AnkaraUlaşım Rehberi

Ankara Esenboğa Havalimanı Ulaşım Rehberi

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Esenboğa Havalimanı, tarihi 4.000 yıl öncesine dayanan Türkiye’nin başkenti Ankara’ya hizmet veren uluslararası bir havalimanıdır. Ankara’nın Çubuk ilçesi Esenboğa bölgesinde yer alan havalimanı şehir merkezine 27 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Yılda 12 milyondan fazla yerli ve yabancı yolcusu ile dünyanın her yerine sayısız bağlantılı uçuşla hizmet vermektedir. Yılın neredeyse tüm ayları yolcu trafiği bakımından yoğun olan havalimanı iyi bir ulaşım altyapısına sahip. Şehir merkezinde farklı bölgelere ulaşım sağlamak için doğrudan ve bağlantılı hatlar ile iki güzergâh arası yolcu taşımacılığı kusursuz işlemektedir. Bu işleyiş ile birlikte havalimanından şehir merkezine olan ulaşımlar birden fazla alternatif ile sağlanıyor.

Bunlardan ilki havalimanı servis otobüsleridir. HAVAŞ ve Belko Air otobüsleri havalimanı ile şehir merkezi arası karşılıklı olarak günlük pek çok servis hizmeti vermektedir. Havalimanına varışta şehir merkezine gitmek isteyen yolcular ulaşımlarını genellikle bu iki firma otobüsleriyle yapmaktadırlar. HAVAŞ otobüsleri havalimanından otogara (Aşti) giderken, Belko Air ise Kızılay, Ostim ve Batıkent gibi yerlere ulaşım hizmeti vermektedir.

Bir diğer ulaşım alternatifi ise Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen toplu taşıma otobüsleridir. İç hatlar ve dış hatlar gelen yolcu salonunun çıkışından hareket eden otobüslerle Aşti ve Kızılay bölgesine gidebilmek mümkündür. Uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih edilen otobüslerle şehir merkezine ulaşım ortalama 1 saat 30 dakika kadar sürmektedir.

Ankara’nın iş dünyasında önemli bir yere sahip olması beraberinde iş amaçlı seyahat eden insanların da Esenboğa Havalimanı’nı kullanmasına neden oluyor. Havalimanında bekleme yapmadan hızlıca otel veya iş merkezi gibi yerlere ulaşım sağlamak için özel transfer kaçınılmaz oluyor. Havalimanı terminal binası içerisinde yer alan araç kiralama ve özel transfer hizmeti veren firmalar yolcuların ulaşımlarını sağlamaları için farklı araç türleriyle hizmet vermektedir.

Başkente birkaç günlüğüne seyahat eden ve yoğun bir iş/seyahat trafiğine sahip olan yolcular için ise araç kiralaması yapmak en doğru ulaşım seçeneklerinden biridir. Havalimanı, bünyesinde birden fazla yerel ve uluslararası araç kiralama acentesiyle yolcuların araç kiralama yapabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Havalimanı/Şehir Merkezi Otobüs ile Ulaşım

Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine en ekonomik ulaşım yolu belediye toplu taşıma otobüsleridir. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen toplu taşıma otobüsleri ile Aşti ve Kızılay bölgesine gidilebilmektedir. Hafta içi ve hafta sonu 00.00 – 23.00 saatleri arasında her yarım saatte bir hareket eden otobüsler Ulus ve Kızılay Meydanı’ndan geçerek otogara (Aşti) gitmektedir. Otobüsler iç hatlar ve dış hatlar gelen yolcu katının çıkışından hareket etmektedir.

442-3 numaralı otobüs hattı ile havalimanından şehir merkezine yolculuk yaklaşık 110 dakika sürüyor. Kişi başı tek yön bilet ücreti ise 8 TL olup, nakit ödeme yaparak şoförden satın alınabilir.

Ankara Esenboğa Havalimanı Belediye Otobüsü

442-3 no’lu Havalimanı – Şehir Merkezi Otobüs Güzergâhı:

Atatürk Bulvarı – Talatpaşa Bulvarı – Çankırı Cad. – İrfan Baştuğ Cad. – Kavacık Subay Evleri – Yeşilöz Mah – Özal Bulvarı – Saracalar Mah. – Merkez Mah. – Kazım Karabekir Cad. – Hipodrom Cad. – Meşrutiyet Mah. – Otogar (Aşti)

Havalimanı ile şehir merkezi arası çalışan 442 no’lu otobüs hattı güzergâhı için EGO Şehiriçi Ulaşım Bilgi sistemi web sitesini kontrol edebilir ve güncel hareket saatleri hakkında bilgiye EGO ulaşım web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Şehir içi Toplu Taşıma İçin Ankara Kart

Ankara’da birkaç gün kalmayı planlıyor ve şehir içi ulaşımınızı toplu taşıma ile yapmayı düşünüyorsanız bir ulaşım kart satın alabilir ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait tüm toplu aşıma araçları ve Özel Halk Otobüsleri araçlarında ekonomik bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ankara Kartı şehir merkezine varışta Kart İşlem Merkezleri ve Dolum Bayileri aracılığıyla satın alabilirsiniz.

Ayrıca Ankara Kart mobil uygulaması ile şehir içi otobüs güzergâhı ve saatlerini öğrenebilir, konumunuzu kullanarak size en yakın Ankara Kart yükleme noktalarını öğrenebilir veya kredi kartınız ile çevrimiçi bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.. IOS ve Android kullanıcıları aşağıdaki linkten uygulamayı telefonlarına indirebilirler.

Android ve IOS

Detaylı bilgi için Ankara Kart web sitesini ziyaret edebilir, şehir içi otobüs ücret ve tarifelerini kontrol edebilir ve Ankara Kart dolum ve satış yerlerini harita üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Havalimanı/Şehir Merkezi HAVAŞ ile Ulaşım

Esenboğa Havalimanı ile Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali arasında ulaşım hizmeti veren HAVAŞ servis otobüsleri bir diğer toplu taşıma alternatifidir. Konforlu ve güvenli bir ulaşım aracı olan HAVAŞ otobüsleri iç ve dış hat uçak seferlerine göre hizmet vermektedir. Haftanın tüm günü 02.30 – 23.45 saatlerinde her yarım saate bir hareket eden otobüsler iç ve dış hat gelen yolcu katının çıkışında yer almaktadır. Havalimanından otogara seyahat süresi trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Bilet ücreti kişi başı tek yön 11 TL olup, otobüs içerisinde şoförden nakit olarak satın alınabilmektedir.

Ankara Havalimanı HAVAŞ Servis Otobüsü

Havalimanı – Şehir Merkezi (Aşti) Servis Güzergâhı:

Havalimanı – Özal Bulvarı – Pursaklar – Çevreyolu – İstasyon Caddesi Eryaman YHT Garı – Otogar (Aşti)

Havalimanından hareket eden HAVAŞ servis otobüsleri otogara gidişte Pursaklar ve İstasyon Caddesi Eryaman YHT Garı’nda yolcu indirmesi yaptıktan sonra doğrudan otogara gitmektedir.

Esenboğa Havalimanı HAVAŞ İletişim:

Yetkili Adı: Fatih Aydın

Telefon: 0530 430 94 73 ve 0530 430 94 58

HAVAŞ Telefon: 0850 222 0 487

Havalimanı ile Aşti Şehirlerarası Otobüs Terminali arası ulaşım hizmeti veren servis otobüsü hareket saatleri ve güzergâh hakkında detaylı bilgi için HAVAŞ’ın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Havalimanı/Şehir Merkezi Belko Air ile Ulaşım

Ankara EGO Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Belko Air servis otobüsleri şehir merkezine giden HAVAŞ otobüsleriyle benzer konfor ve güvenlikte ulaşım hizmeti sunmaktadır. Belko Air otobüsleri ile havalimanından Ankara şehir merkezinde tren garı/Ulus, otogar (Aşti), Kızılay ve Batıkent bölgelerine gidebilmek mümkündür. 3 ayrı hatta hizmet veren Belko Air otobüsleri haftanın tüm günü 05.00 – 00.00 saatleri arasında her yarım saatte bir hareket etmektedir. Her üç otobüs hattının bilet ücreti kişi başı tek yön 11 TL olup, otobüs içerisinde şoförden nakit olarak satın alınabilir.

Ankara Havalimanı Belko Air Yolcu Servisi

442-A Havalimanı – Otogar (Aşti) Servis Güzergâhı:

Havalimanı İç Hatlar ve Dış Hatlar – Man Kavşağı – Saray – Pursaklar (Aile Yaşam Merkezi Önü) – Hasköy/Fruko – Aydınlıkevler – Keçiören Fatih Köprüsü – AnkaMall Emniyet Sarayı Önü – Gazi Öğretmen Evi – Aşti

Ankara Esenboğa Havalimanı ile otogar arası otobüs yolculuğu trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 50 dakika sürmektedir.

442-K Havalimanı – Kızılay Servis Güzergâhı:

Havalimanı İç Hatlar ve Dış Hatlar – Man Kavşağı – Saray – Pursaklar (Aile Yaşam Merkezi Önü) – Hasköy/Fruko – Aydınlıkevler – Dışkapı (Dışkapı Hastanesi Karşısı) – Ulus (Atatürk Kız Meslek Lisesi Önü) – Eski Tren Garı (Ankara Spor Salonu B Kapısı Önü) – Kızılay (Güven Park Önü)

Ankara Esenboğa Havalimanı ile Kızılay arası otobüs yolculuğu trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 55 dakika sürmektedir.

442-B Havalimanı – Batıkent Servis Güzergâhı:

Havalimanı İç Hatlar ve Dış Hatlar – Pursaklar (Aile Yaşam Merkezi Önü) – Gimat (Podium AVM Önü) – Ostim (Doğulu Holding Karşısı) – Çakırlar (Akyurt Süpermarket Önü) – Batıkent (Meydan AVM Önü) – Şaşmaz (Aydoğanlar İş Merkezi Karşısı) – Ümitköy (Metro Durağı Önü)

Ankara Esenboğa Havalimanı ile Batıkent arası otobüs yolculuğu trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 90 dakika sürmektedir.

Havalimanı servis otobüsleri güzergâh ve güncel saat bilgileri için Belko Air’in resmi web sitesini ziyaret edebilir, detaylı bilgi için 444 9 312 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Havalimanı/Şehir Merkezi Taksi ile Ulaşım

Havalimanının yoğun yolcu trafiğinden sıyrılıp, servis otobüslerini de beklemeden hızlıca şehir merkezine ulaşmak için taksiler oldukça ideal bir ulaşım alternatifidir. İç hat ve dış hat gelen yolcu katlarının çıkışında, haftanın 7 günü 24 saat hizmet veren taksilerle şehir merkezine yolculuk yalnızca 30 dakika sürmektedir. Havalimanın ana taksi işletmecisi olan Esenboğa Taksi, yolculuk öncesi rezervasyon yapabilme olanağı da sunmaktadır. Yolcular henüz seyahate başlamadan önce 0312 398 08 98 ve 0533 469 19 87 numaralı telefonu arayarak taksi rezervasyonu yapabilmektedir.

Ankara Esenboğa Havalimanı Taksi

Taksi ile havalimanından şehir merkezine yolculuk yaklaşık 180 TL civarıdır. Ankara’nın diğer bölgelerine olan taksi ücretleri ise aşağıdaki gibidir;

  • Havalimanı – Otogar (Aşti): 130 TL
  • Havalimanı – Tren Garı: 125 TL
  • Havalimanı – Ulus: 110 TL
  • Havalimanı – AnkaMall AVM: 125 TL

Güncel taksi ücret tarifeleri için Esenboğa Taksiciler Kooperatifi web sitesini ziyaret edebilir veya 0312 398 08 98 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Havalimanı/Şehir Merkezi Özel Transfer ile Ulaşım

Havalimanına varışta servis otobüslerini beklemek istemiyor ve yoğunluktan sıyrılıp hızlıca size özel bir araca binerek otelinize veya şehrin farklı bölgelerine ulaşımınızı sağlamak istiyorsanız bir özel transfer hizmeti satın almak iyi bir fikir olacaktır. Havalimanından Ankara’nın farklı bölgelerine özel araçlarla trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca transfer hizmetlerinin sabit fiyatlı olması tercih edilmesinde önemli bir paya sahiptir.

Esenboğa Havalimanı’na birden fazla kişi ile geldiyseniz ve çok fazla bagaja sahipseniz farklı araç türleriyle stres yaşamadan konforlu bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde dönüşte de şehir merkezinden havalimanına giderken çok fazla trafiğe takılmadan hızlıca uçağınıza yetişebilirsiniz.

Ankara’da transfer hizmeti veren birçok firma bulunuyor. Ancak sizler için fiyat ve verilen hizmet kalitesine göre bir araştırma yaptık. Aşağıda yazılı olan firmalar transfer ücreti bakımından ortalama fiyatlara sahiptir.

Ankara Esenboğa Havalimanı için özel transfer hizmeti satın alabileceğiniz firmalar arasında Ankara Transfer HattıOnay VIP TurizmProgoVIP Transfer AnkaraAnkara Black ShuttleLuxor VIP TransferAda TurizmMert TurizmGökdemir TurizmPoseidon TurizmÜnlü Grup TransferKayra TransferElite TurizmDS Transfer ve Yalın VIP Transfer yer almaktadır.

Ankara Esenboğa Havalimanı Özel Transfer

Ayrıca havalimanında taksi ulaşım hizmeti veren Esenboğa Taksiciler Kooperatifi yolcuların Ankara’nın farklı bölgelerine ulaşımları için transfer hizmeti de vermektedir. Havalimanından şehir merkezine ve şehir merkezinde belirttiğiniz adresten havalimanına konforlu araçlarla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Dilediğiniz saatte 0312 398  08 98 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak araç talebinde bulunabilir, havalimanına varışta gelen yolcu salonunun çıkışında şoför tarafından isminizin yazılı olduğu pankartla karşılanabilirsiniz.

Havalimanından Ostim’e 100 TL, Ulus, Keçiören ve Etlik’e 80 TL ve Eryaman, Etimesgut ve Sincan’a transfer ücretleri ortalama 110 TL civarıdır.

Havalimanına gelmeden önce ilgili firmaların web siteleri üzerinden çevrimiçi rezervasyon yapabilir veya telefon yoluyla kendilerine ulaşabilirsiniz. Transfer rezervasyonunuz esnasında uçuş gün ve saatinizi verdiğinizden emin olunuz.

Havalimanı Araç Kiralama Acenteleri

Ankara’ya iş amaçlı seyahat ediyor ve ulaşımınızı toplu taşıma otobüsleriyle yapmak istemiyorsanız araç kiralaması yaparak şehirde kaldığınız süre boyunca ulaşımınızı rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı, yolcuların araç kiralaması yapabilmeleri için yerel ve uluslararası birçok acente ofisine ev sahipliği yapmaktadır. Bütçe ve zevklerinize göre aralarından tercih edebileceğiniz pek çok araç türüne sahip acenteler iç hat ve dış hatlar terminalinde ayrı ayrı yer almaktadır.

Ankara Esenboğa Havalimanı Araç Kiralama

Dış hatlar terminalinde bulunan araç kiralama acenteleri; PaylessEco Rent a CarDiv Rent a CarThrifty Rent a Car ve Garenta’dır.

İç hatlar terminalinde bulunan araç kiralama acenteleri; SixtAvisBudgetCentralNationalEuropcarHertzPaylassRent GoGarenta ve Almira Oto Kiralama’dır.

İlgili araç kiralama şirketlerinin web sitelerinden detaylı bilgi alabilir ve rezervasyonunuzu çevrimiçi yapabilirsiniz. Rezervasyonunuz esnasında uçuş gün ve saatinizi verdiğinizden emin olunuz.

Ankara Otogarından (AŞTİ) Havalimanına Nasıl Gidilir?

Esenboğa Havalimanı’nı kullanacak olan yolcular Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden (Aşti) havalimanı ulaşımlarını HAVAŞ ve Belkor Air servis otobüsleri ile belediye toplu taşıma otobüslerini kullanarak gerçekleştirebilirler.

442-3 Aşti – Havalimanı Belediye Otobüsü

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen 442-3 no’lu otobüs hattı otogardan hareket ederek havalimanına gitmektedir. Haftanın tüm günü 00.00 – 23.00 saatleri arasında her saat başı hareket eden otobüsle havalimanına seyahat süresi yaklaşık 1 saat 50 dakikadır. Bilet ücreti kişi başı tek yön 8 TL olup, şoförden nakit olarak satın alınabilir.

Belediye toplu taşıma otobüsü ile otogardan havalimanına seyahat süresini göz önünde bulundurarak uçak kalkış saatinize göre erken yola çıkmanızı tavsiye ederiz.

Otogar ile havalimanı arası çalışan 442-3 no’lu otobüs hattı güzergâh ve güncel hareket saatlerini kontrol edin.

Ankara Otobüs Terminali Aşti

442-A Aşti – Havalimanı Belko Air Otobüsü

Belko Air ile otogardan havalimanına hızlıca ve konforlu bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Haftanın her günü iç ve dış hat uçak seferlerine göre ulaşım hizmeti veren Belko Air otobüslerinin ilk hareket noktası otogardır. Otogardan çıkarak sırasıyla YHT Garı, Eski Tren Garı ve Atatürk Kültür Merkezi güzergâhından geçerek doğrudan havalimanına gitmektedir. Yolculuk trafiğin yoğunluğuna göre yaklaşık 50 dakika sürmekte olup, bilet ücreti kişi başı tek yön 11 TL’dir. Biletinizi otobüs içerisinde nakit olarak şoförden satın alabilirsiniz.

Otogar – Havalimanı Güzergâhı:

Aşti – Gazi Öğretmen Evi – AnkaMall Emniyet Sarayı Önü – Keçiören Fatih Köprüsü – Aydınlıkevler – Hasköy/Fruko – Pursaklar (Aile Yaşam Merkezi Önü) – Saray – Man Kavşağı – Havalimanı İç ve Dış Hatlar Kapısı

Rezervasyon ve detaylı bilgi için 444 9 312 Belko Air Çağı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

HAVAŞ Otobüsü

Otogardan havalimanına giden bir diğer ulaşım aracı ise HAVAŞ otobüsleridir. Belko Air ile benzer otobüslerle yolcularını taşıyan HAVAŞ, iç ve dış hat uçak seferlerine göre hizmet vermektedir. Haftanın tüm günü 04.30 – 22.30 saatleri arasında AŞTİ Otobüs Terminali Geliş Katı 129-130 numaralı perondan hareket etmektedir. HAVAŞ ile otogardan havalimanına yolculuk yaklaşık 60 dakika sürmekte olup, bilet ücreti kişi başı tek yön 11 TL’dir. Biletinizi, otobüs içerisinde şoförden nakit olarak satın alabilirsiniz.

Ankara Otobüs Terminali Havaş

Otogar – Havalimanı Güzergâhı:

AŞTİ Otobüs Terminali Geliş KATI 129-130 No’lu Peron – İstasyon Caddesi Eryaman YHT Garı – Çevreyolu – Pursaklar – Özal Bulvarı – Havalimanı

HAVAŞ servis otobüsleri otogardan çıktıktan sonra İstasyon Caddesi Eryaman YHT Garı ve Pursaklar’dan yolcu alımı yapmaktadır. Ara duraklarda binecek yolcular, otobüsün otogardan hareket saatinden 1 saat önce 0530 430 94 73 numaralı telefonu arayarak rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir.

Otogar ile Aşti arası ulaşım hizmeti veren servis otobüsü hareket saatleri ve güzergâh hakkında detaylı bilgi için HAVAŞ’ın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Aşti Otobüs Terminali’nden havalimanına HAVAŞ servis otobüsleri iç ve dış hat uçuş seferlerine göre düzenlendiğinden, olası uçuş iptal ve değişikliklerine göre seferleri yeniden düzenlemeye gitmektedir. Bu nedenle herhangi bir mağduriyet yaşamamanız adına seyahatiniz öncesinde 0850 222 0 487 numaralı Çağrı Merkezi hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu