Eskişehir

Eskişehir’de Gezilecek Yerler Listesi | Size Özel Noktalar

Eskişehir

Türkiye’nin en kalabalık 25. şehri olan Eskişehir, 1993 senesinde Büyükşehir Belediyesi statüsüne kavuşmuştur. 13 bin 925 kilometrekare alan üzerine yayılmış topraklar üzerinde yapılan son nüfus sayımına göre 826 bin kişi ikamet ediyor.

Gerek tarihi gerekse doğal güzellikleriyle Eskişehir, turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. 2008 yılında 400 bin metrekare alan üzerine kurulmuş Sazova Parkı’nda 25 bin metrekarelik gölet, buharlı mini tren, Nuh’un gemisi, bilim ve deney müzesi, amfi tiyatro, hayvanat bahçesi ve konser alanları bulunuyor. Yalnızca yurt içi değil yurt dışında gelen turistlerin de merakla çevresine bakınmasına neden olan Odunpazarı Evleri adını, yörenin ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı’ndan alıyor. Osmanlı mimarisinin güzel bir örneğini sergileyen evler, 300 yıllık tarihiyle ziyaretçilerini bekliyor. Eskişehir’in sembolü olan Porsuk Çayı ise insana Venedik’teymiş havası veriyor. Şehrin en hareketli yeri olan Porsuk Çayı’nda gondola dahi binebilirsiniz.

Öğrenci Şehri olarak da bilinen Eskişehir’de gece hayatı oldukça renkli geçiyor. Güneşin batmasıyla birlikte barlar sokağında ufak ufak hareketlenmeler başlıyor. Gece yarısında ise eğlencenin doruk noktası yaşanıyor. Barlar sokağının dışında 222, Gate 26 gibi adını duyurmuş, kaliteli mekanlar da hizmet veriyor. Gece hayatı kadar festival programı da oldukça renkli olan Eskişehir’de yıl boyunca 8 festival organize ediliyor. Festivallerin birçoğuna şehir dışından katılım da sağlanıyor. Şubat ayında Eskişehir Dans Festivali, mart ayında Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali, nisan ayında İnönü Zaferleri Günü, mayıs ayında Uluslararası Yunus Emre Kültür Haftası, yine mayıs ayında Uluslararası Eskişehir Film Festivali, haziran ayında Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri, ağustos ayında Ertuğrul Gazi’yi Anme ve Yörük Şenlikleri, kasım ayında da Uluslararası Eskişehir Festivali düzenleniyor.

Eskişehir’e karadan ve havadan gidebilirsiniz. Tren istasyonunun da bulunduğu Eskişehir’e otobüsle Türkiye’nin her ilinden sefer bulabilirsiniz. Uçakla seyahat edecekler de Hasan Polatkan Havalimanı’na inip, buradan otobüs veya havalimanı servisleriyle kent merkezine ulaşabilirler. Şehir içi ulaşım ağı oldukça gelişmiş olan Eskişehir’de genellikle minibüs, otobüs ve tramvay kullanılıyor.

Eskişehir’e geldiğinizde günü birlik gezemezsiniz. En az 2 ila 3 gününüzü ayırmanız lazım. Zira hem güzel bir şehir, hem yaşam kalitenizi artıracak bir havaya sahip. Bunların ötesinde çoğunlukla öğrencilerin yaşadığı bir yer olduğu için de her şey oldukça uygun fiyatlara satılıyor.

Ziyaret için en uygun zaman: Nisan-Mayıs ve Eylül gibi bahar ayları Eskişehir seyahati için en uygun zaman olacaktır.

Müze kartları: Türkiye’nin birçok şehrinde geçerli olan Müze Kart, Eskişehir’de bulunan çoğu müzeye ücretsiz veya cüzi rakamlarla girmenizi sağlıyor. Eskişehir’de Eti Arkeoloji Müzesi gibi birçok müzeye Müze kartla girebilir, Müze Kart hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Ne Yenir? Eskişehir’e gitmişken tadına bakmanız gereken yemekler: Çibörek, Balaban Kebabı ve Met helvasıdır.

  • Kişi başı ortalama yemek fiyatı: 15 ile 40 TL
  • Kişi başı ortalama kahve fiyatı: 5 ile 20 TL

Haydi gelin, sizlerle Eskişehir’de gezilecek yerlere bir göz atalım.

En Popüler Yerler

– Sembolik Yapılar Ve Simgesel Yerler

1. Odunpazarı Evleri

Odunpazarı

Burası Neresi? UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Odunpazarı, Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olma özelliği taşıyor. Bundan dolayı Osmanlı kent mimarisinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapan ilçe, Tarihi Odunpazarı Evleri’yle biliniyor. Karabük’te Safranbolu, Ankara‘da Beypazarı ve yine Bolu’da Göynük gibi sahip olduğu tarihi evlerle ünlü olan Eskişehir Odunpazarı Evleri, şehrin güney tepelerinde konumlanıyor.

Eskişehir’e gittiğinizde ilk uğrak yeriniz Odunpazarı Evleri olmalı.Tarihi yapıya sahip, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeleri ve birbirine bitişik cumbalı evleriyle harika bir atmosfere ev sahipliği yapan Odunpazarı Evleri’ni gezerken zamanda yolculuk yapacaksınız.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumAkarbaşı, Çürükoğlu Sk. 26020 Odunpazarı/Eskişehir

webWeb Sitesi

2. Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Burası Neresi? Eskişehir denildiğinde herkesin aklına ilk gelen şey Porsuk Çayı olur. Porsuk Çayı şehrin göbeğinde Tepebaşı ve Odunpazarı ilçeleri arasında uzanan ve üzerinde gondol turlarının düzenlendiği oldukça popüler bir turizm noktasıdır.

Neden Gitmeliyim? Eğer Eskişehir’e geldiyseniz ve Porsuk Çay’ına uğradıysanız gondol turu atmamak olur mu hiç? Eskişehir’e geldiğinizde Porsuk Çayı ve Adalar bölgesine rotanızı çevirip gezilecek yerler listenize düşünmeden ekleyin derim . Porsuk Çayı’nda atacağınız 15 dakikalık gondol turundan sonra oturup dinlenebileceğiniz kafeler, eğlenebileceğiniz pub ve barlar fazlasıyla mevcut. Ayrıca porsuk Çayı’nın hemen yanında “Çekirdek Çitleyen Eşek Heykeli” oldukça dikkat çekiyor. Bunu da nehrin temiz bırakılması için yapılmış olduğu kanaatindeyim.

Kaçırmayın! Eskişehir Porsuk Çayı’nda gerçekleştireceğin bir turla, Tekne ve gondol turları ücretleri, en fazla dört kişilik olup; yaz aylarında 45 TL civarında seyrediyor. ESBOT tekneleriyle düzenlenen 15 dakikalık ring turlar ise 9 TL olup; en az 15 kişiyle gerçekleştiriliyor. Kentpark ile Köprübaşı arasında gerçekleştirilen bu turlar, hafta içi 10.00-18.00; hafta sonu ise 10.00-19.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumErtuğrulgazi Mahallesi, Porsuk Nehri Sk., 26150 Tepebaşı/Eskişehir

– Meydanlar ve Sokaklar

3. İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi

Burası Neresi? İki Eylül Caddesi, Eskişehir’in tam kalbinde yer alan trafiğe kapalı, hayatın hızlı ve dolu dolu aktığı bir caddedir. Ortasından tramvay hattı geçen caddenin bir ucu Porsuk Çayı’na ve Adalar Bölgesi’ne; diğer ucu ise Odunpazarı’na kadar uzanıyor.

Neden Gitmeliyim? İki tramvay hattının kesiştiği bir noktada yer alan İki Eylül Caddesi, Eskişehir’de ulaşımın ana duraklarından biri olduğu için günün her saati insan yığınıyla dolup taşıyor. Bunun yanı sıra İki Eylül Caddesi, içinde bulunan restoranlar, kafeler, mağazalar ve butiklerle de Eskişehir’deki gözde caddelerden biri oluyor. Ayrıca cadde içinde şehirde açılan ve ilk modern alışveriş merkezi olan Esnaf Sarayı yer alıyor.

haritaGoogle haritalarda aç

4. Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi

Burası Neresi? İstanbul’un İstiklal Caddesi’ni andıran ve resmi adı İsmet İnönü-1 Bulvarı olan cadde, doktor muayenehanelerin çok olması nedeniyle halk arasında Doktorlar Caddesi olarak anılıyor. Tabi ki caddede yalnızca muayenehaneler bulunmuyor. Söz konusu cadde, Eskişehir’in gece hayatına ev sahipliği yaptığı gibi içerisinde, birçok mağaza, AVM, restoran ve kafeyi barındırıyor.

Neden Gitmeliyim? Köprübaşı ile Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi arasında 1520 metre boyunca uzanan Doktorlar Caddesi, tıpkı İki Eylül Caddesi gibi tramvay hattının popüler duraklarından biri oluyor. Caddenin batı kısmında Hayal Kahvesi, 222 Park ve Buda gibi eğlence mekanlarının yanı sıra Espark ve Kanatlı AVM’leri; doğusunda ise Eskişehir Subay Orduevi yer alıyor. Eskişehir’in en meşhur gezi noktalarından biri olan Doktorlar Caddesi’nde gece hayatının tadını çıkarabileceğin gibi, dolu dolu bir alışveriş gerçekleştirmen de mümkün!

haritaGoogle haritalarda aç

5. Ulus Anıtı ve Meydanı

Ulus Anıtı ve Meydanı

Burası Neresi? Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 9 Mart 2019’da yaptırılan Ulus Anıtı, İsmet İnönü Caddesi’nde, İstasyon Kavşağı’nda bulunuyor. Türk ulusunun ortak değerlerini ve bağımsızlık mücadelesini sembolize eden anıtın çevresi günümüzde popüler bir meydan olarak halkın buluşma noktaları arasında yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? İranlı heykeltıraş Afshin Esfandyari tarafından yapılan ve Türkiye için oldukça anlamlı bir anıt olan Ulus Anıtı’nın en üstünde Atatürk heykeli bulunuyor. Anıtın orta bölümünde Cumhuriyet sonrası, eğitim, bilim, teknoloji gibi alanlardaki faaliyetlerle modern Türkiye sembolize edilirken, en alt kısımda Kurtuluş Savaşı’nı ifade eden kabartma figürleri yer alıyor. Anıtın yerle temas ettiği noktada ise Türk büyüklerinin bulunduğu heykeller yer alıyor. Dolayısıyla oldukça zengin bir çalışma olan Ulus Anıtı, Eskişehir’in simgesel yapıları arasına girmeye aday!

haritaGoogle haritalarda aç

Konum26130 Tepebaşı/Eskişehir

6. Uğur Mumcu Parkı

Uğur Mumcu Parkı

Burası Neresi? Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli şahsiyetlerinden biri olan ünlü gazeteci Uğur Mumcu anısına yapılan bir parktır. 2016 yılında açılan park, Eskişehir’de Odunpazarı ilçesinde bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Park içerisinde, 24 Ocak 1993 tarihinde evinin önünde uğradığı bombalı saldırıyla, feci bir şekilde hayatını kaybeden gazeteciyi anmak için Anıt Duvarı ve Uğur Mumcu’nun saldırı sırasında enkaza dönüşen otomobili yer alıyor. Söz konusu otomobil, cam bir fanus içinde korumaya alınmış bir şekilde sergileniyor. Uğur Mumcu’yu anmak isteyen herkes 24 Ocak’ta bu parka gelerek, Anıt Duvarı’na karanfil bırakıp, ünlü gazeteciyi anıyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumAkarbaşı, Divanlar Sk. No:21, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

– Müzeler

1. Odunpazarı Modern Müze (OMM)

Odunpazarı Modern Müze

Burası Neresi? Odunpazarı Modern Müze, Türkiye’den ve dünyanın birçok noktasından çağdaş ve modern sanat eserlerinin sergilendiği bir müze olarak, 2019’dan bu yana, tarihi Odunpazarı evlerinin arasında hizmet veriyor. Toplumun kültürel, sosyal ve sanatsal hayatının gelişimine katkıda bulunmak, sanat eğitiminin geliştirilmesini ve böylece kültürün ve sanatın toplum ekseninde yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla kurulan müze, kendi gibi iddialı binasıyla da dikkat çekiyor.

Modern Müzeye yakışır modern bir binaya sahip olan OMM, mimari açıdan, Kengo Kuma and Associates adlı dünyaca ünlü bir Japon Mimarlık firmasının imzasını taşıyor. Odunpazarı Modern Müze, etkileyici mimarisi sayesinde, şimdiden Eskişehir’in simgeleşmiş yapıları arasına girmiş bulunuyor!

Neden Gitmeliyim?  Yaklaşık 4.500 metrekarelik bir alana sahip olan ve üç kattan oluşan OMM’de, sergi salonları, müze dükkanı, atölyeler, kafe, çeşitli etkinlik alanları ve 14 odalı bir butik otel bulunuyor. Geçici ve kalıcı olmak üzere yerli yabancı birçok sanatçıya ait eserleri sergileyen müzenin kalıcı koleksiyonunda Nejad Melih Devrim, Jaume Plensa, Fahrelnissa Zeid, Marc Quinn, Canan Tolon, Burhan Doğançay, Erdağ Aksel, Julian Opie, İnci Eviner, Erol Akyavaş ve Gülsün Karamustafa gibi isimlere ait eserler yer alıyor. Resim, heykel, enstalasyon ve yeni medya sanatına dair çeşitli örnekler göreceğin Odunpazarı Modern Müze’ye mutlaka gitmelisin!

Kaçırmayın! Odunpazarı Modern Müze’de, sevdiğin ve yakından tanımak istediğin sanatçılarla buluşabileceğin OMM Sanatçı Buluşmaları programına katılabilirsin! Üstelik bazı buluşmalar tamamıyla ücretsiz olup; yalnızca 50 kişilik kontenjana sahip olduğu için erkenden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Son olarak: Marshmallow Laser Feast’in teknoloji ve sanatı bir araya getiren sanal gerçeklik eserini görmeyi unutma!

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumŞarkiye, Atatürk Blv. No: 37, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

Açılış  Tarihi: Çarşamba: 10.00-20.00 Pazar: 11.00-18.00 Diğer günler: 10.00-18.00 *Pazartesi kapalı

giriş ücretiGiriş/Bilet ücretleri için tıkla!

telefon(0222) 221 27 37

webWeb Sitesi

2. Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Burası Neresi? Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından kurulan Eskişehir Balmumu Heykelleri Müzesi, dünyanın birçok şehrinde bulunan Madam Tussaud balmumu müzelerinin Türkiye’deki ilk örneğidir. Eskişehir’deki en ilgi çeken müzelerden biri olan Balmumu Heykelleri Müzesi’nde, Yılmaz Büyükşeren tarafından bağışlanan ve hem ülkemizden hem de dünyadan önemi liderlere ve tarihi şahsiyetlere ait olan 200 heykel sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Odunpazarı’nda yer alan Eskişehir Balmumu Heykelleri Müzesi’nde Nazım Hikmet, İbrahim Tatlıses, İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth, Aşık Veysel, Atatürk ve ailesinin heykelleri de dahil olmak üzere birçok önemli ismin balmumu heykeli sergileniyor. Müze kapsamında şehre gelen ünlü isimlerin ölçüleri alınıp balmumu heykelleri yapılmaya devam edip; sergilenen heykel sayısı her geçen yıl artıyor.

Müzeden elde edilen gelir ise kız çocuklarının ve engeli çocukların eğitimi için kullanılıyor. Resmi adıyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nin, tüm bu özellikleri dolayısıyla, Eskişehir gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gerekiyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumŞarkiye, Atatürk Blv. No: 43, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Açılış Saati: 10.00-17.00 *Pazartesi kapalı

giriş ücretiTam: 14 TL – İndirimli: 7 TL

telefon(0222) 234 37 34

webWeb Sitesi

3. Kurtuluş Müzesi

Kurtuluş Müzesi

Burası Neresi? Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yılı olan 2016’nın Ekim ayında açılan Eskişehir Kurtuluş Müzesi, İnönü Savaşları sırasında Batı Cephesi Komutanı olan İsmet Paşa’nın konakladığı, Mestanoğlu Halil Konağı’nda ziyaretçilerini ağırlıyor. Tarihi bilgi ve belgeleri modern teknolojiyle harmanlayan müzede, Kurtuluş Savaşı’nın tüm süreçlerini  kapsıyor.

Neden Gitmeliyim? Milli mücadele yıllarına dair her detayı içinde barındıran Kurtuluş Müzesi, iki katlı tarihi bir konakta hizmet veriyor. Müzenin giriş katında, çocuklara ve gençlere hitaben dokunmatik kiosklar vasıtasıyla Kurtuluş mücadelesi ve Lozan Barış Konferansları süreçleri ayrıntılı olarak anlatılıyor.

İkinci katta ise ‘Karikatürlerle Milli Mücadele, Strateji Odası, Gazetelerle Milli Mücadele ve Gösterim Odası’ olmak üzere dört farklı oda bulunuyor. Müzede ayrıca, İsmet İnönü, Kahraman Mehmetçik ve Fahrettin Altay’a ait balmumu heykelleri sergileniyor.

Kaçırmayın! Kurtuluş Müzesi’nde kiosktaki Atatürk ve Milli Mücadele görsellerinin karşısına geçerek fon fotoğrafı ve selfie çekebileceğiniz, eğlenceli bir ‘Özçekim Odası’ bulunuyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumŞarkiye, Arif Bey Sk. No: 171, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Saat: 10.00-17.00 *Pazartesi kapalı

giriş ücretiTam: 7 TL – İndirimli: 4 TL

telefon(0222) 234 37 34

4. Eğitim Karikatürleri Müzesi

Eğitim Karikatürleri Müzesi

Burası Neresi? 1900’lü yıllardan kalma ahşap bir konağın restorasyonla yenilenmesi sonucu oluşturulan Eğitim Karikatürleri Müzesi, Türkiye’nin ilk Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin yan kuruluşu olarak hizmet veriyor. Tarihi Odunpazarı Evleri’nin arasında yer alan müze, Eskişehir’de gezilecek yerler listesinde yer alması gereken müzelerden biri!

Neden Gitmeliyim? Karikatürlere ilgi duyan herkesin görmesi gereken Eğitim Karikatürleri Müzesi; kalıcı ve geçici sergi bölümleri, portreler odası, Türk karikatür ustaları odası, Eskişehirli karikatürcüler odası ile kitaplık bölümlerinden oluşuyor. Müzede ayrıca, karikatür çalışması yapmak isteyenler için özel çalışma alanları bulunuyor. Müzede, karikatür arşivinden eserler devamlı olarak sergilenirken, yerli-yabancı karikatür sanatçılarının eserleri ise aralıklı olarak sergileniyor.

Kaçırmayın! Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde kitap, kartpostal ve poster gibi daha birçok hediyelik eşya sergilenip, satılıyor. Buradan beğendiğin bir parçayı satın alıp, Eskişehir’den özel bir hatıra ile dönebilirsin!

haritaGoogle haritalarda aç

KonumAkcami, Malhatun Sk. 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Saat: 09.00-16.00 *Pazartesi kapalı

telefon(0222) 230 02 01

webWeb Sitesi 

5. Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Burası Neresi? Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi, 2016 yılından itibaren, Odunpazarı tarafından restore edilip ziyarete açılan Şamlıoğlu Konağı’nda hizmet veriyor. Fazla sayıda daktilo bağışı yapan kişi olmasından ötürü Tayfun Talipoğlu’nun ismiyle anılan müze, Türkiye’nin ilk daktilo müzesi olması açısından önem arz ediyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehir’de gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’nde, aralarında Remington, Olivetti, Brother, Halda, Alpina ve Facit gibi markaların yer aldığı 50 farklı marka daktilo sergileniyor. Bunun yanı sıra Türkiye’nin ünlü isimlerinin bir zamanlar kullandıkları daktilolara da yer veriliyor.

Kaçırmayın! Talipoğlu Daktilo Müzesi’nin en dikkat çekici noktası Bülent Ecevit’in daktilo başındaki balmumu heykeli oluyor. Mutlaka görmelisin!

haritaGoogle haritalarda aç

KonumDede, Şeyh Edebali Sk. No: 3, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Saat: 08.00-17.00 *Pazartesi kapalı

webWeb Sitesi 

6. Eskişehir Lületaşı Müzesi

Eskişehir Lületaşı Müzesi

Burası Neresi? Odunpazarı Belediyesi tarafından 2008 yılında açılan Eskişehir Lületaşı Müzesi, Kurşunlu Camii’nin külliyesinde hizmet veriyor. Lületaşı Müzesi’nde 1998 yılından bu yana yapılan uluslararası Lületaşı Festivalleri, Lületaşı El Sanatları yarışmaları ve sergilerinde yer alan eserler sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehir’in simgesi olan Lületaşı, toprağın hemen hemen 150 metre aşağısında bulunup çıkartılan değerli bir madendir. Hatta lületaşıyla ilgili yöre halkı tarafından anlatılan ilginç bir rivayet bulunuyor:

Bir Hikaye! Rivayete göre çok eski zamanlarda, günün birinde genç bir delikanlı Karatepe’den geçerken, beyaz bir taşı küçük bir delikten yuvarlayıp çıkarmaya çalışan bir köstebek görmüş. Delikanlının yaklaşmasıyla irkilen köstebek kaçmış, delikanlı ise taşın peşine düşmüş. Günlerce gece gündüz demeden toprağı kazmış da kazmış. Zaman geçtikçe kendisinden haber alamayan köylüler arayan köylüler, delikanlıyı 7 kat yerin altına giden dapdaracık bir kuyuda boğulmuş olarak bulmuş; üstelik derisi yüzülmüş bir şekilde… Yalnız elinde sımsıkı bir şekilde birkaç lületaşı tutuyormuş.

İşte böylece ortaya çıkan lületaşı, günümüzde Eskişehirlilerin en değerli varlıkları arasında yer alıyor. Bu doğrultuda ortaya çıkan Lületaşı Müzesi’nde ise 60 sanatçıya ait 400’den fazla eser sergileniyor.

Bunları Biliyor Muydunuz? Dünya üzerinde Lületaşı’nın fazla sayıda çıkarıldığı tek yer Eskişehir’dir.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumDeliklitaş, Alaeddin Cd., 26090 Odunpazarı/Eskişehir

Saat: 09.00-17.00 *Pazartesi kapalı

giriş ücretiTam: 3 TL – İndirimli: 1,5 TL

telefon444 2 600

7. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Burası Neresi? Anadolu üniversitesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Cam Dostları Grubu’nun işbirliği ile 2007 yılında kurulan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Odunpazarı’nın tarihi evleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin ilk cam müzesi olma ayrıcalığına sahip olan müzede, yerli ve yabancı sanatçıların kendi atölyelerinde yapıp bağışladıkları eşsiz eserler sergileniyor. Üç ayrı Odunpazarı evinin birleştirilmesiyle oluşturulan müzede, ikisi kalıcı sergilere; biri ise geçici sergilere ev sahipliği yapan üç farklı galeri bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Esasen Eskişehir gezilecek yerler listesindeki birçok yer birbirine oldukça yakın. Öyle ki Eskişehir Odunpazarı Evleri arasında dolaşırken yukarıda bahsettiğim tüm müzelere yürüme mesafesi kadar yakın olacaksın. Dolayısıyla gelmişken Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ne de uğramanı öneriyorum. Zira cam sanatına dair en seçkin örnekleri bulabileceğin bu müzeye bayılacaksın. Müzede, 58’i yerli 10’u yabancı olmak üzere toplam 68 sanatçıya ait eserleri incelerken, cam şeffaflığının sanatla nasıl birleşip, iç içe geçtiğine şahit olacaksın!

haritaGoogle haritalarda aç

KonumAkarbaşı, Arpacılar Türmen Hoca Sk. No: 45, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Saat 10.00-17.00 *Pazartesi kapalı

telefon(0222) 211 55 00

giriş ücretiTam: 5 TL – İndirimli: 3 TL

web Web Sitesi

8. Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri

Eğitim Karikatürleri Müzesi

Burası Neresi? Eskişehir gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yer Sazova Parkı oluyor. Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri de Sazova Parkı yani tam adıyla Bilim, Sanat ve Kültür Parkı içerisinde yer alıyor. Esminyatürk’te Türk Dünyası’na ait 16 farklı ülkede bulunan 32 önemli yapı ve şaheserin minyatürleri sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Türk Dünyası Kültür Vakfı tarafından 2016 yılında açılan Esminyatürk’te Türk milletine ait 32 şaheserin 25’te 1 küçülmüş hali sergileniyor. Açıkhava alanında sergilenen minyatürler arasında, Edirne’deki Selimiye Camii, Hindistan’daki Tac Mahal, Kazakistan’daki Hoca Ahmed-i Yesevi Külliyesi, Erzurum’daki Çifte Minareli Medrese, Yunanistan’daki Bey Hamamı, Bosna Hersek’teki Mostar Köprüsü ve Moğolistan’daki Orhun Abideleri gibi yapılar yer alıyor. Dolayısıyla Azerbaycan’dan, İran’a, Makedonya’dan, Diyarbakır’a, Bitlis’ten Sivas’a, Irak’tan, Suudi Arabistan’a kadar birçok ülkenin en güzel yapıtlarını Eskişehir’de yakından görme şansı elde edebilirsin.

Kaçırmayın! Özellikle çocukların yoğun ilgisine maruz kalan Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri, çocuklu aileler için Eskişehir’de uygun bir gezi noktası olacaktır.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumSazova, Kütahya Yolu No: 42, 26150 Tepebaşı/Eskişehir

Saat: 08.30-22.00

giriş ücretiTam: 3 TL İndirimli: 1,5 TL

telefon(0222) 230 28 38

webWeb Sitesi

9. Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

Burası Neresi? Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde bulunan Eti Arkeoloji Müzesi’nin tarihi 1970’li yıllara kadar dayanıyor. Son haliyle 2007’den itibaren Atatürk Bulvarı’nda Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan müzede, kronolojik sırasıyla; Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait tarihi eserler sergileniyor. ETİ grubunun sponsorluğu doğrultusunda tadilatla yenilenen bina, bu sebeple Eti Arkeoloji Müzesi olarak isimlendiriliyor. Müzede toplam 22,500 arkeolojik eser olduğu bilinse de bunların yalnızca 2 bini sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehir gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen müzelerden olan Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi, çok eski tarihlerden beri, şehirde bulunan tarihi kalıntıların biriktirilmesi sonucu bugünkü halini alıyor. Tarihe ve arkeolojiye ilgi duyan herkesin görmesi gereken müzede, ayrıca TÜBİTAK ve ODTÜ ile birlikte gerçekleştirilen dijital sergiler bulunuyor. İki sergi salonundan oluşan Eti Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde de bazı tarihi eserler teşhir ediliyor. Ayrıca Türkiye müzelerinin birçoğunda geçerli olan Müze Kart, Eti Arkeoloji Müzesi girişlerinde de kullanılabiliyor. Dolayısıyla eğer Müze kartın varsa, bu arkeoloji cennetine ücretsiz olarak girebilirsin!

haritaGoogle haritalarda aç

KonumAkarbaşı, Atatürk Blv. No:64, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

Saat: 08.00-17.00

giriş ücretiGiriş ücreti: 7 TL *Müze kartı olanlar için ücretsiz.

telefon(0222) 220 90 16

10. Tülomsaş Müzesi-Devrim Arabası

Tülomsaş Müzesi-Devrim Arabası

Burası Neresi? Türkiye’nin ilk yerli otomobili nam-ı diğer Devrim Arabası’nın sergilendiği Tülomsaş Müzesi, Eskişehir’in en çok ziyaret edilen noktalarından biri oluyor. Zira 1961 yılında yalnızca 4,5 ayda ve 1.400.000 lira devlet ödeneğiyle yani sınırlı imkanlarla imal edilen otomobil ‘Devrim Arabası’ herkesin merakını celbediyor. Müzede, TÜLOMSAŞ tesislerinde Türk mühendis ve işçileri tarafından üretilen Devrim Otomobili dışında, Türkiye’nin ilk yerli buharlı lokomotifi olan Karakurt, Mehmetçik Buharlı Lokomotifi, 2200 tipi Buharlı Lokomotif, 24000 tipi Lokomotife ait makinist kabini sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Açılış tarihi olan 03 Mart 2018 tarihinden itibaren, 300 binden fazla kişi tarafından ziyaret edilen Tülomsaş Müzesi, açık ve kapalı olmak üzere iki farklı alandan oluşuyor. 1250 kg ağırlığı ve 140 kilometre hız göstergesiyle yalnızca 4,5 ayda yapılan Devrim Arabası, müzenin açık alanında ücretsiz olarak sergileniyor. Bunun yanı sıra TCDD tarafından üretilen ve 1915 beygir gücünde, 97 ton ağırlığında, 70 km/h hız yapabilen Karakurt adlı ilk Türk buharlı lokomotifi de müzenin en ilgi çeken eserlerinden biri oluyor.

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumHoşnudiye, TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü Yerleşkesi, Ahmet Kanatlı Caddesi, 26130 Tepebaşı/Eskişehir

Saat: Hafta sonu: 09.00-17.00 Hafta içi: 10.00-17.00 *Pazartesi 24 saat açık

telefon(0222) 224 00 00

giriş ücretiGiriş ücretsiz

webWeb Sitesi

11. Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Neden Gitmeliyim? Üç katlı tarihi bir binada hizmet veren müzede, Cumhuriyet Tarihi’ne ve tabi ki Atatürk’e dair birçok detay yer alıyor. Müzenin giriş katında, Çanakkale Zaferi’nden, Sakarya Muharebesi’ne, Büyük Millet Meclisi’nden Kongrelere, İnönü Savaşları’ndan Büyük Taarruza ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar, Türkiye’nin yeniden doğuşunu belgeleyen 131 farklı fotoğraf sergileniyor.

Ayrıca bu katta, Atatürk’ün yaşamının farklı dönemlerine ait 51 portre, İnkılapları anlatan bir kolaj, savaştan sağ çıkmış tarihi bir kağnı ve Kurtuluş Savaşı esnasında Türk Donanması’nda kullanılmış 7 adet gemi maketi bulunuyor. Üst katta, Atatürk’e ait hususi eşyalar ve eserler sergilenirken, 1925-1980 yıllarında çıkmış gazeteler ve bir kütüphane yer alıyor. Son olarak müzenin bodrum katında, Atatürk’e dair 48 belgeselin izlenebileceği, 40 kişilik bir salon bulunuyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumPaşa, Kemal Zeytinoğlu Cd. No:5, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Saat: 10.00-17.00 *Pazartesi kapalı

giriş ücretiGiriş ücretsiz

telefon(0222) 335 05 80

12. Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi

Burası Neresi? Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı içerisinde hizmet veren Eskişehir Havacılık Müzesi, üniversitenin Yunus Emre Kampüsü’nün karşısında yer alıyor. 1998’den Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde ziyarete açılan müze, 2011 yılında Anadolu Üniversitesi’ne devredilmiş olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? Diğer adıyla Havacılık Parkı ve Tayyare Müzesi’nin, 39 bin metrekarelik, geniş alanında birbirinden farklı ve etkileyici savaş uçakları ve sivil uçaklar sergileniyor. Müze girişinde, ziyaretçileri, Cumhuriyet tarihinin ilk hava harp şehidi olan Hava Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel karşılıyor. Bunun yanı sıra birçok füze ve uçak modelinin sergilendiği müzenin en dikkat çekici parçaları arasında, uçan tabut olarak bilinen bombardıman uçağı F-104, denizaltılara karşı etkili olan Grumman S-2, SIAT 223 Flamingo yer alıyor.

Bir Hikaye! Kıbrıs Harekatı sırasında, F-100 tipi jet uçağıyla savaşa katılan Cengiz Topel, Rumlar tarafından bombalanarak düşürülen uçaktan denize atlayarak kurtulur. Lakin o esnada Rum askerleri tarafından rehin alınan Cengiz Topel’in naaşının Türkiye’ye verilmesi oldukça sürer. Zira Topel’in Rum askerleri tarafından ciddi bir işkenceye maruz kaldığı ve bunun sonucunda öldüğü söylenir. Bu durum Cengiz Topel’e yapılan otopsiyle kanıtlanmış olur.

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumYenibağlar, Uludağ Sk. No:10, 26170 Tepebaşı/Eskişehir

Saat: 08.00-19.00

telefon(0222) 335 35 77

giriş ücretiGiriş ücretsiz

webWeb Sitesi

13. Odunpazarı Ahşap Eserler Müzesi

Odunpazarı Ahşap Eserler Müzesi

Burası Neresi? Eskişehir’in en popüler müzelerinden biri olan Ahşap Eserler Müzesi, Kurşunlu Camii Külliyesi’nin batı kısmında yer alıyor. 3. Uluslararası Ahşap İşleri Festivali sonrasında festivalde sergilenen eserlerin toplanmasıyla birlikte, 2016 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından kurulan müzede, festivaldekiler de dahil olmak üzere birçok ahşap eser sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehir’de gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken Ahşap Eserler Müzesi, 300 metrekarelik bir alandan oluşuyor. Bu alan içerisinde 68 ülkeden gelen 300 sanatçı ve bilim insanına ait olan 235 eser sergileniyor. Müze niteliğinin yanı sıra aynı zaman bir sanat galerisi olan Odunpazarı Ahşap Eserler Müzesi, her yıl çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaparken, Uluslararası Ahşap İşleri Festivali, her yıl belirli tarihlerde düzenlenmeye devam ediyor.

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumŞeyh Şemsettin Sk. No:3, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Saat: 10.00-18.00 *Pazartesi kapalı

14. Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi

Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi

Burası Neresi? Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi, Tarihi Odunpazarı Evleri arasında, Kurşunlu Külliyesi’nde eskiden nikah salonu olarak kullanılan binada, ziyarete açık olarak hizmet veriyor. Odunpazarı’ndaki tarihi bölgenin müzeleri arasında 2017’de katılan Fotoğraf Müzesi’nde, Fotoğraf Sanatçısı Osman Yaşar Tanaçan tarafından bağışlanan fotoğraflar, 372 adet fotoğraf makinesi, dergi ve kitaplardan oluşan bir koleksiyon ve fotoğrafçılıkta kullanılan çeşitli aletler sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Fotoğraf ve fotoğrafçılığa ilgi duyan herkesin mutlaka görmesi gereken Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi’nde; fotoğrafçılık eğitimleri, workshoplar, müze içi eğitimler, profesyonel ve amatör fotoğraf sergileri düzenleniyor. 4 ayrı salondan oluşan müzenin ilk salonu, arşiv, kütüphane ve atölye odasından oluşup; ikinci ve üçüncü salonda fotoğraf makineleri kronolojik bir sırayla sergileniyor. Böylece fotoğraf makinelerinin zaman içindeki değişimi ve dönüşümü net bir şekilde görülebiliyor

haritaGoogle haritalarda -aç 

KonumPaşa, Kemal Zeytinoğlu Cd. No:6, 26030 Odunpazarı/EskişehirSaat: 10.00-18.00 *Pazartesi kapalı

– Gösteri Ve Sanat Merkezleri

1. Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Burası Neresi? Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, Eskişehir’in en ünlü noktalarından biri olan Sazova Kültür Parkı içerisinde yer alıyor. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından inşa edilen merkez, 2017 yılında Anadolu Üniversitesi’ne devredilmesinin ardından, çok kapsamlı bir merkez olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? Oldukça büyük bir alan üzerinde yer alan Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, 15 bin metrekarelik geniş bir araziyi kaplıyor. Bir tesis olarak nitelendirebileceğimiz merkez, iki kattan oluşuyor. İlk katta Musiki Tarihi Birimi, Bilgi Dünyası Salonu, Bilim Kültür Sanat Okulu gibi kültürel birimler, bilimsel faaliyetler için kurulan atölyeler ile yemekhane lavabolar, mescitler ve idare ofisleri yer alıyor. İkinci katta ise Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinin resmi ve sivil mimarisini yansıtan ve 4 ayrı bloktan oluşan Bilim Tarihi Müzesi ve bunun dışında 300 kişilik amfiyle fuar ve sergi alanı bulunuyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumSazova, 26150 Tepebaşı/Eskişehir

Saat: 10.00-17.00 *Pazartesi kapalı

telefon0 (222) 330 54 10

2. Yunus Emre Kültür Merkezi

Yunus Emre Kültür Merkezi

Burası Neresi? Eskişehir’deki en eski kültür ve sanat merkezlerinden biri olan Yunus Emre Kültür Merkezi, birbirinden renkli ve birbirinden sanatsal birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu açıdan şehrin en önemli kültür merkezleri arasında yer alan Yunus Emre Kültür Merkezi, Eskişehir’in en işlek noktalarından biri olan İki Eylül Caddesi’nde bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Yunus Emre Kültür Merkezi, 434 kişilik koltuk kapasitesiyle, konserlerden, konferanslara, seminerlerden, tiyatro gösterilerine kadar aklınıza gelebilecek bir yığın kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Lakin bu etkinliklerden çoğuna katılabilmek için Biletix resmi sitesindeki etkinlikleri takip ederek, bilet almanız gerekiyor. Kapsamı geniş bir kurum olan Yunus Emre Kültür Merkezi’nde çocuklar için de çeşitli etkinler düzenleniyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumArifiye, İki Eylül Cd. No: 63, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

telefon0 (222) 233 05 82

– Seyir Ve Manzara Noktaları

Şelale Park

Şelale Park

Burası Neresi? Eskişehir’in en gözde parklarından biri olan Şelale Park, Odunpazarı ilçesinde yer alıyor. Yeşil alan oranını her yıl daha da arttıran Odunpazarı Belediyesi bu açıdan herkesin takdirini topluyor. Bu yeşil alanlardan biri olan Şelale Park, 32 bin metrekarelik geniş ve konforlu bir alandan oluşuyor. Park içerisinde her yaştan ve her kesimden insana hitap edecek birçok etkinlik noktası bulunuyor. Şelale Park’ın en dikkat çekici yönü ise Eskişehir’in eşsiz manzarasını ayağınıza getiriyor olması!

Neden Gitmeliyim? Eskişehir’e şöyle bir tepeden bakmak, tüm şehri görmek ve bu şahane manzaraya sahip olmak istiyorum diyenler için Şelale Park biçilmiş kaftan! Zira parkta bulunan seyir terasından şehrin panoramik manzarası seyredilebiliyor. Bunun yanı sıra parkta bulunan, yel değirmeni, Don Kişot ve Sanço Panço Heykelleri, çocuk oyun grupları, mini amfi tiyatro, yürüyüş parkurları, restoran ve kafelerde vakit geçirilebiliyor.

Kaçırmayın! Tüm bu özellikleri dolayısıyla kapsamı geniş, eğlence dolu bir manzara ve gezi noktası olan Şelale Park’ı, Eskişehir’de çocukla gezilecek yerlere cevap olarak da düşünebilirsin!

haritaGoogle haritalarda aç

KonumÇankaya, Şht. Mustafa Yıldız Sk. No:6, 26240 Odunpazarı/Eskişehir

Saat: 08.00-01.00

*Doğa İçinde Gezilecek Yerler

– Yeşil Alanlar Ve Parklar

1. Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Burası Neresi? Eskişehir’in Disneyland’ı olarak anılan Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı, Eskişehir ile Kütahya yolu üzerinde, 400 bin metrekarelik bir arazi üzerinde yer alıyor. Şehrin simgelerinden biri olan bu park, Eskişehir’de gezilmesi gereken yerler denildiğinde, adını ilk sıraya altın harflerle yazdırıyor. Zira Sazova Parkı’nın içinde sanatsal, kültürel ve bilimsel nitelikte saymakla bitiremeyeceğimiz birçok etkinlik alanı bulunuyor. Öyle ki gezmekle bitiremeyeceğin bu şahane parka, en az bir gününü ayırman gerekecek!

Neden Gitmeliyim? 2008 yılında kapılarını açan Sazova Parkı, Türkiye’nin birçok parkına emsal olacak niteliklere sahip. Zira Sazova Parkı’nın özgün yapısı ve özel tasarımı sayesinde başka hiçbir parka benzemediğini söyleyebilirim! Yeni Eskişehir Stadyumu’nun hemen yanında yer alan Sazova Parkı’nda gezip görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Bunların arasında yukarıda da ayrıntılı olarak bahsettiğim Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Sabancı Uzay Evi, Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, Eti Sualtı Dünyası ve Bilim Deney Merkezi yer alıyor.

Her yaştan insana hitap edecek niteliklere sahip olan Sazova Parkı’nda, 25 bin metrekarelik gölet, çocuk oyun alanları, park çevresinde dolaşmak için buharlı mini tren, hayvanat bahçesi, amfi-tiyatro ve konser alanları bulunuyor. Dolayısıyla Sazova Parkı’nı Eskişehir’de çocukla gezilecek yerler listesine de rahatlıkla ekleyebiliriz.

Kaçırmayın! Sazova Parkı’na girişler ücretsiz olsa da içinde bulunan özel alanların çoğuna girerken belirli bir ücret vermek gerekiyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumSazova, Sazova Çiftlik Yolu, 26150 Tepebaşı/Eskişehir

2. Şehr-i Derya Parkı ve Kanlıpınar Göleti

Şehr-i Derya Parkı ve Kanlıpınar Göleti

Burası Neresi? Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde, Kanlıpınar Göleti kenarında yer alan Şehr-i Derya Parkı, belediye tarafından yenilenerek, halkın kullanımına açılan bir parktır. Göl kenarında, yeşilin ve dolayısıyla oksijenin bol olduğu park, Eskişehir’de hafta sonu gezilecek yerler denildiğinde, artık akla ilk gelen yerlerden biri oluyor. Öyle ki Şehr-i Derya Parkı, özellikle hafta sonları Eskişehir halkının uğrak noktalarının başında geliyor.

Neden Gitmeliyim? 2010’da başlayan ve iki yıl süren bir çalışma sonrası halkın kullanımına kazandırılan Şehr-i Derya, esasen 1 milyon metrekarelik büyük bir alanı kapsıyor; lakin bunun yalnızca 150 metre karelik alanı kullanılabiliyor. Şehr-i Derya’nın içinde insanların keyifli vakit geçirebileceği; küçük kanallar, yapay bir şelale, piknik alanları, kamelyalar, mangal için bacalar, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları ve gölet gibi alanlar bulunuyor.

Kaçırmayın! Şehr-i Derya Parkı’nda bulunan gölet üzerinde küçük bir gezi teknesiyle turlar düzenleniyor. Yolunuz bu şahane parka düşerse, tekne turlarına kesinlikle katılmanı öneriyorum. Zira bu sayede, enfes göl manzarasının tadını çıkarabilirsin. Hatta dilersen burada kamp yapıp konaklayabilirsin!

haritaGoogle haritalarda aç

KonumKanlıpınar, Ankara Eskişehir Yolu, 26004 Odunpazarı/Eskişehir

3. Balıkdamı Kuş Cenneti

Balıkdamı Kuş Cenneti

Burası Neresi? Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından biri olan Balıkdamı Kuş Cenneti Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin yaklaşık 40 kilometre güneyinde yer alıyor. Asya’daki kuşların uğrak noktalarından biri olan Balıkdamı, İç Anadolu’nun Amazon’u olarak anılıyor. 30 bin dönümlük geniş bir arazi üzerinde yer alan bölge, büyük sazlıklardan ve bir göletten oluşuyor.

Neden Gitmeliyim? 256 çeşit göçmen kuş türüne ve bir o kadar balık türüne ev sahipliği yapan Balıkdamı Kuş Cenneti, Eskişehir’de gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gerek bir doğa harikası! Sakarya Nehri’nin üzerinde bulunan bölge, Asya’da yaşayan yabanıl su kuşları için batıdaki son durak oluyor. 1980 yılında ikinci derece doğal sit alanı ve 1994 yılında yaban hayatı koruma sahası ilan edilen Balıkdamı Kuş Cenneti’nin insan tahribatına maruz kalmaması için dikkatlice korunması gerekiyor. Sizler de doğaya zarar vermeden Balıkdamı Kuş Cenneti’ni ziyaret edebilir, birbirinden ilginç kuş türünü gözlemleyebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumAhiler, 26600 Sivrihisar/Eskişehir

4. Eskişehir Şehr-i Aşk Adası

Eskişehir Şehr-i Aşk Adası

Burası Neresi? Eskişehir’i bir aşk şehrine dönüştüren Şehr-i Aşk Adası, Porsuk çayı üzerinde oluşturulan yapay bir adadır. Son zamanlarda ada üzerinde, nikah kıymak oldukça popüler! Nikah tazelemek, Sevgililer Günü ve Evlilik yıldönümü gibi özel günleri kutlamak için ünlü isimlerin bile tercih ettiği bir yer olan Eskişehir Şehri Aşk Adası’nda bu çiftlerin her birinin ismi, pirinç levhalara yazılarak, adada bulunan kütüklerin üstüne çakılıyor.

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumGökmeydan, On dokuz Mayıs Cd. 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Saat: 08.00-00.00

telefon0 (222) 211 55 00

5. Dede Korkut Parkı

Dede Korkut Parkı

Burası Neresi? 2014 yılında, Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı tarafından hizmete açılan Dede Korkut Parkı, Odunpazarı ilçe sınırları içerisinde, Vişnelik mevkiinde yer alıyor. Bilge kimliğiyle, Türk dünyasının yol haritasını çizen Dede Korkut’un aziz hatırasını onurlandırmak için düzenlenen parkta, Dede Korkut adına bir anıt duvarı da bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Dede Korkut Parkı, her türlü sosyal aktiviteye cevap verebilen 70 bin metrekarelik geniş alan üzerinde konumlanıyor. Park içerisinde piknik alanlarından, çocuk oyun alanlarına, kafelerden, voleybol sahalarına kadar birçok etkinlik noktası bulunuyor. Lakin şüphesiz ki parkın en dikkat çekici noktası, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesinde de yer alan Dede Korkut hikayelerinin, İznik Çinisi üzerinde mermere kazınmak suretiyle nakledildiği, 46 metre uzunluğundaki ‘Dede Korkut Anıt Duvarı’ oluyor. Uzun adıyla Türk Dünyası Dede Korkut Parkı’nın zengin bir bitki varlığına ve yemyeşil alanlara sahip olduğunu belirtmeden geçmeyelim!

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumSümer, 26140 Odunpazarı/Eskişehir

6. Eskişehir Kent Ormanı

Eskişehir Kent Ormanı

Burası Neresi? Eskişehir’in güneyinde, Üniversite Evleri ile Osmangazi Üniversitesi arsındaki yol güzergahı üzerinde bulunan Eskişehir Kent Ormanı, 2004 yılından bu yana ziyarete açık bir şekilde hizmet veriyor. Özellikle bisiklet tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Kent Ormanı, yemyeşil görüntüsüyle, herkesi kendine hayran bırakıyor.

Neden Gitmeliyim? Çam ağaçlarıyla çevrelenmiş tabiatı ve el değmemiş doğasıyla Eskişehir’de görülmesi gereken yerlerin başında gelen Kent Ormanı, hafta sonlarının uğrak noktalarından oluyor. Zira orman içinde, piknik ve mangal için özel alanlar bulunurken, kamp çadırı kurularak mis gibi çam kokusu eşliğinde konaklama imkanı sunuluyor.

Kaçırmayın! Bunun yanı sıra tabiat içinde vakit geçirilebilecek trekking gibi aktivitelerin sıklıkla yapıldığı Eskişehir Kent Ormanı, bisiklet parkurlarıyla öne çıkıyor. Profesyonel bisikletçilerin, bisiklet kulüplerinin ve amatör bisiklet kullanıcıları arasında oldukça popüler olan Eskişehir Kent Ormanı’nda, zorluk derecesine göre değişkenlik gösteren bisiklet parkurları yer alıyor.

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumGültepe, 26040 Odunpazarı/Eskişehir

7. Kanlıkavak Parkı

Kanlıkavak Parkı

Burası Neresi? Şehrin ortasında, Osmangazi ve Kırmızıtoprak Mahalleleri arasında yer alan Kanlıkavak Parkı, Avrupa’nın meşhur parklarıyla yarışacak niteliklere sahip! Uzun adıyla Kanlıkavak ve Raif Özgür Parkı, 10 bin metrekarelik bir alan üzerinde konumlanıyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehirlilerin hafta sonu vakit geçirmek için tercih ettikleri bir yer olan Kanlıkavak Parkı’nda, biri engelli çocuklar için olmak üzere iki çocuk oyun alanı, doğa içinde spor yapma imkanı veren fitness alanı, süs havuzu, yürüyüş parkurları, bisiklet parkurları, çay bahçesi ve kamelya gibi piknik yapılabilecek oturma alanları bulunuyor. Akarsunun kenarında, yeşilin hakim olduğu bir park olan Kanlıkavak özellikle yaz ve bahar aylarında, cıvıl cıvıl oluyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumOsmangazi, Güvercin Sk. No: 38, 26140 Odunpazarı/Eskişehir

8. Japon Bahçesi

Kanlıkavak Parkı

Burası Neresi? Resmi adıyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Japon Bahçesi, Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı içinde, 22 dönümlük bir arazi üzerinde yer alıyor. Japon bir mimar tarafından projelendirilen bahçe, 2010 yılında Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Nabuaki Tanaka gibi önemli isimlerin katılımıyla açılmış olup; günümüzde tüm gücüyle varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? Türkiye’de 2010 yılının Japon Yılı ilan edilmesiyle oluşturulan bahçe, Japonya’dan sonra dünyanın en büyük Japon Bahçesi olma özelliği taşıyor. Bahçe içerisinde gölet, köprüler, yeşil alanlar, yürüyüş yolları, amfi tiyatro, şelale, varanda, kafe, seyir terasları ve çok sayıda ağaç yer alıyor. Japon Bahçesi’nde Japonya’nın bahçe kültürüne doğru bir yolculuğa çıkacaksın. Zira burada Japon Eriği, Japon Elması ve Japon Kirazı (Sakura) gibi Uzak Doğu’nun birçok bitki ve ağaç türünü bu bahçede görebilirsin.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumSazova, Kütahya Yolu, 26150 Tepebaşı/Eskişehir

Saat: 08.00-18.00

9. Toprak Dede Hayrettin Karaca Parkı

Toprak Dede Hayrettin Karaca Parkı

Burası Neresi? 2011 yılında hizmete açılan Toprak Dede Hayrettin Karaca Parkı, Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde, Çamlıca mevkiinde yer alıyor. 20 dekarlık bir alana sahip olan parkta, her türlü ihtiyaca cevap verebilecek hizmet alanları bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehir’in en güzel parklarından biri olan Toprak Dede Parkı, adını TEMA Vakfı’nın kurucusu, Türk sanayici ve çevre aktivisti Hayrettin Karaca’dan alıyor. Hayrettin Karaca’nın da bizzat ziyaret ettiği ve çok beğendiği parkta, V. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu sırasından yapılan ve sergilenen heykellerin bazılarına yer veriliyor. Bunun yanı sıra Toprak Dede Hayrettin Karaca Parkı’nda; 150 tür bitki, müziğin ritmine göre çalışan fıskiyeler, birbirine küçük derelerle bağlanmış üç gölet, restoran ve kafeler bulunuyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumÇamlıca, Çeşni Sk., 26180 Tepebaşı/Eskişehir

  • 06.00-00.00

telefon(0222) 211 40 00

10. Odunpazarı Botanik Parkı

Odunpazarı Botanik Parkı

Burası Neresi? Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde Regülatör mevkiinde yer alan Odunpazarı Botanik Parkı, 43 bin metrekarelik geniş bir alana yayılıyor. Türkiye’nin en büyük dördüncü botanik parkı olan Odunpazarı Botanik Parkı, 2014 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? Odunpazarı Botanik Parkı’nda, 231 farklı türde, 20 bini mevsimlik olmak üzere toplam 70 bin adet bitki bulunuyor. Doğaya ve botaniğe ilgi duyan herkesin ve özellikle de çocukların bayılacağı bir yer olan Odunpazarı Botanik Parkı’nda birbirinden güzel, özel alanlar bulunuyor. Botanik park genel anlamda; Türk bahçesi, minyatür Japon bahçesi, kaya bahçeleri, gül bahçeleri, kokulu bitkiler bahçesi, şifalı bitki parselleri, soğanlı bitkiler bahçesi, topiorik bitkiler bahçesi, meyve bahçesi, yer örtücü bitkiler bahçesi, saklı bahçe, mevsimlik ve çok yıllık çiçek bahçeleri, sarmaşık tüneli, bitki labirentleri, doğal gölet, gözetleme kulesi, güneş saati ile tropik bitkilerin yer aldığı bir seradan oluşuyor.

Kaçırmayın! Eskişehirlilerin vazgeçilmezlerinden biri olan Odunpazarı Botanik Bahçesi’ni özellikle bahar aylarında gezmeni tavsiye ediyorum. Ve son olarak: Parkın en güzel alanlarından biri olan Sarmaşık tünelini görmeyi unutma!

haritaGoogle haritalarda aç

KonumRegülatör mevkii, Regülatör Piknik Alanı yanı, 26100 Odunpazarı/Eskişehir

Saat: 24 saat açık

telefon0538 634 63 63

11. Regülatör Piknik Alanı

Regülatör Piknik Alanı

Burası Neresi? Eskişehir’de hafta sonlarının bir numaralı adresi olan Regülatör Piknik Alanı, Odunpazarı ilçesi sınırlarında, Eskişehir-Kütahya kara yolunun 5. kilometresinde yer alıyor. Yemyeşil bir tabiata sahip olan piknik alanı, 50 bin metrekarelik büyük bir araziye yayılıyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehir’de gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bir yer olan Regülatör Piknik Alanın’da doğanın ve açık havanın keyfini çıkarıp, kafa dinlemek kaçınılmaz oluyor. 2012 yılından itibaren hizmet veren Regülatör’de, özel piknik alanları, oturma alanları, çocuklara özel piknik üniteleri, çocuk parkları, macera dolu oyun bahçeleri, yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurları, çay bahçesi ve büfe gibi birçok hizmet alanı bulunuyor.

Kaçırmayın! Sahip olduğu oyun parklarıyla, özellikle çocukların yoğun ilgi gösterdiği Regülatör Piknik Alanı’nı, Eskişehir’de çocukla gezilecek yerler listesine de rahatlıkla ekleyebiliriz.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumKaracaşehir Mahallesi, 26004 Odunpazarı/Eskişehir

Saat: 24 saat açık

telefon0(222) 322 91 51

– Şelaleler Ve Çağlayanlar

1. Gürleyik (Subaşı) Şelalesi

Gürleyik (Subaşı) Şelalesi

Burası Neresi? Eskişehir’deki doğa harikalarından biri olan Gürleyik Şelalesi, Mihalıççık ilçesinin Gürleyik Köyü’nde yer alıyor. Eskişehir merkezi ilçesinden 118 kilometre uzakta yer alan şelale, Gürleyik Subaşı Şelalesi olarak da anılıyor. Zira çağlayanın 3 kilometre uzağında, bir diğer doğa harikası Subaşı Şelalesi bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Yalnızca Eskişehir’e değil; Ankara’ya yakın gezilecek yerler arasında da yer alan Gürleyik Şelalesi, el değmemiş güzelliğiyle gören herkesi büyülüyor. Bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri olan şelalenin çevresi doğal koruma alanı olarak, her türlü tahribattan uzak tutulmaya çalışılıyor. 4-5 metre yükseklikten akan serin sulara sahip olan şelale, yaz aylarının da kurtarıcı oluyor.

Kaçırmayın! Gürleyik Şelalesi yakınında herhangi bir market veya lokanta bulunmuyor. Dolayısıyla tüm ihtiyaçlarınızı ilçeden karşılamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra eğer şelalede yüzmek isterseniz banyo ve wc gibi temizlenebileceğiniz alanlar bulunuyor.

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumGürleyik, 26900 Mihalıççık/Eskişehir

giriş ücretiKamp: 20 TL – Piknik alanı: 10 TL *Şelaleye giriş ücretsiz.

2. Beşikderesi Şelalesi

Beşikderesi Şelalesi

Burası Neresi? Eskişehir’in doğa harikalarından biri olan Beşikderesi Şelalesi, il merkezinin 30 kilometre uzağında, Kalabak ormanlarının içinde yer alıyor. Şelalenin çevresinde ayrıca 10 hektarlık bir mesire alanı bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Doğası ve tertemiz havasıyla yaz-kış farklı bir güzelliğe bürünen Beşikderesi Şelalesi, Eskişehir’de görülmesi gereken yerler arasına girmeyi hak ediyor. Beşikderesi Şelalesi ve Mesire Alanı’nda piknik, mangal, doğa yürüyüşü ve fotoğraf çekimi gibi etkinlikler düzenlenebiliyor. Ayrıca mesire alanı içinde bir de restoran bulunuyor.

Kaçırmayın! Osmangazi Üniversitesi Yurtlarının olduğu yeri geçer geçmez tabelalarını göreceğiniz köy yolundan ilerleyerek Beşikderesi Şelalesi’ne kolayca ulaşabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç 

KonumYukarıkalabak, 26004 Odunpazarı/Eskişehir

giriş ücretiGiriş ücreti: 5,5 TL – Otomobil: 11 TL – Motosiklet 6,5 TL – Küçük minibüs: 18 TL – Büyük minibüs: 32 TL –  Otobüs: 80 TL

– Göller

3. Sarısungur Göleti

Sarısungur Göleti

Burası Neresi? Eskişehir’in doğal güzelliklerden biri olan Sarısungur Göleti, şehir merkezinden 13 kilometre uzakta, Eskişehir-Seyitgazi yolu üzerinde yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Göl kenarında piknik yapıp, dinlenebileceğiniz, manzara eşliğinde keyifli vakit geçirebileceğiniz Sarısungur Göleti’nin çevresinde sportif aktiviteler için ayrılmış birçok parkur bulunuyor. Bunun yanı sıra Sarısungur Göleti’nde, Dağ Bisikleti Kriteryum ve Crosscountry Yarışları gibi heyecanlı müsabakalar düzenleniyor.

haritaGoogle haritalarda aç 

*Tarihi Yerler

Eskişehir’in tarihi yerleri hakkında hali hazırda inanılmaz harika bir yazı bulunuyor. şimdi keşfedebilirsiz.

*Çocuklar İçin Uygun Yerler

– Tematik Yapılar

1. Masal Şatosu

Masal Şatosu

Burası Neresi? “Her Şey Çocuklar İçin” sloganıyla Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından, 2014 yılında açılan Masal Şatosu, Sazova Parkı içerisinde yer alıyor. Kısa sürede Eskişehir’in simgelerinden biri haline gelen yapı, sadece çocuklar değil; yetişkinlere de masalların sihirli dünyasına girmiş gibi hissettiriyor.

Neden Gitmeliyim? Masal seansları, atölye ve etkinlik programları ile mutlu çocukların yetişmesine olanak sağlamak amacıyla kurulan Masal Şatosu, çocuklu aileler için Eskişehir’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Esasen her yıl, yerli yabancı binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. 8 kule ve 18 kulecik olmak üzere toplamda 26 kuleden oluşan Masal Şatosu’nun kulelerinde; Galata Kulesi, Burgulu Kule, Sindirella Kulesi, Kız Kulesi, Adalet Kulesi, Ulu Kule, Çan Kulesi ve Yivli Kule temsil ediliyor. Masal Şatosu, Efsaneler Diyarı, Gizemli Yolculuk, Masal Tüneli olmak üzere üç farklı konsept alanından oluşuyor.

Kaçırmayın! Masal Şatosu’nda seyir terasları, Sihirli Elma Kafe, Kitap ve hediyelik eşya mağazaları gibi vakit geçirebilecek farklı alanlar da bulunuyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumSazova, Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Sazova Mah. Ulusal Egemenlik Blv. 26150 Tepebaşı

Saat: Hafta içi: 10.00-17.00 Hafta sonu: 10.00-18.00 *Pazartesi kapalı

giriş ücretiTam: 10 TL – Çocuk: 5 TL

telefon0 (222) 300 00 15

webWeb Sitesi

2. Korsan Gemisi 

Korsan Gemisi

Burası Neresi? Korsan Gemisi, içinde bulan yapılarla Türkiye’nin en özgün parklarından biri olan Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı içinde yer alıyor. Masal Şatosu ile oldukça yakın bir konumda bulunan Korsan Gemisi Anadolu’nun ortasında, yapay bir gölete demir atmış olarak ziyarete açık bir şekilde hizmet veriyor. Özellikle çocuklar için ideal bir gezi noktası olan gemi, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Korsan Gemisi, henüz birkaç yıllık bir yapı olsa da şimdiden Eskişehir’in simgeleri arasında gösteriliyor.

Neden Gitmeliyim? May Flower’ın tasarımına sahip olan Korsan Gemisi, Atlas Okyanusu’nu aşmış bir gemi olarak; içinde görülmesi gereken birçok ilginç unsur barındırıyor. Görmeniz gereken yerler, kaptan köşkü, zindan, mürettebatın hamakları ve kiler bölümünden oluşuyor. Korsan Gemisi’nde çocukların ilgisini en fazla cezbeden şey ise zindanda yer alan bir iskelet oluyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumSazova, 26150 Tepebaşı/Eskişehir

saat09.00-19.00

giriş ücretiTam: 3 TL – Çocuk: 1,50 TL

– Hayvanat Bahçeleri

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Burası Neresi? Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı içinde yer alan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, iki yıllık bir inşa çalışması sonucu 2017 yılında açılmıştır. Eti Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi, Tropik Merkez ve Papağan Evi olmak üzere dört farklı alandan oluşan Hayvanat Bahçesi, Eskişehir’de çocukla gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen destinasyonlardan biri oluyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehir gezi rehberinize çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir yer olan Hayvanat Bahçesi’ni mutlaka eklemelisiniz. 58 bin metrekarelik geniş yaşam alanıyla, toplamda 120 farklı hayvan türüne ev sahipliği yapan hayvanat bahçesini gezmek için 1-2 saat ayırmanız gerekiyor.

Kaçırmayın! Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda yer alan Eskişehir Hayvanat Bahçesi’ne; merkezden hareket eden 16 ile 38 numaralı dolmuşlarla ve 11 ile 17 numaralı otobüslerle ulaşılabiliyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumSazova, Ulusal Egemenlik Blv. 209/F, 26000 Karagözler, Tepebaşı/Eskişehir

Çalışma saatleri:

  • Aralık–Ocak–Şubat Gişe Kapanış: 16.00 Bahçe Kapanış: 17.00
  • Mayıs–Haziran–Temmuz–Ağustos–Eylül Gişe Kapanış: 18.00 Bahçe Kapanış: 19.00
  • Ekim–Kasım Gişe Kapanış: 17.00 Bahçe Kapanış: 18.00
  • Mart–Nisan Gişe Kapanış: 17.00 Bahçe Kapanış: 18.00

giriş ücretiTam: 10 TL – Öğrenci ve 65 yaş üstü: 5 TL.

telefon0 (222) 300 00 66

webWeb Sitesi

– Tema Parkları

1. Kentpark

Kentpark

Burası Neresi? Porsuk Çayı’nın kenarında Yeni Otogar ile Gökmeydan Mahallesi arasında yer alan Kentpark, Eskişehir’de gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen rotalardan biri oluyor! Zira denizi olmayan bir şehrin ortasında plaj olduğunu düşünürseniz, neden bu kadar popüler olduğunu anlayabilirsiniz. Bu özelliğiyle Türkiye’de bir ilke imza atan parkta, hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap eden, her türlü ihtiyaca karşılık veren birçok özel alan bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Yaz aylarında Eskişehir’e yolunuz düşer ve biraz ferahlamak için canınız havuza veya denize girmek isterse, tek çözüm Kentpark! Özellikle çocukların bayıldığı bu park, 300 bin metrekarelik geniş bir alana yayılıyor. Kentpark’ta yapay plajın yanı sıra, yapay bir gölet, at binme alanları, çocuklar için macera dolu oyun alanları, açık ve kapalı yüzme havuzları, hediyelik eşya satın alabileceğiniz büfeler, restoran, kafe ve çay bahçeleri yer alıyor.

Kaçırmayın! Kentpark’ın en gözde noktası olan yapay plaj, yazın 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Çocuklu ailelerin, yetişkinlerin ve gençlerin şezlonglarda güneşlenip, buz gibi suya girerek ferahladığı plaj, Bodrum, Antalya, Çeşme, Marmaris ve Fethiye gibi tatil cennetlerini aratmıyor. Yapay plajın giriş ücreti ise sadece 15 TL. Su haricinde dışarıdan yiyecek ve içeceklerin plaja sokulmasına izin verilmiyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumŞeker, Sivrihisar-2 Cd. 26120 Tepebaşı/Eskişehir

Çalışma Saatleri: 24 saat açık

telefon0 (222) 211 55 00

2. Eskişehir ETİ Sualtı Dünyası

Eskişehir ETİ Sualtı Dünyası

Burası Neresi? Sazova Parkı’nın içinde Eskişehir Hayvanat Bahçesi bünyesinde hizmet veren ETİ Su Altı Dünyası, birbirinden ilginç 123 türde binlerce deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Eskişehir’de çocukların en sevdiği yerlerden biri olan Sualtı Dünyası, İstanbul Akvaryumu kadar büyük olmasa da ihtiyacı karşılayabiliyor.

Neden Gitmeliyim? Yaklaşık 2100 civarında deniz canlısının yer aldığı ETİ Sualtı Dünyası’nda, birbirinden ilgi çekici sualtı tüneli bulunuyor. Bu tünellerde, Köpekbalığı ve Pirana gibi deniz canlılarını yakından görme imkanı sunuluyor. Eskişehir Akvaryumu olarak da anılan Eti Sualtı Dünyası’nda, ayrıca; Amazon, Tropikal ve Dokunma Akvaryum gibi birçok akvaryum çeşidi yer alıyor.

Kaçırmayın! Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin bir bölümü olarak hizmet veren Eti Sualtı Dünyası’na girişler ücretsiz. Zira hayvanat bahçesine girerken belirli bir ücret verildiği için akvaryumunun girişinde ekstra bir ücret istenmiyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumSazova, Tepebaşı Mah. Sazova Cd. 26010 Tepebaşı

telefon0 (222) 300 00 66

– Bilim Merkezleri

Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi

Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi

Burası Neresi? Uzun söylemiyle Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi, Eskişehir Bilim Parkı da denilen Sazova Parkı’nın içinde yer alıyor. 4 Mart 2012’den bu yana hizmet veren Sabancı Uzay Evi, adından da anlaşılacağı üzere maddi olarak Sabancı Vakfı tarafından destekleniyor. Kubbe görünümlü mimarisi ve 96 kişilik kapasitesiyle çocukların eğitimi, gelişimi ve aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmesi için biçilmiş kaftan!

Neden Gitmeliyim? Son teknolojiyle donatılan ve Türkiye’deki en büyük uzay evi olan Sabancı Uzay Evi, alabildiğine geniş ve büyülü bir evren olan uzayı görme ve gözlemle imkanı sunuyor. Uzay Evi’nde, hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden 15 dakikalık Evrende Yolcuk ve 45-120 dakikalık Astronomi Sohbetleri gibi gösteriler düzenleniyor.

Balıkgözü lenslerle donatılan ve 16 megapiksellik görüntü elde edilebilen projeksiyonlara ev sahipliği yapan merkezde, birçok interaktif sunum ve gösterim düzenleniyor. Bu sunumlar arasında en dikkat çekici olanları arasında; ‘Yaşayan Yıldızımız Güneş, Dünya’dan Evren’e, Uzay Çağının Başlangıcı, Astronot ve Karadelik’ sunumları yer alıyor.

Kaçırmayın! Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi’ne grup halinde gidecekseniz hem Uzay Evi hem de Bilim Deney bölümü için ayrı ayrı rezervasyon yaptırmanız gerekiyor!

haritaGoogle haritalarda aç

KonumSazova Mah. Ulusal Egemenlik Blv. No: 209, 26150 Tepebaşı/Eskişehir

Çalışma Saatleri: Hafta içi: 08.30-17.30 – Hafta sonu: 09.30-18.30 *Pazartesi kapalı

giriş ücretiTam 10 TL – İndirimli 5 TL – Grup Giriş ücreti (kişi başı): 7,5 TL

telefon444 8 236

webWeb Sitesi

– Lunaparklar

Kılıç Lunapark

Kılıç Lunapark

Burası Neresi? Eskişehir’de 1976’dan beri ziyaretçilerini ağırlamaya devam eden Kılıç Lunapark, Tepebaşı ilçesinde Yenibağlar yer alıyor. Eğlence dolu rengarenk bir yer olan Kılıç Lunapark, çocuklar için bir cennet gibi!

Neden Gitmeliyim? Eskişehir’de çocukla gezilecek yerler listesine hali hazırda eklenmesi gereken bir yer olan Kılıç Lunapark’ta, Atlı Tren, Atlıkarıncalar, Çarpışan Otolar, Mini Gondol, Mini Balerin ve Sekolin gibi çocuklara hitap eden oyuncaklar bulunuyor. Lunaparkta Ayrıca yetişkinler için Discovery gibi adrenalinin tavan yaptığı, nefes kesici oyuncaklara da ev sahipliği yapıyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumYenibağlar, İsmet İnönü Caddesi, 26170 Tepebaşı/Eskişehir

Çalışma Saatleri: 10.00-01.00

telefon0 (222) 236 83 63

webWeb Sitesi

– Doğal Alanlar

Çilek Park

Çilek Park

Burası Neresi? Türkiye’de halka açık ilk çilek bahçesi olan Çilek Park, Eskişehir-Kütahya karayolunun 22. kilometresinde, Tepebaşı ilçesinde yer alıyor. Yaklaşık 100 bin çilek fidesinin bulunduğu park, 12,5 dönüm arazi üzerine yayılıyor. Çilek yetiştiriciliğinin yanında satışının da yapıldığı Çilek Parkı, her yıl yaklaşık 50 bin kilogram çilek satışına imza atıyor.

Neden Gitmeliyim? Çocuğunuzla doğa içinde kıpkırmızı çilek fidelerinin arasında harika bir gün geçirebileceğiniz Çilek Park’ı Eskişehir’in gezilecek yerleri arasında mutlaka eklemelisiniz. Zira burada dalından taptaze çilekleri kendi ellerinizle toplayabilirsiniz. Ayrıca burada yalnızca topladığınız çilek kadarının ücretini verip; yedikleriniz için herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz.

Çoluk çocuk bu harika çiftlikte daha yapılacak birçok şey bulunuyor. Çilek Parkı, Meyve & Sebze Bahçesi, Hayvanat Bahçesi, Çilek Park’ta At Gezisi alanı ve Kafeterya gibi alanlardan oluşuyor. Çocukların en bayıldığı alan ise atlara binip gezebildikleri alan oluyor. Eğitmenler eşliğinde ata binen çocuklar bütün çiftliği atla geziyor.

Kaçırmayın! Çilek Park’a gitmişken, çileğin yanı sıra karpuz ve kavun gibi organik meyvelerden, çilek reçelleri ve marmelatlarından, fasulye, domates ve marul gibi organik sebzelerden dilediğiniz kadar satın alabilirsiniz.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumDutluca, Tepebaşı, 26690 İnönü/Eskişehir

Çalışma Saatleri: 09.00-19.00

telefon0535 364 22 40

webWeb Sitesi

*Alışveriş

Eskişehir’de alışveriş için AVM’lerden hanlara kadar birçok alternatif bulunuyor. Aşağıda turistik yönden önemli olduğunu düşündüğüm üç farklı çarşıdan bahsetsem de Eskişehir alışveriş rehberi bu kadarla sınırlı kalmıyor. Espark AVM, Vega Outlet, Özdilek AVM ve Esnaf Sarayı gibi birçok AVM hakkında detaylı bilgi almak için Eskişehir Alışveriş Rehberi linkine tıklaman yeterli!

1. Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Burası Neresi? 2005 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete açılan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir’in en turistik noktalarından biri. Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi kapsamında kurulan çarşıyla, lüle taşının yeniden tüm dünyada etkin olarak tanıtılması ve pazarlanması hedefleniyor. Eskişehir’e dair birçok hediyelik eşyayı bir arada bulabileceğiniz Atlıhan Çarşısı’nın tarihi 1850’li yıllara kadar dayanıyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehir’de alışveriş denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, özellikle turistlerin mercek altına aldığı bir yer oluyor. Eskişehir’e gelen turistler Atlıhan Çarşısı’na uğrayıp alış veriş yapmadan, şehirden ayrılmıyor. Çarşıda lületaşıyla yapılan çeşitli aksesuarların yanı sıra şehre özgü yöresel birçok hediyelik eşya satılıyor. Lületaşıyla yapılan en popüler aksesuarların başında; pipo, kitap ayracı, magnet ve biblo geliyor. Bunların yanı sıra çarşı içerisinde tezhip, hat ve ebru sanatı gibi el sanatlarının türlü dallarıyla yapılan ürünler de bulunuyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumPazaroğlu Sk. No:26, 26030 Odunpazarı

2. Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı

Burası Neresi? Eskişehir’de alışveriş adreslerinden bir diğeri olan Arasta Çarşısı, ‘Cam, Çini ve Seramik Çarşısı’ olarak da anılıyor. 2012 yılından bu yana hizmet veren çarşı, Tarihi Odunpazarı Evleri arasında, Şeyh Şemsettin mevkiinde yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Toplamda 14 dükkandan oluşan Arasta Çarşısı’yla Eskişehir’in cam, çini ve seramik sanatının hem ülke geneline hem de tüm dünyaya tanıtılması hedefleniyor. Butik Otel, Kırım Tatar Kültür ve Çibörek Evi’yle çevrelenen çarşıda, tahmin edeceğiniz üzere, çini, cam ve seramik ürünler yer alıyor. Her biri işinin ehli cam ustaları tarafından yapılan bu ürün ve aksesuarlar, turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Hem turistik bir yer olması hem de alışverişe imkan vermesiyle ziyaret edilmesi gereken bir nokta olan Arasta Çarşısı’nda Eskişehir yöresine ait hediyelik eşyalar satılıyor

haritaGoogle haritalarda aç

KonumŞeyh Şemsettin Sk. No: 15, 26030 Odunpazarı

3. Taşbaşı Çarşısı

Taşbaşı Çarşısı

Burası Neresi? Klasik bir Anadolu çarşısı olan Taşbaşı Çarşısı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi binasına ve Vilayet Meydanı’na yakın bir konumda yer alıyor. Oldukça büyük bir çarşı olan Taşbaşı, köklü yapısıyla Eskişehirlilerin alışveriş açısından vazgeçemediği yerlerden biri oluyor. Yalnızca Eskişehirliler değil; turistlerin de yoğun ilgisini gören çarşıda, yöreye dair birçok ürünün satışı yapılıyor.

Neden Gitmeliyim? Eskişehir’in en ünlü kuyumcularına ev sahipliği yapan Taşbaşı Çarşısı, Hamam yolu caddesi, İki Eylül caddesi ve Köprübaşı Caddesi gibi şehrin en yoğun caddelerinin bağlantı noktasında yer alıyor. Dolayısıyla söz konusu çarşı günün her saati insan kalabalığıyla dolu oluyor.

Ailenize, eşinize, dostunuza hediyeler alıp, alışverişin tadını çıkarabileceğiniz Taşbaşı Çarşısı’nda ayrıca Eskişehir’in yöresel lezzetlerinden ‘Çibörek’ ile de oldukça meşhur. Zira şehirdeki en iyi çibörek lokantalarından biri olan Papağan Çibörek Evi burada yer alıyor.

haritaGoogle haritalarda aç

KonumArifiye, Belediye Sk. No:2, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Çalışma Saatleri: 07.00-19.30 *Pazar: 10.00-18.30

*Gece Hayatı

Eskişehir gece hayatı neredeyse ülke genelinde nam salmıştır. Öğrenci şehri olduğu için dinamik ve renkli bir gece hayatına ev sahipliği yapan Eskişehir’de içki içip, eğlenebileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Bu mekanlar arasında 222 Park gibi gece kulüpleri, Retro Hall gibi publar, Ganja Bar gibi kafe-barlar yer alıyor. Eskişehir’in gece hayatı genel anlamda İsmet İnönü Caddesi ve Doktorlar Caddesi’nin paralelinde yer alan Barlar Sokağı’nda yoğunlaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu