Yurtdışı

Kıbrıs’a İlk Kez Gideceklere Önemli Tavsiyeler

Türkiye’nin turizm açısından bir cennet olduğu muhakkak. Ancak, Türkiye’de yaşayan ve yurt dışında da tatil yapmak, farklı ülkeleri de görmek ve yeni yerleri, farklı kültürleri, damak tatlarını keşfetmek isteyen pek çok kişi de yurtdışı tur paketi satın alıp, tatili boyunca birçok farklı bölgeyi görebiliyor yahut yurt dışı tatilini bir ülkede geçirmeyi tercih edebiliyor.

Türkiye’den pek çok kişinin yurt dışı tatilinde genel olarak en çok tercih gittiği ülkelerden biri de elbette Kuzey Kıbrıs olarak göze çarpmakta. Yapısı ve kültürü ile Türkiye’ye oldukça benzeyen ve bunun yanında turizm ve eğlence olanakları ile öne çıkan Kıbrıs’a ilk kez gideceklere tavsiyeler sunacağımız bu yazımızda, hem mutlaka görüşmesi gereken yerler hakkında önerilerde bulunacak hem de ulaşım hakkında genel olarak belli noktalara değineceğiz.

Kıbrıs’a ilk kez gideceklere özel tavsiyeler;

Kıbrıs’ta Ulaşım

Kıbrıs’a Türkiye dışından diğer ülkelerden hava yolu ile direkt gelebilmeniz mümkün değil. KKTC’yi Dünyada Türkiye dışından tanıyan başka bir ülke olmadığı için eğer Türkiye dışındaki bir ülkeden Kuzey Kıbrıs’a gelmek isterseniz, Türkiye aktarmalı bir uçuş ile Kıbrıs Ercan Havalimanına varabilirsiniz.

Hava alanında indikten sonra ise otele yahut kalacağınız yere dair gidişiniz, belli vasıtalarla gerçekleşiyor.

Kıbhas:

Kıbrıs Hava alanı Otobüsleri olarak bilinen Kıbhaslar aracılığı ile Kıbrıs içinde gideceğiniz otele ulaşabilmeniz mümkündür. Bu vasıtanın genellikle Ercan Havaalanı’nda bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Kıbrıs Ulaşım - Kıbhas

Taksi:

Kıbrıs’ın hemen her tarafında taksiler bulunmaktadır ve özellikle birkaç kişi ile aynı otele gidecekseniz, taksi tutmanız konfor açısından kesinlikle mantıklı bir fikir. Türkiye’ye göre oldukça lüks araçların hizmet verdiği taksilerin tarifeleri de Türkiye’ye nazaran bir miktar yüksektir.
Kıbrıs Taksi

Dolmuş:

Kıbrıs'ta Ulaşım

Kıbrıs içerisinde sizleri dilediğiniz yere götürebilecek dolmuşlar da bulunmaktadır. Dolmuş ve dolmuş taksilere binebilmek için güzergahlarını öğrenmeyi ihmal etmemeniz gerekiyor.

Kıbrıs’ın En Popüler Şehirleri

Kıbrıs; bir tatil merkezi olarak sizlere sadece otel içerisinde eğlence değil aynı zamanda büyük bir kültür hazinesi de sunan bir ülkedir. Kuzey Kıbrıs’ın en popüler şehirleri aşağıdaki gibi listelenebilir.

Lefkoşa:

Haydar Paşa Camii, Arap Ahmet Sokağı ve daha pek çok geleneksel, kültürel noktası ile Kuzey Kıbrıs’ın başkenti olan Lefkoşa, aynı zamanda ülkenin lokomotifi olarak bilinmektedir.

Gazimağusa:

Gazimağusa

Kıbrıs’a ilk kez gidecekler için muhakkak Gazimağusa’yı öneriyoruz. Kuzey Kıbrıs’ın en güzel turizm alanlarından biri olan Gazimağusa, küçük bir liman kenti olmasına rağmen, eşsiz sahilleri ve muhteşem festivalleri ile görmeniz gereken yegane yerlerden bir tanesi.

Girne:

Kıbrıs Girne

Tıpkı Gazimagusa gibi, Girne de Kuzey Kıbrıs’ta turizm açısından ziyaret edilmesi gereken önemli şehirlerden. Sahil boyunca pek çok işletmesi, casinoları ve tesisleri ile Girne’de tatil, kesinlikle bambaşka.

Kıbrıs İçin Vize veya Pasaport Gerekli mi?

Pasaport

Kıbrıs’ta vize yahut pasaport gerekli mi? Sorusu, en çok aldığımız sorulardan bir tanesi. En net bilgiyi, sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girişte, sizden herhangi bir biçimde pasaport yahut vize istenmemektedir. 12 Haziran 1991’de çıkarılan kanun ile iki ülke arasında, sadece kimlik kartı ile seyahat edilebilmektedir.

Ancak, Güney Kıbrıs’ta vize gereklidir. Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den giden ve dolayısı ile Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler, Güney Kıbrıs’a geçiş yapamamaktadır.

Özetlemek gerekirse; Kuzey Kıbrıs’ta doyasıya eğlenebilir, dinlenebilir ve tatilinizi yapabilirsiniz; hem de yalnızca bir kimlik ile, ancak Güney Kıbrıs’a geçmek isterseniz bunun için farklı koşulları karşılamanız şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu