BingölFaydalı Bilgiler

Yüzen Adalar Tabiat Anıtını Keşfedin

Yüzen Adalar Tabiat Anıtını Keşfedin. Gelin hep birlikte yüzen adalara bakalım. Yüzen Adalar tamamen doğal oluşumlardan oluşan adacıklardan oluşmuştur. Adacıklar bir göl üzerinde toprağın kayması sonucunda oluşmuştur.

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı olan Hazarşah köyüne bağlı olan Aksakal göl mezarsındadır.

Yüzen adaların oluştuğu yerler genellikle bataklık arazilerde, göllerde ve sulak alanlarda oluşurlar. Yöre halkının gölün çevresindeki uzun ve sık olan otları yakmaları sonucunda yüzen adaları keşfetmişlerdir. Yüzen adalar olağanüstü bir Tabiat olayı olarak görülür. Yüzen adaların bir başka ismide Turnular Göl’üdür. Adanın üstünde toprak parçalarının ayrılmasıyla oluşan birbirinden bağımsız hareket eden 3 adacık bulunmaktadır. 4. Adacıkta oluşum aşamasındadır. Yüzen Adalar Yöre halkının gözdesi konumundadır. Çevre illerden de ziyarete gelinmektedir. Genelde ziyarete gelenler fotoğraf çekimi ve piknik amaçlı buraya akın etmektedirler. Dileyenler adacıkların üstüne çıkıp fotoğraf çekimini gerçekleştirir ama biz bu durumu tasnif etmiyoruz. Çünkü Yüzen Adalar’ın derinliğinin ne kadar olduğu bilinmemektedir. Bir başka neden ise bir anlık denge kaybından dolayı kendinizi suyun içinde bulabilirsiniz. Bu durum yüzünden adacıkların üstüne çıkmanızı istemiyoruz. Sağlığınız ve yaşamınız bir dakikalık zevk için paha biçilmezdir. Yüzen Adalar Tabiat Anıtını Keşfedin.

Bingöl merkezden yüzen adalara kaç km’dir?

İl merkezine uzaklığı 45 km’dir. Bingöl/ Solhan Karayoluna uzaklığı ise 5 km’dir.

Bingöl Yüzen Ada Nerededir, Nasıl Gidilir?

Yüzen Adalar Tabiat Anıtını keşfedin. Bingöl ilinin Solhan ilçesinin sınırında bulunan Yüzen Adalar ,Turnalar Gölü üzerinde kara ile bağlantısı olmadığı halde su yüzeyinde bulunan adalardır.

Yüzen Adalara nasıl gidilir?

Öncelikle buraya gitmek için özel aracınız, taksi ve araç kiralayarak gidebilirsiniz. Eğer şahsi aracınız varsa bunlara hiç gerek kalmayacaktır. İlk yapacağınız iş Bingöl’den Muş istikametine doğru ilerlemeniz lazım. Bu istikamette ilerlerken Solhan ilçesine gelmeden 6 km önce yol üzerinde bir tabela göreceksiniz. Bu tabela tarafından yaklaşık 1.5 – 2 km toprak bir yoldan geçmek zorundasınız. Bu arazide devam ettiğinizde sizi yüzen adalara götürecektir.

Sizler için Yüzen Adalar Tabiat Anıtını araştırdık ve derledik. Elde ettiğimiz bu bulguların eksik olduğunu düşünüyorsanız yorumlar kısmında bizlere ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.😊

Muyesser Kosan

Metin ve İçerik Yazarı,Halkla ilişkiler ve tanıtım (PR), Girişimci,Dijital içerik üreticisi

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu