Avrupa

ERASMUS YAPMAYA TEŞVİK EDEN 6 ÜLKE

Hem okuyup hem farklı ülkeler görmek, farklı kültürler tanımak artık çok kolay! Üniversitelerin sunmuş olduğu Erasmus programıyla ülkeleri yakından tanıyabilirsiniz.

ERASMUS İÇİN HANGİ ÜLKELER VAR?

28 AB üyesi ülke (Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan)

ERASMUS PROGRAMINI DESTEKLEYEN ÜLKELER

  • Marmara Üniversitesi.
  • Boğaziçi Üniversitesi.
  • Dokuz Eylül Üniversitesi.
  • Gazi Üniversitesi.
  • Akdeniz Üniversitesi.
  • Ondokuz Mayıs Üniversitesi.
  • Çukurova Üniversitesi.
  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi.

ERASMUS YAPMAK İÇİN KAÇ ORTALAMA GEREKİR?

Programa başvuracak ön lisans ve lisans öğrencileri için genel not ortalamasının 4’lük sistemde en az 2.20, lisansüstü ve doktora programı öğrencileri için ise 4’lük sistemde en az 2.50 olması gerekir.

ERASMUS KAÇ AY SÜRER

Bir öğrenci Erasmus öğrenim faaliyetinden, aynı öğrenim kademesi içinde (lisans, yüksek lisans veya doktora) toplamda 12 aya kadar hibe alarak faydalanabilir. Mevcut öğrenim kademesi içerisinde daha önce faaliyetlerden yararlanılmışsa, yeni faaliyetle beraber toplam süre 12 ayı geçmemesi gerekir.

KİMLER ERASMUS YAPAMAZ?

Bunun dışında örgün öğretim olmayan, Açık Öğretim veya uzaktan gibi öğretim programlarına dahil olan öğrenciler Erasmus öğrenci değişim programından yararlanamazlar.

ERASMUSA TEŞVİK EDEN ”O 6 ÜLKE”

1)İTALYA’DA ERASMUS

Sanatı,müziği,tarihi ve mutfağıyla zengin bir kültüre sahiptir İtalya.Sıcakkanlı insanların bizleri karşıladığı İtalya’da Akdeniz ikliminin de etkisi vardır tabii ki. Gerek yemekleri gerek doğal güzellikleri açısından bakacak olursak İtalya öğrencilere iyi bir ev sahipliği yapacaktır.Hem lezziz pizzalarıyla karnınınızı doyuracak hem de tarihi güzelliklerle gözünüzü doyuracaktır. Eğer İtalya’yı tercih edecekseniz pizza,lazanya spagettinin tadına doymadan restorandan çıkmayın. Tarifsiz bir doyumsuzluğa ulaşmak için sizler için derlediğim güzelliklere aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2)FRANSA’DA ERASMUS

Fransa denildiğinde akla ilk gelen şey aşk oluyor.Özellikle de aşıklar şehri olan Paris! Kimbilir belki de okul rehberliğinde Fransa size ne fırsatlar sunacaktır.Oraya kadar gitmişken midenize hitap etmekten de kaçınmayın sakın. Boeuf Bourguignon(tıklayınız) Fransa’nın en meşhur yemeği olarak bilinir. Öyle ki bir filmden ünlenmiş ve ünü gittikçe de yayılmıştır.Karnımız doyduktan sonra kısa bir Fransa yolculuğuna çıkalım.

3)ALMANYA’DA ERASMUS

Almanya denildiğinde belki de akla gelen ilk şey çikolatalarıdır.Erasmus aracılığıyla Almanya’ya kadar gitmişken çikolatalarının tadına bakmadan ve dönüşte memlekete ‘‘Alman Çikolatası” getirmeden olur mu? Özellikle Türklerin yaşamayı tercih ettiği Almanya’da çok da yabancılık çekeceğiniz söylenemez. Kaba bir aksanının olduğu bilinir.Bu sizi korkutmadan Almanya’nın görülmesi gereken naif güzelliklere bakalım.

4)LÜKSEMBURG’DA ERASMUS

Eğer Erasmus programınızı Lüksemburg’da yapacaksanız oldukça şanslısınız demektir.Çünkü Lüksemburg konum itibariyle etrafı Fransa,Belçika ve Almanya ile çevrilidir. Bu da Erasmus programını Lüksemburg’da yapan öğrenciler için farklı kültürleri yakından tanıma fırsatı sunacaktır.Ayrıca öğrencilere uygun menüleri ve konaklama fırsatlarıyla öğrencilere ev sahipliği yapabilecek potansiyeldedir. Lüksemburg’a gitmişken gezmemek olmaz.Lüksemburg’un gözünüze ve gönlünüze hitap eden güzellikleri için tıklayınız.

5)POLONYA’DA ERASMUS

Polonya ‘da Erasmus yapmayı düşünüyorsanız ilk olarak kışlıklarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Yoksa ikliminin soğuk yüzü tokat gibi çarpabilir.Para birimi diğer ülkelere göre daha düşük olduğu için rahatlıkla da gezebilme şansınız olduğu söylenebilir.E madem öyle nereleri gezebilirsiniz bakalım.

6)İSPANYA

Avrupa’daki en büyük ülkelerden biri İspanya’dır.Bu nedenle İspanya’ya gittiyseniz çok fazla farklı kültürleri gezecek ve göreceksiniz.Üstelik gezmek için çok büyük bir bütçe ayrımanıza da gerek yok.Çünkü çoğu Avrupa ülkesine göre bütçe aralığı gayet uygun.Üstelik Akdeniz insanı oldukları için bizler gibi sıcak ve eğlenceyi seven insanlarla karşılaşırsınız İspanya’da.Her an kendinizi bir festivalin içerisinde bulabilirsiniz.Bakalım İspanya’da görmeye değer nereler var?

Buraya kadar geldiyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz 10 Soruda Erciyes Üniversitesi yazımıza da bakabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu