Amasya

Amasya Gezilecek Yerler Listesi | 21 Gezi Noktası

*Şehir Hakkında Bilgiler

Amasya hakkında: Şehzadeler Şehri veya Şehzadeler Diyarı olarak anılan Amasya, Osmanlı Dönemi’ndeki en önemli şehirlerden biriydi. Zira tahtın veliahttı olan şehzadelerin bir kısmı Amasya’da yetiştirilmişti. Geçmişi bundan daha da eskiye dayanan Amasya, MÖ. 60 – MS. 19. yıllarda Amasya’da doğduğu tahmin edilen ve Coğrafya ilminin mucidi olarak tanınan Strabon’un yazdığı ünlü coğrafya kitabında Amasseia olarak karşımıza çıkmaktadır.

O gün bugündür varlığını sürdüren şehir, Türkiye’nin Orta Karadeniz bölgesinde, Anadolu’nun iç kesimlerini Samsun Limanı’na bağlayan yol üzerinde konumlanmaktadır. Şehrin kuzeyinde Samsun, güneyinde Yozgat, doğusunda Tokat, batısında ise Çorum yer almaktadır. Tarihi zenginliğinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne plana çıkan Amasya’da gezip görülmesi gereken pek çok yer mevcuttur. Ayrıca Amasya’nın meşhur elması, tüm ülkede oldukça ünlüdür.

Kaç günde gezilir: Amasya gezinizi ortalama 1 – 2 gün içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Ziyaret için en uygun zaman: Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş noktasında yer alan Amasya’da yılın en sıcak dönemi Temmuz ve Ağustos’ta; en soğuk dönemi ise Ocak ayında yaşanmaktadır. Yine de yaz aylarında fazla kurak olmayan ve nispeten daha ılık bir havaya sahip olan Amasya’ya seyahat için en uygun dönem Mayıs ile Eylül arasını kapsayan yaz sezonu olacaktır. Fakat daha serin bir havayı tercih edecek olursanız, seyahatinizi Eylül ayında gerçekleştirebilirsiniz.

Müze kartı: Türkiye’nin hemen her yerinde geçerli olan Müzekart ve Müzekart+ adlı giriş kartlarıyla Amasya’daki çoğu müzeye girebilirsiniz. Kültür Bakanlığı’na bağlı olan bu kartlar sayesinde indirimlerden yararlanabilir veya müze gezinizi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Havaalanı/Merkez ulaşımı: Amasya’ya havayolu üzerinden nasıl ulaşabileceğinizi Amasya Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi başlıklı içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Ne Yenir: Elmasıyla meşhur olan Amasya’nın yöresel yemekleri de gerçekten tatmaya değer!

*En Popüler Yerler

– Simgesel Yerler/Sembolik Yapılar

1. Yalıboyu Evleri

Yalıboyu Evleri

Burası Neresi? Amasya gezilecek yerler listemizdeki ilk ve en önemli duraklarımızdan biri olan Yalıboyu Evleri, Amasya’nın simgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Şehir merkezinde yer alan Yeşilırmak kenarındaki tarihi evler, dik bir dağın bitiminde yer aldığı için oldukça estetik ve ilgi çekici bir manzara ortaya çıkarıyor.

Genellikle iki veya üç katlı olan evler, ahşap ve beton malzeme kullanılarak inşa edilmiş. Dönem dönem restore sürecinden geçen tarihi konakların olduğu alanı görmek isterseniz, Yeşilırmak kenarına gelmeniz yeterli.

 • Adres: Bahçeleriçi, Büyük Ağa Cd. No: 1, 05200 Amasya Merkez/Amasya
 • Yol tarifi al >

2. Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları

Burası Neresi? Yalıboyu Evleri’ne geldiğinizde gözünüzü alacak nehir kenarındaki şehrin simgelerinden birisi de Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları… M.Ö 333 yılında Pontus devletinin başkenti olarak kullanılan şehir, Helenistik dönemin krallarının mezarlarına da ev sahipliği yapıyor. Dev kaya kütlelerinin oyularak şekillendirilmesiyle yapılan kaya mezarları, Yalıboyu Evleri’nin hemen arkasında, Harşena Dağı’nın eteğinde yer alıyor.

Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları’nı görmek için, Yalı sokak üzerinde yürümeniz gerekiyor. Aracınızı geride bıraktıktan sonra mezarlara tırmanan merdivenleri çıkmanız gerekiyor. Basamakları tırmanmak biraz yorucu olabilir, ama göreceğiniz manzaranın buna değeceğinden eminiz.

 • Adres: 05000 Yuvacık Köyü, Amasya Merkez/Amasya
 • Çalışma saatleri: 09.00 – 17.00
 • Giriş ücreti: 5 TL
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

3. Amasya Kalesi

Amasya Kalesi

Burası Neresi? Amasya Kalesi, Amasya gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri! Amasya’nın şehir merkezine tepeden bakan bu görkemli yapı, şehrin en önemli tarihi ve mimari simgelerinden biri olan Amasya Kalesi. Şehrim merkezinden akan Yeşilırmak’tan 300 metre yükseklikte yer alan Harşena Dağı’nın üzerindeki kalenin üzerinde herhangi bir kitabe yer almadığı için ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmiyor.

Neden Gitmeliyim? Bazı kaynaklara göre Pontus kralı tarafından yaptırıldığı söylense de, kalenin kalıntıları arasında Eski Tunç Çağı’ndan kalan kalıntılar da yer alıyor. Türklerin 1075 yılında şehri fethinden sonra pek çok kez ekleme ve bakım sürecinden geçen kale, kesme taş ve molozdan inşa edilmiş. Kale içerisinde Osmanlı döneminden kalan hamam ve pek çok mezar yer alıyor. Şehir merkezinde yer alan dağın eteklerinden kaleye kolayca çıkabileceğiniz bir yol bulunuyor.

 • Adres: 05000 Yuvacık, Amasya Merkez/Amasya
 • Çalışma saatleri: 09.00 – 16.45 *Her gün açık
 • Giriş ücreti: 5 TL
 • Yol tarifi al >

4. II. Bayezid Külliyesi

Bayezid Külliyesi

Burası Neresi? Amasya’nın simgelerinden biri olan Bayezid Külliyesi, Yeşilırmak’ın kenarında yer alan oldukça estetik bir tarihi eser. 1481 yılında II. Bayezid’in tahta çıkmasıyla yapımına başlanan ve 1486’da biten tarihi yapı, külliye ve yanında yer alan cami ile oldukça dikkat çekiyor. Nehrin kenarında yer alan bu büyük külliye, şehrin önemli tarihi eserlerinden biri. Geniş ve büyük avlusu, el işlemeli taç kapısı ve mimari işçiliğiyle dikkat çeken yapıyı, Amasya geziniz sırasında ziyaret edebilirsiniz. Ve hatta II. Bayezid Külliyesi’ni Amasya gezilecek yerler listesine sizler de unutmadan eklemelisiniz!

5. Hazeranlar Konağı

Hazeranlar Konağı

Burası Neresi? Yalıboyu evlerinin içerisinde yer alan Hazeranlar Konağı. Hatuniye Cami’nin hemen yanında, Yeşilırmak’ın kenarında yer alan surların üzerine yapılmış olan ev, mimari yapısıyla Safranbolu Evlerini anımsatıyor. 1865 yılında dönemin Amasya Deftedarı Hasan Talat Efendi tarafından yaptırılan konak, Osmanlı Dönemi’nden kalan en güzel yapılardan biri. Konağın ismi ise, konakta uzun süre yaşayan Hazeran Hanım’dan geliyor.

Neden Gitmeliyim? 1976 yılında bakanlık tarafından restore edilerek müze haline getirilen konak, Amasya’da yaşanan deprem nedeniyle zarar gördüğü için 1998 yılında yeniden restorasyon sürecine girmiş. Günümüzde etnografya müzesi olarak hizmet veren konak, alt katında yer alan salonda ise sanat galerisi olarak hizmet veriyor.

 • Adres: Hatuniye, Hazeranlar Sk. No: 19, 05100 Amasya Merkez/Amasya
 • Tel: (0358) 218 40 18
 • Çalışma saatleri: Yaz Dönemi 10.00 – 17.00 / Kış Dönemi 08.30 – 17.30 *Pazartesi günleri kapalı
 • Giriş ücreti: 10 TL *Müzekart  ve Müzekart+ geçerli
 • Yol tarifi al >

6. Burmalı Minare Cami

Burmalı Minare Cami

Burası Neresi? Amasya’nın en meşhur simgelerinden ve tarihi yapılarından birisi de, şehir merkezinde yer alan Derekocacık Mahallesi’ndeki Burmalı Minare Camisi. Üzerinde yer alan kitabesine göre, iki kardeş olan ve dönemin Selçuklu hükümdarı II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in de veziri, Necmeddin Ferruh Bey ve kardeşi Haznedar Yusuf tarafından yaptırıldığı biliniyor. 1242 yılında inşa edilen cami, burma şeklindeki minaresiyle dikkat çekiyor.

Ancak cami ilk yapıldığında minaresi bu şekilde değilmiş. İlk olarak ahşap olarak yapılan minare, daha sonradan 1730 yılında yaşanan yangında büyük hasar görmüş. Onun yerine yapılan minare de bugünkü görüntüsüyle oldukça dikkat çeken bir yapı haline gelmiş.

– Müzeler

7. Amasya Arkeoloji Müzesi

Amasya Arkeoloji Müzesi

Burası Neresi? 1925 yılında Sultan II. Bayezid Külliyesi’nin iki odasında toplanan arkeolojik eserler ve İslami Devir mumyalarının bir araya getirilmesiyle önce bir “Müze Deposu” oluşturulmuş ve ardından eserlerin çoğalmasıyla, sergilenecek yerlere ihtiyaç duyulmuş ve bu eserler 1962’de Selçuklu Döneminin anıtsal eserlerinden olan Gökmedrese Cami’sine taşınmış. Amasya Arkeoloji Müzesi, 1977 yılında ise günümüzdeki modern binasına taşınmış ve tüm eserler kronolojik sıraya göre teşhir edilerek 1980 yılında hizmete açılarak, Amasyalıların ziyaretine hazır hale gelmiş.

Neden Gitmeliyim? 11 ayrı medeniyetin etnografik, arkeolojik, sikke, mühür, el yazması ve mumya olmak üzere 24 bin eserine ev sahipliği yapan Amasya Arkeoloji Müzesi, bölgenin en zengin ve modern müzesi olarak hizmet veriyor. Müze üç kattan oluşuyor. Bodrum katında; deposu, laboratuvarı ve diğer hizmet birimleri. Alt katta; büfe, dinlenme salonu ve küçük bir sergi salonu, üst katında ise; sikke, arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği iki büyük salon yer alıyor. Bahçesinde ise Sultan I. Mesut Türbesi içerisinde 6 tane İlhanlı Dönemine ait mumya ve taş eserler sergileniyor.

 • Adres: Üçler, Mustafa Kemal Paşa Cd. D:No.91, 05100 Merkez/Amasya
 • Tel: (0358) 218 45 13
 • Çalışma saatleri: Yaz Dönemi: 08:00 – 19:00 / Kış Dönemi: 08:00 – 17:00
 • Giriş ücreti: 7 TL *Müzekart ve Müzekart+ geçerli *18 Yaş altı öğrencilere ücretsiz
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

8. Şehzadeler Müzesi

Şehzadeler Müzesi

Burası Neresi? Şehzadeler Müzesi, 1800’lü yıllarda inşa ettirilmiş ve mal sahibi tarafından 1986 yılında yıktırılmış. Bina, 2007 yılında Amasya Valiliği tarafından aslına uygun olarak yeniden yaptırılmış ve Şehzadeler Müzesi adıyla 2008’de yeniden hizmete açılmış.

Neden Gitmeliyim? İki katlı ahşap binadan oluşan müzede, alt katta Amasya’da valilik yapan ama sultan olamayan şehzadelerin balmumu heykelleri, üst katta ise şehirde valilik yapıp daha sonra sultan olan şehzadelerin balmumu heykelleri sergileniyor. Müzenin iç tasarımında ise sultanların yaşamış oldukları zaman diliminin sanat unsurlarına yer verilmiş; müzedeki duvarları süsleyen çiniler, hat, tezhip, minyatür ve ebrular 14., 15. ve 16. yüzyılların sanat anlayışını yansıtıyor.

 • Adres: Hatuniye, Hazeranlar Sk. No: 1, 05100 Amasya Merkez/Amasya
 • Tel: (0358) 218 50 02
 • Çalışma saatleri: 08:30 – 17:30 *Her gün açık
 • Giriş ücreti: Yetişkin 5.00 TL – Öğrenci 2.00 TL – 12 yaş altı ücretsiz
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

9. Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi

Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi

Burası Neresi? Amasya gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi, Amasya şehir merkezinde Yeşilırmak kenarında yer alan cadde üzerinde konumlanmaktadır. 703 yıllık tarihi Amasya Bimarhanesi, 2011 yılından itibaren Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi olarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Müze; 1308-1309 yıllarında ve sonrasında İlhanlılar, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde hastaların tedavi edildiği bir yer olarak hizmet vermiştir.

Son 11 yılda ise Amasya Belediye Konservatuarı olarak kullanıldıktan sonra Belediye Başkanının kararıyla Fatih Sultan Mehmet döneminin önemli hekimlerinden olan Amasyalı Sabuncuoğlu Şerafeddin adına bir müze olarak 2011’de hizmete açılan müze, Amasya gezinizde keyifle gezeceğiniz noktalardan biri.

 • Adres: Pirinççi, Atatürk Cd. No: 15, 05200 Amasya Merkez/Amasya
 • Tel: (0358) 218 50 02
 • Çalışma saatleri: 08.00 – 17.00 *Pazartesi günleri kapalı
 • Giriş ücreti: 5 TL
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

10. Minyatür Amasya Müzesi

Minyatür Amasya Müzesi

Burası Neresi? 1914’de çekilmiş bir fotoğraftan esinlenerek yapılan tarihi bir kent maketi olan Minyatür Amasya Müzesi, Sultan Bayezid Külliyesi’nin imaret binasının bir salonu içerisinde yer alıyor. Müzenin yapımına 2008 yılında başlanmış ve 2010 yılında hizmete açılmış.

Neden Gitmeliyim? Minimal maketlerle geçmişin kültürel yapısının, şehrin dokusunun, mekan ve mimari yapılarının, dağlarının yanı sıra belli noktalarda hareket halindeki figürleriyle, 2300 yıldız simülasyonu ve şehir aydınlatmalarıyla bütün bir şehir canlandırılmaya çalışıldığı müzede, Türkçe ve İngilizce sunumları da dinleyebilirsiniz. Dolayısıyla Minyatür Amasya Müzesi, Amasya’da gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalı!

 • Adres: Hacı İlyas, Sultan II. Bayezit Cami No:47, 05100 Amasya Merkez/Amasya
 • Tel: (0358) 281 00 02
 • Çalışma saatleri: 09.00 – 19.00 *Her gün açık
 • Giriş ücreti: 5 TL
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

11. Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi

Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi

Burası Neresi? Amasya’da gezilecek yerler arasında, şehrin önemli değerlerinden biri olan Saraydüzlü Kışla Binası, 12 Haziran 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının buraya gelerek 22 Haziran 1919’da ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan Amasya Genelgesi’ni açıkladığı kışla işte burası.

1944’de meydana gelen toprak kayması nedeniyle hasar görüp ve sonrasında tamamen yıktırılan bina, Amasya Valiliğinin tarafından aynısı yeniden inşa edilerek ve 2009 yılında hizmete açılmış.

Neden Gitmeliyim? Binanın giriş katında; ışıklı bilgi panoları, balmumu heykelleri ve eser vitrinleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan Amasya Genelgesi’nin anlatıldığı müze mevcut. Ayrıca bina; sempozyum, konferans, sergi gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Binanın içinde yer alan 340 kişi kapasiteli salonda ise tiyatro, şiir dinletisi, Cumhuriyet Resepsiyonu ve benzeri programlar gerçekleştiriliyor.

 • Adres: Bahçeleriçi, Büyük Ağa Cd. No:3, 05200 Amasya Merkez/Amasya
 • Tel: (0358) 218 50 02
 • Çalışma saatleri: Yaz Dönemi 08.30 – 19.00 / Kış Dönemi 08.00 – 17.00
 • Giriş ücretsiz
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

12. Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Burası Neresi? Şehrin önemli müzelerinden bir diğeri olan Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi yer alıyor. Amasya, efsanevi aşıklar Ferhat ile Şirin’in yaşadığı yer olarak biliniyor. Şirin’e olan aşkı uğruna dağları delerek, suyu getiren Ferhat’ın izleri ise hala “Ferhat Su Kanalı” olarak bu şehirde yaşıyor.

Neden Gitmeliyim? Hüsrev-ü Şirin ya da Ferhat ile Şirin adlarıyla İranlı ve Türk divan şairlerince mesnevi şeklinde yazılmış bu halk öyküsü Türkiye, Azerbaycan, İran, Orta Asya ve Balkanlar’da varyantlarıyla yüzyıllardır dilden dile dolaşıyor. Siz de Ferhat ile Şirin’in masal haline gelen bu öyküsünü yerinde görmek istiyorsanız, Amasya merkeze gelmeden önce, Ferhat Su Kanalı bölgesine gelmeniz yeterli.

 • Adres: Helvacı, 05100 Amasya Merkez/Amasya
 • Tel: (0358) 218 55 50
 • Çalışma saatleri: 09.00 – 19.00 *Pazartesi günleri kapalı
 • Giriş ücreti: Yetişkin 5 TL – Öğrenci 2 TL *12 Yaş ve altı ücretsiz
 • Yol tarifi al >

*Doğal Güzellikler

– Göller

13. Borabay Gölü

Borabay Gölü

Burası Neresi? Amasya’da gezilecek yerler listemizde şimdi sıra doğal güzelliklerde! Şehrin doğa harikalarından biri olan ünlü Borabay Gölü’yle başlıyoruz. Aynalı Göl adıyla da bilinen doğal park, Amasya’nın Taşova ilçesinde yer alıyor. Şehir merkezine 60 km mesafede bulunan göle ulaşabilmeniz için, göle 3 km uzaklıktaki Borabay Köyü’ne gelmeniz gerekiyor. Deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte yer alan doğa harikası gölün, yemyeşil manzarasıyla ilk gördüğünüz anda sizi büyüleyeceğine eminiz.

Neden Gitmeliyim? Borabay Gölü’ne gelmişseniz, dilerseniz konaklama imkanınız da bulunuyor. Kamp için en uygun yerlerden biri olan tabiat parkında çadır kurmak isterseniz 46 TL çadır ücreti vermeniz gerekiyor. Ancak dilerseniz tesisin içerisinde yer alan ahşap bunglov evlerde de konaklayabiliyorsunuz. Doğayla iç içe, sakin bir tatil gün geçirmek isterseniz, Borabay Gölü’nün tadını çıkarabilirsiniz.

 • Adres: Yakakent, 05802 Boraboy, Taşova/Amasya
 • Tel: (0358) 345 50 51
 • Çalışma saatleri: 08.00 – 18.00 *Her gün açık *Ücretler değişebilir.
 • Giriş ücreti: Kişi 4,5 TL – İndirimli 2,5 TL – Bisiklet 4,5 TL – Motosiklet 9 TL – Otomobil, kamyonet 13 TL – Minibüs 40 TL – Midibüs 72 TL – Otobüs 121 TL – Çadır yeri (günlük) 46 TL – Karavan yeri (günlük) 61 TL – Kır Evi 3 yataklı (günlük) 230 TL – Kır Evi 4 yataklı (günlük) 270 TL
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

– Milli Parklar

14. Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Burası Neresi? Amasya’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken gezi noktalarından bir diğeri de, şehrin en güzel noktalarından biri olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti… Amasya il merkezine 30 km mesafede yer alan Suluova’nın 9 kilometre ilerisindeki tabiat parkı, 35’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. 1989 yılından beri sit alanı olarak koruma altına alınan park, özel düzenlemeyle mesire alanına çevrilmiş.

Neden Gitmeliyim? Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nde bulunan parkta yemyeşil ağaçlarının altında yer alan piknik masalarında sevdiklerinizle harika bir gün geçirebilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Doğal parka geldiğiniz kuşları görmezseniz üzülmeyin, kuşlar göç zamanlarında hareket ettiği için başka yerlerde doğanın keyfini çıkarabiliyorlar.

– Mağaralar

15. Aynalı Mağara

Aynalı Mağara

Burası Neresi? Amasya’nın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biri olan Aynalı Mağara, şehre 3 km mesafede yer alan Ziyaret Kasabası’nda yer alıyor. Kaya mezarı olarak devasa kaya kütlesinin oyulmasıyla yapılan yapı, güneş ışığı vurduğunda parlaması nedeniyle Aynalı Mağara ismini almış. 13 metre yüksekliğiyle dikkat çeken yapı, Güzelcekız gibi farklı hikayelerle dilden dile dolaşıyor.

Ancak tarihçilere göre, Helenistik Çağ’da bölgede yaşamış olan Mitra Rahibi Tes’in, M.Ö 2. yüzyılda inşa edilmiş anıt mezarı olduğu ileri sürülüyor. İçerisinde İsa ve 12 Havarisinin figürlerinin resmedildiği mağara ve kaya mezarını, Amasya gezinizde ziyaret etmeyi unutmayın.

*Amasya’nın Tarihi Yerleri

Köklü bir geçmişe sahip olan Amasya’da; Yıldız Hamamı, Amasya Saat Kulesi, Saraçhane Camii, Büyük Ağa Medresesi, Kumacık Hamamı ve Köprübaşı Camii gibi gezip görülmesi gereken pek çok tarihi yer bulunuyor.

*Amasya Çevresinde Gezilecek Yerler

– Turistik Yerler

16. Çorum, Hattuşa Antik Kenti

Hattuşa Antik Kenti

Burası Neresi? Çorum’un güneybatısında, Boğazkale ilçesinde yer alan Hattuşa Antik Kenti, Hitit İmparatorluğunun Genç Tunç Çağı’ndaki başkentidir. Hattuşa, ilk olarak, Fransız Gezgin Charles Texier tarafından 1834 yılında keşfedilmiştir. Keşfedildikten sonra başlayan arkeolojik kazılar esnasında, 1906 yılında, bu yerleşimin, M.Ö. 2. bin yıllarında Anadolu ve kuzey Suriye’de hâkimiyet kuran Hititlerin başkenti olduğu anlaşılmıştır. Dünya Mirası olarak tescillenen Hattuşa Antik Kenti, 1986 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Türkiye’nin tarihi değerleri arasında önemli bir yere sahip olan kent, her yıl yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Dolayısıyla Hattuşa’nın Çorum’un en göz alıcı yerleri arasında başı çektiğini söyleyebiliriz. Çorum, Amasya’ya oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Amasya ile Hattuşa (Hattuşaş) Antik Kenti arasında ise 180 kilometre mesafe bulunup; yolculuk ortalama 2 – 2,5 saat sürmektedir.

Neden Gitmeliyim? Amasya çevresinde gezilecek yerler arasına mutlaka eklenmesi gereken ve Boğazkale ilçesinin 4 km doğusunda konumlanan kent; Aşağı Şehir ve Yukarı Şehir olmak üzere iki ayrı bölgeden oluşmaktadır. Hattuşaş’ın kuzeyde kalan bölümüne “Aşağı şehir”, güneyde kalan bölümüne ise “Yukarı Şehir” adı verilmiştir. Her iki bölgede de 100 yılı aşkın süredir gerçekleştirilen kazılar sonucunda, başta Hitit olmak üzere; Asur, Hatti, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemlerine ait kültür kalıntıları ortaya çıkartılmıştır.

Aşağı Şehir’de Büyük Tapınak ve halkın gündelik yaşam alanları; Yukarı Şehir’de ise tapınaklar ve diğer kutsal mabetler yer almaktadır. 450 yıllık bir geçmişe sahip olan başkentin, var olduğu yıllar boyunca sanat, kültür ve mimarlık alanında ne denli gelişmiş olduğu, elde edilen buluntular sonucu anlaşılmıştır. Hattuşaş’ta yapılan kazılarda ortaya çıkarılan 5 kültür katmanı bunu kanıtlar niteliktedir.

Kentte bulunan kalıntılar Aşağı Kent, Yukarı Kent, Büyük Kale (Kral Kalesi) ve Yazılıkaya bölgelerinden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra alanda bulunan çivi yazılı tabletlerde Hattuşa’dan ”Bin Tanrılı şehir” olarak söz edilmektedir. Diğer buluntular bu ismi destekler niteliktedir; zira kent içerisinde şimdiye kadar 31 farklı tapınak bulunmuştur.

Kaçırmayın!

Bunun yanı sıra, kenti çevreleyen 6 kilometrelik surlar, 71 metre uzunluğundaki yer altı geçidi, Aslanlı Kapı, Kral Kapı, Yerkapı ve Sfenksli Kapı gibi anıtsal kapılar, Büyükkale’deki saray, Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı, devasa buğday siloları seramikler, aletler, silahlar, kült objeleri ve yazılı belgeler gibi ilginç yapılar gerçekten görülmeye değerdir.

 • Adres: Hattuşaş Antik Kenti, Alacahöyük Milli Parkı, Hisar, 19310 Boğazkale/Çorum
 • Çalışma saatleri: Yaz dönemi 08.00 – 19.00 / Kış dönemi 08.00 – 17.00 *Her gün açık
 • Giriş ücreti: 12 TL *Müzekart ve Müzekart+ geçerli.
 • Yol tarifi al >

17. Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Burası Neresi? Türkiye’nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Yozgat şehir merkezinin güneyinde, Eskipazar mevkiinde yer almaktadır. Yozgat Çamlığı, 216 hektarlık bir alana yayılmakta olup; bir zamanlar, İç Anadolu’nun büyük bir bölümünü kaplayan orman örtüsünden günümüze kalan nadir örneklerden oluşmaktadır. Bu özelliği dolayısıyla söz konusu alan 1958 yılında milli park statüsüne alınmıştır.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Türkiye’de ender görülen ve Kafkas Çamı denilen 400-500 yaşlarında Karaçam türündeki ağaçlarıyla kesinlikle görülmeye değer bir yerdir. Amasya’ya yakın gezilecek yerler arasına mutlaka eklenmesi gereken Yozgat Çamlığı, yalnızca ülkemizde değil; tüm dünyadaki doğaseverler arasında da oldukça meşhurdur. Amasya ile Yozgat Çamlığı Milli Parkı arasında 180 kilometre mesafe bulunup; yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.

Neden Gitmeliyim? Yozgat Çamlığı’na dair halk arasında anlatılagelen bir rivayet vardır. Rivayete göre Kerem Aslı’yı ararken Yozgat Çamlığı Milli Parkı içerisindeki “Soğukluk Tepe” adı verilen tepede dinlenmek için durmuş ve yemyeşil çam ağaçlarını görünce “Bu çamlardan çamlar yetişsin, aşıklar kavuşsun, sarışın mavi gözlü çocuklar olsun.’’ demiş. Kerem’in bu dileği kabul olunca çam ağaçlarından başka çamlar türemiş ve sonunda Yozgat Çamlığı oluşmuş.

Bu hikayeyle efsaneleşen Yozgat Çamlığı, Avşarlar ve Çapanoğlu gibi nice Türk toplumlarının eliyle korunarak günümüze ulaşmış. Öyle ki park alanında yıllarca halk tarafından kullanılan kar kuyularına rastlanılmıştır. Yozgat Çamlığı Milli Parkı, hem fauna hem de flora açısından oldukça zengin bir ekosisteme sahiptir. Hatta park içerisinde pek çok endemik tür bulunmaktadır.

Bunlardan en ilgi çekici olanı şüphesiz Amerika’ya has bir tür olan Altın Kartal (beyaz kartal) türüdür. Parkta en son 1996 yılında iki adet Altın Kartal görülmüştür. Türkiye’deki doğa harikalarından biri olan Yozgat Çamlığı’nda; 3 yıldızlı Galata Çamlık Otel ve restoranı, Çamlık Et Lokantası (Kır Lokantası), Kafeterya, oyun parkları, piknik üniteleri, 3000 metrelik ve 8000 metrelik tur güzergahları gibi pek çok imkan bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra çeşmeler, yürüyüş parkurları, bisiklet parkurları, kameriyeler, büfeler, voleybol ve basketbol sahaları, yağmur barınakları, Kır evleri, Koşu parkurları, etkinlik alanları, Orman köşkü ve Doğa Müzesi gibi pek çok alan parkta hizmet vermektedir.

Kaçırmayın!

Tüm bu özellikleri dolayısıyla birbirinden eğlenceli, sportif ve dinlendirici bir dizi aktivite Yozgat Çamlığı’nda gerçekleştirilebilir. Doğa yürüyüşünden, manzara seyrine, dağ bisikletinden, fotoğrafçılığa, piknikten, kampa, ekolojik turlardan, yaban hayatı ve kuş gözlemciliğine, bisikletten, trekkinge kadar pek çok etkinliği bu harika parkta gerçekleştirebilirsiniz.

 • Adres: Eskipazar, Develik Cami Sk. No: 2, 66100 Yozgat Merkez/Yozgat
 • Tel: (0312) 207 50 00
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücreti: Kişi 4 TL – İndirimli 2 TL – Bisiklet 4 TL – Motosiklet ve ATV 8 TL – Otomobil ve Kamyonet 12 TL – Minibüs 63 TL – Midibüs 64 TL – Otobüs 108 TL
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

18. Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi

Burası Neresi? Binlerce yıllık tarihe sahip olan ve insanlığın ilk yerleşkelerinden biri olduğu düşünülen Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi, Samsun’un Tekkeköy ilçesinde, Fındıcak Deresi ve Çınarlı Deresi’nin suladığı vadi boyunca yükselen kaya kitlelerinde yer almaktadır. Tekkeköy Mağaraları’nın, Türkiye’deki en eski 3’üncü insan yerleşkesi olduğu tahmin edilmektedir. Ve hatta bundan ötürü Karadeniz’de insanlığın ilk yerleşkesi unvanını almıştır.

Kat kat mağaralarıyla ilk katlı yerleşke olma özelliğine sahip olan Tekkeköy Mağaraları; Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağı’na ait kalıntıları içinde barındırmaktadır. Son 1 buçuk yılda 180 bin kişinin ziyaret ettiği mağaralara yabancı turistlerin de ilgisi oldukça fazla! Amasya’ya gelmişken bu ilgi çekici yere mutlaka uğramalısınız. Zira Amasya ile Samsun Tekkeköy Mağaraları arasında 142 kilometre mesafe bulunup; yolculuk yalnızca 1,5 – 2 saat sürmektedir.

Neden Gitmeliyim? 60 bin yıllık tarihe sahip olan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi’nde, 17-18 farklı tarihi dönemi bir arada görme şansı elde edilmektedir. Alanda 1941 yılında başlatılan kazı ve araştırma çalışmaları sonucunda, vadide çok sayıda prehistorik mağara, sığınak ve yerleşim yeri keşfedilmiştir. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Özgüç başkanlığındaki bir heyet tarafından gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucunda taş, ağaç ve kemikten yapılmış, el baltaları, mızrak uçları, kesiciler, kazıyıcılar gibi çeşitli aletler ortaya çıkarılmıştır.

Alanda yapılan çalışmalarda ortaya çıkılan buluntular, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi envanterinde sergilenmektedir. Yalnızca bir bölümü gezilebilen Tekkeköy Mağaraları, 2013 yılında ziyarete açılmıştır. 2015 yılında ise buna ek olarak Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi hizmet vermeye başlamıştır. Vadisi içerisinde yer alan tescilli bir Rum Evi’nin restore edilmesiyle oluşturulan müzede, kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan buluntulara ait replikalar, mağara ve çevresindeki yaşama dair eşyalar ve tematik heykeller sergilenmektedir.

Kaçırmayın! 

Bulunan parçalar arasında devetüyü, çark yapımı, kırmızı renkli seramikler çoğunlukta olup; Eski Tunç Çağı katında çok sayıda el yapımı seramikler, gömüt, siyah zemin üzerine beyaz boyayla yapılmış geometrik desenlerle süslü, yivli, dişli, çizgi bezekli kaplar ve kabartma insan yüzlü vazolar (antropomorf) ortaya çıkarılmıştır.

 • Adres: 23 Nisan, Delikli Kayalar Sk. No: 50, 55300 Tekkeköy/Samsun
 • Tel: 0362 256 0324
 • Çalışma saatleri: 09.00 – 17.00 *Her gün açık
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

19. Gök Medrese

Gök Medrese

Burası Neresi? Sivas’ın tarihi varlıkları arasında en meşhurlarından biri olan ve hatta çoğu minyatür müzesinde minimal haliyle yer alan Gök Medrese, Anadolu Selçuklu Devleti döneminde, 1271 tarihinde Selçuklu baş veziri Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından Mimar Kaluytan’a (Kaluyan el-Konevi) yaptırılmıştır. Medresenin en görkemli yapısı, üzerinde 12 tür hayvan başı, yıldız ve hayat ağacı motifleriyle süslenmiş Çifte minareli taç kapısıdır.

Taç kapısının üzerindeki kitabede: “Ulu sultan, yüce şahlar şahı, dünya ve dinin yardımcısı Kılıç Arslan oğlu Keyhüsrev’in devleti zamanında yapılmıştır. Allah devletini daim eylesin.” şeklinde bir cümle bulunmaktadır. Minareleri 25 metre uzunluğunda olan medrese, heybetli yapısıyla gören herkeste hayranlık uyandırmaktadır. Amasya’ya gelmişken mutlaka uğramanız gereken Gök Medrese, konum itibariyle şehre çok yakındır. Zira Amasya ile Sivas Gök Medrese arasında 219 kilometre mesafe bulunup; yolculuk yalnızca 2,5 saat sürmektedir.

Neden Gitmeliyim? Dikdörtgen planlı bir yapı üzerinde yükselen Gök Medrese, 14 oda ve bir mescitten oluşmaktadır. Medresenin giriş kısmının üzeri dört kollu yıldız şeklinde bir tonoz ile örtülmüştür. Minarelerin gövdeleri kabartma, geometrik ve bitkisel motiflerle doldurulmuş ve büyük olasılıkla bunların içerisine mozaik çiniler yerleştirilmiştir. Lakin mozaik çiniler zaman içerisinde döküldüğü için günümüze ulaşamamıştır. Gök Medrese’nin sahip olduğu mozaik çinilerden dolayı bu ismi aldığı bilinmektedir.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde Gök Medrese’yle ilgili bilgilere rastlanmaktadır. Çelebi Gök Medrese’den Kızıl Medrese diye söz etmiştir.

Ayrıca “Bu eserin mislini yapmak mümkün olmadığını, diyar-ı İslamda emsaline rastlanmadığını, Timurlenk´in hayretle temaşa ettiğini, kapısının kale kapısı kadar sağlam olduğunu, iki katlı yapıldığını, 80 oda ihtiva ettiğini, talebenin kışın alt katlardaki odalarda çalıştıklarından bir müderris, iki sufi, 20 talebesi olduğunu; mescidin bir imamı, iki müezzini, kütüphanesinde bir hafız-ı kütup, bir kapıcı ve ferraş bulunduğunu; mescit kütüphaneden başka bir de fakirler için yemek pişirilen darrüziyafesi olduğunu” belirtmiştir.

1934-1967 yılları arasında müze olarak kullanılmış olan medrese, yaklaşık 20 yıllık bir restorasyon süreci geçirdikten sonra tekrar ziyarete açılmıştır. 2006 yılında hız verilen restorasyon çalışmaları 2019 yılında bitmiş ve Cumhurbaşkanı tarafından halkın hizmetine açıldığı ilan edilmiştir.

 • Adres: Gökmedrese Cad. 58070 Merkez/Sivas
 • Tel: (0346) 223 59 08
 • Çalışma saatleri: 08.30 – 17.00 *Cumartesi ve Pazar günleri kapalı
 • Yol tarifi al >

20. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Burası Neresi? Türkiye’deki en büyük deltalardan biri olan Kızılırmak, Samsun ilinin Bafra, Engiz ve Alaçam ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Kızılırmak deltası, Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanı olup; eşine az rastlanır bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Bunun sebebi Kızılırmak’ın göl, deniz, ırmak, sazlık, mera, kumul, orman, bataklık, çayır ve tarım alanları gibi farklı ekolojik karakterlerdeki habitatlara sahip olmasıdır. Söz konusu delta, göç sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan kuş türleri için yaşamsal önem taşımaktadır.

56 bin hektarlık bir alan yayılan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti içerisinde bugüne kadar 352 kuş türü gözlenmiştir. Bu oran, şuana dek bir alanda tespit edilmiş en yüksek orandır. Doğaya, kuşlara ve yaban hayatına ilgi duyan herkes Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni kesinlikle yakından görmeli! Üstelik bu tabiat harikası alan Amasya’ya da oldukça yakın… Amasya ile Kızılırmak Kuş Cenneti arasında 168 kilometre mesafe bulunup; yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuk sonrası alana ulaşılmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Ülkemiz kuşlarının yaklaşık % 76’sına ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde kış aylarında yaklaşık olarak 50 bin – 100 bin adet su kuşu yaşamaktadır. 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici listesine alınan Kızılırmak Deltası’nın asıl listeye dahil olması için Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu azami düzeyde çaba sarf edilmektedir.

356 kuş, 554 bitki, 35 balık, 42 memeli, 260 omurgasız, 13 sürüngen ve 12 amfibi türüne yaşam alanı olan Kuş Cenneti, başta doğa tutkunları, makro ve kuş fotoğrafçıları olmak üzere, her yıl yerli ve yabancı binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Kızılırmak Deltası’na nasıl ulaşacağınız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Kaçırmayın! Ayrıca hangi tür kuşların deltaya ne zaman geldiğini, ürüme ve kuluçka dönemleri gibi bilgileri alanın web sitesinde yayınlanan kitapçıklarda bulabilirsiniz. Deltada akülü araç kiralamanın saati 100 TL olarak ücretlendiriliyor; dürbün ve bisiklet kiralama ücreti ise 5 ila 7 TL arasında değişiyor.

21. Ballıca Mağarası Tabiat Parkı

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı

Burası Neresi? UNESCO tarafından 2019 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen Ballıca Mağarası Tabiat Parkı, Tokat’ın aynı isimli Ballıca Köyü’nde yer alıyor. Türkiye’deki 28 Jeolojik Miras Alanı’ndan biri olan mağaranın oluşumunun yaklaşık 3,4 milyon yıl önce başladığı tahmin ediliyor. 483 ha alanıyla birlikte 2007 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Ballıca Mağarası Türkiye’de soğan sarkıtların bulunduğu tek mağara olma özelliği taşıyor.

Ayrıca mağaranın KOAH ve Astım gibi solunum yolu hastalıklarını iyi geldiği biliniyor. Amasya’ya da oldukça yakın olan Ballıca Mağarası Tabiat Parkı ile Amasya il merkezi arasında 99 kilometre mesafe bulunuyor. Mağaraya yolculuk ise yalnızca 1,5 saat sürüyor.

Neden Gitmeliyim? Dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biri olan Ballıca Mağarası ve çevresine aydınlatma sistemi, yürüyüş yolları ve seyir terasları yapılmış ve 1996 yılında ziyarete açılmıştır. O gün bugündür milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen mağara, içinde bulunan soğan sarkıtları, pırasa ve makarna şekilli sarkıtları, sütunları, dikitleri, havuzları, mağara incileri, mağara gülleri ve ebrularıyla birlikte yakından görülmeye değer bir yapıya sahiptir. Ballıca Mağarası, yaklaşık 680 metre uzunluğunda ve 90 – 94 metre yüksekliğinde olup; 5 kat ve 9 salondan oluşmaktadır.

Mağarada yaz ve kış ortalama sıcaklık 17-24 derece civarında seyredip; içerisindeki nem oranı ortalama %55’i aşmaktadır. Ayrıca mağara içinde koloniler halinde cüce yarasalar yaşamaktadır. Geçmiş dönemlerde kullanıldığı tahmin edilen Ballıca Mağarası’nı belirli bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümler; Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Çamurlu Salon, Fosil Salon, Yarasalı Salon, Çöküntü Salon, Mantarlı Salon ve Yeni Salon’dan oluşmaktadır.

 • Adres: Ballıca, 60800 Pazar/Tokat
 • Tel: 0532 767 03 23
 • Çalışma saatleri: 08.00 – 20.00 *Her gün açık
 • Giriş ücreti: Yetişkin 14 TL – Öğrenci 7 TL
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

*Amasya Gece Hayatı

Amasya’da hareketli bir gece hayatı olmadığını söyleyebiliriz. Zira sizlere rehberlik etmek adına bu konuda bir yazı hazırlıyoruz. Amasya Gece Hayatı başlıklı içeriğimiz çok yakında sizler için burada olacak! Yalnızca beklemede kalın!

*Amasya’da Alışveriş

Amasya’da nerede alışveriş yapabilirim ya da Amasya’da ne almalıyım, şehrin en meşhur şeyleri nelerdir, diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Lakin biraz daha beklemeniz gerekiyor; çünkü sizler için ayrıntılı bir şekilde hazırladığımız Amasya Alışveriş Rehberi’miz tamamlanma aşamasında! Çok yakında Amasya’da alışveriş rehberi burada olacak!

*Şehir içi Ulaşım

Amasya, küçük bir yerleşim olduğu için sistemsel olarak gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahip değildir. Şehirde ulaşım genel anlamda halk otobüsleri, minibüsler, dolmuşlar ve de taksilerle sağlanmaktadır. Zaten çoğu yere ve şehir merkezi etrafındaki ilçelere minibüs ve otobüslerle ulaşmak mümkündür. Amasya’da özel araç kiralamayı düşünürseniz, Amasya – Merzifon Havalimanı’nda hizmet veren Rent a Car firmalarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca Amasya, Sivas – Samsun Demiryolu üzerinde bulunup; Sivas’a 261 km. Samsun’a ise 130 km. uzaklıktadır. Şehir sınırları içerisinde Kızılca, Kayabaşı, Eryatağı, Boğazköy, Suluova, Hacıbayram olmak üzere 6 istasyon; Amasya ve Hacıbayram olmak üzere 2 tren garı bulunmaktadır. Amasya şehir içi ulaşımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorum diyorsanız tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu