AvrupaDoğu AnadoluTunceliTürkiye

Tunceli Munzur Gözeleri Keşfetmelisin

Tunceli Munzur Gözeleri, Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan Munzur Gözeleri, Ovacık ilçesine uzaklığı 17 km, şehir merkezine uzaklığı ise 80 km’dir. Tunceli halkı tarafından kutsal kabul edilen ve sarp kayalardan akan su, 40 su kaynağından oluşuyor. Munzur Gözeleri, doğal güzelliğiyle herkesi kendine hayran bıraktırıyor.

Munzur Gözeleri Hakkındaki Efsane

Bir rivayete göre Munzur isimli bir çobanın elindeki bir kova sütü yere dökmesiyle gözelerin oluştuğunu görmüş. Binlerce yıldır, koruduğu gizemi ve kırk gözeden akan suyla etraftakilerin ve ziyaretçileri kendilerine hayran bıraktırıyor.

Tunceli’de Neler Var

Tuncelide gezilecek yerler listemizde daha detaylı bir şekilde gezilecek yerleri bulabilirsiniz. Listeye geçmeden birkaç gezilecek yer örneği verebiliriz. Bunlar; Munzur Gözeleri, Munzur Vadisi, Kutu Deresi, Pertek Kalesi, Munzur Dağları, Ergen Kilisesi, Sağman Camiive daha nicesi.

Tunceli Büyükşehir midir?

Tunceli küçük nüfuslu şehirlerimizden biridir. Son nüfus sayımına göre, 38.429 kişidir. Bir ilin Büyükşehir olabilmesi için son nüfus sayımının 750.000 den fazla olması gerekmektedir.

Tunceli’de Nerede Kalınır?

Tunceli ilimiz küçük olsada konaklamada sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Şehir hem turistik açıdan önem taşıyor hemde ziyaretçiler tarafından önem arz ediyor. Size birkaç Otel önerisinde bulunabiliriz. Grand Şaroğlu Hotel, Tunceli Alabalık Hotel, Doğa Turistik Hotel, Köşk Hotel, Hotel Yüksel … Tunceli Munzur Gözeleri

Tunceli Neyi İle Meşhurdur ?

Tunceli ilimizin en meşhur yiyeceklerini derledik sizler için, daha detaylı bilgi lmak isterseniz tunceli’nin yöresel yemekleri isimli yazımıza bakabilirsiniz. Şimdi size meşhur yemeklerine birkaç örnek verelim. İz imam çorbası, Haşıl, Mantar Yemeği, Gulik, Babuka, Hazırlap Köftesi, Şir, Dersim Kömbesi, Dut Tatlısı, Soğan Aşı, Pekmez Helvası, Yumurtalı Tepsi Kumbiği, Halbur Hurması, Tuncelide yiyebileceğiniz yöresel Lezzetleri sıraladık. Yemekleri daha yakından tanımak isterseniz diye Tunceli’nin yöresel yemekleri listesine göz atmanızı öneririz. Keyifli okumalar 😊

Muyesser Kosan

Metin ve İçerik Yazarı,Halkla ilişkiler ve tanıtım (PR), Girişimci,Dijital içerik üreticisi

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu