Erzurum

Erzurum’da Gezilecek Yerler/Görülmesi Gereken Yerler Güncel

Şehir hakkında; Erzurum’da Gezilecek Yerler, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Erzurum, doğudaki en büyük il olup aynı zamanda Türkiye‘nin en kalabalık 29. şehridir. Bir kısmı Karadeniz Bölgesi sınırları olan Erzurum denizden yalnızca 1900 metre yükseklikte konumlanmaktadır. Palandöken yamaçlarında kurulmuş olan il, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Önemli ticaret yolu olan İpek Yolu buradan geçmesi ve ve zengin topraklara sahip oluşu Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olması hususunda önemli bir rol oynamıştır. Başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır ancak kış turizmi ile de ön plana çıkmaktadır. Doğası ve tarihi ile görülmeye değer Erzurum gezilecek yerler için hazırlamış olduğum yazıyı okumaya devam edin…

Kaç Günde Gezilir; Erzurum ortalama 2-3 günde gezilebilmektedir.

Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman; Etrafı dağlarla kaplı olan Erzurum, Türkiye’nin en yüksek illerden biri olup soğuk iklim havası hakimdir. Kış mevsiminde oldukça soğuk ve karlı, yaz mevsimlerinde ise sıcak ve kuraktır. Sert kara ikliminin hakimiyeti altında olan şehre, doğanın yeşillendiği ilkbahar döneminde, kış tatili içinse kış aylarında gelmenizi öneririm.

Havaalanı/Merkez Ulaşım; Havaalanından şehir merkezine nasıl gidebileceğinize dair bilgi almak için Ulaşım Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Müze Kartları; Türkiye’nin çoğu ilinde geçerli olan ücretsiz giriş yapabilmenizi sağlayan Müzekart ileErzurum’da yer alan müzeleri ve turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Ne Yenir; Erzurum’da deneyimleyebileceğiniz; aşotu çorbası, cağ kebabı, şalgam dolması, lalanga, lor dolması, su börebği, hasuta ve diğer tüm lezzetler için Erzurum’un yöresel yemekleri hakkında tüm bilgiye ulaşabilirsiniz.

 • Kişi başı ortalama yemek fiyatı: 40-45 TL
 • Kişi başı ortalama kahve fiyatı: 5-7 TL

*Erzurum Gezilecek Yerler Video

https://youtube.com/watch?v=F0MDFaqk5Y0%23amp%3D1

*En Popüler Yerler

-Sembolik Yapılar

1- Erzurum Kalesi

erzurum kalesi

Burası Neresi? Roma İmparatoru Theodosius tarafından 5. yüzyılda yaptırılmış olan Erzurum Kalesi’nin uzunluğu toplamda 2 bin metre kadardır. Büyüleyici güzelliği ile harikulade bir manzaraya da ev sahipliği yapan kale, son dönemlerde Türkler tarafından Kışla olarak kullanılmaktadır. İçerisinde barındırdığı  Saat Kulesi ile birlikte Kale Mescidi eşliğinde Türk mimarisinin örneklerini gözler önüne seriyor.

Neden Gitmeliyim? Sırasıyla Asurlular, Sasaniler, Persler, Araplar, Romalılar, Bizanslıların hüküm sürdüğü kale son olarak 11. yüzyılda Türklerin eline geçmiştir. İç kale içerisinde ilk Türk-İslam eserlerinden Saltukoğulları dönemine ait Kale Mescidi ve Tepsi Minare yer alıyor. Günümüzde dış kale suları tamamen yıkılmış durumdayken, iç kale surları ise varlığını hala devam ettirmektedir.

 • Konum: Camiikebir Mh., 25200 Yakutiye/Erzurum
 • Giriş Saatleri: 08:00-19:00
 • Telefon: (0442) 213 73 57
 • Yol tarifi al >

2- Erzurum Ulu Cami

ulu cami

Burası Neresi? Cami, 1179 senesinde Saltuklu Melik Nasirüddün Muhammed Bey döneminde yapılmıştır. İsmini Irak Selçukluları Sultanı Atabey Kızıl Arslan’dan alan cami, toplamda 6 bin kişilik cemaat kapasitesine sahiptir. Bu rakamla şehirdeki en büyük cami olma özelliğini elinde bulunduran Ulu Cami’nin ikisi doğuda, üçü kuzeyde olmak üzere beş kapısı bulunuyor. Her bir kapı birbirinden farklı olup, kapılardaki kitabelerin her biri incelendiğinde günümüze kadar beş kez onarım geçirdiği görülmekte.

Neden Gitmeliyim? Yüzlerce yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Erzurum’a geldiğiniz takdirde Ulu Cami’yi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin! Anadolu topraklarında Saltuklular döneminden kalmış olan ve asıl adı Atabey Cami olmasına rağmen halk arasında  Ulu Cami olarak adlandırmaktadır. Caminin üstünün kapalı olması nedeniyle,  içerisindeki nem ve koku doğal bir yolla kendisini temizleyerek havalandırma işlevi görmektedir. IV. Murat döneminde erzak deposu olarak kullanılan cami daha sonraları faaliyetlerine cami olarak devam etmektedir. Göz alıcı mimarisiyle turistlere ev sahipliği yapmaya devam etmektedir.

3- Erzurum Evleri

erzurum evleri

Burası Neresi? Bu eski evlerin Anadolu Türk mimarisinde çok ayrı bir yere sahiptir. Doğu Anadolu’nun sert kara iklimi ev planını büyük ölçüde etkilemiştir. Genellikle iki katlı olan evler, soğuk iklimine etkisiyle zemin katlar asıl yaşam yeri olarak kullanılacak hala getirilmiştir. Zemin kat çoğunlukla kadınların yaşadıkları ve yemek pişirdikleri tandır evine kışlık odalar açılmıştır.

Zemin katında; ahır,depo,kiler olarak kullanılmak üzere odalar mevcut. Evlerin büyük bir kısmı savaş ve yangınlar sebebiyle neredeyse yok olmuştur. Evler onarımdan geçirilerek turizme kazandırılmış olup, 1980 senesinde 500’e ulaşan  evlerin sayısı giderek azalmış ve şuan da 100’e kadar düşmüştür.

Neden Gitmeliyim? Merkezdeki Yakutiye’de bulunan 12 eski tarihi evin birleştirilmesiyle oluşturulmuş olan müze sokak adlandırılabilecek evlerde; yer sofraları ve divanda servis hizmetleriyle geleneksel Erzurum yaşamının kültürünün örnekleri sergilenmekte. Turistlerin ziyaretine açık olan evlerde Erzurum’un lezzetli yemeklerini yiyebilir, veya bir köpüklü kahve içebilirsiniz.

 • Konum: İbrahim Paşa Mh., Yüzbaşı Reşit Bey Sokak, 25200 Yakutiye/Erzurum
 • Telefon: (0442) 213 83 72
 • Giriş Ücreti: 08:00-23:00
 • Yol tarifi al >

-Seyir Noktaları

4- Kocakaya Gözetleme Kulesi

Burası Neresi? Erzurum ilçe merkezine bağlı olan Başkale Köyü’ne 1,5 kilometre doğusunda yer alan gözetleme kulesi, vadinin en yüksek tepesine kurulmuş durumdadır. Tepeye uygun olarak inşa edilmiş olan kulenin bazı surları hala ayaktadır. Duvarlar düzgün kesme taşlar ile kaplanmış durumda olup, duvar içleri kireç harçlarla karıştırılmış moloz taş dolguludur. Duvar uzunluğu 4 metre olup 2,5 metre yüksekliğindedir. Yamaçlarına doğru çok sayıdaki  amorf ve profil veren seramik parçalarına ve yoğun yerleşim izlerine rastlanmıştır. Batı eteklerindeki seramik parçalar buranın Erken Tunç Çağından itibaren yerleşim alanı olduğunu ve Orta Çağa kadar farklı kültürlere ev sahipliği yaptığını göstermektedir.Erzurum’da Gezilecek Yerler

-Müzeler

5- Erzurum Resim Heykel Müzesi ve Galerisi

erzurum resim heykel müzesi ve galerisi

Burası Neresi? Erzurum Resim Heykel Müzesi ve Galerisi, Erzurum Kongeresi’nin toplandığı ilk bina olan 23 Temmuz Erzurum Kongre Binası içerisinde yer alıyor. 1864 senesinde inşa edilen bina Mıgırdiç Sanasaryan tarafından yaptırılmış olup okul olarak h-faaliyet göstermiştir. 1924 yılında yaşanan yangının ardından, 1926 senesinde başka bir okul olarak tekrardan açılarak Güzel Sanatlar Lisesi alanında hizmet vermeye devam etmiştir. 1960 senesinde  Atatürk ve Erzurum Kongresi Müzesi olarak ziyarete açılan bina, 2011-2013 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiştir. Binanın içerisinde küçük bir Sanat ve Edebiyat Kütüphanesi mevcut.

 • Konum: Alipaşa, Kongre Cd. No:44, 25040 Yakutiye/Erzurum
 • Giriş Saatleri: 08:00-17:00
 • Yol tarifi al >

6- Atatürk Evi Müzesi

atatürk evi müzesi

Burası Neresi? Çaykara Caddesi, Çaykara Sokak’ta yer alan konak, 19. yüzyılın sonlarına doğru zengin bir adam tarafından yaptırılmıştır. 9 ay gibi kısa bir süreliğine Alman Konsolosluğu tarafından kullanılan bu yapı, 1918 tarihinde Erzurum‘un kurtuluşunun ardından Erzurum Valiliği’ne verilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasından son bir sonraki adresi Erzurum’a gedikten sonra bu konağa, Hüseyin Rauf Bey ve arkadaşları ile yerleşmiştir.Erzurum’da Gezilecek Yerler

1919 tarihine dek 52 gün boyunca Erzurum Kongresi çalışmalarını sürdürdükleri konak tarihsel bir önem kazanmıştır. Atatürk’ün şehri terk etmesinin ardından ev yine vali konağı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Erzurumlu bir kuyumcuya yaptırılan altın anahtar ile evin tapusu Mustafa Kemal Paşa’ya armağan edilmiştir. Atatürk’ün vefatı üzerine kız kardeşi Makbule Boysan Hanım’a verilmiştir ve onunda ölümü üzerine Çocuk Esirgeme Kurumu’na devredilmiştir.

 • Konum: Yukarı Mumcu Mh., 25200 Yakutiye/Erzurum
 • Giriş Saatleri: 09:00-18:00
 • Telefon: 0442 234 20 37
 • Yol tarifi al >

*Doğa İçerisinde Gezilecek Yerler

7- Narman Peri Bacaları

narman peri bacaları

Burası Neresi? Kırmızı rengi ve ilginç şekilleriyle dikkat çekici bir hal olan Narman Peri Bacaları, adını aldığı Narman ilçesinde yer alıyor. Rüzgar ve yağmurun toprağı aşındırması ile meydana getirdiği bu jeolojik oluşumlar Doğa Anadolu’da yalnızca bu burada görülmektedir. Kadadokya’daki oluşumlar ile bu yöredeki oluşumlar meydana gelme şekiller bakımından farklılık göstermektedir.

Kapadokya‘daki bacalar volkanizma sonucunda meydana gelirken, Narman’da bulunanlar ise günümüzden 2,5-3 milyon yıl önce akarsuların bir çökelme havzasına taşıdığı malzemelerin zamanla aşınması sonucu meydana gelmiştir. Kırmızı rengini, tortullardaki kırmızı renk demirin Fe2O3 şeklinde oksitlenmesiyle almıştır. Turizme katkı sağlaması için pek çok şenlik ve etkinlik düzenleniyor olup, gerek yerli gerekse yabancı turistlerin ilgisi artmaya devam etmekte.

Neden Gitmeliyim? 2012 yılında UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan kırmızı periler diyarı olarak adlandırılan Narman Peri Bacaları, Erzurum’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken doğal güzellikler arasında yerini alıyor. Amerika’nın Arizona, Kolorado Vadisi’nde yer alan Büyük Kanyon ile benzer yönleri bulunan Erzurum peri bacaları, rengiyle kendine hayran bırakıyor. Ziyaret ederken oldukça keyif alacak olup, yüzlerce senedir sapa sağlam şekilde ayakta durmaktadır. Bölgeye yakın noktada konaklayabilme imkanına sahipsiniz. Burada farklı fotoğraflar çekerek kendinize anı yaratabilirsiniz.

-Şelaleler

8- Tortum Şelalesi

tortum şelalesi

Burası Neresi? Erzurum’a 100 kilometre kuzey kısmında yer alıyor olup, 16 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Uzundere ilçesine ise Dünyadaki en büyük şelalelerden biri olma niteliğini taşıyan Tortum Şelalesi, Tortum Gölü’nün Tev Vadisi’ndeki heyelan kütlesini aşarak dökülmesiyle meydana gelmiştir. Denilene göre 21 metre genişliğe ve 48 metre yüksekliğe sahip olan şelaledeki izleme merdivenlerinin nefes darlığı ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. İlçede, her mevsim farklı keyifli anlar yaşayabileceğiniz gibi çeşitli güzelliklerde sizi karşılayacak.Erzurum’da Gezilecek Yerler

Bunlar içinde verilecek en iyi örnek Tortum Şelalesi olup, oluşumu sürecini şu şekilde açıklayabilirim; şelale ve çevresi denizden 1000 metre kadar yükseklikte bulunuyor. Kemerlidağ’dan ayrılan büyük heyelan kütlesinin, 1700’lü senelerinde Tortum Çay’ının aktığı Tev Vadisi’ni kapatmasıyla sularının düştüğü nokta büyükçe bir kazan görüntüsüne bürünmüştür. Bugünlerde su sporları için kullanılan göl ve şelale doğal bir ortam yaratmıştır.

Neden Gitmeliyim? Her mevsim kendine özgü ayrı bir güzelliğe kavuşan Tortum Şelalesi, doğa tutkunları için bir nimet olup mayıs ve haziran aylarında kendini gösterirken hazirandan sonra su miktarı azalmaktadır. Şelalenin etrafı piknik alanı olarak kullanılıyor olmakla birlikte şelalede 1952-1960 yılları arasında hidroelektrik santrali yapılmış ve Türkiye’nin elektrik ihtiyacına katkıda bulunmaya başlanmıştır.

-Göller

9- Tortum Gölü

tortum gölü

Burası Neresi? Tortum Çayı üzerinde oluşan Tortum Gölü’nün sonundaki şelale, 48 metre yükseklikten dökülmekle birlikte ve 22 metre genişliği ile ziyaretçilerine güzel bir manzara sunuyor. İlkbahar aylarında daha bir coşkuyla akan şelaleyi balkondan izlerken dikkat edin de ıslanmayın! Türkiye‘deki en büyük heyelan sonucu oluşmuş olan set gölü olup, Türkiye’nin en yüksek cam seyir terası olarak inşa edilmiş olan 200 metrelik Tortum Gölü Cam Seyir Terası en dikkat çeken noktası.

Neden Gitmeliyim? Hemen bitiminde küçük bir kuş cenneti yer alan göl yırtıcı kuşların barınak noktasıdır. Türkiye’deki dört akbaba çeşidinin görüldüğü bölgede kafes balıkçılığı yapılabilen gölde, alabalık ve aynalı sazan üretilmektedir. Dört bir tarafı tepeler ile bezenmiş Tortum dar ve derin olup karşı kıyısında elma bahçeleri bulunuyor. Doğu kıyısında ise peri bacaları göze çarparken batı yamaçlarında çok dik ve kayalık bir yapıya rastlanmaktadır. Alan içerisinde bu manzarayı izleyebileceğiniz balkon ve piknik noktaları yer alıyor. Gölde sandallar eşliğinde gezinti yapabilirsiniz.Erzurum’da Gezilecek Yerler

10- Narman Beş Göller

narman beş göller

Burası Neresi? Çeşitli büyüklüklerden oluşan Narman Beş Göller, Otlutepe Yaylası’na 2 kilometre uzaklıkta yer alıyor olup göllerin çevresi trekking ve çadır kampı yapmak için  oldukça elverişlidir. Ormanla çevrili olan gölün bitki örtüsü güzelliği ile fotoğrafçıların ilgi odağı haline gelmiştir. Keşfedilmeyi bekleyen  bu bakir bölgeyi yaz aylarında ziyaret etmenizi öneririm.

11- İspir Yedigöller

ispir yedigöller

Burası Neresi? Kaçkar Dağları’ndaki saklı cennet olarak adlandırabileceğimiz İspir Yedigöller, harikulade doğası ile zirvenin tadını çıkarmak ve göllerin manzarasını tatmak için muhteşem bir nokta. Turkuaz renkteki güzelliği ile volkanik göllerin sayısı toplamda 11 tanedir. Yazın dahi gelseniz erimeyen karları görebilirsiniz. Dağcılık ve kamp yapmak için oldukça elverişli olan İspit Yedigöller, günübirlik yapılan doğa yürüyüşleri içinde uygundur. Ovit Dağı’nın güney yamaçlarındaki bu yere araç ile ulaşmak olanaksız. Yalnızca uygun arazi araçlarıyla ulaşım sağlamanız mümkün.Erzurum’da Gezilecek Yerler

12- Zökün Gölü ve Yüzen Adalar

Burası Neresi? Tortum ilçesinde bulunan Zökün Gölü’yle birlikte kesinlikle görülmesi gereken yüzen adalar Erzurum da konumlanmaktadır. Doğal oluşumlar ile meydana gelen bu 6 yüzen ada siz ziyaretçilerini bekliyor. Ayrıca topraklık alanın çimlerle birleşmesiyle ortaya çıkan görüntü gezmek için gelen misafirlere güzel bir şölen sunuyor. Ve görünen o ki Turizm yönünden gelişmekte olan Tortumun bu yüzen adaları, daha çok turisti kendine çekeceğe benziyor.

-Doğal Oluşumlar

13- Erzurum Gökkuşağı Tepeleri

ezrzurum gökkuşağı tepeleri

Burası Neresi? Erzurum‘da gizlenmiş, renkli görüntüsüyle dikkat çeken Gökkuşağı tepeleri Oltu ilçesinde konumlanmaktadır. Göz alıcı güzelliği ile Çin sınırlarında bulunan  Gökkuşağı Dağları’nın benzeri bu tepeler Jeoturizm açısından oldukça önemli bir noktadır. Çin’dekinden farkı ise daha genç bir oluşum olmasıdır. Daha fazla kişinin ziyaret edebilmesine adına jeopark olarak öne çıkarılmakta. Yüz yıllar boyu süre gelen erozyon sonucu meydana geldiği bilinmektedir. İçerisindeki; kırmızı, kahverengi, sarı ve yeşil tonlarının bir gökkuşağından farkı yok. Tepelerin kırmızı renk alışını demir ve buna benzer minerallerin rüzgar ve erozyon ile birikmesi sonucu oluştuğu da yine bilinen bilgiler arasında.Erzurum’da Gezilecek Yerler

-Kanyonlar

14- Hınıs Kanyonu

Burası Neresi? Erzurum’da el değmemiş doğası ile gün yüzüne çıkan Hınıs Kanyonu, 7 kilometre uzunluğunda olup tekne tipi kanyon özelliğine sahiptir. İçerisinden Hınıs Çayı geçen kanyonun suyun yükseldiği zamanlar rafting yapmak isteyenlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Dağcılık ve kanyoning gibi doğa sporlarına düşkün ziyaretçiler için muhteşem bir ortam vaat ediyor. Ayrıca geldiğiniz takdirde Muş Beylerinden biri olan Alaeddin Bey’in 1734 senesinde inşa ettirilmiş olan Hınıs Ulu Cami diğer bilinen adıyla Dere Cami’yi de görebilirsiniz.

-Nehirler

15- Çoruh Nehri ve Vadisi

Burası Neresi? Türkiye ve Gürcistan sınırlarından geçen Çoruh Nehri’nin kaynağı Mescid Dağı’ndan gelmektedir. Erzurum’un İspir ilçesinden geçmekte olan nehrin, Artvin’deki en büyük akarsu olduğunu bilinmektedir. 376 kilometre uzunluğundaki Çoruh Nehri’nin 260 kilometresi Erzurum’dan geçmektedir. İçerisinde Artvin, Gümüşhane, Erzurum, Kars ve Erzincan şehirlerinin toprakların bulunduğu Çoruh Havzası, dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biridir. Dar ve derin yatağa sahip olan nehirde Çoruh Nehri’nde rafting ve kano gibi aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

-Kaplıcalar

16- Pasinler Kaplıcaları

Burası Neresi? Erzurum merkeze uzaklığı 40 kilometre olan Pasinler Kaplıcaları, Hasankale Çayı’nın her iki yanında bulunuyor olup birbirlerine olan uzaklıkları ise 50 metre kadardır. Güney bölümündekine Büyük Çermik, kuzey bölümündekine ise Küçük Çermik isimleri verilmiştir. Dulkadiroğulları’ndan Şah Bey tarafından 1565 senesinde yaptırılmış olan  Büyük Çermik’in üzeri 14,5 etre ölçülerinde bir kubbeyle örtülmüştür. 1749 yılında restore edilen bu kaplıcaya bir takım eklemeler yapılmıştır. Büyük Çermik’in tam karşısına ise Küçük Çermik adı verilen 1,5 metre derinliğindeki havuzu ile onu örten 8 metre çapında kubbesi yer almaktadır.Erzurum’da Gezilecek Yerler

Neden Gitmeliyim? Kaplıcalar hem içme hem de banyo kürleri olarak kullanılmaktadır. Eğer içerseniz; safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsaklar için şifalı olup banyo kürleri kullanıldığı takdirde ise romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme tedavisine iyi geldiği bilinmektedir. Sıcaklığı 39 – 45 derece arasında değişen su, bikarbonatlı, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli ve kısmen de radyoaktif bileşiminden oluşmaktadır.

-Eğlence Noktası

17- Palandöken

palandöken

Burası Neresi? Kuşkusuz Erzurum dendiğinde aklınıza ilk olarak Palandöken Kayak Merkezi gelmekte. Yılda çok fazla yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Palandöken,  dünya çapında kayak yarışmalarının da yapıldığı önemli yerdir. Gerek amatör gerekse profesyonel kayakçıların vazgeçilmez merkezi olup, hem konaklamanız için otel seçenekleri yer alıyor hemde kayak dersi almak için birbirinden eğitimli rehberlerden yardım alabilirsiniz. Yılın büyük bir bölümünde sıfırın altında geçen sıcaklığı ile 3 bin 176 metre yüksekliğiyle bölgeyi hakimiyeti altına alan Palandöken’in göz kamaştıran manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Yazımızda eksik gördüğünüz yerler varsa ya da mutlaka gidilmesi gereken yerler ve tarihi mekanlar var diyorsanız yorumlar kısmından bize ulaşın 😊 iyi okumalar…

Muyesser Kosan

Metin ve İçerik Yazarı,Halkla ilişkiler ve tanıtım (PR), Girişimci,Dijital içerik üreticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu