İstanbul

Kadıköy’de Mutlaka Görülmesi Gereken 20 Muhteşem Yer

Kadıköy Gezilecek Yerler

İstanbul’un önemli buluşma noktalarından biri olan Kadıköy, sahip olduğu pek çok görülmesi gereken yerle Anadolu Yakası’nın en fazla ilgi gören ilçelerinin başında gelmektedir. İstanbul’un Gezilecek yerler en önemli bölgesi Kadiköyü sizler için derledik..

Tarih boyunca Hristiyan dünyası için de önemli bir yerleşim yeri olan Kadıköy, kültürel ve sanatsal anlamda da şehrin kalbinin attığı yerlerden. Kadıköy’e geldiğinizde sahiliyle, tarihi yapılarıyla ve daha birçok güzelliğiyle sizi kendisine hayran bırakacak bir semt bulacaksınız.

Kadıköy’ün Gezilip Görülmesi Gereken Yerleri

1. Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı

1908 yılında inşa edilen Haydarpaşa Garı, şüphesiz Kadıköy’ün ve İstanbul’un simge yapılarının başında geliyor. Defalarda zarar görmesine rağmen Boğaz’a karşı dimdik ayakta durmayı başaran yapı mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

2. Çarşı

Kadıköy Çarşı

“Anadolu’daki Beyoğlu” olarak nitelendirebileceğimiz Kadıköy Çarşısı hem alışveriş yapmak hem de semtin dinamiğini gözleyebilmek için uğramanız gereken en özel yerlerden. Burada balıkçıdan antikacıya adar aklınıza gelebilecek her konuda bir dükkana rastlamanız mümkün.

3. Fenerbahçe Feneri

Fenerbahçe Feneri

Kanuni döneminde yapılan Fenerbahçe Feneri Osmanlı zamanında yapılmış ilk fener olma özelliğini taşımaktadır. Feneri görmek için Fenerbahçe Burnu’nu ziyaret edebilirsiniz.

4. Kadıköy’ün sembolü Boğa Heykeli

Boğa Heykeli

Hani her yerde bir buluşma noktası belirlenir ya. İşte Kadıköy’de insanların buluşmak için belirlediği kilit nokta da Boğa Heykeli. Fransızlar tarafından yapılan heykel önce Almanya’ya ardından İstanbul’a getirilmiştir. Heykel 1974 yılından bu yana bugünkü yerinde arz-ı endam etmektedir.

5. Fenerbahçe Müzesi

Fenerbahçe Müzesi

Kadıköy deyince kuşkusuz ilk akla gelen şeylerden biri de Fenerbahçe. Semtin en önemli spor oluşumlarından olan 110 yıllık kulüp 6 Mart 2018 tarihinde açmış olduğu Fenerbahçe Müzesi ile tarihini ve başarılarına ait kupa ve diğer nesneleri ziyarete açtı.

6. Kazım Karabekir Paşa Müzesi

Kazım Karabekir Paşa Müzesi

1800’lü yıllarda yapılmış olan ve bir dönem Kazım Karabekir’in de konakladığı bir binada 2005 yılında açılan Kazım Karabekir Paşa Müzesi içinde paşaya ait 3500 civarında eşya sergilenmektedir.

7. Bahariye Caddesi

Bahariye Caddesi

Sizi Moda’ya doğru götüren Bahariye Caddesi, içinden geçen tramvayı, araç trafiğine kapalı oluşu, sahip olduğu pek çok cafe ve restoran ile semtin en işlek yerlerinin başında geliyor.

8. Süreyya Opera Binası

Süreyya Opera Binası

1927 yılında Süreyya İlmen Paşa tarafından yaptırılan Süreyya Opera Binası, Kadıköy’de görebileceğiniz en etkileyici yapılardan biri. Bina 2005 yılında belediye tarafından aslına uygun bir şekilde restore edilerek yeniden sanat dünyasının hizmetine sunulmuştur.

9. Barış Manço Evi

Barış Manço Evi

Moda semtinde bulunan ve bir dönem sanatçının yaşadığı ev günümüzde Barış Manço Evi adı altında müze olarak hizmet vermektedir. 2010 yılında açılan müzede sanatçıya ait pek çok belge, kostüm, eşya sergilenmektedir.

10. Akmar Pasajı

Akmar Pasajı

Kadıköy’ün en önemli özelliklerinden biri de müziğe yön veren ve müzikle alakalı insanların bir araya geldiği bir yer olması. Akmar Pasajı ise Kadıköy’ün bu konudaki en önemli duraklarının başında geliyor. Pasaj içinde bulunan dükkanlardan pek çok eski ve yeni plak, cd, kaset ve kitap gibi eşyaları bulabilirsiniz.

11. Moda Parkı

Moda Parkı

Çay bahçelerinin bulunduğu Moda Parkı hem bir şeyler yudumlamak hem de nefeslenmek için Kadıköy’de görülmesi gereken yerlerden biri. Manzara ise bütün yorgunluğunuzu dindirecek cinsten.

12. Moda İskelesi

Moda İskelesi

Günümüzde bir cafe olarak hizmet vermeye devam eden Tarihi Moda İskelesi semtin en özel yapıları arasında bulunuyor. İskele 1917 yılında yapılmış olup 1937 yılındaki fırtınada büyük zararlar görmüştür. 2000 yılına gelindiğinde ise yapı aslına uygun olarak restore edilmiştir.

13. Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

Göztepe semtinde bulunan Oyuncak Müzesi sanatçı Sunay Akın’a ait bir köşkte ziyaretçilerini kabul etmektedir. Sanatçının yeryüzünün pek çok farklı noktasından topladığı oyuncakların sergilendiği müze çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de büyük ilgisini çekmektedir.

14. Osman Ağa Camii

Osman Ağa Camii

Ahşap bir yapı olan Osman Ağa Cami’nin 1612 yılında inşa edildiği belirtilmektedir. Kadıköy’deki en eski camilerden olan yapı içindeki işçilik ve süslemeler oldukça ilgi çekmektedir. Caminin bahçesindeki 200 yıllık çınar ise camiye farklı bir etkileyicilik katmaktadır.

15. Caddebostan Plajı

Caddebostan Plajı

Eğer bir yaz günü yolunuz Kadıköy’e düştüyse ve serinlemek için çok eğlenceli bir yol arıyorsanız Caddebostan Plajı mutlaka uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor. İstanbul’da yapılacak şeyler arasında en iyi alternatiflerden biri de Caddebostan Plajı diyebiliriz.  Bir süre halkın kullanımına kapalı tutulan plaj günümüzde serinlemek isteyenler ziyaretçilerle dolup taşmaktadır.

16. Kalamış Parkı

Kalamış Parkı

“Bir tatlı huzur almaya geldim Kalamış’tan” diye adına şarkılar yazılan Kalamış Parkı günümüzde bölge halkının dinlenmek ve spor yapmak için kullandığı en güzel yerlerin başında gelmektedir.

17. Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi

Birçok önemli markanın mağazasının bulunduğu Bağdat Caddesi sadece ülkemizin değil dünyanın en iyi alışveriş caddelerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Kadıköy gezlecek yerler listesine mutlaka dahil edilmesi gereken caddede bulunan çok özel cafeler ise alışveriş turuna çıkanlara keyifli bir mola verme imkanı sunuyor.

18. Barlar Sokağı

Barlar Sokağı

Esasen “Kadife Sokak” olarak geçen bölgedeki yoğun bar popülasyonu nedeniyle “Barlar Sokağı” olarak anılmaktadır. Sokağa yaklaştığınızda duyacağınız canlı müzik seslerinden anlayacağınız üzere buradaki hemen her mekanda canlı müzik dinleme keyfini yaşayabilir, arkadaşlarınızla çok güzel vakitler geçirebilirsiniz.

19. Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi

Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi

Kadıköy gezilecek yerler listesindeki önemli dini yapılardan biri olan Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi 17. yüzyılda inşa edilmiş olup oval pencereleri ve etkileyici mimarisi ile dikkat çekmektedir.

20. Aya Triada Kilisesi

Aya Triada Kilisesi

Kadıköy gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip Neo-Rönesans Aynı zamanda’da İstanbul’un Tarihi yerleri arasında önemli bir yere sahiptir, mimari tarzında inşa edilmiş olan Aya Triada Kilisesi 1902 yılında inşa edilmiştir. Caferağa Hacı Şükrü Sokak’ta bulunan kilise Yunan haçı planına uygun olarak yapılmıştır. Yapının etkileyici kubbesi ise ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yerleri arasında bulunmaktadır.

İstanbul’un mutlaka keşfedilmesi gereken yerleri arasında bulunan Kadıköy, şehrin gezmesi ve zaman geçirmesi en keyifli noktalarının başında gelmektedir.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu