Gurme Rehberiİstanbul

İstanbul’da Ne Nerede Yenir? | 77 Enfes Mekan

İstanbul’da ne nerede yenir sorusuna şehrin dört bir yanından alternatifler sunarak seyahatinize lezzet katmaya kararlıyız! İşte detaylar:

İstanbul, dünya metropolü bir kent olduğu için haliyle yöresel lezzetlerden spesifik olarak bahsetmek pek mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle de dünyanın en gözde şehirlerinden biri olan İstanbul’a özel bir lezzet seçkisi hazırlamak istedik. İstanbul’da ne nerede yenir, dünya mutfaklarına özgü lezzetler ve Anadolu mutfağının olmazsa olmazı yemekleri tattıktan sonra oraya gitmiş kadar olacağınız mekanlar nerelerdir, birlikte görelim:

Kahvaltı Mekanları

İstanbul, yıllar yılı var olmuş kadim bir şehir olduğu için en eski medeniyetlerden Osmanlı’ya, Anadolu lezzetlerinden Akdeniz ve Ege mutfaklarına kadar her çeşit damak zevkine uygun mekanlara ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da gezilecek yerler ve tarihi mekanlar listenizi bir bir tamamlarken, molalarınıza renk katacak yeme içme mekanları karşınızda:

1. Van Kahvaltı Evi’nde Kahvaltı

Van Kahvaltı Evi

Van Kahvaltı Evi; serpme kahvaltıda çok çeşit sevenler için bu öğünün ana vatanı sayılan Van’dan İstanbul’a uzanan bir lezzet köprüsü. Menemen, manda kaymağı ve köy peynirleri özel ilginizi hak ediyor. Mekanın spesiyalleri arasında helvayı andıran bir tür tatlı olan kavut da var.

Adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Defterdar Yokuşu No:52, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 293 64 37

2. Nalia Karadeniz Mutfağı’nda Mıhlama

Muhlama

İstanbul’da yurdumuzun dört bir köşesinden lezzetler tatmanın çok kolay olduğunu söylemiştik. Şimdiyse rotamızı Karadeniz’e çeviriyor; farz ediyoruz ki yemyeşil yaylalarından birinde mükellef bir kahvaltı yapıyoruz. Başrolde ise Karadeniz mutfağının efsanesi mıhlama.

Adres: İçerenköy Mahallesi, Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan Cd No:92, 34752 Ataşehir/İstanbul

Telefon: (0216) 469 96 10

3. Namlı’da Pastırmalı Yumurta

Pastırmalı Yumurta

Şarküteri ürünleri ile göz dolduran Namlı Gurme, Karaköy’de ziyaretinizi bekler. Burası şehrin yerlileri tarafından iyi kahvaltıya adres gösteriliyor. Kahvaltıyı taçlandıran ise, elbette ancak pastırmalı yumurta gibi iddialı bir tat olabilir.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Rıhtım Caddesi Katotopark 1/1 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 293 68 80

4. The House Cafe’de The House Granola

The House Granola

Kahvaltı denildiğinde mutlaka tereyağı ve türevlerini bol bol tüketmek zorunda değilsiniz elbette. Güne başlarken hafif bir öğün arayanları; manzara ile doymak üzere The House Cafe’ye davet edebiliriz. İstanbul’un ikonik kafe zinciri Ortaköy’deki şubesi ile göze çarpıyor.

Adres: Mecidiye Mahallesi Ortaköy Salhanesi Sokak No:1 Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 227 26 99

5. Meşhur Sarıyer Börekçisi’nde Kıymalı Börek

Meşhur Sarıyer Börekçisi

İstanbul geziniz sırasında tarihi bir lezzet sayılan Sarıyer Böreği’ni yerinde tatmak isteyebilirsiniz. Bunun için kahvaltıdan daha uygun bir öğün düşünülemez elbette. Mekanın müdavimleri özellikle böreklerdeki malzemenin bolluğunu ve yufkanın çıtırlığını öve öve bitiremiyor.

Adres: Merkez Mahallesi Yeni Mahalle Caddesi No:28 Sarıyer, İstanbul

Telefon: (0212) 242 15 39

6. Çengelköy Börekçisi’nde Su Böreği

Çengelköy Börekçisi

Kahvaltıda börek keyfine farklı bir alternatif de Çengelköy’den. Börek alabilmek adına uzun sıralar beklemeyi zaman zaman zorunlu kılan bu mekan; İstanbullular tarafından seviliyor. Börekçinin hemen yanında konumlanan çay bahçesinde keyfinize keyif katabilirsiniz.

Adres: Çengelköy Mahallesi, Çengelköy Caddesi, Çınarlı Cami Sokak No:26, Üsküdar, İstanbul

Telefon: (0216) 318 34 68

7. Valonia Cafe’de Simit Omlet

Simit Omlet

Nezih bir kahvaltı mekanı olarak Beşiktaş’taki Valonia Cafe de düşünülebilir. Burası aynı zamanda çikolata soslu ıslak kekiyle ünlü dolayısıyla serpme kahvaltı yerine omlet yiyerek midenizde kahve yanına tatlıya yer açmayı düşünebilirsiniz!

Adres: Türkali Mahallesi Ihlamurdere Caddesi No:40/B Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 259 18 50

8. Ada Kahvaltı’da Bizim Kahvaltı

Ada Kahvaltı Büyükada

Eğer ziyaret süreniz yeterli geliyorsa İstanbul’daki duraklarınızdan biri mutlaka Büyükada olmalı. Adada kahvaltı denildiğinde ise; hamur işleri, çökelek, anne salçası ve reçellerle tatlanan Bizim Kahvaltı denenebilir. Ada Kahvaltı’da servis edilen bu set menü; manzaraya göre uygun sayılabilecek bir fiyata sahip.

Adres: Akdemir Sokak No:6 Büyükada, İstanbul

Telefon: (0216) 382 16 62

Sokak Lezzetleri

9. Çiçek Pasajı’nda Kokoreç ve Midye

Çiçek Pasajı Midye

Tarihi 1876 senesine kadar uzanan ve İstanbul Beyoğlu’nun sokak lezzetleri konusunda ilk akla gelen yeri olan Çiçek Pasajı’nda midye tava, midye dolma ve kokoreç yemeden İstanbul’dan ayrılayım demeyin sakın! Ayrıca Çiçek Pasajı’nın yan tarafında yer alan Balık Pazarı’ndaki midyecilerin de gayet ünlü olduğunu söylemek mümkün.

Adres: Hüseyinağa Mh., İstiklal Caddesi Saitpaşa Geçidi 176/6, 34435 Beyoğlu, İstanbul

10. Ortaköy’de Kumpir

Kumpir

Kumpir konusunda ünü il sınırlarını aşan Ortaköy, kumpir aşkıyla yanıp tutuşanların ilk gittiği yer oluyor. Ortaköy’de metrekare başında 2-3 kumpirci düştüğü için spesifik bir mekan adı vermek istemedik ama siz yine de gitmeden önce Ortaköy kumpircilerine şöyle bir göz gezdirebilir veya Ortaköy’e gidince orada kararınızı verebilirsiniz. Nitekim, kumpir çok kompleks bir sokak lezzeti olmadığı için Ortaköy’deki mekanların hemen hemen hepsi bu konuda hünerlerini sergilemekte oldukça iddialı.

Adres: Mecidiye Mh., 34347 Beşiktaş, İstanbul

11. Eminönü’nde Balık Ekmek

Eminönü Balık Ekmek

Bir yandan boğaz üzerinde gidip gelen vapurları izlerken; bir yandan da oracıkta pişen balıkları mideye indirmek her zaman iyi bir fikir. Eminönü’ndeki turist kalabalığı da balık ekmekçilerin önüne doluşarak size aynı şeyi söylüyor. Burası İstanbul’da her daim kalabalık bir alışveriş ve kültür durağı olduğu için; mola hakkınızı biraz lezzetlendirmek isteyebilirsiniz.

Adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Fatih, İstanbul

12. Kanlıca İsmailağa Cafe’de Asırlık Kanlıca Yoğurdu

Kanlıca İsmailağa Cafe

İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Kanlıca semti; yıllar yılı herkesin de bildiği gibi yoğurdu ile meşhur. Burada yoğurt pudra şekeri ile servis edilerek yiyenlere enerji veriyor. Semtte yoğurt servis eden çok sayıda tarihi mekan var. Bunların içerisinden Kanlıca İskelesi’nin tam karşısındaki İsmailağa Cafe tercih edilebilir.

Adres: Kanlıca Mahallesi Halide Edip Adıvar Caddesi Kanlıca İskele Meydanı No:2 34810 Beykoz, İstanbul

Telefon: (0216) 413 44 69

13. Meşhur Kumrucu Zeki Usta’da İzmir Kumrusu

Meşhur Kumrucu Zeki Usta

İzmir Çeşme’nin kumrusu İstanbul Üsküdar’da ayağınıza kadar gelmiş de haberiniz yok! Türk mutfağının en güzel sokak lezzetleri arasında ilk sıralarda gelen Çeşme kumrusu, bol malzemesi ve içinde eriyen kaşar peyniri ile damaklarınıza bayram havası yaşatacak. Tercihe göre kumru içerisine sucuk ve salam da eklenebiliyor.

Adres: Nuhkuyusu Caddesi, Academic Hospital karşısı no:207 Üsküdar Bağlarbaşı, İstanbul

Telefon: (0216) 532 11 53

14. Basta Street Food & Bar’da Dana Dürüm

Basta Street Food Bar

Mekanın adı sokak lezzetlerine selam çaksa da, Basta’da yedikleriniz ünlü şeflerin elinden çıkıyor. 2016 yılından bu yana hizmet veren mekan humus üzerine de iddialı. Dürümün yanına ise genellikle ayran ya da limonata tercih ediliyor.

Adres: Caferağa Mahallesi Sakız Sokak No:1/A Kadıköy, İstanbul

Telefon: (0216) 414 08 65

15. Madre Street Food & Bar’da Kavurmalı Pilav

Madre Street Food Bar

Geleneksel sokak lezzetlerine modern bir yaklaşım olarak Madre’den söz edebiliriz. Barın menüsünde turşu suyu, köz süt mısır gibi nostaljik isimlere sahip kokteyller var. Yiyecek olarak ise pilavlar, dürümler ya da ekmek arası lezzetler arasından seçim yapmak gerekiyor.

Adres: Arnavutköy Mahallesi Francalacı Caddesi No:10 Arnavutköy Merkez, İstanbul

Telefon: (0530) 373 61 25

16. Vefa Bozacısı’nda Boza

Vefa Bozacısı

Vefa belki artık yalnızca İstanbul’da bir semt adı, ancak bu semtin de hakkını vermek gerek. İstanbul’a kadar gelmişken, hele de mevsim kışsa Vefa Bozası’nı mutlaka deneyimlemelisiniz. Fatih’teki tarihi duraklar arasında oradan oraya koşarken biraz karbonhidrat takviyesine ihtiyacınız olacak, o kesin.

Adres: Mollahüsrev Mahallesi Vefa Caddesi No:66, Fatih, İstanbul

Telefon: (0212) 519 49 22

Türk Mutfağı

17. Borsam Taşfırın’da Lahmacun

Borsam Taşfırın

Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri olan lahmacunun en lezzetlisini tatmak için Adana’ya kadar gitmenize gerek yok çünkü Kadıköy’deki Borsam Taşfırın’da belki daha lezzetlisini bile tatma imkanınız var. Toplamda 3 şubesi olan Borsam Taşfırın, 1968’den bugüne yeme içme sektöründe hizmet veriyor. Roka, domates ve bol limon ile dürüm yapacağınız Borsam Taşfırın’ın lahmacununun tadı ömür bayı hafızanızdan çıkmayacak, emin olabilirsiniz.

Adres: Güneşlibahçe Sok. No: 26/A Kadıköy, İstanbul

Telefon: (0216) 337 01 23

18. Hamdi Restaurant’ta Kebap

Hamdi Restoran

İstanbul’da adım attığınız her yerde bir dönerci, dürümcü veya kebapçı çıkacak. Dolayısıyla hepsi arasından en lezzetli kebabı sunanı bulmak da biraz güç olabiliyor. Et yemeklerinin envaiçeşidini bulabileceğiniz Hamdi Usta’nın mekanında tam bir lezzet şöleni yaşayacağınızın garantisini veriyoruz.

Adres: Rüstem Paşa Mh., Kalçin Sk No:17, Fatih, İstanbul

Telefon: (0212) 528 03 90

19. CZN Burak Hatay Medeniyetler Sofrası’nda Belen Tava

Hatay Medeniyetler Sofrası

Ne Hatay lezzetlerini ne de CZN Burak adıyla tanınan Instagram fenomeni Burak Özdemir’in elinden yiyebileceğiniz lezzetleri sınırlandırmak mümkün değil. İstanbul’da ne nerede yenir sorusuna cevaben belen tavayı sizin için seçtik ama siz yine de içli köfte, yaprak sarma, kavurmalı pide ve elbette künefe gibi lezzetlerin tümüne tek tek şans verin! Merkezi konumuyla bu mekan yabancı turistlerin de hayli ilgisini çekiyor. Siz siz olun, kötü bir sürprizle karşılaşmamak için ziyaretinizden önce mutlaka rezervasyon yaptırın.

Adres: Levent Mahallesi, Nispetiye Caddesi, Lavinya Sokak No:2, Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 325 31 31

20. Ali Haydar İkinci Bahar’da Fıstıklı Kebap

Fıstıklı Kebap

Türkan Şoray ve Şener Şen’in başrollerini paylaştığı İkinci Bahar dizisi nasıl unutulur? Eğer göz yaşlarınızdan önünüzü görebilirseniz, dizinin çekimlerine ev sahipliği yapan restoranda fıstıklı kebap yiyebiliyorsunuz. İstanbul’da ne nerede yenir listesindeki en güzel deneyimlerden biri kesinlikle bu. Ali Haydar Usta’nın Samatya’sına yıllar sonra yakından bakmak isteyenleri bekleriz.

Adres: Koca Mustafapaşa Mahallesi, Gümüş Yüksük Sokak No:6, Fatih, İstanbul

Telefon: (0212) 584 21 62

21. Pandeli Lokantası’nda Kuzu Etli Hünkar Beğendi

Pandeli Restaurant

Hikayesi 1926 yılında Eminönü’nde açılan üç katlı bir restorana dayalı olan Pandeli, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Celal Bayar, Adnan Menderes ve Kraliçe Elizabeth gibi tarihi öneme sahip konuklarıyla adından söz ettiriyor. Bugün Mısır Çarşısı’nda konumlanan mekan mistik bir havaya ve hamsi mücveri gibi yenilikçi denemelere sahip. Klasiklerden hoşlananların imdadına ise geleneksel kuzu etli hünkar beğendi yetişiyor. Mekan çarşının açılış ve kapanış saatlerine tabi olduğu için, Pandeli gezinizi mümkünse öğle saatlerinde planlamalısınız.

Adres: Rüstempaşa Mahallesi Balık Pazarı Kapısı Sokağı ½, Mısır Çarşısı içi, Eminönü, Fatih, İstanbul

Telefon: (0212) 527 39 09

22. Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nde Köfte

Tarihi Sultanahmet Köftecisi

Bugün herhangi bir şehirde, bir alışveriş merkezinde karşınıza Sultanahmet Köftecisi çıkabiliyor. Ancak marka ne kadar yayılırsa yayılsın; o ilk adresin yeri her zaman bambaşka. Sultanahmet’te köfte yemeden İstanbul turunuzu tamamlamak istemeyebilirsiniz.

Adres: Divanyolu Caddesi No:26 Sultanahmet, İstanbul

Telefon: (0212) 522 97 85

23. Develi Restoran’da Ali Nazik Kebabı

Ali Nazik

İstanbul’da kaliteli kebabın adresleri arasında sayılan Develi Restoran, bugüne kadar ziyaretçilerini mahcup etmeyen bir mekan. Üst katındaki manzaraya karşı; fındık lahmacun, içli köfte ve pastırmalı humus gibi ara sıcaklarla keyifli bir akşam yemeğine başlayabilirsiniz. Ana yemek olarak ise, ister kıymadan isterseniz de şişten hazırlanan Ali Nazik Kebabı tam size göre.

Adres: Koca Mustafapaşa Mahallesi Gümüş Yüksük Sokak, No:7, Fatih, İstanbul

Telefon: (0212) 529 08 33

24. Günaydın Et Lokantası’nda Patlıcanlı Kebap

Günaydın Et Lokantası

Etlerini Trakya’daki kendi çiftliklerinden temin eden Günaydın Et Lokantası; bugün aynı zamanda farklı şehirlere ve hatta Dubai’ye bile yayılan bir restoran zinciri. Siz yine de orijinal yerinde bu deneyimi yaşamak isteyebilirsiniz. Bostancı’da küçük bir kasap dükkanı ile serüvenine başlayan marka; kebap restoran, kebap steakhouse ve köfte&döner olmak üzere üç ayrı konsepte sahip. Efsane bir patlıcanlı kebabı mideye indirmek için; Etiler’deki kebap restoranı önerebiliriz.

Adres: (0212) 265 02 32

Telefon: Nispetiye Caddesi Seheryıldızı Sokak No:6 Etiler Beşiktaş, İstanbul

25. Metet’te Döner

Metet Döner

İzzet Çapa’dan Vedat Milor’a kadar pek çok gurmenin uğrak noktası haline gelen Metet Döner, Üsküdar Kuzguncuk’ta yer alıyor. Közde pişmiş döner, manda yoğurdu ve turşu; e bir de lavaş olursa daha ne olsun değil  mi? İstanbul’un en iyi dönercileri arasında gösterilen Metet Döner’e uğramadan İstanbul’u terk etmemelisiniz.

Adres: Kuzguncuk Mh., İnci Çayırlı Sokak (Tufan Sk.) No:2, 34674 Üsküdar, İstanbul

Telefon: (0216) 553 33 33

26. Canım Ciğerim’de Ciğer Şiş

Canım Ciğerim

Adı üzerinde bir ziyafet mekanı olan Canım Ciğerim; sadece ana yemekleriyle değil meze olarak sunulan acılı ezmeleriyle de ziyaretçilerini memnun ediyor. Ciğer sevmeyenler burada çöp şiş de sipariş edebilirler. Mekanın açık ayranı da, et keyfine güzel bir eşlikçi olarak düşünülebilir.

Adres: Asmalımescit Mahallesi Minare Sokak No:3/A Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 252 60 60

27. Dürümcü Emmi’de Beyran

Dürümcü Emmi Beyran Çorbası

Adı dürümcü olsa da asıl ziyaretçi patlamasını Antep’in meşhur lezzeti beyran ile yaşayan bir yerdeyiz. Öyle ki buraya gelenler zaman zaman dürümü es geçip beyran ve katmer ile günü kapatıyor. Akşam saatlerinde Dürümcü Emmi’de yer bulmak gerçek bir başarı sayılabilir, eğer nihayet beyranınıza kavuştuysanız bunun için kendinizi kutlamalısınız.

Adres: Hasanpaşa Mahallesi Mahmut Baba Sokak No:11 Kadıköy, İstanbul

Telefon: (0216) 348 18 86

28. Sayla Mantı’da Mantı

Sayla Mantı

Çok eski, çok köklü bir mekan ve hiç değişmeyen bir lezzet… Kadıköy’ün demirbaşlarından olan Sayla’da yediği mantıyı beğenmeyen yoktur desek herhalde yalan olmaz. Menünün diğer yıldızı ise Eskişehir’in meşhur lezzeti olan çiğ börek. İstanbul’da ne nerede yenir sorusu çoğu kez yerel lezzetleri ana vatanından daha güzel biçimde karşınıza çıkarıyor. Fiyatlar ilk anda yüksek gelebiliyor ancak yemeğin tadına varınca yaptığınız harcamaya da acımıyorsunuz.

Adres: Osmanağa Mahallesi, Nailbey Sokak No:32/A, Kadıköy, İstanbul

Telefon: (0216) 449 08 42

29. Cadde Karadeniz’de Kuru Fasulye

Cadde Karadeniz

Akçaabat köfteden Rize kavurmaya kadar, Karadeniz mutfağına dair aklınıza gelen birçok şeyi Cadde Karadeniz’de bulmanız mümkün. Yerleşik olarak Rize çevresinde yaşayan birinin burada memleket hasreti çekmesine imkan yok. Kuru fasulye özellikle ev yemeği arayanları mutlu edecektir. Sofranın finali ise mutlaka üzerinde fındık parçacıkları ile servis edilen fırın sütlaç ile yapılmalı.

Adres: Osmanağa Mahallesi, Söğütlüçeşme Caddesi, Mürver Çiçeği Sokak No:14/B, Kadıköy, İstanbul

Telefon: (0216) 330 80 53

30. Hünkar Lokantası’nda İçli Köfte

Hünkar Lokantası

İstanbul’da öğle yemeğinin potansiyel adreslerinden biri; 1950 yılından bugüne yadigar kalan Hünkar Lokantası. Mekanda kuru dolma, domatesli pilav ve elbette içli köfte gibi tatlar içeren ve kesinlikle insanın aklını çelen bir Türk mutfağı menüsü var.

Adres: Mim Kemal Öke Caddesi No:21 Nişantaşı, İstanbul

Telefon: (0212) 225 46 65

31. Cezayir Restaurant’ta Nane Ayranı

Nane Ayranı

Milli içeceğimiz ayrana bu denli farklı bir yorum getirilmesini nasıl karşılayacağınızı merak etmiyor değiliz. Beyoğlu Hayriye Caddesi’nde yer alan Cezayir Restaurant’ta ilginç lezzetler tadarken bir yandan da ayranın farklı bir versiyonu ile karşılaşmanızın şaşkınlığını yaşayacaksınız. Yeşillikler ile süslenerek servis edilen nane ayranı genellikle yaz aylarında Cezayir Restaurant menüsüne ekleniyor.

Adres: Kuloğlu Mh., Hayriye Cd. No:12, 34425 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 245 99 80

32. Köfteci Sami Usta’da Köfte – Piyaz

Köfteci Sami Usta

Karaköy katlı otoparkının karşı köşesinde yer alan ve İstanbul’un en iyi esnaf lokantalarından biri olma unvanına sahip Köfteci Sami Usta, orta küçüklükte bir işletme. Ne de olsa en leziz yemekler, küçük esnaf lokantalarından çıkar. Köfte piyaz ikilisinin üzerine bir de kaymaklı ekmek tatlısını da yemeyi unutmayın.

Adres: Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Silahtar Cd. No:57, 34400 Eyüp/Kağıthane, İstanbul

Telefon: (0212) 626 05 00

33. Tarihi Cumhuriyet İşkembe Salonu’nda İşkembe

Tarihi Cumhuriyet İşkembe Salonu

İstanbul gece hayatının hızına kapılıp sabahı edenler ve soluğu bir işkembecide almak isteyenler; adresi veriyoruz hazır olun! Tarlabaşı’ndaki Tarihi Cumhuriyet İşkembe Salonu’nda leziz mi leziz bir işkembe çorbası içeceksiniz. 110 yıldır var olan bu köklü yerde zahmetli ve de ustalık isteyen işkembe çorbasının gayet hijyenik koşullardan yapıldığını da hatırlatalım.

Adres: Hüseyin Ağa Mah., Duduodaları Sk 15/B, Tarlabaşı, İstanbul

Telefon: (0212) 292 70 97

Lüks Restoranlar – Fine Dining

34. Mikla Restaurant’ta Karadut Çorbası

Mikla Restaurant

The Marmara Pera Oteli bünyesinde hizmet veren Mikla; daha çok tadım menüleri ile ziyaretçileri kendisine çekiyor. Burası İstanbul’da ne nerede yenir diyenler için; “fine dining” konseptinin sözlük karşılığı olabilecek nitelikte. Mehmet Gürs önderliğindeki mutfaktan, birbirinden ilginç tatlar yavaş yavaş gurme damaklara servis ediliyor. Yüksek fiyatlar nedeniyle çoğu kişi için burası ancak özel günlerde tercih edilebilir. Tire Karadutu Çorbası, akılda kalacak cinsten bir deneyim olabilir.

Adres: The Marmara Pera, Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi No:15, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 293 56 56

35. Nusret Steakhouse’da Kuzu Kafes

Nusret Kuzu Kafes

Ünü değil İstanbul’u, Türkiye sınırlarını bile çoktan aşan Nusr-et Steakhouse zincirinin en güzel şubelerinden birindeyiz. İstanbul’da ne nerede yenir araştırırken; karşınıza bu adresin çıkmaması mümkün bile değil. Eğer iyi bir çocuk olursanız, etinizin servisi sırasında ünlü kasap Nusret’i de görebiliyorsunuz. Mekanda fiyatlar kesinlikle yüksek ve rezervasyon yaptırmanız öneriliyor.

Adres: Etiler Mahallesi, Nispetiye Caddesi No:87, Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 358 30 22

36. Kilimanjaro’da Kuzu Tandır

kuzu tandır

Bomontiada’da yer alan Kilimanjaro’nun mutfağı; ünlü şef Mustafa Otar’a emanet. Buradaki kuzu tandırın tadına bademli firik pilavı eşliğindeki sunumuyla varabilirsiniz. Mekanda masa rezervasyonunun zorunlu olduğunu belirtelim.

Adres: Merkez Mahallesi Birahane Sokak Tarihi Bomonti Bira Fabrikası No:1, Şişli, İstanbul

Telefon: (0212) 377 03 50

37. Kaşıbeyaz Bosphorus’ta Sadrazam Kebabı

Kaşıbeyaz Bosphorus

Öyle bir yer hayal edin ki; hem fiziki koşullar, hem hizmet, hem manzara hem de lezzetler en üst seviyede. Tabii söylemeye gerek yok ama fiyatlar da öyle! Kaşıbeyaz restoran zincirinin Bosphorus şubesi; Türk mutfağına dair lüks bir tadım yapmak isteyenleri ve özel misafirlerini ağırlamak için yer arayanları bekler. Sadrazam kebabının tadına teras keyfi eşliğinde varmak için bütçenizi bir kereliğine de olsa zorlayabilirsiniz.

Adres: Yeniköy Mahallesi Köybaşı Caddesi No:10 Sarıyer, İstanbul

Telefon: (0212) 299 50 00

38. Neolokal’de Kuzu Pazı Sarma

Neolokal

Galata’daki konumuyla Neolokal, başarılı bir “fine dining” deneyimi yaşamak isteyenleri bekler. Mekanın şefi olarak Maksut Aşkar’ı gördüğünüzde fazla söze gerek olmadığını da anlayacaksınız. Türkiye gibi hayvan yetiştiriciliğinin yoğun olduğu bir ülkede hiç böyle bir kuzu eti yememiş olabilirsiniz. Mekan daha fazla lezzeti aynı anda denemek isteyenler için tadım menüleri de sunuyor. Fiyatlar elbette yüksek, rezervasyon şart.

Adres: Salt Galata, Arap Camii Mahallesi Bankalar Caddesi No:11, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 244 00 16

39. Lokanta Feriye’de Dana Kaburga

Lokanta Feriye

Manzarasının güzelliğinden yemeklerinin lezzetine tam odaklanamayacağınız bir yerdeyiz. Yine de laf aramızda; muhteşem İstanbul Boğazı ve Ortaköy manzaralarının yanı sıra Feriye’deki lezzetler de yabana atılacak gibi değil. Örneğin dana kaburga tam 12 saat pişiyor ve pırasadan yapılan beğendi ile servis ediliyor.

Adres: Çırağan Caddesi No:44, 34347 Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0538) 483 20 21

Deniz Mahsulleri

40. Sandal Balık’ta Balık Çorbası

Sandal Balık Yeniköy

İstanbul festivalleri arasında yeni yeni adını duyurmaya başlayan Gurme Fest’in durakları arasında yer alan Sarıyer’de deniz mahsullerinin de güzeli var. Sandal Balık’ta içeceğiniz balık çorbasını, balık simit ya da balık kokoreç gibi spesiyaller takip edebilir.

Adres: Yeniköy Mahallesi Köybaşı Caddesi No:178 Sarıyer, İstanbul

Telefon: (0212) 262 04 05

41. Palukçu Balık Lokantası’nda Kalamar

Palukçu Balık Lokantası

Salaş mekan sevenleri mest eden, iç dekorasyonu ile bir balıkçı teknesini andıran Palukçu; deniz ürünleriyle herkes tarafından tam not alan bir yer. Mezgit, hamsi, istavrit gibi balıkları mevsimine göre burada en güzel biçimde bulabilirsiniz. Çıtır çıtır servis edilen kalamar ise; ziyaretçileri en çok heyecanlandıran lezzetlerin başında geliyor.

Adres: Şehremini Mahallesi, Büyük Saray Meydanı Caddesi, No:13, Fatih, İstanbul

Telefon: (0212) 529 08 72

42. Cunda Balık’ta Karides Şiş

Karides Şiş

Hem ara sıcakları hem de balıkları ile misafirlerini memnun eden Cunda Balık; ismiyle de şehrin ortasında sahil kasabası havası estiriyor. Mevsimine denk gelirseniz mekanda deniz kestanesi de deneyimleyebilirsiniz.

Adres: Bostancı Mahallesi Bağdat Caddesi Koy Yolu Sokak No:6/A Kadıköy, İstanbul

Telefon: (0216) 380 59 89

43. Sur Balık’ta Lakerda

Sur Balık Lakerda

Manzara sevenler için, leziz deniz ürünlerini bulabileceğiniz en havadar adreslerden biri Sur Balık. Ot tabağı, kalamar, tahinli köz biber gibi birçok gurme lezzet burada emrinize amade. Lakerda sevenler de Sur Balık’ta minik bir deneme yapmaktan pişman olmayacaklardır.

Adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Akarsu Caddesi No:36 Kat:8 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 245 10 87

44. Dardenia Fish’te Ton Balıklı Salata

Dardenia Fish

Deniz mahsullerini uzun uzadıya bir akşam yemeği sofrasındansa hızlı bir öğün için tercih ediyorsanız; Dardenia Fish & Sushi’nin size uygun bir menüsü var. Burada ton balıklı salatalar ve balık burgerler revaçta.

Adres: Caddebostan Mahallesi No: 298/B Kadıköy, İstanbul

Telefon: 444 20 37

45. Lacivert Restaurant’ta Levrek Külbastı

Lacivert Restaurant

Deniz ürünlerini ancak denize nazır tüketebilenler için şık fakat pahalı bir seçim söz konusu olabilir. Boğaz ve köprü manzaraları ile Lacivert Restaurant; menüsüyle dünya mutfağına açılıyor. Levrek külbastı ise misafirlerinize ikram etmek isteyebileceğiniz türden bir lezzet olarak sayılabilir.

Adres: Anadolu Hisarı Mahallesi Körfez Caddesi No:57/A Beykoz, İstanbul

Telefon: (0216) 413 37 53

Fransız Mutfağı

46. Brasserie Noir’da Soğan Çorbası

Brasseria Noir Soğan Çorbası

Fransız mutfağının Kadıköy’deki adresi sayılan Brasserie Noir; bembeyaz örtüleri, temiz atmosferi ve nezih müşteri kitlesi ile sizi hiçbir koşulda yanıltmayacak adreslerden biri. İstanbul’da ne nerede yenir diyenler için; Fransız yemekleri konusunda merkezi konumuyla burayı adres gösterebiliriz. Ana yemek olarak müdavimlerin favorisi bonfile; ancak açılışlar her daim Fransız usulü soğan çorbası ile yapılıyor.

Adres: Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi No:455/1-B Kadıköy, İstanbul

Telefon: (0216) 380 00 05

47. La Petite Maison’da Biftek Tartar

Biftek Tartar

İstinye Park’ta lüks yemek deneyimini Fransız mutfağı ile birleştirmek isteyenler La Petite Maison’u deneyebilir. Burada salatalarla ya da kahve tatlı servisi ile de rahatlıkla güzel vakit geçirebiliyorsunuz. Menüdeki biftek tartar ise orijinal adıyla Le Petit Tartare olarak sipariş edilebiliyor.

Adres: İstinye Park Kat:1 Pınar Mahallesi İstinye Bayırı Caddesi No:73 Sarıyer, İstanbul

Telefon: (0212) 232 02 32

48. Le Baron’da Cafe de Paris Soslu Bonfile

Cafe de Paris Soslu Bonfile

Fransız mutfağı denildiğinde akla ilk gelen lezzetler arasında sayılan Cafe de Paris soslu bonfile; istediğiniz pişirim seviyesinde Le Baron’da tadılabilir. Zorlu Center Alışveriş Merkezi’nde yer alan mekan, menüsünde yer alan tatlar dışında dekorasyonu ile de güzel bir deneyim vadediyor.

Adres: Zorlu Center AVM Meydan Katı, Levazım Mahallesi Barbaros Bulvarı Kavşağı Koru Sokak No:2 Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 353 66 61

49. Creper Karaköy’de Muzlu ve Çilekli Krep

Creper Karaköy

Krep keyfinin dibine vurmak isteyenler için; Karaköy’de doğru adres mevcut. Burada sınırsız krep ile kahvaltı sipariş edebiliyorsunuz. Günün diğer saatleri için ise tatlı ve tuzlu alternatifler mevcut. Tatlı krepler arasında muzlu ve çilekli krepi denemek isteyebilirsiniz.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi Denizciler Sokak 1/C 34425 İstanbul

Telefon: (0212) 293 00 29

İtalyan Mutfağı

50. La Boom’da Ravioli

La Boom Ravioli

La Boom, sevgilinizle romantik bir akşam yemeği ya da arkadaşlarla kalabalık bir doğum günü kutlaması için gözünüz kapalı tercih edebileceğiniz bir mekan. Fiyatlar standardın üzerinde sayılsa da, lezzetlerin her biri dünya mutfağına göz kırparak mutlu ediyor. Değişiklik arıyorsanız Duck and Green Apple Ravioli’ye bir şans vermek isteyebilirsiniz. Klasikçiler için La Boom Burger de fena bir seçim değil.

Adres: Emirgan Mahallesi Sakıp Sabancı Caddesi No:14/A Sarıyer, İstanbul

Telefon: (0212) 292 64 96

51. Eataly’de Pizza

Eataly

Zorlu Center içerisindeki Eataly’nin açılması bir dünya şehri olan İstanbul’u da gurme lezzetler konusunda bir adım yukarı taşıdı diyebiliriz. Burada elbette ki İtalyan mutfağı denildiğinde ilk akla gelen lezzeti yani pizzayı deneyimlemelisiniz. İstanbul’da ne nerede yenir sorusuna cevap olarak; makarnaların her biri de takdire şayan. Mekanın günün her saati kalabalık olduğunu buraya not düşebiliriz.

Adres: Zorlu Center AVM Köprü Katı, Levazım Mahallesi Barbaros Bulvarı Kavşağı Koru Sokak No:2, Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 336 66 00

52. Paper Moon’da Deniz Mahsullü Rizotto

Giuseppe Pressani önderliğindeki menüsü ile Paper Moon, İstanbul’daki İtalyan mutfağı deneyimini bir üst perdeye taşımak isteyenler için biçilmiş kaftan. Akmerkez’de konumlanan mekan; daha önce New York ve Milano’daki benzerlerini deneyenler tarafından da oldukça başarılı bulunuyor. Porsiyonlar doyurucu, pizzalar başarılı, makarnalar baş döndürücü. İstanbul’da ne nerede yenir sorusuna, Paper Moon’da deniz mahsüllü rizotto yemeden cevap vermeyin.

Adres: Akmerkez Alışveriş Merkezi Zemin Kat, Kültür Mahallesi, Nispetiye Caddesi No:56, Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 282 16 16

Asya Mutfağı

53. Isokyo’da Dinamit Soslu Çıtır Karides

İsokyo İstanbul

Pan Asya mutfağı denildiğinde İstanbul’da akla Isokyo geliyor. Zorlu Center’da yer alan Raffles İstanbul Oteli bünyesinde ziyaret edilebilen mekan; Çin, Japonya, Vietnam, Kore ve Tayland gibi mutfaklardan favorilerinizi masaya taşıyabilir. Sushi ile sınırlı kalmak istemeyenler dinamit soslu çıtır karidesi mutlaka deneyimlemeli. İsokyo İstanbul, Pazartesi günleri hizmet vermiyor.

Adres: Kuru Sokak Zorlu Center Raffles İstanbul 1. Kat, Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 924 02 44

54. Çok Çok Thai’de Ballı Izgara Somon

Çok Çok Thai

Yabancı kültürleri daha yakından tanımak sizi mutlu ediyorsa, bu Thai restoranında çok çok mutlu olacağınız kesin! Pla Salmon Yang Ku Nam Pung ya da Türkçe çevirisiyle Ballı Izgara Somon noodle salatası ile servis edilen farklı bir lezzet. Açılış olarak ise deneyenler hindistan cevizi sütlü tavuk çorbasını öneriyor.

Adres: Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi No:51/A, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 277 88 07

55. Sunset Grill & Bar’da Sushi

Sunset Grill Bar İstanbul

Manzarası ve servisi ile yüz güldüren, fiyatları ile ise bütçe yönünden biraz hazırlıklı olmayı gerektiren bir adresteyiz. Mekanda sadece sushi değil; dünya mutfağından aklınıza gelebilecek birçok farklı lezzeti tadabiliyorsunuz.

Adres: Kuruçeşme Mahallesi Yol Sokak Ulus Parkı No:2 Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 287 03 57

Dünya Mutfakları

56. Taco Department’ta Taco

Taco Department

Meksika lezzetlerini sevenler 42 Maslak Alışveriş Merkezi’ni ziyaret etmekten mutlu olabilir. Merkezde yer alan Taco Department isimli mekanın sade bir dekorasyonu ve doyurucu lezzetleri var.

Adres: 42 Maslak AVM Maslak Mahallesi Ahi Evran Caddesi No:6 Saıyer, İstanbul

Telefon: (0212) 809 21 42

57. Que Tal’da Tapas

Que Tal Tapas Bar

İspanyol usulü atıştırmalık arayanlara tapasın her çeşidi ile Que Tal ideal bir adres. Beyoğlu’nda yer alan mekan şehirde hep aynı yerlere gitmekten sıkılanlar için de yeni bir dünyanın kapılarını açabilir.

Adres: Şahkulu Mahallesi İlk Belediye Caddesi No:5/A Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 244 41 40

58. Jimmy’s Burger’de Tereyağlı Burger

Jimmy's Burger

İstanbul’un en iyi burgercileri arasında yıllardır en üst sıralarda Jimmy’s Burger var. İstinye’de konumlanan mekanda, burgerin tadına tam anlamıyla varabilmek için 200 gramlık etlerden tercih etmenizi önerebiliriz. Tereyağlı Burger Jimmy’s spesiyalleri arasında ön plana çıkarken; menüde acısıyla akılda kalan Mad Burger ve zeytin ezmeli Kral Burger de var.

Adres: İstinye Mahallesi Koru Caddesi No:7 Sarıyer, İstanbul

Telefon: (0212) 223 01 07

59. Sticky Fingers’ta Buffalo Wings

Buffalo Wings

Menüsünde ağırlıklı olarak atıştırmalıklara ve ev yapımı tatlılara yer veren Sticky Fingers, İstanbul lezzet turunuzda bir şansı hak edebilir. Burası ziyaretçilerine evinde gibi hissettiren hoş bir mekan. Mekanın spesiyali ise çoğu kişiye göre buffalo wings.

Adres: Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Bilgi Sokak No:5/B Armutlu, İstanbul

Telefon: (0212) 277 78 91

60. Sandzak Balkan Mutfağı’nda Boşnak Mantısı

Boşnak Mantısı

Denize nazır bir Boşnak menüsü deneyimi için Sandzak ya da Türkçe okunuşuyla Sancak Restoran’ın Tuzla Marina şubesi sizi bekler. Burada deneyebileceğiniz lezzetler arasında ilk akla gelen Boşnak mantısı ancak kalabalık bir grupla hareket ediyorsanız soka (Balkan turşusu), balkan köftesi, pirşuta (kuru et) gibi lezzetlerin her birine masanızda mutlaka yer verin. İstanbul’a ne zaman gidilir sorusunun yanıtı olan bahar aylarında, Sandzak’ta esintiye karşı yeni tatlar denemek büyük keyif.

Adres: Viaport Marina, Cami Mahallesi Şehitler Caddesi No:17, Tuzla, İstanbul

Telefon: (0216) 504 28 24

61. Happy Moons’ta Tavuk Şnitzel

Happy Moons

Büyük porsiyonları ve nezih atmosferi ile Happy Moon’s daha çok müdavimlere hizmet veren bir kafe zinciri. Bahariye Caddesi’nde yer alan şubede köri soslu tavuktan tavuklu nachosa kadar beyaz etin en güzel versiyonlarını deneyebiliyorsunuz. Klasik sevenler için ise şnitzelin yerini hiçbir şey dolduramaz tabii ki.

Adres: Caferağa Mahallesi Bahariye Caddesi, Nazmi Bey Sokak No:5/C Kadıköy, İstanbul

Telefon: (0216) 349 84 22

62. Delhi Darbar’da Biryani

Delhi Darbar Biryani

İstanbul’un kalbi Taksim’de bir Hint esintisi sayılan Delhi Darbar; şehirde yapabileceğiniz en orijinal seçimlerden biri. Biryani yemek isterseniz tavuk, sebze ya da kuzu gibi çok sayıda farklı alternatifiniz var.

Adres: Taksim Star Hotel, Cihangir Mahallesi, Sıraselviler Caddesi No: 37 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 243 19 47

Sağlıklı Yemek

63. Healin Foods’ta Fırınlanmış Balkabağı Salatası

Healin Foods

Söz konusu beslenme olunca sağlığını es geçmeyenleri de unutmadık! Teşvikiye’de yer alan Healin Foods; vejetaryen ve vegan dostu bir işletme. Alternatifi az olduğu için fiyatı yüksek denilebilir ancak hizmet kalitesi ile memnun etmeyi başarıyor. Super bowl ya da Türkçe adıyla Süper Kase olarak servis edilen salatalar; neredeyse tüm menüyü kaplıyor.

Adres: Teşvikiye Mahallesi, Hüsrev Gerede Caddesi No:110, Teşvikiye, İstanbul

Telefon: (0212) 260 08 08

64. Healtyish Cafe’de East Coast

Healthyish Cafe

Şeyma Subaşı’nın işletmeciliğini üstlendiği mekan; yalnızca turistik amaçla burayı görmek isteyenlerle bile dolup taşıyor. Siz yine de Healtyish’e kadar gelmişken birbirinden sağlıklı yiyecek alternatiflerine bir şans verin. East Coast; kısırı andıran son derece hafif bir lezzet.

Adres: Bebek Mahallesi Cevdetpaşa Caddesi Sağlık Apartmanı No:24 Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 287 87 11

65. Lucca’da Limonlu Levrek

Lucca Limonlu Levrek

Bebek’teki sağlıklı yemek alternatifleri hiç de az değil. Pelin Çakar yönetimindeki mutfağı ile Lucca; hem lüks yemek ihtiyacınıza cevap veriyor hem de bunu yaparken hafif lezzetlerden ödün vermiyor. Mekanın yoğunluğunu göz önüne alarak rezervasyon yaptırmanız yerinde olur.

Adres: Bebek Mahallesi Cevdetpaşa Caddesi No:51/B, Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 257 12 55

66. Bi Nevi Deli’de Pancar Burger

Bi Nevi Deli

Aklınızdan çıkmayan burger sevdasına sağlıklı bir dokunuş; Etiler’de yer alan Bi Nevi Deli’den gelebilir. Buranın sevilen tatları arasında aynı zamanda pirinç yufkasına sarılı humus da var. Eğer sebzelerden yana rengarenk beslenmeye özen gösteriyorsanız ve sizin için yemek ancak sağlıklı bir yaşamın yakıtıysa doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz.

Adres: Etiler Mahallesi Dilhayat Sokak No:10, Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 358 60 32

67. Blended’de Avokado Tostu

Blended Avokado Tost

Detoks suları, yeşil içecekler, zencefilli karabiberli karışımlar, smoothieler ve daha neler neler… Blended’de yiyecek olarak ise avokado tostunu önerebiliriz. Mekan küçük olduğundan içeceğinizi alıp yola devam etme şansınız da baki.

Adres: Vişnezade Mahallesi Süleyman Seba Caddesi Maçka Meydanı Sokak No:28, Beşiktaş,  İstanbul

Telefon: (0212) 236 29 80

Tatlılar

68. Ali Usta’da Dondurma

Ali Usta Dondurma

Esas adıyla Meşhur Dondurmacı Ali Usta, bahar gelir gelmez kalabalıklaşan ve yaz sonuna kadar popülaritesini sürdüren harika bir mekan. Sabah 10.00’da açılan ve gece 03.00’e kadar hizmet veren Ali Usta’dan külah dondurmanızı alıp Kadıköy – Moda sahilinde yürüyüş yapabilirsiniz. Yazın içinizi serinletecek, damaklarınıza şenlik havası verecek dondurmanın en lezizi için bir diğer önerimiz de hem Üsküdar hem de Beşiktaş’ta şubesi olan Yaşar Usta Sorbe ve Dondurma dükkanı.

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Cd., 34710 Kadıköy, İstanbul

Telefon: (0216) 414 18 80

69. Tilla’da İzmir Lokması

Tilla Lokma

Kadıköy, waffle, lokma, tiramisu ve aklınıza gelen hemen hemen her çeşit tatlının merkezi konumunda. İzmir’de her gün sokakta yürürken birinin lokma döktürdüğüne şahit olabilirsiniz. İzmir’in o çıtır çıtır lokması için uçak bileti almak yerine rotanızı Kadıköy’deki Tilla adlı mekana çevirin. Geleneksel Türk tatlılarından biri olan lokmanın en lezzetlisine Erenköy Çarşısı’nda yer alan Tilla’da rastlayabilirsiniz. Ova un, doğal kristal şeker ve organik limonun malzemelerini oluşturduğu bu özel lokmayı tadınca şimdilerde popülerleşen çikolata dolgulu lokmaların bir hiç olduğunu düşüneceğinize eminiz. Ayrıca Tilla Lokma & Profiterol adlı mekan, her gün sabah 9.00 ile akşam 22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: İstasyon Cad. 18/A Erenköy – Kadıköy, İstanbul

Telefon: (216) 386 00 50

70. Çikolata Dükkanı’nda Asuman Tatlısı

Çikolata Dükkanı Asuman

İstanbul Moda’daki ikonik lezzet adreslerinden biri; meşhur Asuman tatlısı ile Çikolata Dükkanı. Burası, İstanbul’da ne nerede yenir sorusunun çikolata için yegane cevabı. Mekana kapasitesinin çok üzerinde bir talep olduğunu ve bu nedenle özellikle hafta sonu uzun uzun sıra beklemeniz gerekebileceğini belirtelim. Avrupa Yakası’nda ikamet edenler bile Asuman yemek için üşenmeden Moda yollarına düşüyor. Şehrin göbeğinde yaşayacağınız çikolata şöleni ise tüm bu beklentiye değiyor.

Adres: Caferağa Mh., Moda Caddesi, Yenifikir Sokak No:1/A, Kadıköy, İstanbul

Telefon: (0216) 345 05 26

71. Emirgan Sütiş’te Kazandibi

Emirgan Sütiş Kazandibi

İstanbul için yerel bir marka olmaktan çıkıp Türkiye çapında şubeler açan Sütiş, yine de mutlaka Emirgan’daki asıl yerinde ziyaret edilmeli. Burası deniz kenarında, esintisiyle iştah açan ve her an birbirinden güzel tatlılarla kahve keyfi yapmanıza olanak tanıyan bir yer. Sabah kahvaltısı, akşam yemeği gibi öğünleri Emirgan Sütiş’e denk getirme şansınız da var; ancak siz yine de kendi çiftliklerinin sütüyle yaptıkları kazandibi tatlısını denemeden buradan dönmeyin. Tatlının üzerine kaymak ya da dondurma da ilave edebiliyorsunuz.

Adres: Emirgan Mahallesi, Sakıp Sabancı Caddesi No:46, Sarıyer, İstanbul

Telefon: (0212) 323 50 30

72. Ara Cafe’de Tiramisu

Ara Cafe

İstanbul fotoğrafları der demez akla ilk gelen isim Ara Güler oluyor şüphesiz. Ara Güler’e atıfta bulunan bu eşsiz mekanda yiyip yiyebileceğiniz en leziz tiramisuyu tadabilirsiniz. Samimi ortamı ile misafirlerini fazlasıyla memnun eden Ara Cafe, alışılagelmiş tiramisu reçetesine de kattığı farklılık ile de öne çıkıyor. İtalyan mutfağının olmazsa olmazlarından tiramisu için ilk adresiniz Ara Cafe olmalı.

Adres: Tomtom Mh., 34433 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 245 41 05

73. İnci Pastanesi’nde Profiterol

İnci Pastanesi Profiterol

Orijinalinde bir Fransız tatlısı olan profiterolü, bizden biriymişçesine sevdiren İnci Pastanesi ile karşınızdayız. Taksim’de yer alan mekan; her daim İstanbul’un en iyileri arasında. İstiklal Caddesi’ne kadar gelip İnci’de profiterol yemeden dönmek kabul edilemez. Ortamın samimiyeti ve mekanın dekorasyonu eski pastanelere has. Özellikle İstanbul’un eski günlerini bilenler için burada esen nostalji rüzgarını dindirmek pek de kolay değil.

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi Mis Sokak 18/A, 34435 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 243 24 12

74. Divan Pastanesi’nde Macaron

Divan Pastanesi Macaron

İstanbul klasikleri arasında gururla gösterebileceğimiz Divan Pastanesi; macaron sevenleri hayal kırıklığına uğratmayacak bir seçkiye sahip. Buradan ortalamanın biraz üzerinde bir ödemeyle macaron dışında çikolata ya da yaş pasta gibi hediyelik tatlı alışverişinizi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Tabii çikolataya zaafınız varsa; buradaki alışverişi sonlandırmanız çok zor olacaktır. Divan İstanbul bünyesinde yer alan mekan; Paris’teki Ladurée’yi aratmıyor.

Adres: Divan İstanbul İnönü Mahallesi Asker Ocağı Caddesi No:1, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 241 04 68

75. Kukis’te San Sebastian Cheesecake

Kukis San Sebastian Cheesecake

İstanbul’da ne nerede yenir sorusuna, karbonhidrat yönünden zengin bir cevap daha… Acıbadem semtinde yer alan Kukis, uzun yıllardır İstanbulluların tatlı konusundaki tüm ihtiyaçlarına yetişiyor. Popülaritesi son dönemlerde tavan yapan San Sebastian Cheesecake ise, denediğinize pişman olmayacağınız tatlardan yalnızca biri.

Adres: Acıbadem Mahallesi Acıbadem Caddesi No:154/A Üsküdar, İstanbul

Telefon: (0216) 326 54 88

76. Gaziburma’da Şöbiyet

Gaziburma Şöbiyet

İstanbul’da şerbetli tatlı yemek isteyip Gaziantep ayarında bir yer arayanlar Pendik’teki Gaziburma’da sıra beklemeyi göze alabilirler. Billuriye, dolama ve sütlü Nuriye gibi Antep fıstıklı lezzetlerden arasından seçim yapmak size kalmış.

Adres: Batı Mahallesi Dr. Orhan Maltepe Caddesi No:52/A, Pendik, İstanbul

Telefon: (0216) 354 27 27

77. Godiva’da Sıcak Çikolata

Godiva Sıcak Çikolata

Dünya çapında bir Türk markası olarak koltuklarımızı kabartan Godiva; İstanbul’da birden fazla şube ile karşınıza çıkabilir. Buraya Arap turistlerin de akın ettiğini belirtmek gerek. Mekanın elbette çikolatası mevcut ve bu lezzete sıcak çikolata gibi farklı formlarda kavuşabiliyorsunuz.

Adres: Zorlu Center Alışveriş Merkezi Meydan Katı Levazım Mahallesi Barbaros Bulvarı Kavşağı Koru Sokak No:2 Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 522 44 35

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu