Gece HayatıMardin

Mardin’de Gece Hayatı 2020 (Güncel)

Mardin’de Gece Hayatı ,Kültürel ve tarihi birikimi çok yüksek olsa da, şehirde gece hayatı çok gelişmemiştir. Genç nüfusun az olması ve turist kitlesinin daha çok tarihi yapılar amacı ile şehre gelmesi, gece hayatının gelişmemesindeki önemli etkenler arasında gösterilmektedir.

Muhafazakar kimliğe sahip olan Mardin’de, gece hayatı gelişmemiş olsa da sıfır noktasında değildir. Özellikle sıra geceleri ve şarap geceleri ile misafirler çok güzel vakit geçirebilmektedirler. Sıra gecelerinde, Mardin yöresine ait türküler söylenmekte ve Mardin’e özel yiyecekler tüketilmektedir. Disco veya gece kulübü tarzında ise sadece birkaç mekan bulunmaktadır. Bu mekanlar özellikle Yaz mevsiminde aktif olmaktadır. 


Pause Cafe

Pause Cafe

Mardin, tahrip olmamış mimari yapısı ile adeta asırlar önce gelişimi durdurulmuş bir görüntüye sahiptir. Bu otantik havayı konuklarına hissettirmek amacı ile ‘Pause’ ismini alan cafe, şehrin otantik yapısını da misafirlerine hissettirmektedir. Jazz müziğin çalındığı nadir mekanlardan olan cafe, daha çok gençlere yönelik tasarlanmıştır.

Pause Cafe misafirleri menüde en çok sıcak şarabı denemektedir. Bu şarap, yöreye özel bir içecek olan Süryani şarabından üretilir. Şarabın yanında, zengin bir aperatif tabağı ikram edilmektedir. Mardin’in taş evleri arasında kurulmuş olan mekanda, aynı zamanda çok iyi kahve yapılmaktadır. Canlı müzik ise sadece hafta sonları ve bazı Cuma akşamları düzenlenir. Hafta içi günlerde ise sinema günleri gibi sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır. Mekanın kişi başı ortalama ücretlendirmesi 50 ile 100 TL arasıdır. 

Adres: Şar Mahallesi, 1. Cadde No:390, 47100 Merkez / Mardin


Bağdadi Restaurant

Bağdadi Restaurant

Mardin’in en popüler mekanlarından bir tanesi olan Bağdadi Restaurant, müzikli ve müziksiz bölümlere sahiptir. Hafta sonlarında, kebap ve çiğ köfte ziyafeti eşliğinde sıra geceleri de düzenlenmektedir. Her türlü parti kutlamasına da uygun olan restoranın, Mardin’in lezzetlerini barındıran çok geniş bir menüsü bulunmaktadır. Yemeklerin sunumunda, özel şovlar ile konuklar büyülenmektedir.

En çok kuzu kaburgası ve bağdadi çorbası tercih edilmektedir. Süryani şarabı da akşam eğlenceleri arasında, konukların talebine göre sıcak veya soğuk olarak servis edilmektedir. Humus başta olmak üzere Mardin yöresine ait onlarca farklı meze çeşidi de bulunmaktadır. Mardin’in tüm yöresel lezzetlerinin deneyimlenebileceği bir mekan olan Bağdadi Restaurant, aile ile gidilip güzel vakit geçirilecek bir yer olarak dikkat çekmektedir. Müzikler ise genelde Mardin yöresine ait türkülerdir. Menü fiyatları ise kişi başı 100 ile 200 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Mardin’de Gece Hayatı

Adres: Şar Mahallesi, Vali Adil 228 Sk., 47100 Artuklu / Mardin


Antik Sur Restaurant

Antik Sur Restoran

Tarihi bir yapının, lokantaya çevrilmesi ile ortaya çıkmış olan Antik Sur Restaurant, Mardin’deki sıra geceleri için en çok tercih edilen mekanlardan bir tanesidir. İçeride alkollü ve alkolsüz tüm içkiler bulunmakla beraber, şehrin kültürünü yansıtan lezzetli kebaplar da konuklara sunulmaktadır. Sadece slow müzikler ile değil, ayrıca hareketli müziklerle de misafirler eğlendirilmektedir. 

Eski Mardin’de yer alan Antik Sur Restaurant, fiyat yönünden şehrin en pahalı mekanlarından bir tanesidir. Kişi başı ortalama ücretlendirme 150 ile 200 TL arasıdır. Buna rağmen, merkezi konumda olması nedeniyle şehre gelen yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Özellikle kalabalık gruplar tarafından tercih edilmektedir. Restoranda sıra gecesi çoğunlukla cuma ve cumartesi günlerinde düzenleniyor olunsa da, rezervasyon sırasında bu bilgi Antik Sur Restaurant görevlilerinden alınmalıdır.

Adres: 1 Cadde Kuyumcular Çarşısı, Kervansaray Surur Hani, Mardin / Merkez


Abbara Türkü BarAbbara Türkü Bar

Aile ile gidilebilecek nezih bir ortama sahip olan Abbara Türkü Bar, misafirlerini her gün canlı müzik ziyafeti ile karşılamaktadır. Çoğunluk ile türkü çalınıyor olsa da, bazı akşamlarda misafir istekleri de göz önünde bulundurulmaktadır. Bölgede isim yapmış sanatçı veya grupların sahne aldığı Abbara Türkü Bar’da, özel günlerde ulusal çapta ünlü sanatçılar da barda boy gösterebilmektedir.

Merkezi konumu sebebiyle ulaşım sorunu bulunmayan Abbara Türkü Bar, Tarihi 1. Cadde üzerinde yer almaktadır. İçeride sadece içecek ve atıştırmalık değil, çok çeşitli bir menü bulunmaktadır. Menü fiyatları, kişi başı 100 ile 150 TL arasıdır.

Adres: Çabuk Mahallesi, 1. Cad. Oskar Pasajı No:401 D:3, 47100 Merkez / Mardin


Sinek Cafe

Sinek Cafe

Mardin’deki ilk vejetaryen menüye sahip olması ile dikkat çeken Sinek Cafe, kültür ve sanat etkinlikleriyle de büyük bir kitleye hitap etmektedir. Her yaştan insana hizmet sunan Sinek Cafe, hafta sonları canlı müzik düzenlerken, hafta içinde keman dinletisi, şiir dinletileri, butik konserler, fotoğraf sergisi ve yazar-okur buluşmaları gibi sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır.

Hafta sonlarında gecenin geç saatlerine kadar canlı müzik ziyafeti sunmaktadır. Sadece vejetaryen menü değil oldukça geniş bir mutfağa sahip olan cafe, gençler tarafından yoğun ilgi görüyor olsa da aileler için de uygun bir ortama sahiptir. İç mimarisi taştan yapılmış olup Mardin’in genel tarihi dokusu ile uyum içerisindedir. Dekorasyonu ve aydınlatması ile güzel bir akşam vadeden Sinek Cafe’nin kişi başı ortalama ücreti 30 ile 70 TL arasındadır. Cafe’nin en meşhur ürünü Süryani şarabı olarak bilinmektedir. Mardin’de Gece Hayatı

Adres: Teker Mahallesi, 52. Işık Sk., 47100 Artuklu / Mardin


Club&Disco 7/47

Club&Disco 7/24

Mardin’deki en gelişmiş gece kulübü olarak bilinen Club&Disco 7/47, oldukça nezih bir ortama sahiptir ve ağırlıklı olarak gençler tarafından tercih edilmektedir. Türkiye çapında isim yapmış birçok sanatçı ve grup, gece kulübüne gelerek sahne almaktadır. Hafta içi soft, hafta sonları ise daha hareketli şarkıların çalındığı gece kulübünde alkollü ve alkolsüz içkiler, sınırlı olsa da yiyecekler servis edilmektedir.

İçerisindeki mimari çizgiler ise Mardin’in geri kalanı ile uyumlu görünmektedir. Taş duvarlar ve kesme taşlar ile inşa edilmiş olan Club&Disco 7/47, ışıklandırma sistemlerinin de katkısı ile oldukça otantik bir görüntüye bürünmektedir. Küçük bir bar olması nedeniyle hafta sonları tamamen dolabilmektedir. Fiyatlar, kişi başı 50 ile 100 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Adres: 1. Cadde Vali Adil Sokak 47100 Mardin / Merkez


Mezopotamya Otantik Cafe

Mezopotamya Otantik Cafe

Ulu Cami’ye yakın bir konumda yer alan Mezopotamya Otantik Cafe, merkezde olması nedeniyle ulaşımı rahat bir mekandır. Alkollü bir mekan olmaması sebebiyle gecenin geç saatlerine kadar açık olmayan Mezopotamya Otantik Cafe, konuklarına Mardin manzarası sunan bir terasa sahiptir. Mardin’de Gece Hayatı

Lezzetli çayların yanında, cafe’de Mardin yöresine ait tüm kahve çeşitleri yapılmaktadır. Özellikle Süryani kahvesi, dibek kahvesi, bademli kahve ve menengiç kahvesi, en çok talep gören içecekler arasındadır. Sunduğu manzara sayesinde, gece saatlerinde olduğu kadar gündüzleri de kalabalık olan Mezopotamya Otantik Cafe, fotoğraf çekmek için en uygun mekanlardan bir tanesidir. Aile ile güzel vakit geçirilebilecek, nezih bir yapıya sahiptir. Ayrıca kişi başı ortalama fiyat 30 ile 100 TL arasındadır. 

Adres: Teker Mahallesi, 47100 Merkez / Mardin

Muyesser Kosan

Metin ve İçerik Yazarı,Halkla ilişkiler ve tanıtım (PR), Girişimci,Dijital içerik üreticisi

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu