Artvin

Artvin’de Gezilecek Yerler Listesi Güncel (2021)

Artvin’de Gezilecek Yerler Listesi Ülkemizin Karadeniz kıyısında ve Gürcistan’ın sınırında yer alan Artvin; yemyeşil manzarası, benzersiz yaylaları ve şelaleleri ile sizlerle. Yeşilin binbir tonuyla, atmosferiyle ve yaylalarıyla herkesi büyüleyen Artvin, doğa tutkunları için benzersiz bir gezi rotasına sahip.

Gidilecek En İyi Zaman? Gidilecek en iyi zaman Mayıs – Ağustos olurken, kış sporları için gitmek istediğinizde, Kasım – Nisan ayları arasında bir gezi planlayabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin! Yaylalarda yapılan festivallere katılın ya da kendi ekipmanlarınızı yanınıza alarak harika bir kamp turuna çıkın. 🙂 Doğayı keşfetmeyi seviyorsanız, sırt çantanızı ve fotoğraf makinenizi hazırlayarak, Artvin’de unutamayacağınız bir keyif yaşayın!

Artvin Gezilecek Yerler Videosu

Artvin’ de En Popüler Yerler

1- Şavşat

Artvin’in bir ilçesi olan Şavşat, Türkiye’nin 10. sakin şehri olmuştur ve ”Sakin Şehir” unvanını kapmıştır. Artvin il merkezine 71 km uzaklıkta konumlanan Şavşat, ahşap köy evleri, kültürü, sessiz ve sakinliğiyle sizleri cezbetmesinin yanı sıra doğa güzellikleriyle de büyülüyor.

Neden gitmeliyim? Kış mevsiminin ardından, ilkbaharın gelmesiyle ayrı bir görünüme sahip olan ilçe, tüm renkleri bir arada görmenizi sağlıyor. Böylece, fotoğraf tutkunlarının da ilk adresi oluyor. 🙂 Sadece yeşilliğiyle bile sizleri oldukça etkileyecek bu yere gitmeyi unutmayın!

Google Haritalar'da Aç

Google Haritalar’da aç

2- Borçka Karagöl

Borçka, eski adıyla bilinen Porçha, Artvin – Hopa arasında yer alıyor ve il merkezine 30 km mesafe bulunuyor. Yukarıda bahsettiğimiz birçok manzara ve doğa güzelliklerinin Borçka’da yer alması, buraya gitmeniz için en büyük etkenlerden. Karagöl, Görgit Yaylası, Beyazsu Yaylası gibi pek çok gezilecek nokta, bu ilçenin içerisinde…

Neden gitmeliyim? Burayı diğer yerlerden farklı kılan en önemli unsur, doğasının bozulmamış olması. Aynı zamanda yerlilerin misafirperver ve kültürlü olması da cabası… Özlediğiniz o eski zamanlardaki kültür ve değerleri, sizlere geri yaşatacaklarından emin olabilirsiniz.

Google Haritalar'da Aç

Google Haritalar’da aç

3-Arhavi

Artvin’in en büyük 5. şehri olan Arhavi, her yaz düzenlediği Arhavi Kültür ve Sanat Festivali’yle ünlüdür. Birçok yarışmaların, etkinliklerin, turnuvaların, gösterilerin ve eğlencelerin gerçekleştiği bu festival, 3 gün sürüyor ve kesinlikle bayılacağınız türden… Off-road, basketbol ve halı saha gibi turnuvaları izleyebilir bilhassa siz de katılıp eğlenme şansı yakalayabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Laz ve Gürcü kültürlerinin etkisini yıllardır içinde barındıran Arhavi’de, festival boyunca sizde bu kültüre yakından şahit olup hissedeceksiniz. Çünkü Laz böreği yapma yarışı, çay toplama yarışı, hamsili ekmek yarışı ve fındık ayıklama gibi yarışmalar yapılıyor ve üstelik bu lezzetli yemekleri geleneksel mutfaklarında görebilir, tatma şerefi elde edebilirsiniz.

Kaçırmayın! 

Bu özellikleri dışında, içerisinde gezip görülecek birçok noktaya da sahip… Hatta ilk olarak, Çifte Köprü’ye gidin!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

4-Atabarı Kayak Merkezi

Şehrin merkezine 17 km. uzaklıkta bulunan kayak merkezi, sakinliği ve huzurlu atmosferiyle ziyaretçilerini etkisi altına alıyor. 800 metre uzunluğunda ve 1 lifte sahip kayak merkezinin konaklama tesisleri genel olarak Kafkasör bölgesinde bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Kayak merkezi Artvin’in yılın dört mevsiminde de muhteşem bir coğrafyaya sahip olduğunu kanıtlar nitelikte. Aynı zamanda alanı kar motorları ve snow tracklarla da gezebilirsiniz. Artvin’de Gezilecek Yerler Listesi

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

5-Çoruh Nehri

Karadeniz Bölgesi’nin en doğusunda yer alan Çoruh Nehri, aynı zamanda Artvin’in en büyük akarsuyudur. Gürcistan sınırları içerisinde yer alan nehir, ilk olarak Bayburt ve İspir’den geçer sonra Artvin il sınırlarına girer ve Batum’dan  Karadeniz’e dökülür.

Neden gitmeliyim? Dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri ağırlayan nehirde; raftingkano ve nehir kayağı gibi su sporları yapılıyor. İçerisinde zengin bitki ve hayvan çeşitlerine de yer veren nehir, doğa harikası olma özelliğini taşıyor.

Kaçırmayın!

 260 km uzunluğundaki nehirde, 4 farklı etapta, yapılan raftinge katılabilirsiniz. Bayburt – İspir, İspir – Çamlıkaya, Çamlıkaya – Tekhale, Tekhale – Artvin olmak üzere parkurlar düzenleniyor. Artvin’de Gezilecek Yerler Listesi

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

6-Karçal Dağları

Artvin gezi listemizde, Karçal Dağları’ndan bahsetmezsek olmaz. Beyazsu Yaylası’ndan, Klaskur Yaylası’na kadar bir çok doğa harikasına ev sahipliği yapan Karçal Dağları, Artvin şehir merkezine 25 km uzaklıkta yer alıyor.

Neden gitmeliyim? Şehrin 65 km ötesine kadar uzanan bu ilgi çekici güzellikteki dağlar, Gürcistan ile Türkiye arasında sınır köprüsü oluşturuyor desek yanlış olmaz. Özel araçlarla kolaylıkla ulaşabileceğiniz dağda gezebileceğiniz pek çok nokta yer alıyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın belirlediği 200 Ekolojik Bölge içerisine dahil edilen Karçal Dağları’nın, Artvin gezi rotanızda mutlaka yerini alması gerekiyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

7-Marsis Dağı

Artvin – Rize sınırında yer alan Marsis Dağı’na, Arhavi ilçesinden arabayla yaklaşık 4 saatte ulaşım sağlıyorsunuz. Vadilere çöken sis, sanki bulutların üzerindeymiş gibi bir his veriyor ve vadi boyunca ilerledikçe size eşlik ediyor. Yavaş yavaş eteklere doğru çıktıkça, farklı manzaralarla karşılaşıyorsunuz. Doğa tutkunları için harika bir gezi rotası olan ve şarkılara konu olan Marsis Dağı’nda, çadır kurup kamp yapabilir ve böylece biraz daha tadını çıkarabilirsiniz.

8-Cehennem Deresi Kanyonu

Dik patikalarla dolu Cehennem Deresi Kanyonu, ABD’nin Arizona Eyaleti’ne bağlı Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonu niteliğinde olmasıyla, dünyada bulunan ender kanyonlar arasında yer alıyor. Dik bir duvarı andıran görüntüsü ve 200 metrenin üstündeki yükseltisiyle dikkat çeken kanyon Artvin – Ardanuç kara yolunun 25. kilometresinde bulunuyor.

Uyarı! 

Vadi aynı zamanda yaban hayvanlarının da yaşam alanı olduğu için, vadide rehberle gezmenizi ya da dikkatli olmanızı öneririz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

9-Meral Şelalesi

Artvin’in en çok ziyaret edilen şelalelerinden ve doğal güzelliklerinden biri olan Maral Şelalesi, kesinlikle uğranması gereken yerlerin başında görülüyor. Dünyadaki cennet olarak anılan şelale, Borçka ilçesinde yer alan Maralköy Köyü’nde bulunuyor.

Köy merkezinde yer alan camiden 7 km uzaklıkta bulunan şelalenin 6 kilometresini araçla gidebiliyorsunuz ancak son 1 kilometreyi güzel bir doğa yürüyüşü yaparak gitmeniz gerekiyor. Bazen dik yamaçlardan çıkmanız gereken yol, şelaleye vardığınızda buna değdiğini sonuna kadar hissettiriyor.

Neden gitmeliyim? 65 metre yükseklikten dökülen şelale, gür sesi ve heybetli görünüşüyle doğanın güzelliğine bir kez daha hayranlık uyandırıyor. Etrafı yemyeşil Kayın ve Ladin ağaçlarıyla çevrili olan şelalede, doğanın tertemiz havasını içinize çekebilirsiniz. Artvin’de Gezilecek Yerler Listesi

İpucu

 Şelalenin bulunduğu alan yağışlı bir yer olduğu için yağmurlukla gitmenizi öneririz. Ayrıca şelaleye giderken yürüyeceğiniz için su ve yemek gibi ihtiyaçlarınızı koyabileceğiniz sırt çantasıyla gelirseniz daha iyi olur.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

10-Mençuna Şelalesi

Artvin’in doğa harikası şelaleleri de Artvin listemizde yerini aldı. Doğu Karadeniz’in dokusu bozulmamış ve en büyük şelalelerinden olan Mençuna, Arhavi’ye 16 km uzaklıkta bulunuyor.

50 metre yükseklikten hiçbir yere çarpmadan alt zemine dökülmesiyle ilk çavlanı oluşan şelalenin tabanının kayalık ve çanak şeklinde olması sebebiyle dökülen sular yaklaşık 200 metrekare göl alanı meydana getiriyor. Şelaleye gitmek zahmetli olsa da, ulaştığınızda ki muhteşem manzara bu zorlu yolculuğa değiyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

11-Papart Yaylası

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Meydancık beldesinden kolayca ulaşabileceğiniz yayla, insanlar tarafından hiç el değmemiş doğal ormanlık ve meralardan oluşuyor. Yalnızçam Dağları ve Karçal Dağları’na da yer veren yayla, adeta görsel şölen oluşturuyor.

Neden gitmeliyim? Farklı birçok sayıda bitki örtüleri ve kuş türlerini bünyesinde barındıran yayla, turistlerin oldukça dikkatini çekiyor. Ayrıca yeşilliklerin arasında görünen dere muhteşem bir atmosfer yaratıyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

12-Arsiyan Yaylası

Artvin’in en sakin ilçelerinden biri olan Şavşat’ta yer alan Arsiyan Yaylası, ilçe merkezine 40 km mesafede yer alıyor. Yaylanın içerisinde birbirinden farklı konumlarda büyüklü ve küçüklü pek çok göl de mevcut.

Köyün yerlilerine göre, yaylada yer alan göllere farklı birçok isim verilmiş. Peri Gölü’nden, Dana Gölü’ne kadar doğa harikası göllerin yer aldığı yaylada, yaz kış fark etmeksizin yayla turizmi devam ediyor.

Neden gitmeliyim? Doğa tutkunlarının ve doğa sporlarıyla uğraşanların sık sık ziyaret ettiği yaylada, ilk dikkatinizi çekecek olan doğal güzellik ise Negoları yani sarı cennet çiçeği denilen çiçekler oluyor. Ancak bu çiçekleri bahar aylarında ziyaret ederseniz görebileceğinizi söyleyelim.

İpucu

Yaylada konaklayabilmeniz için herhangi bir otel bulunmadığını ve kendi ekipmanınızı yanınızda getirerek, yaylada kamp yapabileceğinizi de belirtelim.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

13-Hatilla Vadisi Milli Parkı

Artvin geziniz sırasında mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında gelen Hatila Vadisi, doğa harikası kanyonu ve yemyeşil manzarasıyla görenleri büyülüyor. Artvin’in şehir merkezine sadece 10 km mesafede bulunan vadi, ulaşımı da oldukça kolay bir yer. Şehir merkezinden kalkan minibüs ve araçlara binerek kolayca ulaşabileceğiniz vadiye, dilerseniz kendi özel aracınızla da tabelaları takip ederek gelebilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Vadiye geldiğinizde karşılaşacağınız manzaraya hayran kalacağınıza şüphemiz yok. Bu doğa harikası vadi, 1994 yılında milli park olarak kabul edilmiş ve o yıldan beri de koruma altında. İlginç bir şekilde Akdeniz ikliminin de hakim olduğu vadi, rafting gibi su sporları için de oldukça uygun.

Kaçırmayın!

Binlerce çeşit endemik bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan vadi, trekking ve doğa fotoğrafçılığı aktiviteleri için de sık sık ziyaret ediliyor. Vadinin en sık ziyaret edilen noktalarının başında ise, yukarıda bahsettiğimiz camdan yapılan seyir terası yer alıyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

14- Artvin Cam Teras

Artvin gezilecek yerler listesinde, en ilgi çekici noktalardan biri olan cam teras, Hatila Vadisi Milli Parkı’nın içerisinde, Sıkıldım Kayası bölgesinde yer alıyor. Hatila Deresi manzarasını izlemenize imkan tanıyan seyir terası, 490 metre rakımda yer alıyor. Dereden 220 metre yükseklikte, 7 metre uzunluğunda ve genişliğinde olan teras, yılda 25 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Neden gitmeliyim? Türkiye’nin en yüksek cam terası olma özelliğini taşıyan bu yerde, bir restoran mevcut ve ihtiyaçlarınızı karşılamak adına sizin için güzel bir durak olacak.

Uyarı! 

Araçla gitmek biraz sıkıntı olacağı için yürüyerek buraya çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü yolları bozuk ve tek şerit olduğundan karşı yönden gelen bir araçla karşılaşabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

15-İntkor Yaylası

Şehrin doğa harikası yaylalarından biri olan İntkor Yaylası ile devam ediyoruz. Yusufeli ilçesinde bulunan İntkor Yaylası, birbirinden güzel gölleriyle de dikkat çekiyor. Yaylada, biri volkanik olmak üzere toplam dokuz adet göl bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Bu göller dışında, 166 metreden dökülen Ciro Şelalesi de İntkor yaylasında bulunuyor ve mutlaka görmeniz gerekiyor. Ayrıca göle geldiğinizde, her yıl düzenli olarak temmuz ayında çevre köylerin düzenlediği yayla şenliklerine de katılabilirsiniz.

Artvin’de Gezilecek Yerler Listesinde sizler için en popüler yerleri derledik. Görüş ve önerilerinizi bekliyoruz..

Keşfiniz bol olsun…

Muyesser Kosan

Metin ve İçerik Yazarı,Halkla ilişkiler ve tanıtım (PR), Girişimci,Dijital içerik üreticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu