MuğlaUlaşım Rehberi

Muğla Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım Güncel

Muğla Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım ,Muğla’nın ilçelerinden biri olan Dalaman, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Bu yüzden sirkülasyonun çok olduğu bu ilçede ulaşım büyük önem kazanıyor.

Gerek turistler gerekse Dalaman halkı tarafından sıklıkla tercih edilen toplu taşıma araçları, Dalaman’daki en hesaplı ulaşım yöntemi oluyor. Bu yüzden Dalaman’da ulaşım konusunda size oldukça kolaylık sağlayacak olan MUTTAŞ otobüsleri ve dolmuşları tercih edebilirsiniz.

Ulaşım ücretleri rotaya göre değişiklik gösterdiği için Dalaman Belediyesi’nin internet sayfasından güncel rakamlara ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarında kentkartlarla ulaşım sağlanıyor ve ilk 10 kilometrelik mesafede indirimli olan kartlarda 1,85 TL düşerken tam kartları kullananlardan 2,45 TL ücret alınıyor.

Muğla Dalaman Havalimanı’ndan turistik merkezlere nasıl gidilir?

Marmaris Muğla

Muğla’da aktif olarak hizmet veren iki havalimanından biri olan Muğla Dalaman Havalimanı’ndan FethiyeMarmaris ve Datça gibi turistik merkezlere doğrudan ulaşmanız mümkün.

Toplu taşıma araçlarından MUTTAŞ otobüsleri veya HAVAŞ servisleriyle Muğla Dalaman Havalimanı’ndan turistik merkezlere ulaşım sağlayabileceğiniz gibi özel ulaşım araçlarını da tercih edebilirsiniz.

Havalimanından kiralayacağınız araçlarla da Muğla’nın Dalaman’a daha uzak ilçelerine bile gidebilirsiniz.

Ayrıca her iki terminalin önünden günün her saati hizmet veren taksilere ister tek başınıza ister paylaşımlı olarak binebilirsiniz.

Toplu Ulaşım Araçları (MUTTAŞ Otobüsleri ve HAVAŞ Servisleri)

MUTTAŞ Otobüsleri

Muğla Dalaman Havalimanı’ndan otobüslerle Marmaris’e ve Fethiye’ye direkt olarak ulaşım sağlanabiliyor.

Haftanın her günü bu bölgelerde bulunan otogarlara uçuş saatlerine göre MUTTAŞ otobüsleri hareket ediyor.

Yaz aylarında havalimanından Datça, Ortaca ve Köyceğiz’e de otobüsle ulaşım mümkün olabiliyor. Fethiye Otogar’a ve Köyceğiz’e gitmek için ödemeniz gereken ücret 15 TL iken Ortaca’ya 10 TL ve Datça’ya 50 TL tutuyor.

Hareket saatlerine dair güncel bilgileri MUTTAŞ’ın resmi internet sitesinden edinebilirsiniz.

Eğer Dalaman’ın merkezinde konumlanan Ege Mahallesi’ne geçerseniz burada Kâmil Koç gibi firmalardan birini tercih ederek Akyaka’ya da geçebilirsiniz.

HAVAŞ Servisleri

Havalimanlarından en rahat ulaşım şekillerinden biri olan HAVAŞ, Muğla Dalaman Havalimanı’ndan da hizmet veriyor.

HAVAŞ servisleriyle havalimanından Marmaris’e ve Fethiye’ye gitme şansınız var.

Yaklaşık 90 dakika sürede Marmaris’e 17,5 TL’ye ulaşım sağlayabileceğiniz HAVAŞ ile Köyceğiz, Gökova ve Ortaca’ya da gidebilirsiniz.

1 saatte sizi Fethiye’ye ulaştıracak olan HAVAŞ servisini kullandığınızda ise güzergâh üzerinde bulunan Ölüdeniz, Göcek veya Günlükbaşı’nda inebilirsiniz.

Fethiye’ye giden servis için de ödemeniz gereken ücret 15 TL. Fethiye Otogar’dan Kâmil Koç, Batı Antalya Tur gibi firmalarla ortalama 35-45 TL’ye Antalya Kaş’a geçebilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi

Dalaman Havalimanı’ndaki terminallerin önünden hareket eden taksilerle isterseniz Dalaman içinde isterseniz de çevredeki turistik noktalara ulaşmanız mümkün.

Günün her saati hizmet veren taksileri kullanmadan önce taksicilerden veya ücret panosundan takribi bir fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Muğla Dalaman Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için yaklaşık 20 TL bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Muğla Dalaman Havalimanı’ndan 15,3 km uzaklığında bulunan Ortaca’ya 29-35 TL, yaklaşık 19 kilometrelik mesafedeki Göcek’e 35-45 TL ve 29 km uzağında olan Köyceğiz’e 50-65 TL arasında bir ücret karşılığında taksiyle gidebilirsiniz.Muğla Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Araç Kiralama

Gelen yolcu salonlarının bulunduğu yerde hizmet veren araç kiralama firmaları, Muğla’da veya çevre illerde ulaşmak istediğiniz noktaya transferiniz için size yardımcı olabilir.

Avis, Europcar, Sixt, Budget gibi firmalar Muğla Dalaman Havalimanı’ndan hizmet veren en ünlü araç kiralama şirketlerinden.

Dilerseniz uçuşunuzdan önce telefondan veya internet sitelerinden firmalarla iletişime geçerek dilerseniz de uçuşunuzdan sonra havalimanındaki ofislerinden araba kiralayabilirsiniz.

Transfer

Uçuşunuzdan önce belirttiğiniz saat ve tarihte sizi hazır bekleyecek bir şoförlü aracın varlığı bile mutlu etmeye yeten ve ulaşım derdini ortadan kaldıran bir seçenek.

Dolayısıyla bu seçeneği değerlendirmek isteyenler, Dalaman’daki transfer firmalarına ulaşabilir.

Firmalardan biriyle anlaştıktan sonra Muğla Dalaman Havalimanı’na varış tarih ve saatinize göre size bir araç tahsis ediliyor.

Siz de varış noktanıza kadar konforlu araçlarla ulaşımınızı sağlamış oluyorsunuz.

Dalaman Havalimanı’ndan Muğla Otogarı’na Nasıl Gidilir?

Fethiye, Dalaman, Marmaris gibi tatil bölgelerine seyahat etmek isteyenler, eğer hava yolu kullanacaklar ise, Dalaman Havalimanı’na gelmeleri gerekiyor.

Dalaman Havalimanı konumu dolayısıyla bu bölgelere ulaşım için merkez kabul ediliyor.

Dalaman Havalimanı ile Muğla Otogarı arasında yaklaşık 94 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Bu güzergah üzerinde herhangi bir toplu taşıma aracı hizmet vermiyor.

Dilerseniz dolmuş ve havalimanı servisiyle aktarma yaparak otogara gidebilirsiniz. Eğer daha rahat bir ulaşım alternatifini tercih etmek istiyorsanız, taksi ve araç kiralama seçeneklerinden herhangi biriyle yolculuk edebilirsiniz.

Toplu Ulaşım Araçları (Havalimanı Servisi – Minibüs, Taksi – Minibüs)

Havalimanı Servisi – Minibüs

Dalaman Havalimanı ile Muğla Otogarı arasında herhangi bir toplu taşıma aracı hizmet vermediği için aktarma yapmanız gerekiyor.

İlk olarak havalimanı terminal binasının önünden kalkan, Havaş ya da Muttaş firmalarının işlettiği havalimanı servisleriyle Akçay’a gitmeniz gerekiyor.

Ardından, Akçay’dan kalkan minibüslerle Muğla Otogarı’na ulaşabiliyorsunuz.

Bu ulaşım seçeneğiyle Dalaman Havalimanı’ndan Muğla Otogarı’na yolculuk süresi ise ortalama 120 – 130 dakika arasında değişiyor.Muğla Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Taksi – Minibüs

Dalaman Havalimanı’ndan ekonomik fiyatla Muğla otogarına gidebilmek için kullanabileceğiniz bir yöntem daha bulunuyor.

Havalimanı terminalinde bulunan taksilerle ilk olarak Dalaman Otogarı’na gidiyorsunuz.

Daha sonra buradan, Muğla’ya giden minibüsleri kullanarak Muğla Otogarı’na ulaşabilirsiniz.

Yapacağınız bu yolculuk için yolda geçirmeniz gereken süre ise ortalama 100 – 110 dakika civarında olacaktır.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama)

Taksi

Dalaman Havalimanı’ndan Muğla Otogarı’na gitmek için kullanabileceğiniz en hızlı ulaşım aracı olarak taksiler ön plana çıkıyor.

Aynı zamanda aktarma yapmakla uğraşmayacağınız taksilerle, havalimanından Muğla Otogarı’na gitmek ortalama 80 – 90 dakika sürüyor. Bu güzergahta taksiyle yapacağınız yolculuk içinse 180 – 200 TL civarında bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor.

Havalimanı terminal binası önünden kalkan taksiler hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, 0 252 692 28 45 0 252 792 52 40 veya 0 533 958 28 72 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Araç Kiralama

Dalaman Havalimanı, pek çok tatil bölgesi için merkezi konumda bulunsa da, Muğla Fethiye, Marmaris gibi yerlere bir hayli uzakta konumlanıyor. Bu nedenle, Dalaman Havalimanı’na gelen yolcular, araç kiralama seçeneğine  oldukça sık başvuruyorlar.

Dalaman Havalimanı’nda yer alan araç kiralama firmalarından; Avis (0 252 792 51 18), Budget (0 252 792 51 50), Armoni Rent a Car (0 554 836 25 66), Garenta (0 252 999 11 25), Europcar (0 252 792 51 17), Sixt (0 533 337 69 30) herhangi bir tanesini seçerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Muyesser Kosan

Metin ve İçerik Yazarı,Halkla ilişkiler ve tanıtım (PR), Girişimci,Dijital içerik üreticisi

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu