Trabzon
Trend

Trabzon’un Gezilecek Yerler Listesi Güncel (2020)

Trabzon’un Gezilecek Yerler Listesi, Doğu Karadeniz’in gözde şehirlerinden biri olan Trabzon, eşsiz doğasıyla, kültürüyle ve tarihiyle nefes kesen bir şehirdir. Trabzon’un tarihi de manzarası kadar güzeldir. Geçmişte birçok imparatorluğa başkentlik yapmış aynı zamanda da birçok savaşa tanıklık etmiştir. Kendine has kültürüyle de göze çarpan Trabzon, el sanatlarını da konuşturmayı ihmal etmemiştir.

Telkâri ve bakır işi objeler, özel yapım bıçaklar, altın ve gümüş tellerin sarılmasından yapılan kolye, küpe, bileklik ve tespih yapılıyor. El dokumacılığında da bir adım öne çıkan Trabzon peştamallar, başörtüler, şallar, kuşaklar, yöresel kıyafetlere kadar birçok seçenekle de kendini gösteriyor.

Yemyeşil yaylaları, tarihi yerleri, kendine has kültürü, lezzetli mutfağı ve muhteşem doğa güzellikleriyle de ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Her yıl milyonlarca turisti misafir eden bu şehrin güzelliklerini görmek, nefis yemeklerini tatmak, yeşilliğiyle görsel şölen oluşturan yaylalarında gezmek, samimi insanlarıyla tanışmak, tarihini ve kültürünü keşfetmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız listeye mutlaka göz atmalısınız. Trabzon’un Gezilecek Yerler Listesi

Trabzon’un En Popüler Yerlerini Keşfetmeye Hazır mısınız?

Trabzon’a ne zaman gidilir?

Trabzon yılın dört mevsiminde de gezilip görülmeye uygundur. Yazın temiz havasıyla yayla turizmi, sonbaharda renklerin esintisi, kışın kar manzarası ve ilkbaharda coşan yeşili ile dört mevsim ziyarete değer bir şehirdir.

Havaalanı / Merkez ulaşımı: Trabzon havaalanı merkeze 10 dakika uzaklıktadır. Otobüs, servis, dolmuş ve taksi ile de şehrin birçok yerine ulaşım mevcuttur. Trabzon’un Gezilecek Yerler Listesi

EN POPÜLER YERLER

UZUNGÖL

Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı turistik bir yayla köyüdür. Yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olup yemyeşil doğası, tertemiz havası ve sessizliği ile bir yılın yorgunluğunu atmaya değer bir yerdir.

En güzel fotoğrafların çekildiği o meşhur kuşbakışı manzara fotoğraflarına seyir terasına çıkarak ya da Karester Yaylası’ na giderken şahit olabilirsiniz. Seyir terasının bulunduğu tepelere çıkmışken kuymaklı kahvaltı yapmayı ve semaverde çay içmeyi de ihmal etmeyin.

Karester( Garester) Yaylası: Karester dağının hemen arka yamacında kurulmuş olan bir yayladır. Aynı zamanda karester tepesinin bir tarafı karadenizden Uzungöl’e doğru uzanan Solaklı vadisini görmekle birlikte, diğer tarafı da başından karın erimediği Kaçkar sıradağlarını görmektedir. Karester yaylasına Uzungöl’den kalkan dolmuşlarla çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz ancak kış döneminde yolların kapalı olabileceğini de hesaba katmaya unutmayın.

Uzungöl, doğal güzelliğinin yanı sıra ekoturizmin de geliştiği bir yerdir. ATV turu, yamaç paraşütü, ,safari, doğa yürüyüşü, bisiklet turları, heliski( helikopterli kayak) gibi çeşitli aktivitelerle de ilgi odağı olmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Trabzon’dan her türlü ulaşım olanağı vardır. Yılın her dönemi otobüs seferi düzenleyen bir tur şirketi Trabzon’un merkez Çömlekçi mahallesinden Uzungöl’e yaklaşık 120 dakika süren otobüs seferleri ile hizmet vermektedir. Özel aracın tercih edilmesi durumunda süre daha da kısalır.

  • SÜMELA MANASTIRI

Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Altındere vadisinden yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda yüksek ve dar kayaların oyulmasıyla yapılmıştır. Sümela Manastır’ı aynı zamanda halk dilinde “Meryem Ana” olarak da telaffuz edilir.

Sümela Manastırı hakkında birçok hikaye barındıran ve tarihi dokusuyla bizi geçmişe götüren bir yapıdır. UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde bulunan Sümela Manastırı uzun süren restorasyon çalışmalarının ardından tekrar ziyarete açılmıştır.

Sümela Manastırı’na ne zaman gidilir?

Sümela Manastırı’nı yazın sabah 9’dan akşam 7’ye kadar, kışın ise sabah 8’den akşam 4’e kadar ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Sümela Manastırı girişleri ücretlidir.

Nasıl gidilir?

Sümela Manastırı’na gidebilmek için öncelikle Maçka’ya gitmek gerekir. Özel araçla gidiyorsanız Maçka tabelalarını takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Özel araca sahip değilseniz Sümela Manastırı’na giden turları da tercih edebilirsiniz.

  • TRABZON ATATÜRK KÖŞKÜ

Trabzon Atatürk Köşkü, Batı ve Avrupa mimarisinin izlerini taşımaktadır. Köşk bugün manzarası ve konumu itibariyle de Trabzon’un en güzel evlerinden biri olmaktadır.

Trabzon Atatürk Köşkü Cumhuriyet’in ilanından sonra özel idarenin mülkiyetine geçmiştir. Atatürk’ün Trabzon’u ziyaretinden sonra ise özel idarede bulunan köşk, Trabzon belediyesi tarafından satın alınarak Atatürk’e armağan edilmiştir. Atatürk’ün Trabzon’u yeniden ziyaret etmesin ardından köşk Atatürk Köşkü olarak anılmaya başlanmıştır.

Atatürk vefat etmeden 1 sene önce Trabzon’a son kez gelmiş ve bu köşkte iki gece konaklamıştır. Aynı zamanda Atatürk burada vasiyetini yazmıştır. Vasiyetinde ise şöyle diyor: “Bunları milletime vermekle ferahlık duyuyorum. İnsanın serveti, kendi manevi kişiliğinde olmalıdır. Ben büyük milletime daha neler vermek istiyorum.”11 Haziran 1937

Atatürk’ün vefatının ardından köşk Atatürk Evi Müzesi haline getirildi. Yemyeşil manzarasıyla da dikkat çeken Trabzon Atatürk Köşkü, bugün yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğramak istedikleri bir yer halini almıştır.

Ne zaman Gidilir?

Trabzon Atatürk Köşkü haftanın 7 günü sabah saat 8’den akşam 7’ye kadar bütün ziyaretçilerine açıktır. Dilediğiniz zaman gidebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Trabzon Atatürk Köşkü’ne Pazarkapı alanından her yarım saatte bir kalkan belediye otobüsleri ile kolaylıkla gidebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Tam bilet 10 TL, öğrenci bileti 8 TL’dir. Engelli vatandaşlarımıza ise ücretsizdir.

  • TRABZON ÇAL MAĞARASI

Trabzon Çal Mağarası, Trabzon’un Düzköy ilçesine bağlı Çalköy mahallesinde bulunmaktadır. 8 km uzunluğu ile dünyanın en uzun ikinci mağarasıdır. Şu anda 1 km’lik alanı ziyarete açıktır. Çal Mağarası’nın içinde dere, gölet ve şelale bulunmaktadır.

Mağaranın içinde biraz ilerledikten sonra yol iki ayrı kısma ayrılır. Sol kısımda suların aktığı bir hat yer alırken sağ kısımda göl ve çağlayan bulunmaktadır. Aynı zamanda Çal Mağarası’nın içindeki havanın astım ve sinüzit hastalıklarına da iyi geldiği söyleniyor.

Trabzon Çal Mağarası eşsiz güzellikteki sarkıt ve dikitleriyle de dikkat çekerken, üzerinde bulunan kaleyle de ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı başarmıştır.

Trabzon Çal Mağarası’nın bir hikayesi var mı diye sorarsanız eğer henüz bir hikayesi yok fakat yapılan çalışmalarda kayaların birinde insan silüeti dikkat çekmiş ve araştırılmaya başlanmıştır. Trabzon Çal Mağarası gizemli ve gizli cennetiyle keşfedilmeye değer bir yerdir. Yılın her dönemi ise ziyarete açıktır.

Nasıl gidilir?

Trabzon merkezden Çal Mağarasının bulunduğu yere giden minibüsler var fakat çok sık geçmemektedir. Özel araçla gitmeyi tercih ediyorsanız karadeniz sahil yolundan devam ederek Akçaabat/Söğütlü köprüsünden Düzköy yoluna döndükten sonra yukarıya doğru düz olarak ilerlediğinizde, direkt olarak Çal Mağarası’na çıkmış olursunuz. Aynı zaman da navigasyon desteği de alablirsiniz. Trabzon’un Gezilecek Yerler Listesi

TRABZON KALESİ

Trabzon Kalesi, Trabzon’un Araklı ilçesinde bulunmaktadır. Bizans döneminden kalma eski bir tarihe dayanan Trabzon Kalesi, şehrin en yüksek yerlerinden birindedir.

Trabzon Kalesi konumu, manzarası ve tarihiyle birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olmaktadır. Aynı zamanda girişler ücretsiz ve haftanın 7 günü ziyarete açıktır.

Nasıl Gidilir?

Trabzon Kalesi şehir merkezinde bulunmaktadır. Merkezden Araklı’ya hareket eden minibüs veya otobüsleri kullanabilirsiniz.

  • TRABZON AYASOFYA MÜZESİ

Trabzon Ayasofya Müzesi’nin inşası çok eski tarihlere dayanmaktadır. Günümüzde hem cami hem de müze olarak kullanılmaktadır. Trabzon Ayasofya Müzesi’nin gösterişli yüksek kasnaklı bir kubbesi vardır. Aynı zamanda Adem ile Havva’nın yaratılışlarından cennetten kovulmalarına kadar olan bölümünü anlatan kabartmaları vardır. Bu muazzam yapıda hristiyan sanatının yanı sıra Selçuklu Dönemi’nin de izleri vardır.

Ne Zaman Gidilir?

Trabzon Ayasofya Müzesi’nin cami olan bölümü gğnğn her saati ziyarete ve ibadete açıktır. Müze olan bölümü ise sabah 9’dan akşam 5’e kadar ziyaretçilerine açıktır. Aynı zamanda müze girişinde 8 TL ücret alınmaktadır. Müze kartı olan ziyaretçilerine ise ücretsizdir.

Nasıl Gidilir?

Trabzon Ayasofya Müzesi’ne Trabzon merkezden Fatih mahallesine giden dolmuş , minibüs veya toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

  • VAZELON MANASTIRI

Trabzon’daki manastırlar arasında en eski ve köklü bir yapı olan Vazelon Manastırı, tarihiyle ve gizemli yapısıyla bir çok ziyaretçiyi kendine hayran bırakıyor.

Trabzon’nun görülmeye değer Vazelon Manastırı, Maçka’ya 8 kilometre uzaklıkta bulunan Gümüşhane karayolu üzerindeki Kiremitli Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Trabzon şehir merkezine ise 40 kilometre kadar uzaklıktadır. Hakkında çok fazla bir bilgi bulunmayan Vazelon Manastırı yüzyıllarca gizemini korumuştur. Aynı zamanda Yahya peygambere adandığına inanınlan Vazelon Manastırı’nın yapım tarihi ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Vazelon Manastırı ismini ise kurulduğu yamacın Zabulan dağından aldığı düşünülüyor. Bu sebeple ilk ismi Zabulan olarak anılmış daha sonra ise Vazelon’a dönüşmüştür. Aynı zamanda cennet, cehennem ve mahşer gününe dair bir çok freks görmek mümkündür. Yolunuz Trabzon’a düştüğünde Vazelon Manastırı’na yakın bir konumda bulunan meşhur Sümela Manastırı’nı da aynı gün içerisinde gezebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Trabzon otobüs terminalinden Gümüşhane dolmuşlarına binerek Kiremitli Köyü’ne gidebilirsiniz. Fakat youlun sonraki kısmında yürümeniz gerekecek. Yol her ne kadar uzun olsada çam ormanlarının eşsiz manzarası ile büyüleneceğinize eminiz.

Ne Zaman Gidilir?

Vazelon Manastırı’nın herhangi bir ziyaret saati ve ücreti bulunmamaktadır. İstediğiniz her zaman gidip görebilirsiniz.

  • BOZTEPE

Eğer nefes kesen manzarası ile Trabzon’u seyretmek isterseniz Boztepe tam da size göre bir yer. Trabzon’u kuşbakışı görmek isteyen ve gün batımını izlemek isteyen ziyaretçiler için Boztepe yerli ve yabancı ziyaretçilerinin ilgi noktasıdır. İstediğiniz her şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Trabzon’un Gezilecek Yerler Listesi

TRABZONUN YAYLALARI

Tarihiyle olduğu kadar doğasıyla da nefes kesen bir şehir Trabzon birbirinden güzel yaylalarıyla  doğaseverlerin sık sık ziyaret ettiği noktalardır. Özellikle  Lapazan Yaylası, Karester Yaylası, Haldizen Yaylası, Şerah Köyü, Şekersu Yaylası bunlardan sadece bir kaçıdır.Sera Gölü Yaylası, Maçka-Mavura Yaylası , Maçka-Kiraz Yaylası, şehrin çok fazla turist çeken önemli yaylalarından bazılarıdır.

Yaylaları yaz dönemlerinde ziyaret etmenizi öneririz. Kışın kar yağışından dolayı yollar kapalı olabiliyor.

En popüler yerleri sizler için derledik. Görüş ve önerileriniz bizim için çok değerli. Keşfiniz bol olsun..

Muyesser Kosan

Metin ve İçerik Yazarı,Halkla ilişkiler ve tanıtım (PR), Girişimci,Dijital içerik üreticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu