İstanbul

Detaylı İstanbul Rehberi | En Güncel 202 Yer! (2020)

Önemli Niteliğinde Bilgiler

Şehir hakkında: Asya ile Avrupa kıtasını birbirine bağlamasıyla oldukça önemli bir konumda yer alan İstanbul, Türkiye’nin ticaret, sanayi, ulaşım, turizm, eğitim, kültür ve sanat merkezidir. Türkiye’nin göz bebeği olan İstanbul, 15,07 milyonluk nüfusuyla aynı zamanda Avrupa’daki en kalabalık şehirdir. İstanbul, eski adıyla Konstantinopolis, dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak Roma İmparatorluğu’ndan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete başkentlik yapmıştır. Dolayısıyla şehirdeki tarihi hazine oldukça fazladır. Güzelliğiyle şarkılara ve şiirlere konu olan İstanbul’da gezilecek yerler rotaları için okumaya devam!

Kaç günde gezilir: Doğal güzelliği, tarihi zenginliği ve muhteşem mimari yapılarıyla İstanbul’un gezilecek yerleri, oldukça uzun bir listeden oluşuyor. Dolayısıyla İstanbul’u tam anlamıyla gezmek için 1 hafta ayırman gerekiyor!

Gidilecek en iyi zaman: Karadeniz iklimi ile Akdeniz iklimi arasında geçiş noktasında bulunan ve dolayısıyla Ilıman bir iklime sahip olan İstanbul’a gitmek için en uygun dönem, Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim‘dir. Zira İstanbul bahar mevsiminde, rengarenk laleleriyle cıvıl cıvıl, rengarenk bir görüntüye bürünüyor!

Şehir içi ulaşım: Kalabalık bir şehir olan İstanbul, tüm bu insan trafiğini idare edilmek adına oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. İstanbul’da şehir içi ulaşım İETT bünyesinde hizmet veren, metrobüs, tramvay, belediye otobüsü, feribot, vapur ve metrolarla sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra farklı Otobüs A.Ş. firması bünyesinde hizmet veren minibüs ve dolmuşlar da İstanbul’da sıklıkla kullanılan vasıtalar arasında yer almaktadır. Şehir içi ulaşımda minibüs ve dolmuşların dışında kalan bütün toplu taşıma araçlarında AKBİL de denilen ‘İstanbulkart’lar kullanılmaktadır.

Havaalanlarından İstanbul’un merkezi ilçelerine ulaşım: Bu konuyla ilgili detaylıca bilgi verdiğimiz ‘Sabiha Gökçen Ulaşım Rehberi?’ ve “İstanbul Yeni Havalimanı Ulaşım” başlıklı yazımızı okuyarak, merak ettiğin her şeyi öğrenebilirsin!

Yapmadan dönmeyin! Eminönü’nde balık ekmek ye, Ortaköy’de kumpirin tadına bak, Vefa’da boza iç, Kadıköy’de boğa heykelini gör, Taksim’de tramvaya bin, Kapalıçarşı’da alışveriş yap, Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nda kahvaltı yap vs…

İstanbul güvenli mi? Dünya’nın birçok şehrine göre daha güvenilir olan İstanbul’da, her metropolde olduğu gibi risk taşıyan ilçeler de bulunuyor. Dolayısıyla korkmana gerek yok; fakat yine de tedbiri elden bırakmamak lazım!

*İstanbul’da Gezilecek En Popüler Yerler

– Korular ve Ormanlar

1. Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Burası Neresi? İstanbul’un Avrupa yakasında 5400 hektar kadar geniş bir alan üzerine yayılan Belgrad Ormanı; trafiği ve kalabalık nüfusuyla ünlü bu şehrin nefes almasını sağlıyor. Ormanın adı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1521 yılında, buraya yerleştirilen Belgrad halkından geliyor.

Neden Gitmeliyim? Ormanın bir yanından tarihi bentlere; diğer yol ayrımından ise Neşet Suyu Yürüyüş Parkuru’na çıkabilirsiniz. Burada temiz havayı teneffüs etmek her zaman çok keyifli ancak yaz döneminde ve hafta sonu tatillerinde ormanın çok kalabalık olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Ormanın içinde yemek yiyebileceğiniz ve kahvaltı edebileceğiniz küçük kafeler olmakla birlikte; piknik sepetinizi de yanınıza alarak sakin bir gün geçirebilirsiniz.

Kaçırmayın! Belgrad Ormanı’nda keyifli zaman geçirmek için; Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı, Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı, Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı, Fatih Çeşmesi Mesire Alanı, Neşet Suyu Mesire Alanı, Kurtkemeri Mesire Alanı ve Irmak Mesire Alanı gibi çok sayıda alternatifiniz var. Tüm bu alanlar yemyeşil bir yürüyüş rotasına dahil edilebilir

haritaGoogle haritalarda aç

 • Bahçeköy Merkez Mahallesi, 34453 Sarıyer, İstanbul
 • 24 saat açık

giriş ücretiGiriş Ücreti: 4 TL – Otomobil Giriş Ücreti: 12 TL

2. Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Burası Neresi? Belgrad Ormanı’nın güneydoğu yönünde; İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ne ait olsa da halk tarafından haftanın altı günü ziyaret edilebilen Atatürk Arboretumu var. Bini aşkın bitki türüne sahip bu cennet bahçesi açık ara öne geçiyor.

Neden gitmeliyim? Burada ağaçlar, odunsu bitkiler ve renk renk çiçekler bir araya geldiğinde ortaya adeta bir canlı bitki müzesi çıkıyor diyebiliriz. Özellikle çocuklu ailelerin burada hem eğitici hem de keyifli vakit geçirmesi mümkün.

Kaçırmayın! Arboretum’a ulaşmak için; Bahçeköy’den sonra Kemerburgaz Yolu’nu takip etmeniz gerekiyor. Orman Fakültesi öğrencilerine ücretsiz olan bu doğal güzellikten her kesimden doğa meraklılarının faydalanabilmesi gerçekten de büyük şans.

haritaGoogle haritalarda aç

Kemer Mahallesi, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Bahçeköy, Sarıyer, İstanbul

 • 08.30-17.00 / Pazartesi kapalıdır.

giriş ücretiGiriş Ücreti: 7,5 TL (Hafta İçi), 20 TL (Hafta Sonu) – Öğrenci: 2,5 TL (Hafta İçi), 7,5 TL (Hafta Sonu)

(0212) 226 19 29

3. Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı

Burası Neresi? İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Polonezköy; 1994 yılından bu yana bir doğa parkı statüsünde bulunuyor. 3 bin hektarın üzerinde alana yayılan park; benzerleri arasında İstanbul’un en büyüğü olarak gösterilebilir.

Neden Gitmeliyim? Sabahın erken saatlerinden itibaren kalabalığa kalmadan parktaki yerinizi alabilirsiniz. Bisiklet, koşu, trekking, piknik ve doğa sporları Polonezköy ziyaretçilerinin favorileri arasında sayılıyor.

Kaçırmayın! Ziyaretiniz boyunca karayemişten fundaya, gürgenden sarıçama kadar onlarca farklı bitki de size eşlik edecek. Polonezköy Tabiat Parkı kapsamındaki tesislerin içinde Sülün-Keklik Üretme İstasyonu ve Geyik-Karaca Üretme İstasyonu da var.

haritaGoogle haritalarda aç

konumBeykoz Caddesi, Polonezköy, Beykoz, İstanbul

 • 08.00-20.00

paraGiriş Ücreti: 5 TL – Otomobil Giriş Ücreti: 15 TL

web Web Sitesi

4. Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu

Burası Neresi? Tabiat parkı statüsündeki Mihrabat Korusu; ismini Nevşehirli İbrahim Paşa tarafından yaptırılan Mihrabat Kasrı’ndan alıyor. 20 hektarlık alana yayılan yeşil alan; Kanlıca Beykoz adresinde konumlanıyor.

Neden Gitmeliyim? Burası düğün, toplantı ya da konser gibi etkinliklere açık. Çok çeşitli kuş türlerini rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz ağaçlık alanda sevdiklerinizle güzel bir yemek yemek isterseniz burada bir de kır restoranı mevcut.

Kaçırmayın! Buraya dilerseniz Kanlıca yönünden sahilden dilerseniz de TEM bağlantı yolu Kavacık Tekke mevkiini kullanarak ulaşabilirsiniz. Kanlıca’ya bu kadar yaklaşmışken semtin ünlü yoğurdundan yemeyi de ihmal etmeyin.

haritaGoogle haritalarda aç

konumKanlıca Mahallesi, Mihrabat Caddesi No:50, Kanlıca, Beykoz/İstanbul

giriş ücretiGiriş Ücreti: 2 TL – Bisiklet: 4 TL – Otomobil: 12 TL

telefon(0216) 425 86 16

web Web Sitesi

5. Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

Burası Neresi? Özellikle her yıl Nisan ayında düzenlenen ve İstanbul’da düzenlenen festivaller içinde en güzeli sayılan İstanbul Lale Festivali sırasında, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir mekan var sırada: Emirgan Korusu.

Neden Gitmeliyim? Emirgan Korusu; Pembe Köşk, Sarı Köşk ve Beyaz Köşk olmak üzere üç yapıdan ve son derece geniş bir açık alandan oluşuyor. Burada kahvaltı yapmak, güne başlamak için tercih edebileceğiniz en güzel yollardan biri.

Kaçırmayın! Emirgan Korusu’na ulaşmak için Beşiktaş’tan, Sarıyer istikametine doğru sahil yolundan ilerlemeniz gerekiyor. Hafta sonu burada hem gezi, hem de otopark alanları son derece kalabalık oluyor. Bu nedenle koruluk alana kadar araçla gidebileceğiniz gibi sahil kenarındaki otoparkları da değerlendirmek isteyebilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumReşitpaşa Mahallesi, Emirgan Sokak, Sarıyer, İstanbul

07.00-22.00 (Köşklerin açılış saati farklılık gösterebilir.)

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon(0212) 229 50 37

webWeb Sitesi

6. Gözdağı Korusu

Gözdağı Korusu

Burası Neresi? Marmara Denizi, Yalova, Büyükada ve Kadıköy manzarası eşliğinde, 206 metre rakımlı bir zirvede vakit geçirmek isterseniz sizi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Gözdağı Korusu ve Sosyal Tesisleri’ne alabiliriz.

Neden Gitmeliyim? Pendik ilçesine bağlı doğal güzellik, yüksekliği ve ahşap mimarisi ile görenlere bir kartal yuvasını hatırlatıyor. Burada aileniz ve sevdiklerinizle birlikte restoran, teras ya da çay bahçesinden faydalanmanız mümkün.

Kaçırmayın! Çocuklu aileler için burada piknik alanları, seyir çardakları, gezi alanları ve çocuk parkı da var.

haritaGoogle haritalarda aç

konumDumlupınar Mahallesi, Gözdağı Caddesi No:50, Pendik, İstanbul

08.30-23.00

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon444 10 34

webWeb Sitesi

7. Beykoz Korusu

Beykoz Korusu

Burası Neresi? İstanbul’da gezilecek yerler arasında, sahip olduğu 150 dönümlük alanla Boğaziçi’ndeki en büyük korulardan biri olan Beykoz Korusu var. Abraham Korusu olarak da bilinen yer; bünyesindeki mağaralar, havuzlar ve saray kalıntıları ile farklı bir etkinlik alternatifi sunuyor.

Neden Gitmeliyim? Belediye tarafından işletilen tesis özellikle kahvaltı için tercih edilebilir. Pazar günleri İstanbul’da kahvaltı mekanları arasında açık büfe hizmet vererek listeye girmiştir.

Kaçırmayın! Kahvaltınız sırasında size eşlik edecek güzellikler arasında asırlık ağaçlar ve şahane bir Boğaz manzarası var.

haritaGoogle haritalarda aç.

konumGümüşsuyu Mahallesi, Kemerüstü Sokak, Beykoz, İstanbul

08.30-23.00/ Pazartesi kapalıdır.

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon444 10 34

webWeb Sitesi

8. Çubuklu Korusu (Hıdiv Kasrı Korusu)

Çubuklu Korusu (Hıdiv Kasrı Korusu)

Burası Neresi? İstanbul’un en nadide tepelerinden birinde konumlanan Çubuklu Korusu; İstanbul’un tarihi yerlerinden biri olan Hidiv Kasrı’na ev sahipliği yapmasıyla da biliniyor.

Neden Gitmeliyim? Burası, rakım bakımından zaman zaman ziyaretçilerini zorlayabilen bir yer. Bu nedenle de halkın akın ettiği kalabalık bir mesire yerinden çok doğa gezginlerini ağırlayan gizli kalmış bir hazineye benziyor. Tabii buraya fotoğraf çekimi için gelen yeni evli çiftleri saymazsak! Korunun içinde bulunan yapay şelale, gezi keyfinize eşlik edebilir.

Kaçırmayın! Koruya ulaşmak için TEM otoyolu Kavacık çıkışını kullanabilir ya da sahil yolundan Kanlıca ya da Çubuklu üzerinden koruya gelebilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumÇubuklu yolu, Piri Reis Caddesi, No:32, Beykoz, İstanbul

09.00-23.00 (Hidiv Kasrı için)

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon(0216) 413 92 53

9. Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu

Burası Neresi? Anadolu yakasında, Boğaz kıyılarındaki Üsküdar’ın Sultantepe semtinde yer alan Fethi Paşa Korusu, Kuzguncuk Tepesi’ne kadar uzanan bir oksijen kaynağı.

Neden gitmeliyim? Buradaki belediye işletmesi özellikle deniz ürünlerinden oluşan akşam menüsü ile meşhur. Şu anda kalabalık turist gruplarını ağırlayan tesisin geçmişte ise bir konak olarak, Türk edebiyatının ünlü isimlerinden Cemil Meriç’i ağırladığı biliniyor.

Kaçırmayın! Fetih Paşa Korusu’nda şehirden biraz uzaklaşıp, yemyeşil atmosferin tadını çıkarın!

haritaGoogle haritalarda aç

konumKuzguncuk Mahallesi, Nacak Sokak No:6, Üsküdar, İstanbul

08.30-23.00

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon444 10 34

webWeb Sitesi

10. Otağtepe Fatih Korusu

Otağtepe Fatih Korusu

Burası Neresi? Otağtepe TEMA Vehbi Koç Doğal Kültür Merkezi olarak da anılan Fatih Korusu; İstanbul Boğazı’nın en güzel köprü manzaralarından birini ayağınızın altına seren bir mekan.

Neden Gitmeliyim? Fotoğraf çekme niyeti olanlar için de şehrin en güzel fon oluşturduğu yerin Fatih Korusu olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda İstanbul’da kahvaltı yapabileceğiniz doğal mekanlar arasında da yer almaktadır.

Kaçırmayın! Otağtepe Fatih Korusu’na ikinci köprüden Kavacık tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumKavacık, 34810 Beykoz/İstanbul

10.30-17.30

giriş ücretiGiriş ücretsiz

11. Taşdelen Mesire Alanı

Taşdelen Mesire Alanı

Burası Neresi? İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde, Taşdelen adı verilen belde sahip olduğu mesire alanı nedeniyle yerli turistlerin ilgisini çekebiliyor.

Neden Gitmeliyim? Burası özellikle sunduğu etkinlik yelpazesi yönünden oldukça zengin… Taşdelen’in tarihi çeşmelerinden akan suyun kenarında uzun yürüyüşler yapabilir, bisiklete binebilir, doğa sporlarıyla ilgilenebilir ya da macera oyunları oynayabilirsiniz.

Kaçırmayın! Taşdelen Mesire Alanı’nda kır düğünü gibi özel organizasyonlar da düzenlenebiliyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumTaşdelen Mahallesi, Taşdelen Caddesi, Çekmeköy, İstanbul

telefon(0216) 312 17 18

webWeb Sitesi

12. Kulindağ Dağ Evi

Kulindağ Dağ Evi

Burası Neresi? Riva yakınlarında, Beykoz ormanlarının orta yerinde konumlanan Kulindağ; İstanbul’un yerlileri tarafından bile bilinmeyen bir doğa parçası. Buradaki dağ evleri özellikle sessizliğin sesini dinlemek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Hafta sonu tatillerinde; kendiniz ve sevdiğiniz için güzel bir Kulindağ programı hazırlayabilirsiniz.

Neden Gitmeliyim! Fırından çıkan sıcak ekmekle köy kahvaltısı yapmak ve üzerine de rehber eşliğinde dağ yürüyüşüne çıkmak Kulindağ konaklamalarının vazgeçilmezleri arasında. Burada dut ağaçları altındaki terasta oturup kitabınızı da okuyabilirsiniz.

Kaçırmayın! Kulindağ için yılın en güzel dönemi olarak, İstanbul’a ne zaman gidilir sorusunun da cevabı olan Mayıs ya da Eylül ayları gösterilebilir.

haritaGoogle haritalarda aç

konumMahmut Şevket Paşa Köyü, Kibrit Çıkmazı No:6, Beykoz, İstanbul

telefon(0850) 302 02 99

webWeb Sitesi

– Ulusal Parklar

13. Yıldız Parkı

Yıldız Parkı

Burası Neresi? İstanbul’un göbeğindeki Beşiktaş ilçesinde konumlanan tarihi Yıldız Parkı; doğal güzellikleri kültür turu ile birleştirmek isteyenler için ideal. Parkın bir giriş Çırağan Caddesi üzerinde, diğer girişi ise Palanga Caddesi’nde yer alıyor. Parka ulaşmak için otobüs kullananların da Çırağan durağında inmeleri yerinde olur.

Neden Gitmeliyim? Parkın içinde bulunan Malta Köşkü ve Çadır Köşkü özellikle kahvaltı keyfi için tercih edilen mekanlar. Hafta sonları sabah saatlerinde buraların dolup taştığını ise söylemeye bile gerek yok.

Kaçırmayın! Parkı ziyaret edebilmek için herhangi bir gün ya da süre sınırlaması bulunmuyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumYıldız, 34349 Beşiktaş/İstanbul

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon(0212) 258 94 53

14. Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Burası Neresi? Nazım Hikmet’in meşhur Ceviz Ağacı şiirini yerinde hissetmek isteyenleri, Gülhane Parkı her daim bekliyor.

Neden Gitmeliyim? Fatih ilçesinde yer alan ve tarihi 1912 yılına kadar dayanan park, Atatürk’ün dikilen ilk heykeline ev sahipliği yaptığı için de ayrıca önem taşıyor. Burası yerli ve yabancı turistler için; Fatih’te bulunan onca gezi noktası arasında bir nefes alıp dinlenme yeri gibi. Parkın yakın çevresinde Topkapı Sarayı, Saray Burnu ve Alay Köşkü gibi İstanbul’un tarihi yerleri var.

Kaçırmayın! Turistik önemi nedeniyle Gülhane Parkı’nın şehrin en bakımlı parkı olduğunu söylemek de hata olmaz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumCankurtaran Mahallesi, Kennedy Caddesi, Fatih, İstanbul

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon(0212) 453 14 53

15. Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı

Burası Neresi? İstanbul’un Kadıköy ilçesinde; denize nazır bir park keyfi yapmak isteyenleri Fenerbahçe Parkı’na alabiliriz.

Neden Gitmeliyim? Fenerbahçe Spor Kulübü’ne ve Kalamış Marina’ya komşu olan park, İstanbul manzarasını yakından izlemek isteyenler için en ekonomik adreslerden biri. Belediye tarafından işletilen yeşil alan her daim bakımlı olmasıyla da gönülleri fethediyor.

Kaçırmayın! Burayı özellikle bahar aylarında çiçeklerin güzelliği nedeniyle ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumFenerbahçe Mahallesi, Tur Yolu Sokak, Kadıköy, İstanbul

giriş ücretiGiriş ücretsiz

16. Maçka Demokrasi Parkı

Maçka Demokrasi Parkı

Burası Neresi? Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasında oldukça geniş bir alanda Maçka Demokrasi Parkı konumlanıyor.

Neden Gitmeliyim? Kadırgalar Vadisi olarak da anılan üzerine kurulu durumdaki parkta ciğerlerinize bol oksijeni doya doya çekebilirsiniz. Şehirden fazla uzaklaşmadan hafta sonu rotası çizmeye çalışanlar için de burası hem yakın hem de oldukça ekonomik bir seçenek.

Kaçırmayın! Otobüsle parka ulaşmak isteyenlerin Vişnezade otobüs durağında inmeleri gerekiyor.

haritaGoogle haritalarda aç.

konumHarbiye Mah. Kadırgalar Cd. 34367 Şişli/İstanbul

giriş ücretiGiriş ücretsiz

17. Bakırköy Botanik Park

Bakırköy Botanik Parkı

Burası Neresi? Çocuklu ailelerin İstanbul’da mutlaka görmesi gereken yerlerden biri; Bakırköy’de bulunan Botanik Park’tır.

Neden Gitmeliyim? Parkın bünyesinde oyun kuleleri, tematik bahçeler, şifalı bitkiler, dinozor heykelleri ve su parkı gibi birden fazla ilgi çekici bölüm bulunuyor. 2013 yılında halkın ziyaretine açılan bu keyifli açık alan 96 bin metrekare alana sahip.

Kaçırmayın! Metrobüs ya da otobüs kullanarak parka ulaşmaya çalışanların İncirli durağında inmeleri ve 100 metreden biraz fazla yürümeleri gerekiyor. Bakırköy Botanik Park’ta ayrıca özel araçla gelenlerin kullanabileceği ücretsiz bir otopark alanı var.

haritaGoogle haritalarda aç

konumOsmaniye Mahallesi, İncirli Kavşağı D-100 Yan Yolu, 34146 Bakırköy, İstanbul

07.00-23.00

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon(0212) 414 97 00

18. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Burası Neresi? Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, bitki çeşitliliği ve huzurlu ortamı ile bir metropolde arayabileceğinizden çok daha fazlasını sunuyor.

Neden Gitmeliyim? 18 yaş üstündeki kişilerin uygulamalı bahçıvanlık, bitki ressamlığı, etnobotanik ve bitkisel tasarım alanlarında bahçede kurs görme şansı var. Burada çocuklar için de rehberli ve rehbersiz eğitimler düzenleniyor.

Kaçırmayın! Merkeze Ataşehir ve Ümraniye yönlerinde bulunan iki ayrı girişten ulaşabiliyorsunuz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumAtatürk Mahallesi, Ataşehir Bulvarı, Ataşehir, İstanbul

Aşağıda dönemsel olarak bahçeye son giriş saatlerini bulabilirsiniz. Son girişten 1 saat sonra parkın kapanışı gerçekleşiyor:

 • 09.30-16.00 (Kasım- Şubat)
 • 09.30-17.00 (Mart, Eylül, Ekim)
 • 09.30-18.00 (Nisan- Ağustos)

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon(0216) 456 44 37

webWeb Sitesi

– Adalar

19. Büyükada

Büyükada

Burası Neresi? Büyükada Toplamda 9 adadan oluşan ve Prens Adaları olarak anılan ada topluluğu, İstanbullular için “kaçış” kelimesinin sözlük karşılığı olarak düşünülebilir. Turistik durumdaki dört adanın en büyüğü olan Büyükada ise; Aya Yorgi Kilisesi, Rum Yetimhanesi, Reşat Nuri Güntekin’in Evi gibi çok sayıda çekim noktasına sahip.

Neden Gitmeliyim? Buraya günübirlik seyahat edebileceğiniz gibi, adanın nostalji kokan evlerinde konaklamayı da tercih edebilirsiniz. Yaz döneminde burası denize girmek isteyen şehir insanları ile de dolup taşıyor.

Kaçırmayın! Büyükada gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ada! Lakin hayvan hakları ihlali yapmamak için adayı gezerken faytonları kullanmamanızı öneriyoruz!

haritaGoogle haritalarda aç

20. Burgazada

Burgazada

Burası Neresi? Prens Adaları’nın üçüncü en büyüğü olarak Marmara Denizi’nde yer alan Burgazada’yı gösterebiliriz. Burası yazın nüfusunu neredeyse ona katlayan, kışın ise yalnızca bin kişi civarında bir nüfusa hizmet eden sessiz sakin bir yer.

Neden Gitmeliyim? Burgazada’da görebilecekleriniz arasında Aya Yani Kalesi, Aya Yorgi Garibi Manastırı ve Hristos Manastırı var. Turizm açısından görmeniz gereken yerlerden biri olan Burgazada’yı sizler de İstanbul gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Kaçırmayın! Kınalıada ile Heybeliada’nın arasında konumlanan adaya Kadıköy’den hareket eden şehir hatları vapurları ile ulaşmanız mümkün.

haritaGoogle haritalarda aç

21. Kınalıada

Kınalıada

Burası Neresi? Prens Adaları içerisinde İstanbul’a en yakın olan adayı Kınalıada olarak belirtebiliriz. Bu ada, turistik olan dört ada içinde aynı zamanda en küçüğü.

Neden Gitmeliyim? Kınalıada’da görülecek yerler arasında diğer adalarda da olduğu gibi plajlar, manastırlar ve kiliseler var. Adada şirin butik otellerde ya da pansiyonlarda konaklayabilir ve akşam yemeğinde deniz mahsullerinin tadına bakabilirsiniz.

Kaçırmayın! İstanbul Şehir Hatları’nın yanı sıra; Deniz Otobüsleri ve Turyol firması da buraya seferler düzenliyor. Seferlerin hafta içi, hafta sonu, yaz ya da kış dönemi olmak üzere değiştiğini de aklınızda bulundurmalısınız.

haritaGoogle haritalarda aç

22. Heybeliada

Heybeliada

Burası Neresi? İstanbul’a bağlı adalar içinde, Büyükada’dan sonra en büyük ikinci ada olarak Heybeliada’yı gösterebiliriz. Prens Adaları’ndaki en yeşil ada unvanına sahip olan Heybeliada, aynı zamanda gidiş-geliş trafiğinin en yoğun olduğu ikinci adadır.

Neden Gitmeliyim? Eskiden Yunancada bakır anlamına gelen ‘Halki’ adıyla anılan Heybeliada, en yükseği 140 metreye yaklaşan dört tepeden oluşuyor. Aya Yorgi Uçurum Manastırı, Heybeliada Deniz Lisesi ve Bet Yaakov Sinagogu burası için mutlaka not almanız gereken Heybeliada gezi noktaları arasında başı çekiyor.

Kaçırmayın! Marmara Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alan ada için şehrin her iki yakasından kalkan deniz ulaşım araçlarını kullanma şansınız var. Beşiktaş ile Adalar arasında çalışan İDO seferleri bunlardan biri. Konumunuza göre Eminönü-Kadıköy-Adalar, Bostancı-Adalar ve Beşiktaş-Heybeliada-Büyükada arasında çalışan diğer hatları da değerlendirmek isteyebilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

23. Sedef Adası

Sedef Adası

Burası Neresi? Prens Adaları içinde butik bir ada olarak Sedef Adası’nı işaret edebiliriz. Burası diğer adalardan farklı sayılıyor; çünkü büyük çoğunluğu özel mülkiyete ait. Ayrıca fayton ya da bisiklet hayalleri de kurmamalısınız. Adaya ancak iki işletmeden birinde rezervasyon yaptırarak kaliteli vakit geçirebiliyorsunuz.

Neden Gitmeliyim? Sedef Adası’na gitmelisiniz; zira bu yemyeşil güzelliği ve masmavi denizi görme fırsatını kaçıracaksınız! İstanbul’da şehrin hengamesinden uzaklaşıp, nefes aldığınızı yeniden hissetmek için Sedef Adası’nda güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Kaçırmayın! Burada düğün, davet ya da organizasyon düzenleme şansınız da var. Kartal ve Bostancı’dan kalkan vapurlar adaya ulaşımınızı sağlamaya yardımcı olabilir.

haritaGoogle haritalarda aç

– Plajlar

24. Büyükada Yörükali Plajı

Büyükada Yörükali Plajı

Burası Neresi? İstanbul’da denize girilebilecek yerler arasında Büyükada’nın en güzel kum plajlarından biri Yörükali Plajı olarak gösteriliyor.

Neden Gitmeliyim? Burası bungalov evlerde konaklayabileceğiniz ve Prens Adaları’ndan oluşan manzarayı izleyebileceğiniz bir mekan. Motelde konaklamak adına haftalık, aylık ya da sezonluk kiralama yapmak mümkün.

Kaçırmayın! İstanbul nüfusu göz önüne alındığında ise yaz aylarında buranın her daim çok kalabalık olduğunu hatırlatmaya gerek bile yok.

haritaGoogle haritalarda aç

konumNizam Mh Yörükali Mevkii Yörükali Tesisleri, 34970 Adalar/İstanbul

giriş ücretiGiriş Ücreti: 35 TL (Hafta İçi, Cumartesi), 40 TL (Pazar ve Resmi Tatiller)

telefon(0216) 382 73 41

webWeb Sitesi

25. Heybeliada Ada Plajı

Heybeliada Ada Plajı

Burası Neresi? Bu kez Heybeliada’da konumlanan Ada Plajı; İstanbul koşullarında temiz bir deniz ve çocuklarınızla vakit geçirebileceğiniz aile dostu bir atmosfer sunuyor.

Neden Gitmeliyim? Yüksek sezonun yaşandığı dönemde bu plaja ait tekneler, Heybeliada İskelesi’nden konuklarını karşılıyor. Plaja kadar faytonla yolculuk etme imkanı da var. Derinlik korkusu olanlar için denizin sığ sayılabileceğini söylemek mümkün.

Kaçırmayın! Tesiste tuvalet, soyunma kabini ya da duş gibi imkanlar mevcut.

haritaGoogle haritalarda aç

konumÇamlık Mevkii, Adalar, İstanbul

giriş ücretiGiriş Ücreti: 35 TL (Hafta İçi), 45 TL (Hafta Sonu)

telefon(0216) 351 17 70

26. Ayazma Plajı (Şile Halk Plajı)

Heybeliada Ada Plajı

Burası Neresi? Deniz tatili denildiğinde İstanbul halkının ilk aklına gelen yerlerden olan Şile‘de, halk plajı olarak Ayazma Plajı öne çıkıyor. Plaj hemen ilçenin giriş tarafında konumlanıyor ve 10 kilometreye yayılan Şile kumsalının başlangıcını oluşturuyor diyebiliriz.

Neden Gitmeliyim? Ekonomik bir deniz tatili yapmak isterseniz şemsiyenizi kucaklayıp soluğu Ayazma’da alabilirsiniz. Yüksek sezonda burası belediye tarafından da cankurtaran ya da ambulans gibi hizmetler yönünden yakından takip ediliyor.

Kaçırmayın! Plaja ulaşmak için Üsküdar kalkışlı Şile otobüslerini kullanabilirsiniz. Son olarak halk plajının mavi bayraklı olduğunu hatırlatalım.

haritaGoogle haritalarda aç

konumÇavuş, 34980 Şile/İstanbul

giriş ücretiGiriş ücretsiz

27. Kilyos Baykuş Plajı

Kilyos Baykuş Plajı

Burası Neresi? İstanbul’da, şehirden çok fazla uzaklaşmadan ayağını suya değdirmek isteyenlerin karşısına Kilyos da cazip bir seçenek olarak çıkıyor.

Neden Gitmeliyim? Baykuş Plajı’nı işte bu kapsamda ziyaret edebilirsiniz. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne ait olan plaj alanına halk da giriş yapabiliyor. Üstelik eğer hoşlanıyorsanız burada çadır kurup kamp yapma imkanınız da var.

Kaçırmayın! Yazın bunaltıcı sıcağından bir nebze olsun kurtulabilmek için Baykuş Plajı’na mutlaka gitmelisiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumGümüşdere Köyü Sarı Çiçek Sokak, Kısırkaya, Kilyos Sarıyer, İstanbul

giriş ücretiGiriş Ücreti: 20 TL (Hafta İçi), 30 TL (Hafta Sonu)

telefon(0212) 203 80 03

28. Kilyos Burç Plajı (Burç Beach)

Kilyos Burç Plajı

Burası Neresi? Geliri ile Boğaziçi Üniversitesi’ne kaynak yaratan Burç Plajı, üniversitenin mezunlar derneği tarafından işletilen nezih bir plaj.

Neden Gitmeliyim? Burası fiyat olarak İstanbul ortalamasının üzerinde bir seviye sunarken; bu sayede de konuklarına daha tenha sularda kulaç atma olanağı tanıyor. İstanbul’da tercih edebileceğiniz deniz alternatiflerinin en iyileri arasında kesinlikle Burç Plajı’nı gösterebiliriz. Tesisin kapasitesi sezonun en yoğun döneminde 2 bin kişiyi rahatlıkla bulabilecek kadar geniş.

Kaçırmayın! Plaj giriş ücretinde, BÜMED üyelerine (Boğaziçi mezunları), öğrencilerine ve öğretim görevlilerine indirim uygulanır.

haritaGoogle haritalarda aç

konumGümüşdere Mahallesi, Sarıtepe Kampüsü, Sarıyer, İstanbul

giriş ücretiGiriş Ücreti: 50 TL (Hafta İçi), 80 TL (Hafta Sonu)

telefon(0212) 203 09 11

29. Kilyos Tırmata Plajı

Kilyos Tırmata Plajı

Burası Neresi? Kapılarını ilk kez 2009 yılında açan Tırmata Plajı; banana ya da jet ski gibi deniz sporlarından keyif alanlar için özellikle ideal.

Neden Gitmeliyim? Yaz aylarında deniz, kum ve güneş üçlüsünü ilave etmek isterseniz burada çadır ile kamp bile yapabileceğiniz geniş bir alan var. İstanbul’un meşhur restoranlarından biri olan Tırmata’daki deniz ürünleri restoranı Yılın 12 ayı boyunca manzaraya karşı faaliyet göstermeye devam ediyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumTatlı Su Caddesi No:1, Kilyos, Sarıyer, İstanbul

telefon(0212) 201 28 61

30. Florya Menekşe Plajı

Florya Menekşe Plajı

Burası Neresi? Sahip olduğu 620 metrelik sahil şeridi ile dikkatinizi çekmeyi hak eden bir başka tatil destinasyonu; Florya’da yer alan Menekşe Plajı.

Neden Gitmeliyim? Burada 300 araçlık otopark imkanının olması da ayrı bir güzellik. Florya yaz aylarında İstanbul gece hayatı için de tercih edebileceğiniz bir semt olabilir. Yüksek sezonda buradaki tüm plajlar her yaştan ve her kesimden insanla dolup taşıyor.

Kaçırmayın! Florya Menekşe Plajı’na gençler, ekonomik olduğu için özellikle rağbet gösteriyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumKüçükçekmece Gölü Yanı, Menekşe, Florya, İstanbul

giriş ücretiGiriş ücretsiz

31. Yeşilköy Çiroz Plajı

Yeşilköy Çiroz Plajı

Burası Neresi? Varlığı ile özellikle kalabalık ailelere sahip yetişkinlerin yüzünü güldüren bir plaj da İstanbul Bakırköy’e bağlı Yeşilköy adresinde.

Neden Gitmeliyim? Buranın halk plajı olması tatili de ekonomik hale getiriyor. Şehir içi lokasyon ve yaz mevsiminde artan lokasyon nedeniyle ise büyük beklentiler içine girmemeniz konusunda ise uyarıda bulunabiliriz.

Kaçırmayın! Yeşilköy Çiroz Plajı, sizleri çok tatmin etmeyecek olsa da çocuklarınızla sıcak yaz günlerinde vakit geçirebileceğiniz bir plaj…

haritaGoogle haritalarda aç

konumYeşilköy Mahallesi, Kordonboyu Sokak, 34149 Bakırköy, İstanbul

giriş ücretiGiriş ücretsiz

– Müzeler

32. Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

Burası Neresi? İstanbul’un Hasköy semtinde, Haliç’in kıyısında yer alan Rahmi M. Koç Müzesi, iş adamı Rahmi Koç’un desteği ile açılmış bir sanayi müzesidir. Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk müze olan Koç Müzesi’nde, sergilerden konserlere kadar birçok etkinlik düzenleniyor.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’a kadar gelip de Rahmi M. Koç Müzesi’ni görmeden dönmek olmaz! Bu kültür varlığı altın harflerle yer alıyor. Müze koleksiyonuna dahil olanlar arasında Atatürk’ün özel eşyalarının yer aldığı Atatürk Bölümü, Bilimsel Aletler, İletişim Araçları, Demir Yolu Ulaşımı, Kara Yolu Ulaşımı, Havacılık, Denizcilik, Yaşayan Geçmiş, Özel Koleksiyonlar, Makineler, Modeller ve Oyuncaklar var.

Kaçırmayın! Her yaştan insanın farklı ilgi alanlarına hitap eden Rahmi M. Koç Müzesi, herkesin ortak paydada buluşmasını sağlıyor. Okullarla işbirliği içinde olan müzede, çocuklara özel etkinliklere de imza atılıyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumHasköy Caddesi No:5, Hasköy, İstanbul

09.30-17.00 (Salı-Cuma) – 09.30-18.00 (Cumartesi, Pazar, Bayram) *Pazartesi günleri kapalıdır. (1 Nisan-30 Eylül arası, hafta sonu kapanış saati 19.00 olarak güncellenir.)

giriş ücretiGiriş ücreti: 18 TL – Öğrenci: 7 TL *Müze Kart geçerlidir.

telefon(0212) 369 66 00

webWeb Sitesi

33. Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi

Burası Neresi? Adını hayırsever iş adamı Sakıp Sabancı’dan alan müze, nefes kesen bir kalıcı koleksiyona sahip olduğu gibi, birbirinden kıymetli sanatçıların geçici sergilerini de bir müddet ağırlıyor. Dolayısıyla yolunuz İstanbul’a düşmeden önce Sakıp Sabancı Müzesi programına göz atmak isteyebilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Abidin Dino arşivi, Resim Koleksiyonu, Emirgan Arşivi, At Heykelleri, Mobilya ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu, Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu arasında gezinirken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız!

Kaçırmayın! Müzeye ulaşım için Emirgan İskelesi ile Kanlıca, Kandilli, Anadoluhisarı, Bebek, Çengelköy, Arnavutköy gibi semtler arasındaki deniz seferlerinden faydalanabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumSakıp Sabancı Caddesi, Emirgan, İstanbul

10.00-18.00 (Salı, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar) / 10.00-20.00 (Çarşamba) *Pazartesi günleri kapalıdır. (Son biletler müze kapanışından 30 dakika önce satılır.)

giriş ücretiGiriş Ücreti: 30 TL – Öğrenci: 20 TL – Çarşamba günleri ücretsizdir. *Müze Kart geçerlidir.

telefon(0212) 277 22 00

webWeb Sitesi

34. Pera Müzesi

Pera Müzesi

Burası Neresi? Özel bir müze olan Pera Müzesi, İstanbul’un Tepebaşı semtinde yer alıyor. 2005 yılından bu yana İstanbul’da görülecek yerler listelerini süsleyen Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından şehre hediye edilen bir eser.

Neden Gitmeliyim? Tarihi 1893 yılına dayanan Bristol Otel binasında yerleşik durumda bulunan müze; kuruluşundan bu yana ağırladığı geçici sergiler ve kalıcı koleksiyon ile şehrin medeniyet seviyesini de yukarı taşıyor.

Kaçırmayın! Oryantalist Resim Koleksiyonu, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu ve Fotoğraf Koleksiyonu Pera Müzesi’nde her daim görebileceğiniz güzellikler arasında sayılabilir.

haritaGoogle haritalarda aç

konumAsmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi No: 65, Beyoğlu, İstanbul

10.00-18.00  (Salı – Cumartesi) / 12.00-18.00 (Pazar) / Haftanın 6 günü açıktır./ Pazartesi günleri kapalıdır.

giriş ücretiGiriş Ücreti: 25 TL – Öğrenci: 10 TL – Cuma ‘18.00-22.00’ arası ücretsiz *Müze Kart geçerlidir.

telefon(0212) 334 99 00

webWeb Sitesi

35. Beşiktaş JK Müzesi

Beşiktaş JK Müzesi

Burası Neresi? Beşiktaş JK Müzesi, Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olarak tanıtılan ve Dolmabahçe’de konumlanan Vodafone Arena’da bulunuyor. Vodafone Park Stadyumu’na 19 Mayıs kapısından giriş yaparak müzeye ulaşılabiliyor.

Neden Gitmeliyim? Eğer Beşiktaş taraftarıysanız bu soruyu sormanıza gerek bile yok! Zira burada Beşiktaş’a ve tarihine dair her şeyi belgeleriyle görebilir, keyifli bir tur gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde, Türkiye’nin en büyük spor müzesi kabul edilen Beşiktaş JK Müzesi iki kattan oluşan geniş bir alana yayılıyor ve Beşiktaş taraftarlarını başta tarih boyu hak kazanılan kupalar olmak üzere birbirinden değerli parçalarla yan yana getiriyor.

Kaçırmayın! Beşiktaş JK Müzesi’ne sabah vakitlerinde giderseniz, müzeye girmeden önce Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nda harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bunun için bize teşekkür edeceksiniz! 🙂

haritaGoogle haritalarda aç

konumVişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Caddesi, 34357 Beşiktaş, İstanbul

10.00-18.00 (Ekim-Mayıs) / 10.00-19.00 (Haziran-Eylül) / Haftanın 6 günü açıktır./ Pazartesi günleri kapalıdır. Maç günleri taraftarın stada girişinden 2 saat önce kapanır.

giriş ücretiGiriş Ücreti: 25 TL – Öğrenci: 15 TL

telefon(0212) 948 19 03

webWeb Sitesi

36. Madame Tussauds İstanbul Müzesi

Madame Tussauds İstanbul Müzesi

Burası Neresi? Bal mumu heykel denildiğinde dünya çapında bir marka olan Madame Tussauds müzelerinin Türkiye bacağı İstanbul’da yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Fatih Sultan Mehmet, Mustafa Kemal Atatürk gibi Türk tarihine yön veren liderler ya da Madonna, Beyonce, Lady Gaga, Mazhar Alanson, Müslüm Gürses gibi unutulmaz yıldızlar, müze kapsamında balmumu heykelleri ile selamlanabilir.

haritaGoogle haritalarda aç

konumHüseyinağa Mahallesi, Grand Pera, İstiklal Caddesi No:56/58, 34440 Beyoğlu, İstanbul

11.00-22.00/ Haftanın her günü açıktır. /Sezona göre farklılık gösterebilir.

giriş ücretiGiriş Ücreti: 80 TL – Online Giriş Ücreti: 64 TL

telefon444 3 253

webWeb Sitesi

37. Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi

Burası Neresi? 1980 yılında hizmete açılan Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi, Büyükdere Sarıyer adresindeki eski Azaryan Yalısı’nda konumlanan bir müze.

Neden Gitmeliyim? Sadberk Koç’un kişisel koleksiyonunu görebileceğiniz müzede aynı zamanda geçici sergilere de yer veriliyor. Kalıcı koleksiyon Arkeoloji Bölümü ve Türk İslam Eserleri Bölümü olmak üzere iki ayrı başlık altında değerlendirilebilir.

Kaçırmayın! Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi’nde çocukları tarihle ve sanatla tanıştırmak adına hafta içi okul gruplarıyla da etkinlikler düzenleniyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumPiyasa Caddesi No:25/29 Büyükdere, Sarıyer, İstanbul

10.00-17.00 *Pazartesi günleri kapalıdır.

giriş ücretiGiriş Ücreti: 10 TL – Öğrenci: 7 TL *Müze Kart geçerlidir.

telefon(0212) 242 38 13

webWeb Sitesi

38. Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi

Burası Neresi? Orhan Pamuk okurlarının yakından tanıdığı Masumiyet Müzesi romanından ilham alan müze, 2012 yılından bu yana İstanbul’un Beyoğlu semtinde hizmet veriyor. 17 Mayıs 2014’te Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü alan Masumiyet Müzesi, oldukça farklı bir ambiyansa sahip.

Neden Gitmeliyim? 2008 yılında yayımlanan kitap ile birlikte tasarlanan müzenin 1950 yılından 2000’e uzanan bir İstanbul hikayesini konu aldığını söyleyebiliriz. Burayı görmek için kitabı okumuş olmanız da şart değil; ne de olsa eski İstanbul taksilerinden yalı kültürüne kadar İstanbul’u bu derece detaylı biçimde önünüze seren bir yapı her şekilde dikkatinizi çekecektir.

Kaçırmayın! Masumiyet Müzesi’ne gitmeden evvel kitabı okumanızı yine de tavsiye ediyoruz. Böylece gezinizi daha anlamlı bir hale getirebilirsiniz. Zira bu kitabı bir çırpıda okuyup bitireceğinizden eminiz!

haritaGoogle haritalarda aç

konumÇukurcuma Caddesi, Dalgıç Çıkmazı, Beyoğlu, İstanbul

10.00-18.00 / 10.00-20.00 (Perşembe)/ *Pazartesi günleri kapalıdır.

giriş ücretiGiriş Ücreti: 25 TL – Öğrenci: 15 TL

telefon(0212) 252 97 38

webWeb Sitesi

39. İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

Burası Neresi? Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı; tarihi 1897 yılına dayanan köklü bir oluşumdur.

Neden Gitmeliyim? Müze koleksiyonunu; Atatürk’e Ait Eşyalar, Tarihi Kayıklar, Ahşap Eserler, Metal Eserler, Tekstil-Dokuma Eserler, Kağıt Eserler, Taş Eserler ve Plastik Sanat Eserleri olmak üzere sınıflandırmak mümkün. Müzenin ayrıca son derece güçlü bir arşivi ve kütüphanesi de mevcut.

Kaçırmayın! İstanbul Deniz Müzesi, 2013 yılından bu yana, ziyaretçilerini Beşiktaş’ta ağırlıyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumSinan Paşa Mahallesi, Beşiktaş Caddesi 6/1, Beşiktaş, İstanbul

09.00-17.00 (Hafta İçi) / 10.00-18.00 (Hafta Sonu) *Pazartesi günleri kapalıdır. Hafta içi 16.00’dan ve hafta sonu 17.00’den sonra giriş kabul edilmiyor.

giriş ücretiGiriş Ücreti: 10 TL – Öğrenci: Ücretsiz

telefon(0212) 327 43 45

webWeb Sitesi

40. Galata Mevlevihanesi Müzesi

Galata Mevlevihanesi Müzesi

Burası Neresi? 1975 yılından bu yana müze olarak ziyaret edilebilen ve Beyoğlu’nda yer alan Galata Mevlevihanesi, özellikle maneviyat yolculuğuna ilgi duyanlar için İstanbul’da görülmesi gereken arasında olmazsa olmaz bir adres.

Neden Gitmeliyim? El yazması eserler, türbeler, geniş kapsamlı bir kütüphane, şeyhlerin ve neyzenlerin öyküleri müze kapsamında görebilecekleriniz arasında. Şeb-i Arus gibi yılın özel dönemlerinde Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde sema törenleri eşliğinde çok daha keyifli bir geziyi tamamlayabilirsiniz.

Kaçırmayın! Diğer adıyla Kulekapı Mevlevihanesi olan bu müzeye giderek hem sema gösterilerinin hem de Beyoğlu’nun keyfini çıkarabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumŞah Kulu Mahallesi, Galip Dede Caddesi No:15, Tünel, Beyoğlu, İstanbul

09.00-17.00 *Pazartesi günleri kapalıdır. *Yaz saati uygulamasına geçilmesi halinde girişler 18.00’e uzar. Sema töreni olması halinde girişler 16.00’da kapanır.

giriş ücretiGiriş Ücreti: 12 TL *Sema töreni düzenlenen günlerde giriş ücretleri farklılık gösterebilir. *Müze Kart geçerlidir.

telefon(0212) 245 41 41

webWeb Sitesi.

41. Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi

Burası Neresi? Bankoları ve kasalarıyla girişinde gerçek bir tarihi bankayı canlandıran, devamında ise özellikle çocuklara ve gençlere yönelik atölye çalışmalarının yapılabildiği salonları barındıran Türkiye İş Bankası Müzesi kesinlikle görülmeye değer bir müze.

Neden Gitmeliyim? Cumhuriyet tarihinin ilk bankasının tarihine burada yakından bakabilirsiniz. Daktilolar, hesap makineleri, kumbaralar ve diğer bankacılık ürünleri Türkiye İş Bankası Müzesi’nde orijinal halleriyle ziyaretinizi bekliyor.

Kaçırmayın! Türkiye İş Bankası Müzesi, İstanbul gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bir yer. Üstelik müzeye girişler tamamen ücretsiz!

haritaGoogle haritalarda aç

konumHobyar Mahallesi, Bankacılar Caddesi, Bahçekapı, Eminönü, İstanbul

10.00-18.00 *Pazartesi günleri kapalıdır.

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon(0212) 511 13 31

42. Miniatürk

Miniatürk

Burası Neresi? Sahip olduğu masalsı atmosfer ile birkaç adım öne çıkan Miniatürk; tek bir şehri ziyaret ederek tüm Türkiye’deki kültür varlıklarını yakından incelemenize olanak sağlıyor. Burada minyatür biçimde yer alan yapılar arasında Selimiye Camii, Anıtkabir, Sümela Manastırı, Safranbolu Evleri ya da Mardin Taş Evleri gibi Anadolu’dan sayısız eser var.

Neden Gitmeliyim? Miniatürk’te ayrıca Taksim Cumhuriyet Anıtı, Aya İrini Kilisesi, Alman Çeşmesi, Mısır Dikilitaşı ve Topkapı Sarayı gibi menşei İstanbul olan tarihi eser ve yerleri ile de karşılaşabiliyorsunuz.

Kaçırmayın! Son olarak; yurt dışından da Mostar Köprüsü ve Atatürk’ün Selanik’teki Evi gibi Türkiye için önemli olan mimari yapıların minik hallerini Miniatürk’te ziyaret edilebileceğini hatırlatalım.

haritaGoogle haritalarda aç

konumÖrnektepe Mahallesi, İmrahor Caddesi No:7, Sütlüce, Beyoğlu, İstanbul

09.00-19.00  *Resmi tatillerde de açıktır.

giriş ücretiGiriş Ücreti: 7,5 TL – Öğrenci: 3 TL

telefon(0212) 222 28 82

webWeb Sitesi

– Sergi Salonları ve Sanat Galerileri

43. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı

Burası Neresi? Güncel sergileri ve sanat galerini dolaşmaktan hoşlananlar için; Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı uluslararası geçerliliği olan bir seçenek.

Neden Gitmeliyim? Mekanın etkinlik takvimini yakından takip ederek kariyer fuarlarından akşam yemeklerine kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsayan aktivitelerden haberdar olabilirsiniz.

Kaçırmayın! Bostancı-Taksim dolmuşları ile ya da Beşiktaş İskelesi’nden Harbiye dolmuşlarına binerek mekana ulaşmanız mümkün.

haritaGoogle haritalarda aç

konumGümüş Caddesi No:4, Harbiye, İstanbul, Türkiye

telefon(0212) 373 11 00

webWeb Sitesi

44. Beyoğlu Sanat Galerisi

Beyoğlu Sanat Galerisi

Burası Neresi? Beyoğlu Sanat Galerisi, hem sanat etkinliklerinin sayısı hem de sanatçıların uğrak noktası olmak bakımından İstanbul’un kalbi sayılabilir.

Neden Gitmeliyim? Başkanlık Binası Sergi Salonu olarak da anılan Beyoğlu Belediyesi’ne ait sanat galerisinde; hem güncel sergiler hem de kalıcı sergiler her an ziyaret edilebiliyor.

Kaçırmayın! Uluslararası anlamda birçok sergiye ve konferansa ev sahipliği yapan Beyoğlu Sanat Galerisi, İstanbul’un gezilecek yerleri listesine eklenmeli!

haritaGoogle haritalarda aç

konumŞahkulu Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi No:121, Beyoğlu, İstanbul

09.00-18.00 (Hafta İçi)/ 10.00-18.00 (Cumartesi) *Pazartesi günleri kapalıdır.

telefon444 0 160

webWeb Sitesi

45. Akbank Sanat

Akbank Sanat

Burası Neresi? Her sene Caz Festivali ve Kısa Film Festivali gibi önemli etkinliklerde ön plana çıkan bir adres olarak Akbank Sanat; İstanbul’da ziyarete değer mekanlardan biri.

Neden Gitmeliyim? Akbank Sanat, ‘Hint Sineması’na Bir Bakış’ gibi özel temalı programlar, konserler, sergiler ve sempozyumlara ev sahipliği yapıyor. Sanatsal anlamda oldukça nitelikli bir yapıya sahip olan kurumda, her ay birbirinden farklı organizasyonlar düzenleniyor.

Kaçırmayın! Modern sanatın en iç açıcı ifadelerine Akbank Sanat sergilerinde rastlayabilirsiniz. Sanat merkezi Beyoğlu’nda konumlandığı için ulaşım seçeneklerinden yana da oldukça zengin.

haritaGoogle haritalarda aç

konumİstiklal Caddesi No:8, 34435 Beyoğlu, İstanbul

10.30-19.30 *Pazar ve Pazartesi günleri kapalıdır.

telefon(0212) 252 35 00

webWeb Sitesi

46. İstanbul Modern

İstanbul Modern

Burası Neresi? İstanbul Modern Sanat Müzesi, kısa adıyla İstanbul Modern, modern sanat ile ilgilenenlere hitap eden bir sanat merkezi olarak Beyoğlu’nda yer alıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Eczacıbaşı ailesinin iş birliğiyle kurulan İstanbul Modern, 2004’ten bu yana, her yıl etkisini daha da arttırarak hizmet vermeye devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? Müzede çağdaş sanat eserlerinin görücüye çıktığı sergilerin dışında kütüphane gibi alanlar, film gösterimleri, tiyatro oyunları, konferans ve söyleşi gibi etkinlikler de düzenleniyor. Türkiye’nin metropolünün modernist sanat kültürünü yakından görmek için İstanbul Modern’e mutlaka gitmenizi öneriyoruz.

Kaçırmayın! İstanbul Modern için gelecekte Karaköy’e taşınma durumu var; ancak şu an için Asmalımescit’teki tarihi mekanda yer alıyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumAsmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi, Beyoğlu, İstanbul

10.00-20.00 (Perşembe) / 11.00-18.00 (Pazar) / 10.00-18.00 (Diğer Günler) *Pazartesi günleri kapalıdır.

giriş ücretiGiriş Ücreti: 32 TL – Öğrenci: 18 TL

 • 10 kişi ve üzeri gruplar için giriş ücreti 25 TL. Perşembe günleri ücretsizdir. (Türkiye’de ikamet şartı ile)
 • Müze Kart geçerlidir.

telefon(0212) 334 73 00

webWeb Sitesi

– Meydanlar ve Caddeler

47. İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

Burası Neresi? Türkiye’nin en ünlü caddelerinden biri olan 1,4 km uzunluğundaki İstiklal Caddesi, İstanbul’un Beyoğlu semtinde, Tünel ile Taksim Meydanı arasında bulunuyor. 19. yüzyıldan beri İstanbul’un sembollerinden biri olarak varlığını devam ettiren İstiklal Caddesi, kafelerden restoranlara, barlardan gösteri merkezlerine, mağazalardan sinema salonlarına kadar birçok etkinlik alanını içinde barındırıyor.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’un çekim noktaları bir bir burada ve ara sokaklarında konumlandığı için; İstanbul geziniz boyunca İstiklal Caddesi’ni es geçmeniz pek de mümkün değil. Yine de bir İstanbul gezisinin en az bir saatini tarihi tramvay manzaralı caddede geçirmeyi ihmal etmeyin. Gece hayatı, alışveriş mekanları ve yeme içme ihtiyaçlarınızın tamamını her gün binlerce kişinin gelip geçtiği İstiklal Caddesi’nde karşılayabilirsiniz.

Kaçırmayın! İstiklal Caddesi’nin meşhur ıslak hamburgerinin tadına bakmayı ve taksim meydanında güzel bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın!

haritaGoogle haritalarda aç

konumBeyoğlu, İstanbul/Türkiye

48. Eminönü

Eminönü

Burası Neresi? 16. yüzyılda inşa edilen Rüstem Paşa Camii ve Süleymaniye Camisi’yle çevrelenen Eminönü, İstanbul’un ve aynı zamanda Türkiye’nin en ünlü semtlerinden biridir. Eminönü, İstanbul’un Tarihi yarımada bölgesinde, Haliç’in batısında yer alıyor. Şehrin tarihi çekirdeği olan ‘sur’ içinde yer alan Eminönü, sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerle turizm açısından önemli bir cazibe merkezidir.

Neden Gitmeliyim? Balık ekmek yemek için İstanbul’da yolunuzu Eminönü tarafına düşürmelisiniz. Sandallarda pişirilen balıkların satışa sunulduğu bölgede enfes de bir deniz manzarası mevcut. Eminönü’ne kadar gelmişken meşhur Mısır Çarşısı’ndan alışveriş yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

Kaçırmayın! Günün her saati yerli-yabancı sayısız turistle dolup taşan Eminönü, aynı zamanda önemli bir limandır. Bursa ve Balıkesir (Bandırma) gibi şehirlere seferler düzenleyen İDO ve BUDO feribotları buradan hareket eder. Simit, kestane kebap, mısır ve sandviç gibi sokak yiyecekleri satan seyyar esnaflarla dolu Eminönü’nde sıcacık bir çay ile simit keyfi yapmayı ve buralara kadar gelmişken İstanbul manzarasına karşı bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın!

haritaGoogle haritalarda aç

konumFatih, İstanbul/Türkiye

– Sahiller

49. Bebek Sahili

Bebek Sahili

Burası Neresi? İstanbul gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi geren Bebek Sahili, Boğaziçi’nin Avrupa yakasında Rumeli Hisarı ile Arnavutköy arasında yer alıyor. İstanbul’un en lüks semtlerinden biri olan Bebek ve sahili restoran, kafe ve barlarla doludur. Bebek Parkı’yla da bilinen bu sahil, İstanbul gece hayatının hareketli noktalarından biridir.

Neden Gitmeliyim? Şehirde üç beş tur atmak istiyorsanız nereye gitmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Bebek sahili, kahvenizi alıp yerleşebileceğiniz en ferah ve en popüler noktalardan biri. Burada hafta sonu her an yürüyüş yapmakta olan ünlü isimlerle karşılaşabilirsiniz. Hafta içi akşam saatlerinde de Bebek’te mekanlar günün yorgunluğunu atmak isteyen nezih kitleler ile dolup taşıyor.

Kaçırmayın! Bebek Sahili’nin muhteşem manzarasına hayran kalacağınızdan eminiz. Tabi bu manzara güzel bir fotoğrafı hakediyor! Bunun yanı sıra İstanbul seyahatinizi Haziran ayına denk getirerek, her yıl Bebekliler Derneği tarafından düzenlenen Bebek Şenliği’ne katılabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumBeşiktaş, İstanbul/Türkiye

50. Üsküdar Sahili

Üsküdar Sahili

Burası Neresi? İstanbul, Anadolu yakasının en bilinen ilçelerinden biri olan Üsküdar, birbirinde değerli birçok tarihi eserle çevrilidir. Muhteşem İstanbul siluetini karşısına alan manzarası, tarihi ve kültürel varlığıyla turizm açısından popüler bir cazibe merkezi olan Üsküdar’ın sahili de oldukça meşhurdur.

Neden Gitmeliyim? Harem-Üsküdar arasındaki sahil yolu, İstanbul’un sembolik yapılarından biri olan Kız Kulesi manzarasıyla biliniyor. Bu şahane manzarayı seyretmek için milyonlarca turist Üsküdar’a akın ediyor. Yılın belirli dönemlerinde daha da yoğun bir turist akışına sahip olan sahil üzerinde, birçok restoran ve kafe bulunuyor.

Kaçırmayın! İstanbul’un tarihi yerleri açısından zengin bir ilçe olan Üsküdar’a ve Üsküdar sahiline giderek, bu panoromik manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Üsküdar’a gelmişken Kuzguncuk’a mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Ekmek Teknesi gibi Türk televizyonun en iyi  dizilerinin çekildiği Kuzguncuk, tarihi evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, minik kafe ve çay bahçeleriyle herkesi kendine hayran bırakıyor!

haritaGoogle haritalarda aç

konumÜsküdar, Anadolu Yakası, İstanbul/Türkiye

51. Moda Sahili

Moda Sahili

Burası Neresi? İstanbul’un en hareketli sahillerinden biri olan Moda Sahili, Kadıköy ilçesinin Moda semtinin kıyı şeridinden oluşuyor. Tarihi yarımadanın tam karşısında konumlanan sahil, özellikle gençler için popüler bir buluşma noktasıdır.

Neden Gitmeliyim? İstanbul turuna güzel bir mola vermek için Moda Sahili en iyi seçeneklerden biri oluyor. Zira özellikle haftasonları cıvıl cıvıl olan bu sahilde, sokak müzisyenlerinin ezgileri eşliğinde, yemyeşil çimlerde oturabilir, güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Tabi bunun için yaz aylarını tercih etmelisiniz.

Kaçırmayın! Dondurmacıları ve çay bahçeleriyle meşhur olan Moda’da dolaşabilir, sonrasında sahile inerek, yemyeşil çimlerin üzerinde piknik yapabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumKadıköy, Anadolu Yakası, İstanbul/Türkiye

Salı-Cuma: 24 saat açık Cmt: 07.30–03.00 Paz: 07.00–03.30 Pzt: 07.30-00.00

webWeb Sitesi

52. Caddebostan Sahili

Caddebostan Sahili

Burası Neresi? Caddebostan Sahili, İstanbul Anadolu yakasında, Kadıköy ilçesine bağlı Caddebostan mevkiinde yer alan, yemyeşil, popüler bir sahildir.

Neden Gitmeliyim? Tıpkı Moda Sahili gibi sahilde dinlenip, hoş vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri olan Caddebostan Sahili, özellikle son dönemlerde oldukça rağbet görüyor. Çocuk bahçeleri, oyun kompleksleri ve çim alanlarla dolu olan sahilde, haftasonları şarabını, sandalyesini ve masasını alıp gelen insanlarla dolup taşıyor. Oturması çok keyifli olan bu sahile bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Kaçırmayın! Caddebostan Sahili’ne gitmek için en uygun dönem yaz ve bahar dönemi olacaktır. Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız hafta içini tercih edebilir ya da hafta sonu cıvıl cıvıl olan sahilin tadını çıkarabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumCaddebostan, Park İçi Yolu, 34728 Kadıköy/İstanbul

– Seyir Noktaları, Tepeler

53. Büyük Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi

Burası Neresi? Denizden 268 m yüksekte yer alan Büyük Çamlıca Tepesi, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan ve geçmişi çok eskilere dayanan meşhur bir seyir noktasıdır.

Neden Gitmeliyim? İstanbul siluetinin muazzam manzarasını seyredebileceğiniz yüksek bir tepe olan Büyük Çamlıca Tepesi, turizm açısından şehrin en popüler yerlerinden biridir. Çamlıca, Yedi tepe İstanbul’un en güzel tepelerinden biri olarak,  tertemiz havası ve yemyeşil doğal alanıyla meşhurdur. Nurbaba Tekkesi (Bektaşi) gibi yapılara ev sahipliği yapan tepe, yapımına 29 Mart 2013’te başlanan ve 3 Mayıs 2019’da açılışı yapılan Büyük Çamlıca Camisi ile ününe ün katmıştır. cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan büyük Çamlıca Cami, 6 minareden oluşup; 63 bin kişi kapasiteye sahiptir.

Kaçırmayın! Çamlıca Tepesi’ni İstanbul gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin ve sıcak bir tavşankanı çay söyleyip, yedi tepe İstanbul’un manzarasının keyfini çıkarın. Ayrıca gelmişken Büyük Çamlıca Camisi’nin Osmanlı dönemini yansıtan Neo-klasik mimarisini görmeden dönmeyin!

haritaGoogle haritalarda aç

konumKısıklı, Çamlıca Tepesi, 34692 Üsküdar/İstanbul

08.00-00.00

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon(0216) 443 21 98

54. Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi

Burası Neresi? İstanbul’un en meşhur tepesi olan Pierre Loti, Eyüp ilçesinde, denizden 55 m yükseklikte konumlanmış, Haliç’e nazır, oldukça güzel bir tepedir. Adını Fransız yazar Pierre Loti’den alan tepede aynı isimle bir de kahve bulunuyor. İstanbul’un simgesel yapılarından biri olan Pierre Loti tepesine gelenler, genellikle bu kahvede çay-kahve içip, manzaranın tadını çıkarıyor.

Neden Gitmeliyim? Eyüp semtini ve meşhur Eyüp Sultan Camii’ni kuş bakışı izlemek ve çayınızı manzaraya karşı yudumlamak isterseniz sizi Pierre Loti Tepesi’ne alalım. Burası İstanbul’da panoramik manzara denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri. Burasının tarihi 18. yüzyıla dayanıyor ve ticaret adamı ve seyyahların İstanbul gezilerinde mutlaka Pierre Loti Tepesi’ne uğradıkları biliniyor.

Kaçırmayın! Pierre Loti Tepesi’ne ulaşmak için Eyüp-Piyerloti teleferiğini tercih etmelisiniz. Turistik bir ulaşım aracı olan teleferik, hafta içi 08.00-22.00 saatleri arasında yoğun zamanlarda ise 5 dakikada bir hizmet veriyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumEyüp Merkez Mahallesi, İdris Köşkü Caddesi, Eyüp, İstanbul

07.30-00.00

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon(0212) 497 13 13

webWeb Sitesi

55. Dragos Tepesi

Dragos Sepeti

Burası Neresi? Marmara Denizi’nin enfes manzarasına karşı kuş bakışı İstanbul keyfi yapmak isteyenler için Anadolu Yakası’ndaki Kartal ilçesine bağlı Dragos Tepesi var.

Neden gitmeliyim? Buradaki sosyal tesisler İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor. Hem Marmara Denizi’ndeki adaları berrak bir biçimde izlemek hem de kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeği seçeneklerinden birini keyifle değerlendirmek isterseniz; yolunuzu Dragos Tepesi’ne düşürebilirsiniz.

Kaçırmayın! Dragos sosyal Tesisleri’ne hafta sonu gitmeniz halinde kalabalık ve cıvıl cıvıl bir ortamla karşılaşacaksınız!

haritaGoogle haritalarda aç

konumOrhantepe Mahallesi, Turgut Özal Bulvarı No:10, Kartal, İstanbul

08.30-23.00

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon444 10 34

56. Sapphire Seyir Terası

Sapphire Seyir Terası

Burası Neresi? 261 metre anten yüksekliğiyle, Shard London Bridge’den sonra Avrupa’da en yüksek 17. bina olan Sapphire, İstanbul’un Kağıthane ilçesinde yer alıyor. İstanbul’un çoğu noktasından görülebilen binanın en meşhur yeri kuşkusuz seyir terasıdır.

Neden Gitmeliyim? 236 metre yükseklikteki Sapphire Seyir Terası, 360 derecelik İstanbul manzarasıyla, İstanbul gezilecek yerler listesine kesinlikle eklenmesi gereken yerlerin başında geliyor. Sapphire Seyir Terası, Son yıllarda tüm bu özellikleriyle İstanbul’daki seyir tepeleri ve terasları arasında oldukça popüler! Seyir Terası, 66 katlı binanın 54. katında yer alıyor. burada ayrıca İstanbul manzarası eşliğinde yemek yiyebileceğiniz Vista Cafe & Restaurant, özel etkinliklerin düzenlendiği Davet & Organizasyon Salonu ve Showtime Pictures olarak adlandırılan bir fotoğraf çekim alanı bulunuyor.

Kaçırmayın! İstanbul gezinizde paraya kıyıp Sapphire Seyir Terası’nda hizmet veren SkyRide 4D Simülasyon’a katılmak isteyebilirsin. Zira simülasyonda seyir terasında gördüğünüz tüm manzaralara yaklaşma ve onları hissetme şansı tanıyor. Seyir Terası’ndan hareket eden helikopter simülasyonuyla Kız Kulesi, Yere Batan Sarnıcı, Topkapı Sarayı ve Ayasofya gibi birçok simgesel yapıyı yakından görebiliyorsunuz. SkyRide 4D Simülasyon haftanın yedi günü 10.00 – 22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumEmniyetevleri, Eski Büyükdere Cd. No:1, 34415 Kağıthane/İstanbul

10.00-22.00

giriş ücretiGiriş ücretleri: Öğrenci, öğretmen ve 65 yaş + 15 TL/23 TL – Diğer: 23 TL/ 28 TL (Fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. Güncel fiyat bilgisi için 0212 268 80 80)

webWeb Sitesi

57. Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi

Burası Neresi? Denizden 201 m yükseklikte konumlanmış olan Yuşa Tepesi, İstanbul’un Beykoz ilçesinde, Anadolu Kavağı mevkiinde bulunan turistik bir tepedir. Tepenin bir diğer önemi ise Hz. Yuşa Türbesi’ne ev sahipliği yapmasından kaynaklanıyor.

Neden gitmeliyim? Tüm şehrin manzarasını buradan görmek pek mümkün olmasa da Yuşa Tepesi İstanbul’u seyredebileceğiniz güzel tepelerden biridir. Hz. Yuşa türbesi nedeniyle yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahip olan tepenin kuzeyinde Beykoz’un tarihi yerlerinden biri olan Yoros Kalesi yer alıyor. Dolayısıyla Yuşa Tepesi’ne gelenler bu yapıları da görme şansı elde ediyor.

Kaçırmayın! Yuşa Tepesi’ne sabah erkenden gidip, Yoros Kalesi’nin hemen altında İstanbul’daki doğal kahvaltı mekanlarından ‘Yoros Cafe’de mükellef bir kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumAnadolu Kavağı, 34825 Beykoz/İstanbul

*İstanbul’un Tarihi Yerleri

Ortaköy Camii

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul’un dört bir köşesi derin, köklü ve zengin bir tarihle bezenmiştir. Her sokakta her caddede tarihi atmosferi teneffüs edip, derinden hissedebileceğiniz İstanbul tarihi yerler listesi epeyce uzun…

Topkapı Sarayı’ndan Ayasofya’ya, Yerebatan Sarnıcı’ndan Sultanahmet Camii’ne, Anadolu Hisarı’ndan, Kız Kulesi’ne kadar daha birçok değerli yapıyla çeşitlendirebileceğimiz İstanbul’un tarihi yerleri hakkında daha fazla bilgi almak için linke tıklayın ve İstanbul’daki tarihi yerler hakkında detaylı bilgi verdiğimiz yazımızı okuyun! Zira İstanbul’un turistik yerleri ve yapılarının birçoğunu, yılların eskitemediği mimari yapılar ve tarihi eserler oluşturuyor.

*Doğa İçinde Gezilecek Yerler

58. Şile Saklıgöl

Şile Saklıgöl

Burası Neresi? Şile ilçe merkezine 8 kilometre mesafede yer alan Saklıgöl; ördekler ve kazlar eşliğinde cıvıl cıvıl bir gün geçirmek isteyenleri bekler. İstanbul’da gezilecek yerler arasında gölün bulunduğu Karamandere Köyü de mutlaka yer almalı.

Neden Gitmeliyim? Bu yöreye yolu düşenler göl kenarında mangal yakmaktan ya da kendin pişir kendin ye usulü hizmet veren restoranlarda vakit geçirmekten hoşlanıyor. Mangal denildiğinde aklınıza hemen et gelmesin; birbirinden leziz deniz ürünleri de burada satışa sunuluyor. Dönüş yolunda ise mutlaka köylülerin tezgahlarına bir şans vererek tamamen doğal köy ürünlerinden tatmalısınız.

haritaGoogle haritalarda aç

konumKaramandere Mahallesi, Şile, İstanbul

59. Kilimli Koyu

Kilimli Koyu

Burası Neresi? Ağva’da yer alan Kilimli Koyu, şehrin stresinden kaçmak ya da İstanbul’a kadar gelmişken buranın sakin yüzünü de görmek isteyenler için birebir.

Neden Gitmeliyim? Bu harika manzarayı kim görmek istemez ki? Hem İstanbul’dan uzak hem de doğal bir yer olan Kilimli Koyu, hafta sonunuzu değerlendirebileceğiniz en güzel gezi noktalarından biri!

Kaçırmayın! Ağva için Üsküdar’dan kalkan otobüsleri kullanmak mümkün. Merkezden koya kadar olan 5 kilometrelik yolu yürümeyi tercih ederseniz, muhteşem manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Aksi halde, bu mesafeyi taksiyle de almanız olası. Koy ayrıca, kamp yapmaktan hoşlanan gezginlerin de ilk adresleri arasında yer alıyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumBucaklı Mahallesi, Ağva, Şile, İstanbul

60. Aydos Ormanı

Aydos Ormanı

Burası Neresi? İstanbul Anadolu yakasında gezilecek yerler listesine artık eklenmesi gereken Aydos Ormanı, henüz yeni keşfedilen bir cennet! Bir zamanlar Anadolu Yakası’nda bulunan güney ormanlarının günümüze ulaşan parçalarından biri olan Aydos Ormanı, İstanbul’un akciğerlerinin bir kısmını oluşturuyor.

Neden Gitmeliyim? Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ilçeleriyle çevrili olan Aydos Ormanı; Aydos Tepesi ve Aydos gölü olmak üzere farklı alanlardan oluşuyor. Aydos Ormanı, İstanbul’un içinde bulunması sebebiyle şehrin içinde ama şehir karmaşasından uzak bir vaha gibi duruyor. Nitekim İstanbul’un gürültüsünden yorulan insanlar, çoluk çocuk toplaşıp, piknik yapmak, dinlenmek ve orman içinde yürüyüş yapmak için Aydos Ormanı’nı tercih ediyor.

Kaçırmayın! Osmanlı döneminde av alanı olarak kullanılan ve İstanbul’un gizli kalmış güzellikleri arasında yer alan orman, 537 metreyle İstanbul’un en yüksek tepesi olan Aydos Tepesi’ne ev sahipliği yapıyor. Aydos Ormanı’na ulaşım özel araçlarla, şehir içi halk otobüsleriyle ve minibüslerle sağlanabiliyor. Özel araçla, E-5 ve TEM otoyolu kullanılarak Kartal-Yuvacık ve Sultanbeyli güzergahı üzerinden Aydos’a ulaşılabiliyor. Otobüslerle ise önce Kartal’a gitmeniz, buradan da Aydos minibüslerine binmeniz gerekiyor.

haritaGoogle haritalarda aç

giriş ücretiÖzel araçla giriş: 5-10 TL arasında değişiyor.

61. Karaburun Limanı

Karaburun Limanı

Burası Neresi? Bu sefer de İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken Karaburun Limanı’ndayız… Karaburun Limanı, İstanbul’a 25 kilometre uzakta, Arnavutköy sınırlarında yer alan bir doğal limandır.

Neden Gitmeliyim? Uzun kumsala ve balıkçıların sığındığı harika bir limana sahip olan Karaburun, İstanbul’da hafta sonu aktivitesi için doğal bir yer arayanlar için oldukça ideal! Karaburun sahili, Avrupa yakasında Kilyos’tan sonra en çok ziyaret edilen ikinci sahil/plaj olma özelliği taşıyor. 2006 yılı itibariyle yenilenen ve turizm potansiyeli iyiden iyiye arttırılan Karaburun Köyü’nde vakit geçirebileceğiniz harika bir kumsal, fotoğraf çektirebileceğiniz muazzam bir gün batımı manzarası ve lezzetli balık ızgaraların tadına bakabileceğiniz salaş restoranlar bulunuyor.

Kaçırmayın! Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak, Karaburun Limanı’na, ortalama 20-30 dakikalık bir sürede ulaşmanız mümkün!

haritaGoogle haritalarda aç

62. Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

Burası Neresi? İstanbul’un en güzel turistik balıkçı kasabalarından biri olan Anadolu Kavağı, Boğazın kuzeyinde, Beykoz ilçesinde yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Oldukça eski ve köklü bir yerleşim olan Anadolu Kavağı, turizm açısından epeyce popüler. Doğu Roma döneminden kalma Yoros Kalesi’ne ev sahipliği yapan kasabada, yemek yiyip, hoş vakit geçirebileceğiniz birçok balık restoranı bulunuyor. Bunun yanı sıra kasabanın Arnavut kaldırımlı sokakları, el emeği yerel ürünler satan küçük mağazaları da göz dolduruyor.

Kaçırmayın! Evlenmek üzere olan çiftlerin vazgeçilmez fotoğraf mekanlarından biri olan Anadolu Kavağı, muhteşem kareler yakalayıp, gün batımının romantik manzarasını izleyebileceğiniz bir yer. 15 Nisan – 15 Eylül arası hafta içi iki defa, yaz sezonunda hafta sonları günde üç defa olmak üzere Eminönü’nden kalkan Özel Gezi vapurlarıyla veya yaz sezonu boyunca her cumartesi Bostancı’dan hareket eden Mehtap Gezisi adı verilen, canlı müzikli vapur seferlerine katılarak Anadolu Kavağı’na gidebilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

*İstanbul’da Gezilecek Eğlenceli Yerler

– Gösteri Merkezleri

63. Beşiktaş Kültür Merkezi

Beşiktaş Kültür Merkezi

Burası Neresi? Bugüne kadar sayısız gösteri ve konsere ev sahipliği yapan Beşiktaş Kültür Merkezi, 1994’te Yılmaz Erdoğan ve Necati Akpınar tarafından kurulmuştur. Kısaca BKM olarak adlandırılan gösteri merkezi, Bir Demet Tiyatro gibi ekran klasiklerinin doğduğu bir yer olarak İstanbul’da oldukça meşhur!

Neden Gitmeliyim? Çok Güzel Hareketler Bunlar ya da Güldür Güldür Show gibi milyonlarca kişi tarafından ekranlardan takip edilen gösterileri yerinde izlemek isterseniz Beşiktaş Kültür Merkezi biletlerine bakmanızı tavsiye ederiz.

Kaçırmayın! Bugün Beşiktaş Kültür Merkezi aynı anda çok sayıda tiyatro oyununa, konserlere, stand-up gösterilerine ve özel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Etkinlikleri takip etmek için tıkla!

haritaGoogle haritalarda aç

konumSinanpaşa Mahallesi, Has Fırın Caddesi No:75, Beşiktaş, İstanbul

09.00-19.30 (Saatler etkinliklere göre değişebilir)

giriş ücretiGiriş Ücreti: Etkinliğe göre değişiklik göstermektedir.

telefon(0212) 236 18 18

webWeb Sitesi

64. Caddebostan Kültür Merkezi

Caddebostan Kültür Merkezi

Burası Neresi? Kadıköy Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren Caddebostan Kültür Merkezi, İstanbul’un Anadolu yakasındaki kültür ve sanat faaliyetlerinin tartışmasız adresi oluyor.

Neden Gitmeliyim? 10 yılı aşkın süredir İstanbulluları ağırlayan Caddebostan Kültür Merkezi’nde, bir sezonda ortalama 1 milyon ziyaretçiden söz ediliyor. Bunun yanı sıra gösteri merkezinde tiyatro oyunları, resitaller, sergiler, galeriler ve birbirinden ünlü isimlerin sahne aldığı konserler düzenleniyor.

Kaçırmayın! Caddebostan Kültür Merkezi’nin etkinlik takvimini takip ederek, harika konserlere ve tiyatro gösterilerine katılabilirsin! Etkinlikleri Biletix üzerinden takip etmeyi unutma!

haritaGoogle haritalarda aç

konumBağdat Caddesi, Haldun Taner Sokak No:11, 34728 Kadıköy, İstanbul

Gişe Çalışma Saatleri: 13.00-21.00 (Pazartesi-Perşembe) /10.00-21.00 (Cuma, Hafta Sonu)

giriş ücretiGiriş ücretleri her etkinliğe göre değişiklik göstermektedir.

telefon(0216) 467 25 68

65. Bostancı Gösteri Merkezi

Bostancı Kültür Merkezi

Burası Neresi? 1991 yılında kapalı gösteri merkezi olarak kurulan Bostancı Gösteri Merkezi, Kadıköy, Mehmet Şevki Paşa Caddesi’nde yer alıyor. Geniş bir alandan oluşan gösteri merkezi, kurulduğu günden bu yana birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? Sahip olduğu sahne ve ışık sistemleri ile göz dolduran Bostancı Gösteri Merkezi, Anadolu yakasında onlarca ünlü sanatçıyı, sanat tutkunu izleyicilerle buluşturuyor. Merkez bünyesinde, tiyatro gösterilerinden, ünlü şarkıcıların sahne aldığı konserlere, sergilerden, konferanslara kadar aklınıza gelebilecek her türlü etkinliğe ev sahipliği yapılıyor.

Kaçırmayın! Bostancı Lunaparkı’nın hemen yanında yer alan Bostancı Gösteri Merkezi, dolmuş yolu üzerinde konumlanıyor. Bu arada Bostancı Gösteri Merkezi’ne gitmeden evvel etkinlik takvimini yakın takibe almanız gerekiyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumBostanlar Arası Sokak No:8, Bostancı, Kadıköy, İstanbul

giriş ücretiBilet ücretleri her etkinliğe göre değişmektedir.

telefon(0216) 384 72 10

webWeb Sitesi

66. Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Burası Neresi? İstanbul’un Beşiktaş semtindeki Zorlu Center kompleksinin içinde yer alan Zorlu Performans Sanatları Merkezi, kısaca Zorlu PSM, çok amaçlı Kültür ve sanat merkezi olarak hizmet veriyor.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’un yeni nesil gösteri merkezleri arasında ön planda olan Zorlu PSM, dünyaca ünlü sanatçıları evinde ağırlıyor. Bunun yanı sıra konser, opera, müzikal, tiyatro ve film gösterimi gibi birbirinden eğlenceli etkinliklere ve sanatsal aktivitelere ev sahipliği yapan Zorlu PSM, yoğunluktan sıyrılıp kendine yer bulan ve biletini alan herkese açık!

Kaçırmayın! Mekanın geniş alanlarında fuarlar ve alternatif etkinlikler de düzenlenebiliyor. Ayrıca, Zorlu PSM 2019’un en dikkat çeken gösterilerinden biri olan Alice Müzikali’ne ev sahipliği yapmıştır.

haritaGoogle haritalarda aç

konumZorlu Center, Levazım Mahallesi, Koru Sokak No:2/PSM/70, Zincirlikuyu, Beşiktaş, İstanbul

Gişe Çalışma Saatleri: 10.00-22.00/ Haftanın her günü açıktır.

giriş ücretiGiriş ücreti her etkinliğe göre değişiklik göstermektedir.

telefon(0212) 912 37 76 *Çağrı merkezi haftanın her günü 12.00-22.00 arasında çalışır.

webWeb Sitesi

67. Tim Maslak Show Center

Tim Maslak Show Center

Burası Neresi? Çocuk tiyatrosu, sinema ve tabii ki sahne sanatları alanında aklınıza gelebilecek her türlü gösteri için Tim Maslak Show Center programına göz atmanız mümkün. Zira Tim Show Center haftanın yedi günü birbirinden renkli ve farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Neden Gitmeliyim? Tim Maslak Show Center, geniş gösteri salonun dışında, sinema salonu, restoran, kafe gibi alanlardan oluşuyor. Yüksek kapasiteli etkinlikler için tasarlanan gösteri merkezinde, gösteri dünyasının ünlü şovlarına, yerli ve yabancı ünlü sanatçılara ve sanatın çeşitli dallarına ev sahipliği yapıyor.

Kaçırmayın! Türker İnanoğlu Show Center olarak da bilinen mekan, Maslak’taki merkezi konumu sayesinde özellikle iş çıkışı hafta içi akşamlarını renklendirme fırsatı sunuyor. Mekana kendi aracıyla gelmek isteyenler için, mekan otoparkı ücretli. Buraya Taksim ya da Mecidiyeköy yönünden metro ile ya da Beşiktaş yönünden Sarıyer hat minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumBüyükdere Caddesi Derbent Mevkii Darüşşafaka Kampüsü Yanı, Maslak 34457, Sarıyer, İstanbul

10.00-23.00

giriş ücretiGiriş ücretleri her etkinliğe göre değişiklik göstermektedir.

telefon(0212) 286 66 86

webWeb Sitesi

68. Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Sahnesi

Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Sahnesi

Burası Neresi? Şehircilik uzmanı Henri Prost’un, 1930’larda İstanbul için hazırladığı imar planında yer alan Cemil Topuzlu Harbiye Açık Hava Sahnesi, uzun yıllardır konserlere, tiyatro oyunlarına ve aklınıza gelebilecek her türlü sanatsal gösteriye ev sahipliği yapan bir kültür merkezidir.

Neden Gitmeliyim? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından işletilmekte olan Harbiye Açık Hava Sahnesi, özellikle yaz konserleri ile adını duyuruyor. Burada severek dinlediğiniz sanatçıların konserlerini açık havada, Harbiye esintisi eşliğinde izleyebilirsiniz. Tesiste 4 binin üzerinde koltuk kapasitesi mevcut.

Kaçırmayın! Harbiye’de her yaz düzenli olarak birçok konser ger.ekleştiriliyor. Bu konserlerde sahne alan sanatçılar arasında Kenan Doğulu, Sıla, Yıldız Tilbe, Ebru Gündeş, Ajda Pekkan, Sezen Aksu ve Tarkan gibi popüler isimler yer alıyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumHarbiye Mahallesi, Taşkışla Caddesi, 34367 Şişli, İstanbul

telefon(0212) 455 39 00

69. Cahide Müzikhol

Cahide Müzikhol

Burası Neresi? Harbiye sınırları içerisinde “dinner theatre” adı verilen yemekli eğlenceler Cahide Müzikhol’den soruluyor. Burası özellikle kına gecesi ve bekarlığa veda gibi eğlencelerin tartışmasız adresi haline gelmiş durumda.

Neden Gitmeliyim? Sahnede ayrıca dans gruplarının gösterilerine de denk gelebiliyorsunuz. Mekana rağbet fazla olduğu için özellikle de kalabalık bir arkadaş grubu ile Cahide yollarına düşmeden çok önce rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kaçırmayın! Cahide Müzikhol’de bazı geceler özel konseptli kabare gösterileri düzenleniyor. Böyle gecelerde oldukça yoğun rağbet gören Cahide’de yer bulmak neredeyse imkansız bir hal alıyor. Bu yönüyle İstanbul gece hayatına renk katan Cahide’ye kesinlikle gitmelisiniz!

haritaGoogle haritalarda aç

konumHarbiye Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi No:52, 34367 Şişli, İstanbul

telefon(0212) 219 65 30

70. KüçükÇiftlik Park

Küçükçiftlik Park

Burası Neresi? İstanbul’un en popüler festival ve konser alanı olan Küçükçiftlik Park, birbirinden ,ünlü sanatçıların konserlerine ve şovlarına ev sahipliği yapıyor. Küçükçiftlik Park özellikle yaz aylarında cıvıl cıvıl oluyor.

Neden Gitmeliyim? David Guetta’dan Deep Purple’a kadar dünyaca ünlü isimlerin İstanbul’da sahne aldığı festival alanlarından biri Küçük Çiftlik Park. 17 bin kişi kapasiteli gösteri merkezinde 2 bin 350 metrekareyi kapsayan devasa bir çim alan mevcut.

Kaçırmayın! KüçükÇiftlik Park’ın etkinlik takvimini Biletix üzerinden de takip edebilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumKadırgalar Caddesi No:4, Maçka, İstanbul

telefon(0212) 231 30 45

webWeb Sitesi

71. UNIQ İstanbul

UNIQ İstanbul

Burası Neresi? İstanbul Maslak’ta yer alan UNIQ İstanbul, doğa ile iç içe, ayrıcalıklı bir ortam sunan hem bir ofis yaşam alanı hem de kendini sürekli yenileyen sanat, eğlence, etkinlik ve kültür merkezidir.

Neden Gitmeliyiz? Kültür, sanat, lezzet, alışveriş, aile etkinlikleri, gösteri ve aktivite denildiğinde aklınıza her ne geliyorsa UNIQ İstanbul kapsamı dahilinde bulabilirsiniz. Şehir atmosferinden biraz olsun uzaklaşıp sanatsal etkinliklerle oyalanabileceğiniz bir yer olan UNIQ İstanbul’da; UNIQ Hall (tiyatro sahnesi), UNIQ Box, UNIQ Açıkhava, UNIQ Arena ve Wolkswagen Arena gibi birçok özel alan bulunuyor. Bunun yanı sıra UNIQ İstanbul, restoran ve kafelerden oluşan yeme-içme alanları, alışveriş alanları ve çocuklar için özel etkinlik noktalarına ev sahipliği yapıyor.

Kaçırmayın! Her 20 dakikada bir İTÜ Ayazağa metro çıkışıyla arasında ring seferleri düzenlenen mekan ziyaretçilerine ulaşım kolaylığı da sunuyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumHuzur Mahallesi, Maslak Ayazağa Caddesi No:4, Sarıyer, İstanbul

Pzt-Per: 07.00-23.30 / Cuma: 07.00-00.00 / Cmrt: 09.00-23.45 / Pazar: 09.00-23.30

telefon(0850) 850 86 47

webWeb Sitesi

– Alışveriş Merkezleri

72. İstinye Park Alışveriş Merkezi

İstinye Park AVM

Burası Neresi? İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Maslak mevkiinde konumlanan İstinye Park, aklınıza gelebilecek her markanın mağazasının yer aldığı büyük bir alışveriş merkezidir.

Neden Gitmeliyim? Haftanın her günü İstanbul’un en ünlü isimlerinin yeme içme ve alışveriş ihtiyaçlarını karşıladığı yeri İstinye Park olarak gösterebiliriz. Lüks markalar, ileri teknoloji sinema salonları, ilgi çekici su ve ışık oyunları ya da dünyaca ünlü şeflerin mutfakları burada olsa da alışveriş merkezi ücretsiz servis hizmeti gibi cüzdan dostu uygulamalara da sahip.

Kaçırmayın! Üç boyutlu görüntü ve I-max teknolojili bir salonuyla beraber 12 sinema salonuna sahip olan İstinyePark’ta, güzel bir film izlemek İstanbul’da yapılacak şeyler listesine eklenmesi gereken harika bir aktivitedir!

Google haritalarda aç

Katar Caddesi No:11, Sarıyer, İstanbul

10.00-22.00

(0212) 345 55 55

Web Sitesi

73. Trump Towers Alışveriş Merkezi

Trump Towers Alışveriş Merkezi

Burası Neresi? İstanbul’un Şişli ilçesinde Mecidiyeköy mevkiinde bulunan Trump Towers  Alışveriş Merkezi, içerisinde restoranlardan kafelere, mağazalardan bijuterilere, sinema salonlarından özel oyun alanlarına kadar birçok etkinlik alanını içerisinde barındıran bir yaşam merkezidir. İstanbul’un en görkemli ve en yüksek yapılarından biri olan Trump Towers’ta, ayrıca iş merkezleri ve rezidanslar da bulunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Yemek, etkinlik, sinema, tiyatro ve alışveriş denildiğinde yolunuzu Trump Alışveriş Merkezi’ne düşürmek isteyebilirsiniz. Çocuklu aileler için çok sayıda aktivite seçeneği sunan alışveriş merkezi, marka yelpazesi olarak da oldukça geniş.

Kaçırmayın! Mecidiyeköy metro ya da metrobüs durakları aracılığıyla Trump Towers Alışveriş Merkezi’ne kolayca ulaşım sağlanabiliyor.

Google haritalarda aç

Mecidiyeköy Yolu Caddesi No:12, İstanbul

(0212) 348 78 40

Web Sitesi

74. City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi

City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi

Burası Neresi? merkezi konumu ve şık marka seçkisi ile City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi Türkiye’nin ve İstanbul’un sayılı alışveriş merkezleri arasında yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’un moda merkezi olan Nişantaşı, sahip olduğu alışveriş merkeziyle de moda konusundaki iddiasını sürdürüyor. Öyle ki AVM’de birbirinden seçkin markaların mağazaları ve butikleri yer alıyor. City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi, İstanbul’da alışveriş için tercih edilebilecek en iyi alternatiflerden biri olan City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi’nde sinema salonları ve yeme-içme alanları gibi özel etkinlik noktaları da bulunuyor.

Kaçırmayın! Alışveriş merkezinin “Mahalle” adı verilen özel bölümünde gurme tatlar farklı bir konseptte ziyaretçiler ile buluşuyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumTeşvikiye Caddesi No:162, Nişantaşı, Şişli, İstanbul

10.00-22.00

telefon(0212) 373 33 33

webWeb Sitesi

75. Kanyon Alışveriş Merkezi

Kanyon Alışveriş Merkezi

Burası Neresi? İstanbul’un hayat damarlarından biri sayılan Büyükdere Caddesi üzerindeki konumu sayesinde Kanyon Alışveriş Merkezi de sizin için doğal bir alışveriş rotası haline gelebilir.

Neden Gitmeliyim? Özellikle küçük şehirlerden İstanbul’a seyahat ediyorsanız, Kanyon’un 4 katta 117 mağazayı kapsayan geniş kapasitesi alışveriş merkezi algınızı tümden değiştirebilir.

Kaçırmayın! Kolay bulunabilir bir lokasyonda yer alan Kanyon Alışveriş Merkezi’ne ulaşmak için metroya binip, Levent durağında inmek gerekiyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumBüyükdere Caddesi No:185, 34394 Levent, İstanbul

10.00-22.00

telefon(0212) 317 53 00

webWeb sitesi

76. Cevahir Alışveriş Merkezi

Cevahir Alışveriş Merkezi

Burası Neresi? Yeni açılan alışveriş merkezlerinden sonra artık neredeyse bir klasik haline gelen Cevahir Alışveriş Merkezi, şehrin ritmini yakalamak isteyenlerin yardımına koşabilir.

Neden Gitmeliyim? Her an güncel tutulan bir etkinlik programı, çocuk kulübü, alışveriş ve yeme içme gibi seçeneklere sahip olan Cevahir Alışveriş Merkezi, İstanbul’un en işlek yerlerinden Şişli-Mecidiyeköy arasında yer alıyor.

Kaçırmayın! Metro vasıtasıyla Cevahir Alışveriş Merkezi’ne ulaşabilmek için Şişli/Mecidiyeköy durağında inip Şişli çıkışını kullanmak gerekiyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumBüyükdere Caddesi No:22, 34360 Şişli, İstanbul

10.00-22.00

telefon(0212) 368 69 00

webWeb Sitesi

*İstanbul’da Çocukla Gezilecek Yerler

77. İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi – Vialand

İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi

Burası Neresi? Türkiye’de inşa edilmiş ilk temalı park olan İstanbul Tema Park isimli, İstanbul’da çocukla gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen eğlence merkezi oluyor. Rengarenk bir ortamda, ailecek eğlence ve adrenalin dolu bir gün geçirebileceğiniz İsfanbul, Eyüpsultan ve Gaziosmanpaşa ilçeleri üzerinde yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Eski adıyla Vialand olarak bilinen İsfanbul; tema park, açık hava sahnesi ve safari gibi özellikle çocukların ilgisini çekebilecek çok sayıda bölümü bünyesinde barındırıyor. Bunun yanı sıra oldukça büyük bir alana sahip olan parkın içerisinde, restoran ve kafelerden, sinema salonlarına kadar birçok etkinlik noktası bulunuyor.

Kaçırmayın! Aile etkinliklerinin dışında, Korkusuzlara Eğlence adı verilen tema ise özellikle yetişkinleri kendisine çekecek cinsten. Tema parklardan yalnızca jungle, safari ya da zindan tercih etmek isterseniz giriş ücreti değişiklik gösteriyor. Kimi zaman dönemsel olarak kampanyalar da düzenleniyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumYeşilpınar Mahallesi, Şehit Metin Kaya Sokak, No:11/1, Eyüpsultan, İstanbul

10.00-20.00

giriş ücretiGiriş Ücreti (Online Bilet): 90 TL – Yıllık Kart Ücreti: 199 TL

telefon(0212) 600 01 00

webWeb Sitesi

78. İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum

Burası Neresi? Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en büyük tematik akvaryumu sloganı ile İstanbullular ile buluşan İstanbul Akvaryum; konum olarak Aqua Florya Alışveriş ve Yaşam Merkezi bünyesinde yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’da alışveriş denildiğinde akla ilk gelen seçeneklerden biri olan Aqua Florya Alışveriş ve Yaşam Merkezi, yeme içme, sinema ve özel organizasyonlar gibi birçok ihtiyacınıza da hizmet eden bir yer. Akvaryum’da ise köpekbalıkları ile 30 dakikalık dalış tecrübesi gibi ekstrem deneyimler edinebilirsiniz.

Kaçırmayın! Avrupa Yakası’nda Bakırköy ilçesi sınırları içinde bulunan İstanbul Akvaryum’a otobüs, minibüs, metrobüs ve tramvay gibi vasıtalarla kolayca ulaşabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumŞenlikköy Mahallesi, Yeşilköy Halkalı Caddesi No:93, Florya, İstanbul

10.00-19.00 (Hafta içi) /10.00-20.00 (Hafta Sonu)

giriş ücretiGiriş Ücreti (Online Bilet): 89 TL – Öğrenci (Online Bilet): 62 TL – 3 Kişilik Aile Giriş Ücreti: 210 TL

telefon444 97 44

webWeb Sitesi

79. Sea Life Akvaryum

Sea Life Akvaryum

Burası Neresi? Türkiye’nin en büyük akvaryumu olan Sea Life Akvaryum, İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinde yer alıyor. İstanbul Sea Life Akvaryumu, 80 metrelik cam sualtı gözlem tünelini de kapsayan 8 bin metrekarelik alanıyla, dünyada da en büyük akvaryumlar arasında gösteriliyor. Çocukların büyük ilgi gösterdiği akvaryum, 2009 yılından bu yana hizmet vermeye devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? Forum İstanbul içerisinde bulunan Sea Life Akvaryum’da Vatoz Koyu, Okyanus Odası, Kaplumbağa Odası, Kaplumbağa Hastanesi, Denizanası topluluğu, Kaya Havuzları, Tropik Resifler ve Yağmur Ormanı gibi özel tematik alanlar bulunuyor. Bunların yanı sıra Kore ve Avustralya’dan sonra ilk kez Türkiye’de uygulanan ‘Resim Akvaryum’da çocuklar için birbirinden eğlenceli atölye çalışmaları ve hikaye anlatımlı etkinlikler düzenleniyor.

Kaçırmayın! Yalnızca çocukların değil; yetişkinlerin de ilgisini cezbeden İstanbul Sea Life Akvaryumu, Avrupa’nın en geniş köpekbalığı ailesine ev sahipliği yapıyor. 15 farklı türden 61 adet köpekbalığının bulunduğu akvaryumda, denizin vahşi canlılarını yakından gözlemlemek harika bir deneyim oluyor!

haritaGoogle haritalarda aç

konumKocatepe, Paşa Cd 5/5, 34045 Bayrampaşa/İstanbul

10.00-19.00

giriş ücretiGiriş ücretleri ve biletler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

telefon444 3 253

webWeb Sitesi

80. Kidzania

Kidzania

Burası Neresi? 21 ülke ve Londra gibi 27 şehirde faaliyet gösteren Kidzania, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde, Acıbadem mevkiinde yer alıyor. Çocukların kişisel gelişimi dikkate alınarak oluşturulmuş olan Kidzania’da, minikler hep birlikte hem yepyeni şeyler öğreniyor hem de doya doya eğleniyor.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’da çoluk çocuk ailecek vakit geçirebilecek en iyi seçeneklerden biri olan ve  “Eğlen, öğren, keşfet” sloganıyla hareket eden Kidzania’da çocukların farklı meslek gruplarının yaşayışını deneyimlemesi sağlanıyor.

Kaçırmayın! Kidzania, atölyeler ve günlük etkinlikler yönünden de mutlaka göz atılması gereken bir yer. Eğlence dolu bu parkın içerisinde ayrıca yeme-içme ihtiyacı için birçok restoran ve kafe bulunuyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumAkasya, Çeçen Sokak No:25, Acıbadem Üsküdar, İstanbul

10.00-16.00 (Hafta içi) /10.00-19.00 (Hafta Sonu) *Pazartesi kapalıdır.

giriş ücretiGiriş Ücreti (Yetişkin): 35 TL *4-14 Yaş Giriş Ücreti: 95 TL *2-3 Yaş Giriş Ücreti: 35 TL

telefon(0850) 200 54 39

webWeb Sitesi

81. Kidzmondo

Kidzmondo

Burası Neresi? İstanbul’da çocuklu aileler için popüler gezi noktalarından biri de; Trump Alışveriş Merkezi bünyesinde yer alan Kidzmondo oluyor. Kendisini eğlenceli bir çocuk şehri olarak tanımlayan Kidzmondo, çocukların eğlenerek öğrendiği, dolayısıyla oldukça keyifli ve faydalı bir gün geçirebildikleri bir yer!

Neden Gitmeliyim? Kidzmondo’da çocukların farklı ülke kültürleri ile karşılaşabilmesi adına sürekli olarak etkinlikler güncelleniyor; bu nedenle gitmeden evvel kurumun web sitesinden etkinlik takvimini kontrol etmenizi öneriyoruz.

Kaçırmayın! Gişeye göre online biletlerin daha avantajlı olduğunu da hemen buraya not düşelim.

haritaGoogle haritalarda aç

konumMecidiyeköy Yolu Caddesi No:12 B3 Katı, Şişli, İstanbul

10.00-16.00 (Salı-Perşembe) /10.00-19.00 (Cuma)/ 10.30-20.00 (Hafta Sonu) *Pazartesi kapalı

giriş ücretiGiriş Ücreti (Yetişkin): 31,5 TL *4-14 Yaş Giriş Ücreti: 85,5 TL

telefon(0212) 348 10 00

webWeb sitesi

82. İstanbul Kelebek Çiftliği

İstanbul Kelebek Çiftliği

Burası Neresi? İstanbul’da ailecek gidilecek yerler arayanlar için oldukça uygun bir rota olan Kelebek Çiftliği, 2014 yılından bu yana, Anadolu yakası Beykoz ilçesi içinde hizmet vermeye devam ediyor. Türkiye’de bir ilk olan İstanbul Kelebek Çiftliği’nde, nadir bulunan 20 kelebek türü yaşıyor.

Neden gitmeliyim? Malezya, Filipinler, Asya ve Güney Amerika’dan özel olarak getirtilen kelebeklere yaşam alanı olan İstanbul Kelebek Çiftliği, yemyeşil ağaçların ve rengarenk çiçeklerin süslediği bir yer! Çiftlikte, kelebeklerin korunması adına her ayrıntının düşünülmüş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz; zira örümcekler kelebeklere zarar veremesin diye çiftlikte bıldırcınlar da besleniyor. Çocuklara doğa – hayvan sevgisinin ve bilincinin aşılanması adına oldukça faydalı bir işletme olan İstanbul Kelebek Çiftliği’nde kelebeklerin doğumundan ölümüne kadar olan tüm süreç belgesellerle gösteriliyor.

Kaçırmayın! İstanbul Kelebek Çiftliği, hafta sonu kahvaltıları için de oldukça ideal… Dolayısıyla İstanbul’da doğal kahvaltı yerleri arayışındaysanız burayı da aklınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz. Çiftlik geziniz esnasında, arka bahçede yer alan Obur Tırtıl Cafe’de yemek yiyip dinlenebilirsiniz. Şuan tadilat sürecinde olan Kelebek Çiftliği’ne 1 Mart 2020 itibariyle gidebilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumZerzavatçı mahallesi, Fatih Sultan Cd. No: 13, 34829 Beykoz/İstanbul

10.00-18.00

giriş ücretiGiriş ücretleri için tıklayınız

telefon0532 617 30 00

webWeb Sitesi

83. İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

Burası Neresi? Edebiyat dünyasının önde gelen şairlerinden Sunay Akın’ın 23 Nisan 2005’te kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, Kadıköy ilçesinde Göztepe mevkiinde yer alıyor. Birbirinden farklı oyuncakların oluşturduğu zengin bir koleksiyona sahip olan Oyuncak Müzesi’ni, İstanbul’da çocukla gezilecek yerler listesinde ilk sıralara ekleyebilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? İstanbul Oyuncak Müzesi’nde 1700’lü yıllardan günümüze kadar gelen birçok oyuncak sergileniyor. Bunun yanı sıra sergide Sunay Akın’ın 20 yıl boyunca 40’tan fazla ülkeden satın aldığı oyuncaklara da yer veriliyor. Beş katlı tarihi bir köşkte bulunan müze 7’den 70’e herkese hitap ediyor; zira müzede kendi çocukluğunuza dair birçok oyuncağı görmeniz mümkün! Türkiye’de bir ilk olan İstanbul Oyuncak Müzesi’nin, günümüzde Antalya ve Gaziantep’te şubesi bulunuyor.

Kaçırmayın! Kadıköy’de yer alan İstanbul Oyuncak Müzesi’ne ulaşmak için otobüs ve metro gibi toplu taşıma vasıtalarından faydalanabilirsiniz. Kadıköy’de Rıhtım mevkiinden hareket eden 10B, 10S, 14Ç, 17, 17L, 19F, 19M, 19S nolu halk otobüslerinden birine binip, Tütüncü Mehmet Efendi Camii durağında indikten ve kısa bir yürüyüş mesafesini aştıktan sonra Oyuncak Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

konumGöztepe Mah. Ömerpaşa Cad. Doktor Zeki Eren Sok. No:17, 34730 Kadıköy

09.30-18.00 *Pazartesi kapalı

telefon(0216) 359 45 50

webWeb Sitesi

84. LEGOLAND Discovery Centre

LEGOLAND Discovery Centre

Burası Neresi? 30 Temmuz 2015’te açılan Legoland Discovery Centre, İstanbul’un en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Forum İstanbul içinde yer alıyor. İstanbul’da çocuklar için gidilecek bir yer olan Legoland, 3-10 yaş aralığında çocuklar için düzenlenmiş eğitici bir eğlence merkezi olarak hizmet veriyor.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’da 18 yaşından büyük yetişkinlerin, yanlarında 14 yaşından küçük çocuklar olmadan giremediği Legoland içerisinde 15 farklı oyun alanı ve 2 Lego-Ride bulunuyor. Yaklaşık 2 milyon Lego parçasının yer aldığı oyun alanlarında çocuklar yaratıcılıklarını ortaya koyup, eğlencenin tadını çıkarıyor. Legoland, Çocukların eğlenerek öğrenmesi amacıyla oluşturulmuş ‘Krallık Macerası’ ve ‘Space Missions’ gibi özel temalı oyunların yanı sıra Lego Master Builder Workshop gibi birçok atölyeye ev sahipliği yapıyor.

Kaçırmayın! Legoland’ın en dikkat çekici bölümlerinden biri olan Miniland’a mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Zira burada çocuklarınız, Ayasofya, Galata KulesiSultanahmet CamiiDolmabahçe Sarayı, Topkapı ve Kız Kulesi gibi İstanbul’un simgeleşmiş yapılarının Lego halini görebilir ve bu yapılar hakkında bilgi edinebilirler.

haritaGoogle haritalarda aç

konumPhoto of Paşa, Forum İstanbul, No: 3 Kocatepe Mah. 34045 İstanbul

10.00-20.00

Giriş ücretleri için tıklayınız

telefon444 3 253

webWeb Sitesi

85. Snowpark (Torium AVM)

Snowpark Torium AVM

Burası Neresi? İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bulunan Torium AVM bünyesinde hizmet veren Snowpark, Türkiye’deki ilk kapalı kar eğlence merkezidir. Yaz-kış demeden dört mevsim boyunca kızak ve kayak gibi eğlenceli aktivitelerin de içinde bulunduğu kesintisiz bir kar keyfi sunan Snowpark, İstanbul’da çocuklar için gidilecek en şahane yerlerden biridir!

Neden Gitmeliyim! Eğlence alanı, Snowboard pisti ve kayak pisti gibi farklı alanlardan oluşan Snowpark, aynı anda, yaklaşık 200 kişiyi ağırlayabiliyor. Çocukların gerçek anlamda bayıldığı bir yer olan bu özel parkta, tamamıyla gerçek kar kullanılıyor ve dört mevsim boyunca kar kalınlığı 50 cm’nin altına düşmüyor. Tüm bu şartlar sağlandığında snowtubing, snowrafting, snowboard ve kayak gibi kış sporlarının keyfini çıkarmak kaçınılmaz oluyor!

Kaçırmayın! Snowpark’ta, snowboard veya kayak eğitimi almak isteyen ve bu alandaki becerisini arttırmak isteyenler için özel dersler veriliyor. Ayrıca Snowpark girişinde, tüm ziyaretçiler için soğuk hava şartlarına uygun mont, eldiven ve bot bulunuyor. Dolayısıyla Snowpark’ta yaz aylarında bile hazırlıksız yakalanmak oldukça zor… Üstelik tüm bu ürünler giriş ücretine dahil!

haritaGoogle haritalarda aç

konumSaadetdere 68. Sok. Torium AVM No:50, 34510 Esenyurt/İstanbul

Pzt-Cum: 12.00-20.00 *Cmt-Paz: 11.00-20.00

giriş ücretiGiriş ücreti: 70 TL

telefon(0212) 699 69 70

webWeb Sitesi

86. Moipark

Moipark

Burası Neresi? Avrupa’daki en büyük kapalı eğlence parklarından biri olan Moipark, İkitelli mevkiinde bulunan Mall of İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi içerisinde yer alıyor. Birbirinden eğlenceli temaların etrafında şekillenen oyuncaklarla, inanılmaz renkli bir park olan Moipark, İstanbul’da çocukla gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelenlerden biri oluyor.

Neden Gitmeliyim? Çocuğunuzla renkli ve eğlenceli bir hafta sonu etkinliği planlamak istiyor ama nereye gitmeniz gerektiğini biliyorsanız, Moipark sizin için en uygun seçeneklerden biri olabilir. Zira Moipark’ta; dev salıncaklardan, eğlence tünellerine, adrenalin seviyesi yüksek oyunlardan, canlı sahne şovlarına, inanılmaz hızlı oyuncaklardan, Türkiye’nin ilk korku oteline kadar aradığınız her şeyi bulmanız mümkün!

Kaçırmayın! İki katlı, 12 bin metrekarelik bir alandan oluşan Moipark’ın birinci katı 10 yaş ve üzeri çocuklara, ikinci katı ise 10 ile 4 yaş arası çocuklara hitap ediyor. Ayrıca dileyenler burada bulunan özel konsept parti alanlarında doğum günü organizasyonları düzenleyebiliyor. İçeride bulunan oyuncaklara binebilmek için girişte ücretsiz olarak verilen ‘Moi Fun Card’ almanız ve ücretli olarak kredi yükletmeniz gerekiyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumMahmutbey, Süleyman Demirel Blv. 34490 İkitelli Osb, Başakşehir/İstanbul

10.00-22.00

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon0(212) 801 10 60

webWeb sitesi

87. BaBaLu Aktif Eğlence Parkı

Babalu aktif eğlence parkı

Burası Neresi? Tamamıyla çocuklar için oluşturulmuş bir oyun parkı olan BaBaLu Aktif Eğlence Parkı, İstanbul Avrupa yakasında, Başakşehir ilçesinde yer alıyor. 2 ile 12 yaş aralığındaki çocukların, her hava şartına uygun olarak, eğlenceli oyunlar oynayıp, sosyalleşeceği bir yer olan Babalu Aktif Eğlence Parkı, İstanbul’da çocukla gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmeli!

Neden Gitmeliyim? Ele avuca sığmayan, enerjisi hiç tükenmeyen bir çocuğunuz varsa Babalu tam size göre! Babalu Eğlence Parkı’nda, Almanya’dan ithal edilen ve hijyenik açıdan bütün kontrolleri yapılmış olan; Volkanik Tırmanma Dağı’ndan, Beşli Trambolin’e, Airhockey Masası’ndan Zıplama Şatosu ve Oyun Kulesi’ne kadar ilginç ve farklı oyun üniteleri bulunuyor.

Kaçırmayın! Babalu Aktif Eğlence Parkı’nda, ailelerin bir yandan çocuklarını izleyip diğer yandan yeme-içme ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir kafe bulunuyor. Babalu Cafe’de aileler çocuklarını gözünden ayırmadan, rahatlıkla çayını, kahvesini içip, hoş vakit geçirebiliyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumBaşakşehir, Süleyman Çelebi Cad. Arterium 2. Bölüm No:13/A, 34480 İstanbul

Açılış Saati: Salı-Çar-Per: 10.00-20.00 *Diğer günler: 10.00-22.00

giriş ücretiGiriş ücretleri için tıklayınız

telefon0(212) 485 17 75

88. Barış Manço Evi

Barış Manço Evi

Burası Neresi? Barış Manço Evi, Kadıköy Belediyesi ve Türk Halk Bankası iş birliği sonucunda, Barış Manço’nun yaşadığı evin yenilenip, bir müze-ev haline dönüştürülmesiyle ortaya çıkmıştır. Yaşadığı dönem çocuklarla oldukça kuvvetli bir bağ kurabilen Barış Manço’nun etkisi günümüzde hala devam ettiği için İstanbul’da çocuklar için gidilecek yerler arasında bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Kadıköy’ün Moda semtinde yer alan Barış Manço Evi’nde ünlü sanatçıya dair birçok değerli eşya sergileniyor. Barış Manço ve yaşayışı hakkında önemli detaylara ulaşabileceğiniz müze, çocukların da ilgisini çekecek farklı unsurlara ev sahipliği yapıyor.

Kaçırmayın! Barış Manço Evi’ne yolunuz düşerse, bahçedeki garajda sergilenen ve sanatçıya ait olan klasik arabayı yakından görüp, incelemenizi tavsiye ediyoruz!

haritaGoogle haritalarda aç

konumCaferağa, Yusuf Kamil Paşa Sk. No:5, 34710 Kadıköy/İstanbul

09.00-16.45

giriş ücretiTam: 10 TL – İndirimli: 5 TL

telefon0(216) 337 94 11

webWeb Sitesi

89. Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Burası Neresi? İstanbul, Topkapı Parkı’nda bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi, adından da anlaşılacağı üzere Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedişinin tüm ihtişamıyla aktarıldığı bir müzedir. Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, aynı zamanda dünyadaki tek üstü kapalı panoramik müze olma ayrıcalığına sahiptir.

Neden Gitmeliyim? Bir çağı bitirip yeni bir çağ başlamasına vesile olan İstanbul’un fethini konu alan müze 2009’dan bu yana ziyarete açık olarak hizmet veriyor. Masalsı atmosferiyle, yetişkinler gibi çocukların da ilgisini cezbeden müze, dünya ile ilişkinizi kesip, sizleri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Müzede 360 derece panoramik resimler dairesel biçimde sergilendiği için üç boyutlu bir düzlem üzerinde hissettiriyor. Ayrıca müzede, İstanbul’un fethi; top seslerinin, Mehter Takımı’nın ezgilerinin ve Osmanlı atlarının kişnemesinin efekt olarak verildiği bir oda bulunuyor.

Kaçırmayın! Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne ilk kez gidip, panoramik resme ilk defa baktığınızda, eserin gerçek boyutlarını kavrayamayacak; kapalı bir mekanda olduğunuz halde kendinizi dışarıda gibi hissedeceksiniz!

haritaGoogle haritalarda aç

konumMerkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Park İçi Yolu, 34015 Zeytinburnu/İstanbul

08.00-17.00

giriş ücretiGiriş ücreti: 7,5 TL

telefon0(212) 415 14 53

webWeb Sitesi

90. Uçurtma Müzesi

Uçurtma Müzesi

Burası Neresi? İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan Uçurtma Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek uçurtma müzesi olma ayrıcalığına sahiptir. Özellikle çocuklar tarafından yoğun ilgi gören Uçurtma Müzesi’nde 6 kıta ve 33 ülkeden toplanan ve 2500’den fazla parçadan oluşan uçurtma koleksiyonu sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Uçurtma Müzesi, ‘Çocuk Dostu Müze’ ve ‘Müzeli Eğitim’ projeleri kapsamında, 200 öğrencinin kendi uçurtmasını yapabileceği ‘Uçurtma Okulu’na ve dünyanın ilk ‘Uçurtma Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla böylesine renkli ve eğlenceli bir müzenin çocuklarının ilgisini çekmemesi pek mümkün görünmüyor. Zira çocuklar müzede, tiyatral ve interaktif bir anlatımla gerçekleştirilen ve yaklaşık yarım saat süren eğlenceli uçurtma programında, görerek, dokunarak ve uygulama yaparak hem eğitici hem de eğlenceli zaman geçiriyorlar. Rehber öğretmenler eşliğinde düzenlenen bu uygulamalar, isteyen gruplara 1 saat 15 dakikalık bir program olarak veriliyor.

Kaçırmayın! İstanbul’da aileler ve çocuklar için gezilecek ideal yerlerden biri olan Uçurtma Müzesi’nde; uçurtma okulunun atölyelerinde uygulamalı uçurtma yapımına katılanlardan sadece uçurtma ücreti alınıyor.

haritaGoogle haritalarda aç

konumAziz Mahmut Hüdayi Mahallesi Uncular Cad, Bakıcı Sk. No:12, 34672 Üsküdar

09.00-17.00 – Cumartesi: 10.00-17.00 *Pazar kapalı

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon0(216) 553 23 37

webWeb Sitesi

*İstanbul’da Gece Hayatı

İstanbul Gece Hayatı

Türkiye’nin en kalabalık, en heyecan verici, en canlı şehri ve tam manasıyla bir metropol olan İstanbul’da gece gezilecek birçok yer bulunuyor. Gece gezmelerini ister sahilde dolaşarak, ister ünlü caddelerde turlayarak, istersen de İstanbul’un ünlü mekanlarında eğlenerek gerçekleştirebilirsin.

Kadıköy’den Caddebostan’a, Ortaköy’den Bebek’e, Taksim’den Beyoğlu’na, İstiklal Caddesi’nden Cihangir’e kalabalığın hiç eksilmediği semtlerde İstanbul gece hayatına ve eğlence mekanlarına dair her şeyi öğrenmen için sağlam bir link bıraktık! Tek yapman gereken linke tıklamak ve İstanbul’un gece hayatına doğru bir yolculuğa çıkmak; Okan Bayülgen’in de dediği gibi ‘Hayat sokaklarda!’

*İstanbul’a Yakın Gezi ve Tatil Yerleri

İstanbul’da yaşayanlar için şehirden uzaklaşmadan tatil yapabilecekleri, gezip eğlenebilecekleri ve dahası doğayla baş başa kalabilecekleri birçok alternatif bulunuyor. Çoğu bundan habersiz olsa da İstanbul ve çevresinde doğaya kaçmak veya denize girip tatil yapmak oldukça mümkün! Nasıl mı? Cevap tam olarak İstanbul’a yakın gezilecek yerler linkinde saklı…

*İstanbul’da Yapılacak Şeyler

– Günlük Turlar

Turistik Turlar 

 • İstanbul’un Mevlevihane Turu’na Katıl!
 • Beyoğlu Kültür Turu’na Katıl!
 • Mimar Sinan’ın İstanbul’u Turu’na katılıp görsel bir şölen yaşa!
 • Körler Ülkesi Kalkedon’dan Kadıköy’e Turu’na Katıl!
 • Fatih, Eminönü Kültür ve Lezzetler Turu’yla hem damağına hem de gözüne hitap edecek bir gün geçir!
 • Kariye, Fener, Balat Turu’yla tarihi bir yolculuk!
 • Topkapı Sarayı, Harem, Ayasofya Turu!
 • İstanbul’un Su Yolları Turu: Kemerler, Bentler ve Havuzlar!
 • Kıyı Köşe Beşiktaş Turu
 • Kuzguncuk-Beylerbeyi Turu ile İstanbul’un büyüleyici atmosferini hisset!

Helikopter Turları

Ada Turları

 • Heybeliada Seferi: Doğa ve kültür yürüyüşü
 • Burgazada Gezisi

Tekne Turları

 • Erguvan Zamanı yalılar ve boğaz turu ile İstanbul’a yeniden aşık olacaksın!

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu