SinopUlaşım Rehberi

Sinop Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım Güncel

Sinop Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım , 8 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 1993 yılında sivil hava uçuş trafiğine açılan Sinop Havalimanı, iç hat ve aktarmalı dış hat uçuşların yapıldığı orta ölçekli bir havalimanıdır. Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet ile İstanbul’a karşılıklı olarak düzenli uçuşlar gerçekleşmektedir.

Sinop Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımlar, Metro Turizm tarafından işletilen yolcu servis otobüsleri, 7/24 çalışan taksiler, özel transfer ve araç kiralama ile yapılmaktadır. Sinop Belediyesi tarafından sağlanan herhangi bir havalimanı otobüs hattı bulunmamaktadır. Ayrıca HAVAŞ servis otobüsleri de Sinop Havalimanı’nda hizmet vermemektedir.

Servis otobüsleri uçak seferlerine göre düzenli olarak hizmet vermekte. Havalimanından şehir merkezine gitmenin en uygun yolu olması nedeniyle yolcular tarafından sıkça tercih edilen bir ulaşım türüdür.

Taksiler ise haftanın 7 günü 24 saat aralıksız ulaşım hizmeti veren bir diğer ulaşım türüdür. Servis otobüsünü beklemeden hızlıca şehir merkezine gitmek için iyi bir tercihtir.

Ayrıca havalimanından şehir merkezine veya çevre yerlere özel araç ile gitmek isterseniz, transfer hizmeti veren firmalardan rezervasyon yaparak ulaşım sorununuzu çözebilirsiniz. Şehirde birkaç gün kalmak ve turistik bir gezi yapmayı planlıyorsanız araç kiralama iyi bir tercih olabilir. Havalimanı terminal binası içerisinde araba kiralayabileceğiniz acente ofisleri de bulunmaktadır.

Havalimanı/Şehir Merkezi Otobüs ile Ulaşım

Sinop Havalimanı’na inen yolcular şehir merkezine olan ulaşımlarını şehir içi yolcu taşımacılığı yapan halk otobüsleri ile yapabilirler. Ancak bu otobüsler havalimanı nizamiye çıkışından geçmektedir. Şehir merkezi, Fen Fakültesi ve Cezaevi güzergâhı üzerinde yolcu taşımacılığı yapan otobüsler havalimanı önünden geçmektedir. Havalimanı gelen yolcu salonunun çıkışından nizamiye çıkışına yaklaşık 5 dakikalık bir yürüme sonrası gelebilir ve buradan şehir merkezine giden otobüslere binebilirsiniz.

Havalimanı – Şehir Merkezi Otobüs Güzergâhı:

Havalimanı – Cezaevi – Fen Fakültesi – Şehir Merkezi

Yolculuk yaklaşık 35 dakika sürmektedir. Bilet ücreti kişi başı tek yön tam 3,25 TL, öğrenci 2,25 TL’dir.

Bir diğer ulaşım aracı ise havalimanı yolcu servisleridir. Sinop Havalimanı ile şehir merkezi arası yolcu taşımacılığı Metro Turizm tarafından işletilen yarım otobüsler ile gerçekleşmektedir. Tüm uçak iniş ve kalkış saatlerine göre düzenli olarak ulaşım hizmeti veren otobüsler, şehir merkezine gitmenin en hesaplı yoludur. Havalimanından hareketle şehrin pek çok yerine ulaşım sağlamak mümkündür. Otobüsleri, havalimanı gelen yolcu salonunun çıkışında bulabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine yolculuk, trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 20 dakika sürüyor. Bilet ücreti 5 TL olup, ücretinizi otobüs içerisinde şoföre nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Sinop Havalimanı Metro Yolcu Servisi

Havalimanı – Şehir Merkezi Servis Güzergâhı:

Havalimanı – Sinop Otogarı – Sinop Tarihi Cezaevi Önü, Şehir Merkezi – Adliye – Metro Turizm Ofisi

Metro Turizm yolcu servis otobüsü havalimanında uçak inişinden yaklaşık 20 dakika sonra tüm yolcularını aldıktan sonra hareket etmektedir. Sinop Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanı/Şehir Merkezi Taksi ile Ulaşım

Servis otobüsünü beklemek istemeyen yolcular havalimanı taksilerini kullanabilirler. Haftanın 7 günü 24 saat aralıksız olarak ulaşım hizmeti veren taksiler havalimanından şehir merkezine gitmenin en hızlı yoludur. Fakat otobüsle seyahate kıyasla biraz pahalı bir ulaşım alternatifidir. Havalimanı gelen yolcu salonunun çıkışında yer alan taksiler kilometre üzerinden ücretlendirilmekte. Herhangi bir sabit ücret tarifesine sahip değiller. Bu nedenle henüz taksiye binmeden önce varış yerinizi sürücüye söylemeniz ve kendisinden bir fiyat bilgisi almanızı tavsiye ederiz. Böylece çok fazla taksi ücreti ödemesiyle karşı karşıya kalmazsınız. Havalimanı taksileri taksimetre açılış ücreti 5 TL, kilometre başına ise 3 TL üzerinden ücretlendirilmekte.

Sinop Havalimanı Taksi

Sinop Havalimanı’ndan şehir merkezine mesafe 8 kilometre ve taksi ile 10 dakikada ulaşabilmek mümkün. Havalimanı ile şehir merkezi arası taksi ile ulaşımın ücreti ise 25-30 TL civarıdır.

Havalimanından Sinop şehir merkezinde farklı bölgelere Taksi ile ulaşımın ücreti aşağıdaki gibidir;

  • Havalimanı – Şehir Meydanı: 30 TL
  • Havalimanı – Sinop Tarihi Cezaevi: 30 TL
  • Havalimanı – Sinop Üniversitesi: 25 TL
  • Havalimanı – Sinop Kalesi: 30 TL
  • Havalimanı – İnceburun: 70 TL
  • Havalimanı – Hamsilos Koyu: 40 TL

Havalimanı/Şehir Merkezi Özel Transfer ile Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine, otele veya çevre yerleşim yerlerine kapıdan kapıya hizmet veren özel araçlar her zaman tercih edilen bir ulaşım türü olmuştur. Hızlı ve konforlu olmasının yanı sıra sabit ücret tarifesi üzerinden ulaşım hizmeti vermesi yolcuların tercih etmesindeki başlıca neden oluyor.

Kişi sayısı ve bagaj fazlalığı çok olan yolcular için ideal bir ulaşım alternatifi olan özel transfer hizmeti talebe göre farklı araç türleri ile ulaşım hizmeti vermektedir. Sinop Havalimanı’na varışta özel araçla ulaşımınızı sağlayabilmeniz için Avis, Enterprise ve Saygın Oto Araç Kiralama transfer hizmeti vermektedir. Ayrıca havalimanına 15 dakika mesafede bulunan vira  Otel de konukları için transfer hizmeti vermektedir.

Sinop Havalimanı Araç Kiralama

Havalimanı Araç Kiralama Acenteleri

Sinop’a seyahat amacınız şehri ve çevre yerleri gezmek ise bir araç kiralaması yapmak kesinlikle doğru bir tercih olacaktır. Gerze, Sarıkum, Ayancık gibi yerlerde deniz tatili yapmak ve Erfelek Şelalesi gibi doğal yerleri görmek için ulaşımda büyük kolaylık sağlayacak araba ile kendi konforunuzda ve hızınızda şehirde geçireceğiniz süreyi keyifli hale dönüştürebilirsiniz.

Sinop Havalimanı, yolcuların araç kiralaması yapabilecekleri birkaç acente ofisine sahiptir. Bütçe ve zevklerinize göre aralarından tercih edebileceğiniz farklı araç türlerine sahip Avis, Enterprise ve Hertz gibi tanınmış iki uluslararası tedarikçi bulunmaktadır. Ayrıca Saygın Oto Araç Kiralama adında bir de yerel acente bulunmaktadır. Sinop Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Web siteleri üzerinden araç ve fiyat kıyaslaması yapabilir ve ardından çevrimiçi rezervasyon yaparak araç kiralamanızı tamamlayabilirsiniz. Çevrimiçi yapılan rezervasyonlar havalimanında yapılan rezervasyonlara göre kısmen daha uygun fiyatlı olmaktadır. Fiyattan tasarruf ederken zamandan da tasarruf edebilir ve havalimanına varışta bekleme yapmadan doğrudan aracınıza gidebilirsiniz.

Sinop Otogardan Havalimanına Nasıl Gidilir?

Sinop otogarından havalimanına doğrudan giden bir servis otobüsü veya belediye toplu taşıma otobüsü bulunmamaktadır. Ancak, şehir içi ulaşım hizmeti veren halk otobüslerine binerek otogardan şehir merkezine gelebilir ve buradan Metro Turizm havalimanı yolcu servisine veya havalimanı yönüne giden halk otobüslerine binerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

İlk olarak Kiraztepe, Otogar, Korucuk ve Sinop şehir merkezi güzergâhı arasında karşılıklı ulaşım hizmeti veren halk otobüsüne binmeli ve otogardan şehir merkezine olan ulaşımınızı sağlamalısınız. Bu ulaşımın ücreti; normal 3,00 TL, öğrenci 2,25 TL.

Şehir merkezine geldikten sonra Fen Fakültesi, Cezaevi ve Havalimanı güzergâhı üzerinde çalışan halk otobüslerine binerek havalimanına ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bu ulaşımın ücreti ise; normal 3,25 TL, öğrenci 2,25 TL’dir. Ancak bu iki aktarmalı Otogar – Şehir Merkezi – Havalimanı ulaşımı yaklaşık 1 saate yakın sürecektir. Ayrıca havalimanı güzergâhı üzerinde çalışan halk otobüsleri nizamiye önünden geçmektedir. Burada indikten sonra iç hatlar giden yolcu salonuna 5 dakika kadar yürümeniz gerekecektir. Uçak kalkış saatinizi göz önünde bulundurarak yola erkenden çıkmanızı tavsiye ederiz.

Sinop Otogarı

Şehir merkezinden Sinop Havalimanı’na Metro Turizm tarafından işletilen yarım otobüsler doğrudan iç hatlar giden yolcu salonunun önüne kadar servis hizmeti vermektedir. İç hat uçak seferlerine göre ulaşım hizmeti veren otobüsler, şehir merkezinden uçak kalkışına en az 1 saat kala hareket etmektedir. Bu ulaşım türünü tercih eden yolcular yine aynı şekilde otogardan halk otobüsüne binerek şehir merkezine gelmeli ve buradan Metro Turizm’in havalimanı yolcu servislerine dâhil olmalıdır.

Şehir Merkezi – Havalimanı Servis Güzergâhı:

Meydan PTT Önü – Metro Turizm Yazıhanesi Önü – Sinop Havalimanı

Sinop şehir merkezinden havalimanına yolculuk, trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 20 dakika sürüyor. Bilet ücreti 5 TL olup, ücretinizi otobüs içerisinde şoföre nakit olarak ödeyebilirsiniz. Sinop Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanı ile şehir merkezi arası yolcu taşımacılığı yapan Metro Turizm servis otobüsü rezervasyon ve detaylı bilgi için 0368 271 44 42 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Son olarak otogar taksileri ile havalimanına doğrudan gidebilirsiniz. Otogardan şehir merkezine gitmeye gerek kalmadan taksiler ile havalimanına doğrudan ve hızlıca ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. 10 dakikalık bir sürüş mesafesinde bulunan havalimanına taksi ile ulaşımın ücreti 25 TL’dir.

Muyesser Kosan

Metin ve İçerik Yazarı,Halkla ilişkiler ve tanıtım (PR), Girişimci,Dijital içerik üreticisi

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu