Sivas

Sivas’ta Gezilecek Yerler / 22 Nokta Güncel

Şehir Hakkında; Sivas’ta Gezilecek Yerler, İç Anadolu Bölgesi’nin doğusunda yer alan Sivas, yüzölçümü açısından Türkiye’nin ikinci büyük şehridir. İpek Yolu üzerinde yer alması ve Kral Yolu’nun geçtiği bir yer olması nedeniyle de tarihi açıdan büyük bir önem arz ediyor. Kuzeyde Ordu, kuzeybatıda Tokat, doğuda Erzincan, kuzeydoğuda Giresun, batıda Yozgat, güneybatıda Kayseri, güneyde Malatya ve Kahramanmaraş ile komşu olan Sivas, Anadolu’nun en eski ve en önemli kentlerinden biridir. Daha detaylı bilgi için, Sivas’ta gezilecek yerler listesini okumaya devam etmeli, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile şehri yeniden keşfetmelisiniz!

Kaç Günde Gezilir; Sivas’ı ortalama 1-2 günde gezebilmeniz mümkün.

Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman; Sivas’ı ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret etmek için daha keyifli olacaktır.

Müze Kartları; Türkiye’nin birçok şehrinde geçerli olan Müzekart, Kültür Bakanlığı’na bağlı tüm müzelerde ve birçok yerde ücretsiz giriş yapma imkanı tanıyor.

Havalimanı Merkez Ulaşım; Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Ulaşım Rehberi yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Ne Yenir; Sivas’ın meşhur lezzetleri arasında; Sivas katmeri, Divriği pilavı, Sivas Kebabı, Sivas Köftesi, hingel, sirok ve baviko yer alıyor. Dilerseniz, daha kapsamlı bilgiye ulaşmak için Sivas’ın yöresel yemekleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Kişi başı ortalama yemek fiyatı: 21.74₺

*En Popüler Yerler

-Müzeler

1.Sivas Müzesi

Sivas Müzesi

Burası neresi? Sivas’ta müzecilik fikri, Osman Hamdi Bey sayesinde oldukça erken gelişmiştir. Böylelikle 1922 yılında çalışmalar başlamış ve eserler Maarif vekaleti ve Hars Müdürlüğü tarafından toplanmış. Daha sonra eserler Kongre Lisesi’nde bir araya getirilmiş ve 1923 yılında gezilebilir düzeyde bir müze deposu oluşturulmuş. Ancak lise binası yetersiz kalmış ve 1927 yılında eserler Gökmedrese’ye taşınmış. Daha iyi bir çalışma ortamı sağlanınca, 1934 yılında müze hizmete açılmış.

Neden gitmeliyim? Sürekli yer değiştiren müze, 1967 yılında Selçuklu eseri olan Buruciye Medresesi’ne taşınmış ve 1968 yılında yeniden hizmete açılmış. Uzun yıllar boyunca burada hizmet veren Sivas Müzesi, 1990 yılında ise Sivas Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak düzenlenen Tarihi Kongre Binası’nda hizmet vermeye başlamış. Günümüzde hala burada faaliyet gösteren Sivas Müzesi, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Aşık Veysel Müzesi olmak üzere 3 bölümü içerisinde barındırıyor.

2.Sivas Arkeoloji Müzesi

Burası neresi? Sivas’taki arkeolojik eserlerin, şehirde bir arkeoloji müzesi olmadığı için sergilenememesinden dolayı Eski Sanat Okulu binası müzeye dönüştürülmeye karar verilmiş. Çayyurt Mahallesi, Rahmi Güney Caddesi üzerinde yer alan bu okul, 1896-1899 yılları arasında Reşit Akif Paşa tarafından ”Sanayi-i Mektebi” olarak yaptırılmış. Muammer Bey ise 1911 yılında, bu sanat okulunu Demircilik ve Marangozluk Atölyesi’ne dönüştürmüş.

Neden gitmeliyim? Sivas Valiliği İl Özel İdaresi tarafından 2005 yılında, binanın onarımına başlanmış ve 2007 yılında onarımı tamamlanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2009 yılında, binanın teşhir ve tanzimi düzenlenmiş ve daha sonra Sivas Arkeoloji Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Orta Anadolu’nun en büyük arkeoloji müzesi olma özelliğine sahip Sivas Arkeoloji Müzesi içerisinde; dokuz milyon yıl önce yaşayan hayvanlara ait fosil kalıntılar, Kalkolitik ve Eski Tunç Çağı’na ait eserler, Hititler’e ait eserler, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’ne ait eserler yer alıyor.

 • Adres: Yüceyurt, Rahmi Günay Cd., 58040 Sivas Merkez/Sivas
 • Çalışma saatleri: Kış: 08.00 – 17.00 / Yaz: 08.00 – 19.00
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

3.Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi

Burası neresi? İnönü Bulvarı üzerinde yer alan bina, belli bir tarihe kadar Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından ”Milli Mücadele Karargahı” olarak kullanılmış. Bu anlamda Cumhuriyet tarihinde çok önemli bir rol oynayan bina, 1892 yılında Mazlum Paşazade Memduh Mehmet Bey tarafından liseye dönüştürülmüş. Hatta lise binası olarak yaptırıldığını belirten dört satırlık kitabe, hala müze içerisinde yer alıyor.

Geç Osmanlı Dönemi’nin sivil mimarlık örneklerinden biri olan bina, üç katlı olup, aynı zamanda iç avluludur. Kenan Evren tarafından 1981 yılında müzeye dönüştürülmesi istenilen bina, 1984 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiş. Aynı yıl içerisinde restorasyon çalışmalarına gidilmiş ve zemin kat Etnografya Müzesi, üst kat Atatürk ve Kongre Müzesi olarak hizmete açılmış.

Müzenin Bölümleri!

Müzede; Tarihi Kongre Salonu, Atatürk’e ait dinlenme ve çalışma odası, ilk günkü gibi hala muhafaza ediliyor. Ayrıca kongre öncesindeki olayların, Atatürk’ün kongre hazırlığı ile ilgili bildirilerin sergilendiği salon, telgraf odası, Sivas Kongresi ile ilgili belgelerin bulunduğu salon, Sivas’ta kurulan Anadolu Kadınları Müdafa-i Vatan Cemiyeti’ne ait belgeler, İrade-i Milliye Gazetesi’nin basıldığı matbaa makinesi ile gazeteye ait belgeler yer alıyor. Müzenin etnografya bölümünde ise; Silah Seksiyonu, A. Turan Türkeroğlu Odası, Kilim Seksiyonu, Sivas Başodası, Bakır Eserler Bölümü, Tekke Eşyaları Bölümü, Giysiler ve El İşlemeleri yer alıyor.

Silah Seksiyonu içerisinde; Osmanlı Dönemi’ne ait kılıç, kama, zırh, miğfer, kalkan, ok, yay, tüfek ve tabanca gibi birçok farklı savaş aleti sergileniyor. A. Turan Türkeroğlu Odası içerisinde; sikkeler, hat sanatına ait levhalar ve yağlıboya tabloları yer alıyor ve bu bölümün aslında eserlerini bağışlayan Hacı Beslen’e ait bir yer olduğunu belirtmeliyiz. Kilim Seksiyonu içerisinde; yöreye ait kilim ve seccade örnekleri ile Divriği Kale Camisi’nin ahşap mimberi sergileniyor. Sivas Başodası içerisinde; Osmanlı Dönemi’ne göre düzenlenen baş oda, ocaklı ısınma sistemi, işlemeli perdeler, sedirli ve minderli oturma alanları yer alıyor ve mankenlerle canlandırılıyor.

Bakır Eserler Bölümü’nde; Osmanlı zamanında günlük hayatta kullanılan sini, ibrik, kazan, matara, şamdan ve kevgir gibi bakır eşyalar, çeşme lüleleri, ağırlık ölçüleri, kilit ve kapı tokmakları sergileniyor. Tekke Eşyaları Bölümü’nde; yöredeki eski tekkelere ait sancak, şiş, tesbih, mum ve zil gibi eserler bulunuyor. Giysiler ve El İşlemeleri içerisinde; yöreye ait has, yağlık, cepken gibi kıyafetler, seccade, havlu ve bohça sergileniyor ve mankenlerle canlandırılıyor. Bunların yanı sıra müzenin orta kısmında yöreye ait halılar kronolojik bir sıraya göre sergileniyor. Aynı zamanda kahve takımları, gümüş takılar, yazma ve hat sanatına ait eserler, cam ve porselen eşyalar, lambalar da vitrenlerde sergileniyor.

 • Adres: Mehmetpaşa, Müze Müdürlüğü, Taşlı Sk., 58040 Merkez/Sivas
 • Çalışma saatleri: Kış: 08.00 – 17.00 / Yaz: 08.00 – 19.00
 • Telefon: 0346 224 31 41
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

4.Aşık Veysel Müzesi

Burası neresi? Ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in hayatını geçirdiği ev, 1979 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılıp onarılmış ve 1982 yılında Aşık Veysel Müzesi olarak hizmete açılmış. Sivas Valiliği ve Şarkışla Kaymakamlığı tarafından 2004 yılında ise, müzenin kuzeyinde yer alan ahır ve samanlık, kütüphane ve dinlenme salonu olarak düzenlenmiş.

Neden gitmeliyim? Uluslararası bir projeyle 2012 yılında yeniden düzenlenen Aşık Veysel Müzesi içerisinde; Aşık Veysel’e ait kişisel eşyalar, fotoğraflar, bal mumu heykeli, şiirleri ve onun hakkında yayınlanmış eserler yer alıyor. Ayrıca daha önce hiç duyulmamış ve görülmemiş, radyo ve televizyon kayıtları dahilinde bir belgesel de bulunuyor. Aşık Veysel’in hayatını konu alan bu belgesel, hem İngilizce hem de işaret dili seçenekleri ile müzede ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor. Aşık Veysel’i daha yakından tanımak isterseniz, Sivas’ta gezilecek yerler listesine bu müzeyi dahil etmeyi unutmayın!

 • Adres: Kayalıyokuş, Aşık Veysel Kültür Merkezi, Cumhuriyet Cd, 58400 Şarkışla/Sivas
 • Çalışma saatleri: 08.00 – 17.00
 • Telefon: 0346 512 15 78
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

-Kaplıcalar

5.Kangal Balıklı Kaplıca

Kangal Balıklı Kaplıca

Burası neresi? Sivas’ın Kangal ilçesinde konumlanan Kangal Balıklı Kaplıca, Türkiye’nin en ünlü kaplıcaları arasında yer alıyor. Kaplıca suyunun sıcaklığı 36-37 derece olup, suyun içerisinde kalsiyum, magnezyum, selenyum ve bikarbonat yer alır. Kaplıca suyunda yaşayan balıkların; cilt yaraları, egzama, iltihaplı sivilceler, sedef hastalığı gibi birçok cilt hastalığını tedavi ettiği biliniyor.

Neden gitmeliyim? Ayrıca romatizma hastalıklarına, sinir hastalıklarına, kırık, çıkık, ezik ve kireçlenme gibi durumlara, ülser ve böbrek hastalıklarına da iyi geldiği biliniyor. Yeşil bir vadi içerisinde yer alan kaplıcada; iki adet açık ve iki adet kapalı havuz, iki adet yüzme havuzu bulunuyor. Sivas’a 105 km mesafede yer alan bu kaplıcaya, mutlaka gelmeli ve yararlı suyundan faydalanmalısınız.

 • Adres: Kavak Köyü Mevki, 58350 Kangal/Sivas
 • Telefon: 0346 457 14 57
 • Yol tarifi al >

-Diğer

6.Hobbit Evleri (Hobbit Yamaç Evleri)

Hobbit Evleri (Hobbit Yamaç Evleri)

Burası neresi? ”Yüzüklerin Efendisi” film serisini bilmeyeniniz yoktur sanırım? Peki ya ”Hobbit” film serisini? Eminim çoğu kişi izlemese dahi, bu filmleri biliyordur. Özellikle Hobbit’i izlemeseniz bile, Yüzüklerin Efendisi’nde az çok onlar hakkında bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Bundan neden mi bahsediyorum? Çünkü Hobbit Evleri hakkında bilgi sahibi olmanız için. 🙂

Neden gitmeliyim? İşte bu filmlerden esinlenerek inşa edilen Hobbit Yamaç Evleri, Sivas’ın Paşabahçe Mesire Alanı’nda yer alıyor. Dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan bu evler, hem yerli hem de yabancı birçok turist tarafından yoğun ilgi görüyor. Hobbit’lerin yaşadığı küçük tepeler içine gömülü evlerin birebir aynısının inşa edilmesi, Türkiye’nin en iyi yönetilen Rekreasyon Projesi seçilmesini sağlamıştır. İlk etapta yedi adet inşa edilen evler, fazla rağbet görünce 24’e kadar çıkarılmıştır.

Doğayla iç içe olmanızı sağlayan Hobbit Evleri, 1+1 şeklinde inşa edilmiş ve içerisinde mutfak, banyo, tuvalet, salon ve yatak odası gibi ihtiyacınızı karşılayacak her şey mevcut. Günübirlik ya da uzun süreli kiralayabileceğiniz Hobbit Yamaç Evleri, aynı zamanda şehir merkezine oldukça yakın bir konumdadır. Kendinizi film sahnesinde hissedeceğiniz ve yeşillikler içinde kaybolacağınız bir yere gelmemek için hiçbir sebep yok!

Kaçırmayın! Mesire alanında yer alan basketbol sahası, tenis kortu ve çocuk parklarından yararlanabileceğiniz gibi, doğa yürüyüşleri yapabilir ve restoranda güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Aynı zamanda tesisin içerisinde hem çocuklarınızın hem de sizlerin ilgisini çekecek mini hayvanat bahçesi de yer alıyor.

 • Adres: Akdegirmen Mah., Caglayan Yolu Sok.No, D:2, 58030 Merkez/Sivas
 • Telefon: 0532 631 58 11
 • Yol tarifi al >

*Doğa İçinde Gezilecek Yerler

-Yeşil Alanlar ve Parklar

7.Paşa Fabrikası (Paşabahçe) Piknik ve Mesire Alanı

Burası neresi? Dörteylül Köyü’nde yer alan Paşa Fabrikası Piknik ve Mesire Alanı, hem yöre halkının hem de turistlerin adeta huzur bulduğu bir yerdir. Geçmişte fabrikaların dumanları ile kaplandığı bir vadiyken, şimdilerde ise masmavi gökyüzü ile oldukça doğal bir yerdir. Sivas’a yaklaşık 5 km mesafede yer alan mesire alanında; şelale, taş ve ahşap köprüler, kütük ev restoranı, yürüyüş yolları, piknik alanları, sosyal tesisler ve gezinti yerleri bulunuyor. Özellikle hafta sonları bir hayli kalabalık olan bu alanda, güzel zaman geçirebileceğiniz garantidir.

 • Adres: Dörteylül Köyü, Paşabahçe Parkı İç Yolu, 58020 Merkez/Sivas Merkez/Sivas
 • Çalışma saatleri: 06.00 – 03.00
 • Giriş ücreti: 5₺
 • Yol tarifi al >

8.Koyunkaya Mesire Yeri

Burası neresi? Sivas’ın İmranlı ilçesinde yer alan Koyunkaya Mesire Yeri, ilçeye 12 km mesafede konumlanıyor. Ulaşımı zor olsa da, geldiğinizde bu yolculuğu unutacak ve değdiğini anlayacaksınız. Yol boyunca, zengin bitki örtüsü ve çiçekleri ile karşılaşacak, dere, çağlayan ve kayaların içinden çıkan sular ile hayrete düşeceksiniz. Bu alanda; mangal yakabilir, piknik yapabilir, yetişen ters lalelerin fotoğraflarını çekebilir ve kamp yapabilirsiniz. Ayrıca doğayla baş başa olup, manzara eşliğinde bol bol oksijen depolayacaksınız!

9.Karşıyaka Mesire Alanı

Karşıyaka Mesire Alanı

Burası neresi? Sivas merkezde yer alan Karşıyaka Mesire Alanı, günün stresini atmak, dinlenmek ve ailecek güzel vakit geçirmek için en ideal yerlerden biridir. Mangal yakıp piknik yapabileceğiniz bir yer olan bu alanda, şelalele, gölet ve yemek evi bulunuyor.

 • Adres: Karşıyaka, 70-Şimşek Sk. No:3, 58080 Sivas Merkez/Sivas
 • Yol tarifi al >

10.Aksu Parkı

Burası neresi? Pulur Mahallesi’nde yer alan Aksu Parkı, özellikle yaz aylarında, hem gençler hem de aile tarafından sıklıkla tercih ediliyor. İçerisinde; kanal, işletmeler, eğlence merkezleri, yürüyüş alanları, yeşil alanlar, konser alanları yer alıyor. Çeşitli sosyal etkinlikleri ve eğlenceleri ile herkesin sevdiği yerlerden biri olan Aksu Parkı’na, kesinlikle gelmenizi tavsiye ediyoruz.

 • Adres: Pulur, Park İç Yolu, 58070 Sivas Merkez/Sivas
 • Çalışma saatleri: 7/24
 • Yol tarifi al >

-Yaylalar

11.Eğriçimen Yaylası

Eğriçimen Yaylası

Burası neresi? Koyulhisar ilçesinde yer alan Eğriçimen Yaylası, ilçeye 17 km mesafede konumlanıyor. Sivas’ın doğal güzellikleri arasında yerini alan yayla, çam ormanları arasında bir vadi içerisinde bulunuyor. Şaşalan Boğazı ile Yedigözlerden çıkan su kaynakları birleştirerek bir dere oluşturuyor ve bu dere yayla içerisinden akıyor. Yayla ismini, bu akan derenin kıvrımlı olmasından dolayı almıştır.Sivas’ta Gezilecek Yerler

Neden gitmeliyim? Yıl içerisinde pek çok ziyaretçiyi ağırlayan Eğriçimen Yaylası, yeşilin her tonunu göreceğiniz, temiz hava alacağınız, ormanı ve soğuk suyuna hayran olacağınız doğa harikası bir yerdir. Sıra sıra dizilmiş yayla evleri ve ziyarete gelen turistleri gördükçe, ne demek istediğimizi anlayacaksınız. 🙂 Her mevsim farklı renklere bürünen yayla, dağ turizmi için fazlasıyla önemlidir. Yaylada, alabalık tutabilir, en güzel renklerine şahit olabilir, belediye işletmesinde konaklayabilir ve piknik yapabilirsiniz.

12.Çat Yaylası

Çat Yaylası

Burası neresi? Gemerek ilçesinde yer alan Çat Yaylası, yöre halkın sıklıkla gittiği yerlerden biridir. İçerisinde; taş çeşmeleri, piknik masaları, çocuk oyun alanları, kütük evleri, otopark, yapay gölet, ahşap köprüler, teraslar, oturma alanları ve büfe yer alıyor.

13.Koyulhisar Söbüce Yaylası

Burası neresi? Sivas’ın bir diğer doğal güzellikleri arasında yer alan Koyulhisar Söbüce Yaylası, çok fazla kişi tarafından bilinmediği için oldukça sessiz ve sakin bir yayladır. Yaylanın düz olması ve nem oranının düşük olması ile birlikte doğa yürüyüşleri yapabilmeniz ve bisiklete binebilmeniz de sizleri etkileyecek türden. Tertemiz suyu, alabalığı, mesire alanlarının yanı sıra at, safari, trekking ve alabalık avcılığı gibi aktiviteler sunması da cabası.

-Göl ve Göletler

14.Gürün Gökpınar Gölü

Gürün Gökpınar Gölü

Burası neresi? Gürün ilçesinde yer alan Gürün Gökpınar Gölü, ilçe merkezine 10 km mesafede konumlanıyor. Türkiye’nin en nadide yerlerinden biri olan Gökpınar Gölü, tatlı, berrak ve temiz suyuyla oldukça ön plana çıkıyor. Derinliği 17-20 metre olsa da, içine atılan küçük bir cismin tabana kadar çöküşü ve tabandaki duruşu çok net bir şekilde izlenebiliyor. Aynı zamanda güneşin konumuna göre renk değiştirmesi de gelenleri büyülüyor. Gölün ismini, gökyüzünün göl üzerine yansıyan renginden dolayı aldığını söylemeliyiz.Sivas’ta Gezilecek Yerler

Neden gitmeliyim? Gürün Gökpınar Gölü, Küçük Göl ve Büyük Göl olmak üzere iki bölümden oluşuyor ve Küçük Göl’de alabalık üretimi yapılıyor, Büyük Göl’de ise turistik amaçlı geziler yapılıyor ve mesire alanı bulunuyor. Yaklaşık 3 bin metrekarelik bir alana sahip olan göl, dev bir akvaryumu andırıyor desek yanlış söylemeyiz. Burada; dalış sporu ya da rafting sporu ile ilgilenenleri görebilir ve sizde onlara eşlik edebilirsiniz. Sivas’ta gezilecek yerler listesine kesinlikle bu gölü eklemeli ve tatilinizi keyifli hale getirmelisiniz.

Gökpınar Gölü ile iligili efsaneler; Birinci efsane; bir çoban sürüsüyle gölün bulunduğu alanda dinlenirken bir rüya görür. Rüyada biri, koyunları ile birlikte uzaklaşmasını, çünkü alttan su kaynayacağını söyler. Rüyadan etkilenen çoban, acele ederek koyunları ile karşı yamaca geçer ve bir süre sonra suyun kaynadığını görür. Su kaynadıktan sonra ise, Gökpınar’ı oluşturduğuna inanılır.

İkinci efsane; yine bir çoban ve sürüsü susuzluk çeker. Bulundukları konumda ise herhangi bir su kaynağı yoktur. Çoban çaresizce su diye dua eder ve elindeki asayı yere vurur. Bir zaman sonra vurduğu yerden su kaynamaya başladığını görür. Çoban ve koyunlar böylece su ihtiyacını giderir ve çıkan su zamanla göl halini alır.

 • Adres: Yelken, 58800 Yelken/Gürün/Sivas
 • Telefon: 0535 484 88 58
 • Yol tarifi al >

15.Zara Tödürge Gölü

Zara Tödürge Gölü

Burası neresi? Zara ilçesinde yer alan Zara Tödürge Gölü, ilçeye 26 km, Sivas’a ise 70 km mesafede konumlanıyor. Doğayla iç içe olmak için en ideal yerlerden biri olan göl, yerli ve yabancı birçok turist tarafından akın ediliyor. Yüzölçümü 5 km olan Tödürge Gölü, Sivas’ın en büyük gölü olma özelliğine sahiptir. Ayrıca içerisinde iki adayı barındıran gölün derinliği ise, 4-10 metre arasındadır. Dibindeki kaynaklardan ve yöredeki sulardan beslenen göl içerisinde, pek çok farklı balık türü yer alıyor.Sivas’ta Gezilecek Yerler

Neden gitmeliyim? Aynı zamanda gölde, birçok farklı kuş türüne de rastlayacağızın altını çizelim. Göl; tepeli batağan, kızıl boyunlu batağan, angut, leylek, kılördek, karaçaylak, deniz, kartalı, saz delicesi, turna, uzunbacak, kızılbacak, sumru, Macar ördeği, sarı başlı kuyruksallayan gibi daha pek çok farklı türe ev sahipliği yapıyor. Kuş gözlemciliğinin yanı sıra, gölde kayıkla gezebilir ya da dalış yapabilirsiniz. Ayrıca içerisinde yer alan dinlenme tesislerinden de faydalanabilirsiniz.

16.Hafik Gölü

Hafik Gölü

Burası neresi? Hafik ilçesinde yer alan Hafik Gölü, yaklaşık 1 km alana sahiptir ve oldukça küçük bir göldür. Türkiye’nin çok az yerinde rastlanılan jips karstı gölü olmasından dolayı, önemli bir yere sahiptir. Göl, kolay eriyen bir kayaç türü olan ve göl çevresindeki jipsli alanda yer alan çukurda biriken sularla meydana gelmiştir. Gölün derinliği 6 metredir ve dipteki kaynak suları ile beslenir.

Neden gitmeliyim? Göle fazla gelen su ise, Kızılırmak’a dökülür. Yörenin önemli mesire yerlerden biri olan Hafik Gölü, aynı zamanda tarihiyle de adından söz ettiriyor. Bölgede yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda, göl tabanında ahşap direkler üzerinde göl evlerinin varlığı tespit edilmiş. Bu antik kalıntılardan ise, bölgedeki yerleşimin Neolitik, Kalkolitik ve İlk Tunç Çağı’na dayandığı sonucu ortaya çıkmış.

17.Serpincik Göleti

Serpincik Göleti

Burası neresi? Karşıyaka Mahallesi’nde yer alan Serpincik Göleti, kent merkeszine 9 km mesafede konumlanıyor. Küçük ama şirin bir göl olmasının yanı sıra, manzarasıyla gelenleri etkisi altına alıyor. Yaz aylarında serinlemek ve piknik yapmak için en ideal noktalardan biridir Serpincik Göleti.Sivas’ta Gezilecek Yerler

-Çay ve Şelaleler

18.Çaltı Çayı

Burası neresi? Sivas’ın önemli akarsularından biri olan Çaltı Çayı, Biri Kangal Çayı adıyla Tecer Dağları’nın güneybatı yamaçlarından, diğeri Kalkım Çayı adıyla Yama Dağı’nın batı yamaçlarından iki kol halinde akıyor. Buraya geldiğinizde, muhteşem manzara karşısında kendinizden geçecek ve harika fotoğraflar çekeceksiniz.

19.Gemerek Sızır Şelalesi

Gemerek Sızır Şelalesi

Burası neresi? Gemerek ilçesi, Sızı Kasabası’na 1 km mesafede yer alan Gemerek Sızır Şelalesi, aynı zamanda Çat Ormanları içerisinde, Göksu Çayı üzerinde konumlanıyor. SİT alanı ilan edilip koruma altına alınan Sızır Şelalesi, doğa yürüyüşleri için birebirdir. Sivas halkı tarafından sıklıkla tercih edilen şelale, adeta dinlenme yeridir. Yemyeşil bir alan içerisinde yer alan bu şelaleye, bayılmamak elde değil!

-Vadiler

20.Gürün Şuğul Vadisi

Burası neresi? Gürün’de yer alan Gürün Şuğul Vadisi, kesinlikle görülmeye değer bir noktadır. Son zamanlarda kanyon girişindeki yürüyüş parkurları, kanyonun içine doğru uzatılarak değişikliğe gidilmiştir. Şuğul Vadisi içerisinde; balık lokantası ve kır kahvesi yer aldığını da hemen ekleyelim.Sivas’ta Gezilecek Yerler

 • Adres: Şuğul, Eşref Bitlis Cd. No:267, 58800 Gürün/Sivas
 • Yol tarifi al >

*Çocuklar İçin Uygun Yerler

-Eğlenceli Yerler

21.Yıldız Dağı Kayak Merkezi

Yıldız Dağı Kayak Merkezi

Burası neresi? Sivas’ın Yakupoğlan Köyü içerisinde yer alan Yıldız Dağı Kayak Merkezi, Sivas’a 58 km mesafede konumlanıyor. Yaklaşık 2552 metre yüksekliğe sahip olan bu yer, ilk olarak 2006 yılında incelenmeye başlanmış ve 2010 yılında kış sporları turizm merkezi olarak ilan edilmiş. İçerisinde; teleksi, 2 telesiyej, 1 konaklama tesis alanı, 2 adet yeme-içme alanı, park ve spor alanı, kayak evi, dini tesis ve ihtiyacınız olan daha pek çok şey yer alıyor.Sivas’ta Gezilecek Yerler

Neden gitmeliyim? Yılın tüm mevsiminde hizmet veren kayak merkezi içerisinde, basketbol, futbol ve tenis sahalarının yer almasından dolayı sıklıkla tercih ediliyor. Aynı zamanda yamaç paraşütü yapabileceğinizi ve dağ bisikletine binebileceğinizi de unutmayın! Yaz aylarında gelirseniz, Yıldız Göleti’nde dalış yapabilir ya da balık tutabilirsiniz. Kış aylarında gelirseniz, kayakçıların seviyesine göre belirlenmiş ve birbirinden farklı eğilimli ve yüksek pistlerde kayabilirsiniz. Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasında yer alan Yıldız Dağı Kayak Merkezi, konaklayacağınız birçok tesise de yer veriyor.

 • Adres: 58500 Yakupoğlan/Merkez/Sivas
 • Çalışma saatleri: 08.30 – 17.00
 • Telefon: 0533 153 19 10
 • Yol tarifi al >

-Aqua Parklar

22.Sivas Metropol Spor Kompleksi

Burası neresi? Hem çocuklarınızla hem de kendiniz doya doya eğlenmek için Sivas Metropol Spor Kompleksi’ne gelmelisiniz. Neden mi? İçerisinde yok yok! Her gün kontrol altında olan ve temizlenen bu kompleks içerisinde; sınırsız hizmet, spa masaj, halı saha servisi, ekipman kiralama, fitness salonu, aqua park gibi birçok seçenek bulunuyor. Yüzebilir veya ders alabilir, buhar odası ya da saunada vakit geçirebilir, aqua parkta eğlenebilir, hamamda keyif yapabilir, soyunma odaları ve duşlardan istediğiniz gibi yararlanabilirsiniz.

 • Adres: Yenişehir, Kayseri Cd., 58070 Merkez/Sivas Merkez/Sivas
 • Çalışma saatleri: 08.30 – 00.00
 • Yol tarifi al >

Sivas’ta Gezilecek Yerler Listemizde eksik yerler varsa aşağıdaki yorum kısmından bizle paylaşabilirsiniz 😊 iyi okumalar.

Muyesser Kosan

Metin ve İçerik Yazarı,Halkla ilişkiler ve tanıtım (PR), Girişimci,Dijital içerik üreticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu