06:00-21:00 saatlerinde her 10 dakikada bir ve 21:00-23:00 saatlerinde ise 15 dakikada bir kakmaktadır.  Akşamları bir saatten sonra toplu taşıma araçları kullanmadığı için yalnızca taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu